Téma: Silnoproud a slaboproud v lištách?

Pánové, vím, že jsou tu i kovaní elektrikáři, takže bych se zeptal na toto:
Lze v povrchových lištách táhnout společně se zásuvkovými a světelnými rozvody i slaboproud, nebo musí být oddělené? (anténní koax, ADSL, zabezpečovačka) Nějak se v těch normách ztrácím. Musím udělat v garsonce v paneláku nový rozvody (50-ti letej hliník...) a rád bych to řešil korektně v duchu "slušných mravů".

Web

Re: Silnoproud a slaboproud v lištách?

podle norem musí být 20cm od sebe slaboproud a silnoproud, my to řešíme tak, že dáváme plechovou lištu mezi slaboproud a silnoproud - samozřejmě pospojit a uzemnit. Pokud se stím nechceš srát, kup si stíněné UTP = FTP no a koax stíněný je. naper to k sobě a uvidíš že ti to šlapat bude. Zabezpečovačku budeš mít jakou?

(upravil Tipi 22. 6. 2015 21:17)

Re: Silnoproud a slaboproud v lištách?

Nie som si úplne istý, ale tých 20cm sa odporúča skôr (alebo/aj?) kvôli bezpečnosti - t.j. aby sa zamedzilo možnosti prieniku nebezpečného napätia do slaboprúdových rozvodov a nie (len?) kvôli rušeniu. Chcem s tým povedať to, že na funkčnosť to nebude mať vplyv (teda ak tam nebudeš púšťať 10kw motory, alebo zváračky a pod), ale bezpečnostné predpisy porušíš.  Samozrejme ja neviem posúdiť  či je konkrétne tento predpis zbytočne prehnaný, alebo nie...

(upravil mir.ku 22. 6. 2015 21:48)

Re: Silnoproud a slaboproud v lištách?

ČSN EN 50174-2:2001 (36 9071)

Mezi silovými kabely a kabely informační techniky (IT) v případě použití stíněných kabelů
- se nevyžaduje oddělení, jestliže délka souběhu je menší než 35 m;
- pro délku souběhu větší než 35 m platí vzdálenosti mezi kabely podle příslušné tabulky (vzdálenosti závisí na tom, zda je kabel stíněný a zda mezi kabely je přepážka z hliníku nebo z oceli) pro celou délku souběhu až na konečných 15 m přívodu k zásuvce.

Kromě toho se pro uložení kabelů využívá stínicích účinků kovových žlabů. Platí, že silové kabely a kabely IT musí být ukládány do samostatných, dostatečně hlubokých, kovových žlabů, pokud možno s neperforovanými stěnami. Do jednoho žlabu mohou být společně uloženy silové kabely spolu s kabely pomocných obvodů. Přitom je třeba dodržet, aby silové kabely byly při jedné straně žlabu a kabely pomocných obvodů při druhé straně tak, aby mezi těmito skupinami kabelů byla určitá vzdálenost. Do jednoho žlabu je možno uložit kabely IT a kabely citlivých obvodů (pro měření nebo ovládání přístrojů) za předpokladu, že jsou odděleny kovovou přepážkou.
Oddělení se nevyžaduje pro jakoukoliv délku souběhu pouze v případě, že obě vedení, tj. jak informační techniky, tak silové vedení, jsou stíněná.
Pro souběhy silových a sdělovacích (telefonních) vedení platí ČSN 33 2000-5-52:1998. Ta v čl. 528.1.N2.2 uvádí, že křižování silových vedení se sdělovacími je nutno se vyhýbat. Při nutném souběhu do 5 m mají být obě vedení od sebe alespoň 3 cm, přes 5 m alespoň 10 cm.

http://elektrika.cz/data/clanky/ondvd020130/

Re: Silnoproud a slaboproud v lištách?

Hmm, tak to je pro mě neřešitelný. Koax je stíněnej, a souběh bude cca 8m, takže by to mohlo bejt v pohodě. Ale ADSL stíněnej není  a souběh bude víc, než 5m, při čemž 10cm od sebe dát nemůžu. Tak to aspoň hodím do druhý užší lišty, aby to nevedlo v jedný se silou. Tím by měla být bezpečnost zajištěná. S fukčností bych to nijak hrozně neviděl, silový kabely budou běžný domácí zásuvky a světla. Žádný kW motory.

Web

Re: Silnoproud a slaboproud v lištách?

Keď ide len o to tienenie, čo ti bráni použiť pre ADSL (tú bytovú časť) tiež S/FTP a tienenie niekde na jednom mieste prizemniť? Využije sa sice len jeden pár zo štyroch, ale ten kábel je relatívne lacný, najmä keď aj tak kúpiš 300m bubon kvôli eth rozvodom.

Re: Silnoproud a slaboproud v lištách?

Nechci tě strašit, ale viděl jsem pár instalací po úderu bleskem do objektu nebo v okolí. Kdybys to viděl, tak raději vymyslíš, jak ty vedení dát od sebe aspoň půl metru... BTW, zavlečené napětí do ADSL - třeba při blbém požáru nebo zahoření lišty atd. - si pěkně odsereš, moderní TU nemají odolnost jako kdysi a už jich pár následkem průšvihu u účastníka hořelo, škody byly závratné.

Web

(upravil zuki 24. 6. 2015 7:32)

Re: Silnoproud a slaboproud v lištách?

Taky jsem byl nechtěným účastníkem následků úderu blesku v okolí. Několik ulic s vyhořelými modemy ADSL (včetně mého, naštěstí PC přežilo) a týden nefunkční ústředna (poskytovatel ADSL) vzdálená cca 2,5km... Velmi rychle jsem odpojil telefonní linku. A připojil jsem se na 5GHz WiFi...

Budu taky dělat nové rozvody a bude tam sloučená varistorová ochrana 1 a 2 stupně na všem co jde do (kolem smile ) rozvaděče http://www.oez.cz/produkty/prepetove-ochrany-minia

A ještě z té přechodné doby (zakoupená po blesku a než jsem odpojil ADSL) mi zůstala u TV přepěťovka APC, kde bylo zapojeno ADSL, TV koax a napájení TV+Audio. Mít ji dříve, možná by modem přežil... smile

Uvádím to proto, že by se nad tím měl člověk zamyslet a příliš to nepodcenit...

Re: Silnoproud a slaboproud v lištách?

Zuki: Podle toho, kde bydlíš zvol varistorovou ochranu nebo jiskřiště u ochrany typ 1. Ty domácí srandy za pár stovek můžou pomoci, ale v případě blízkého blesku tomu šanci nedávám. Sestra bydlí u trafa s venkovním vedením a za posledních 5 let jí 2x odešel modem. Podruhé ho měla zapojený přes přepěťovku belkin a přes reklamu na obalu výrobku ji nepomohl ochránit modem. Pořádná ochrana ADSL stojí víc, než VDSL modem. Než přepěťovky od distributorů, radši si vyber u výrobce, třeba Saltek.

Re: Silnoproud a slaboproud v lištách?

Čestmír:
No, 300m buben by mi byl na nic- bydlím v garsonce.
A brání mi v tom to, že ten jejich kabel je připojenej ve skříni s elektrikou na chodbě a ta je zaplombovaná. A teď mě tak napadá jedna "maličkost". Jejich technik ten ADSL kabel naládoval do lišty se silou. která vede po chodbě ze skříně do bytu. (Oni totiž staré hliníkové rozvody ve stupačkách a přívody do bytu zrušili, a natáhli měď do lišt po chodbách)  Že by technik O2 tak porušoval normy?

Web

(upravil zuki 25. 6. 2015 11:31)

Re: Silnoproud a slaboproud v lištách?

Hippo007:
jak jsem psal výše, dávám do rozvaděče přepěťovky typ 1+2 => SVBC-12,5-3-MZ (kombinace T1 a T2 v jednom a na samostatné "singl" jako je tarif (N/D) dám SVBC-12,5-1-MZ).

Dávat T3 do rozvodnice je dle mě diskutabilní, neb její vliv prý "zruší či značně potlačí" cca 5m rozvodu... T3 má být přímo v zásuvce nebo za ní, těsně před spotřebičem... 

Zajímavé je, že jsem do nedávna dělal 15let vývoj pro sériovou výrobu a cca T3 byla v každém našem přístroji... A když dělám něco pro sebe, tak tam taky dám tlumivku (preventivně odrušení bince z venku) a 275V varistor. Napěťově menší typy- jako je 250V nedávám, přece jenom mám raději vyšší odstup od možného povoleného přepětí sítě cca 260V...

Diskuse na téma i viz: http://elektrika.cz/data/clanky/jak-se- … svodu/view A další články...
Občas je na odstrašujících foto vidět vyvázání Wifi, TV svodů apod. přímo k hromosvodu...   

Tchánovi se naindukovala (pravděpodobně) do vedení od zvonku k brance taková energie, že vyškubala celé vinutí několika traf včetně toho od síťového napaječe (mám dojem k ADSL). Přišel za mnou s tím abych mu opravil desku modemu, sice to šlo - závada byla nalezena- ale sdělil jsem mu, že pravděpodobně budou velmi rychle "umírat" další obvody na desce a ať to hodí do koše...

Re: Silnoproud a slaboproud v lištách?

Zuki: Signálová přepěťovka pro ADSL se dává u vstupu kabelu do baráku, ta je schopna uchránit zařízení před přepětím jdoucím po kabelu i při blízkém blesku. Další, která bývá součástí pětipsů s přepěťovkou pak dát k modemu. Ochranu T3 na 230V dát taky samozřejmě až ke spotřebiči.
Použití ochrany T1 schopné svádět bleskové proudy jen do 12,5 kA (10/350 μs) se hodí do paneláku, nebo možná snad do řadovky, když máte společnou jímací soustavu hromosvodu a i sousedé mají nainstalovanou přepěťovou ochranu. Já vím, cena je důležitá. Ale jestli jsi v samostatném rodiném domku, nebo sousedé nemají přepěťovku a jsi v řadovce, je minimum, které má šanci na přežití při blízkém blesku třeba FLP-B+C MAXI V/3 od Salteku (pro síť TN-C). Jo a taky instalace přepěťovky v rozvodnici má svá pravidla - vytvořit co nejmenší smyčku na vstupu napětí do rozvaděče, použít na připojení přepěťovky dostatečný průřez (minimálně Cu10, ale raději Cu16) a spojení až na zemnící soustavu vodičem dostatečného průřezu (opět aspoň ekvivalent Cu10).

(upravil zuki 26. 6. 2015 8:02)

Re: Silnoproud a slaboproud v lištách?

Hippo007: Není to samostatně stojící dům, je v mírném svahu, nad ním a pod ním jsou jiné domy... Přímý úder blesku nepřežije (možná vyjma té tebou udávané T1 ochrany) asi žádná elektronika v domu... Jen indukce od svodu hromosvodu apod. je značná...

Takže dle mě (u mě) nízké až střední riziko, takže místo ochran cca za 15000Kč, budou asi za cca 4000Kč (jen hrubý odhad)... S tím ostatním počítám (malé smyčky a dostatečné průřezy). Nechce se mi tam nic nedat, ale taky se mi opravdu nechce dát za "jiskřiště" 10000-15000,-

Většinou stačí k ochraně aspoň něco. Sám jsem viděl následky uderu blesku poblíž signálového vedení, které končilo v "buňce", kde byly tehdy ještě ručkové zapisovače.  Jejich vinutí "vyskočilo" z zapisovačů...   Naše zařízení mělo na vstupech a napájení tlumivky a zenerky (odhadem 3W pouzdra) a přežilo bez úhony...

ps: dík za připomínky, je to dobré k zamyšlení atd...

Re: Silnoproud a slaboproud v lištách?

Panelák, lišty, rekonstrukce a slušné mravy, to nejde vždycky tak snadno dohromady. Je tu jedna možnost, jak zároveň obejít i skoro neřešitelný problém dotáhnout doprostřed stropu k centrálnímu osvětlení nový přívod 3xCu bez šílený lišty na stropě, a sice ubrat si pár cm z výšky a strop zaklopit sádrou a pod ní se pak schová ten datový rozvod, svislé svody v lištách se pak už dají naprojektovat bez souběhu s NN.
K té odolnosti proti přepětí, v paneláku je několik možností jak si do bytu přepětí při blízkém blesku zavléct.
Od elektroměrového rozváděče hlavním přívodem, to je věc energetiků a měla by být ošetřená celkově.
Stoupačkou v šachtě kde bývají kabely bývalého centrálního odtahu a pospojení jádra atd., dost často nezmapovatelné.
Skeletem v konstrukci, zcela nevyzpytatelné.
Dodatečné sítě datové a všelijaké kabelovka atd, často všelijak cestou nejmenší práce lištama po fasádě, mezi balkony atd., taky se tam dá čekat cokoliv.
Nejdůležitejší a nejvíc likvidační je strmost nárůstu přepětí, kdysi psal Minasi ve svém Manuálu hardwaru zcela praktické poznatky, že strmé impulsy spolehlivě filtruje i indukčnost obyčejného uzlu na přívodních kabelech (nějaké statistiky z Floridy, kde bouří fakt dost).

Přímý úder blesku nepřežije (možná vyjma té tebou udávané T1 ochrany) asi žádná elektronika v domu

to je fakt, na druhou stranu co si pamatuju, tak snad Apollo 12 přežilo přímý zásah během startu a Atlantis zásah do rampy před startem. Je fakt, že to není bytový dům a že se tam točí jiný peníze.
no ale kabely v Blance nepřežily ani kondenzovanou vodu a peníze přitom byly veliký.

Re: Silnoproud a slaboproud v lištách?

smile když jsme u těch hromosvodů, můžu se zeptat proč, když se dělá zemnící pásek u baráků, proč se na to připojuje i HOP + PEN rozvaděče? Proč se neudělá zvlášť pásek pro svody na hromosvod a zvlášť uplně jinde uzemnění pro HOP a PEN ?
Nebo snad ta impedance toho pásku do 10R jak udává norma by měla bez problémů pojmout blesK?

Re: Silnoproud a slaboproud v lištách?

No, jeden kamarád před pár lety taky "rekonstruoval" elektriku a do rozvaděče v bytě dával T1+2 a do zásuvek pro elektroniku a PC nacpal mezi L a PE varistory. Je to k něčemu, nebo je to ptákovina? Nesmějte se, tohle jde mimo oblast mých znalostí.

Web

(upravil zuki 28. 6. 2015 17:29)

Re: Silnoproud a slaboproud v lištách?

V době, kdy se u nás začaly používat úsporné žárovky (výbojky),  jsem musel dát do rozvodnice na světelný okruh 275V varistor - lednice CALEX mi je (při vypnutí) bez toho občas "odstřelovala" ... Odchyt jsem to asi až u třetí výbojky, dřív mě to netrklo, pak už byl klid...
Dnes už se dá koupit varistor za "báječnou" cenu (no nekup to za 800Kč) : http://www.oez.cz/uploads/oez/files/ks/ … _cz_sk.pdf

Re: Silnoproud a slaboproud v lištách?

Ale já psal o varistoru-součástce za 8 kč, a ne o svodiči přepětí za 8 stovek.

Web

Re: Silnoproud a slaboproud v lištách?

Lojzek: protože peníze a taky místo okolo baráku. Jestli si to ještě dobře pamatuji, tak musí být mezi nimi aspoň 5m, jinak se musí obě soustavy propojit.

(upravil zuki 28. 6. 2015 19:45)

Re: Silnoproud a slaboproud v lištách?

sagitarius: No, však já tam mám pěknejch pár let taky varistor za pár Kč. Ale trochu jsem se ošíval, když jsem ho dával za 6A jistič, v přístrojích jsme před něj dávali aspoň nějakou tlumivku atd...