Téma: Jak objednat toroidní transformátor

Ahoj,
řeším teď potřebu nákupu toroidního transformátoru. Potřebuji jednofázové trafo s primárem na síť a sekundárem na 24V ve výkonu 150-200VA. Když jsem pročetl zdejší fórum, došel jsem k názoru, že kvalitativním problémem může být brum. A ačkoliv se šance na brumící trafo úplně vyrušit nedá, chtěl bych ji co nejvíce eliminovat.

Takže se dívám na - jak se doporučuje- transformátory v provedení AUDIO. Nicméně moc dobře nevím, co si pod tím přesně představit. Respektive takhle: chci poslat poptávky do několika motáckých firem a pochopitelně mám zájem své požadavky specifikovat tak, aby odpovědi byly porovnatelné.

Nechci to používat na stavbu zesilovače ani nic zvukařského (tohle fórum jen má nejvíce zkušeností s toroidními transformátory). Bude se jednat o rezistivní zátěž s docela skokovým zatížením a regulací pomocí řezání dvojcestně usměrněných půlvln.

Trafo bude namontováno docela natěsno v hliníkové krabičce, nejlépe pomocí středové montáže v zalévacím epoxidu. Bude se jednat o malé přenosné zařízení, od kterého budu při práci do půl metru a v relativním tichu, čili nežádoucí zvuky by byly rušivé.

Tudíž bych potřeboval trochu popostrčit, jak napsat poptávku? Zatím jsem vymyslel, že bych asi měl chtít stítění primáru a sekundáru a pak asi i celého trafa, zalitý střed, nicméně jak specifikovat to ono nižší sycení zmiňované u traf s AUDIO provedením?

Co jsem se tak díval, tak bych zkusil Tronic, BV electronic, JK-Elta a ELEKTRO - KARBAN.

Díky za odpovědi.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Můžeš zkusit i toto.
panec@tbp-transformatory.cz

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Já mám dvorního dodavatele JK Eltra, kdysi vyhrál podobný konkurs.

Jinak doma se mi povaluje nepoužitý transformátor od JKEltra 24 V 250 W zalitý v plastové montážní misce (prům. 126 x 60). Testnul jsem jeho hlučnost. Musel jsem odejít od PC, abych zaslechl vteřinové lehké zavrčení po zapnutí, pak zcela tiché (ale zkoušeno bez zátěže). Za 400,- Kč je na prodej - omlouvám se za OT smile.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Kdyby náhodou Agape o to trafo neměl zájem, tak se hlásím. Zrovna něco podobného by se mi hodilo.


Otas napsal:

JKEltra 24 V 250 W zalitý v plastové montážní misce (prům. 126 x 60). Za 400,- Kč je na prodej - omlouvám se za OT smile.

(upravil mechanik 2. 9. 2015 19:53)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

JK eltra má velmi dobré ceny, tronic je zase dosť drahý, iné formy som nikdy neskúšal. S brumom je to celkom problém. Viem že trafá od tronicu do DPA330mkIV neboli uplne tiché pri tom výkon bol asi len 300W. JK eltra 800W transformátory pre audio vrčali fakt velmi, bolo to počuť na celé metre. No robia to asi len výkonné spínané zdroje a pračka, predpokladám že používa asi PWM reguláciu... Ked tieto spotrebiče nebežali tak boli asi uplne tiché. Tento problém sa neskôr vyriešil tak že som si priplatil že drahšie jadrá, asi len o 100kč ale tie nevrčia vôbec. Tiež som skúšal ešte drahšie jadrá s povrchovou úpravou komaxit pre toroidy s výkonom 400W a problém tiež nebol.

EDIT: až tak dobré to neni, podrobnosti v príspevku 26.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Tronic z Aldaxu si dokáže povrčet, pokud je zkreslenej sinus v síti, nicméně s jkelktrou jsem měl jenom pozitivní zkušenosti, naprostý ticho.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Protože mám 2 trafa jako rodné bratry (ze stejné zakázky), uvědomil jsem si, že na tom druhém mám navěšenu žárovku 250W s přepínačem přes diodu rofl  - diskoefekt trilly. Čili stejné podmínky, za jakých je nejspíše chce Agape použít.
Tož jsem briskně odpojil ventilátor a vyzkoušel, jak se to chová.
Žárovka 250/24 nebo 150/24 přímo: tiché jak myšky i při startu.
Naprázdno: Tiché zavrnění cca 1 sekunda, pak úplné ticho.
Žárovka 250/24 přes diodu: mírné vrnění, nepřeslechnutelné, dokonce mírně větší, než na mém Génius 2+1 (cca 10W šmejdovské trafo), které mne ale dosti štvalo (když byl vypnutý PC, jinak nebylo slyšet).
Žárovka 150W/24 přes diodu: vrnění se mírně snížilo, ale v tišší místnosti paneláku jasně slyšitelné.
Tož tak. Dioda je dost vysoká laťka, tato trafa nejsou úplně tichá.
Škoda, že nemám měřič hluku.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Otas, to nevíš, že s jednocestným usměrněním se to trafo přesycuje ?

(upravil Agape 26. 6. 2015 16:42)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

K tomu použití: Z trafa by to mělo jít na čtyřdiodový můstek a z něj dále na vyhřívající rezistor. Vždy při poklesu na nulu by mělo dojít k odpojení napájení a změření teploty na sériově s rezistorem zapojeném termočlánku. A podle potřeby by mělo dojít k časovému vypnutí/zapnutí.

mechanik napsal:

JK eltra má velmi dobré ceny, tronic je zase dosť drahý, iné formy som nikdy neskúšal. S brumom je to celkom problém. Viem že trafá od tronicu do DPA330mkIV neboli uplne tiché pri tom výkon bol asi len 300W. JK eltra 800W transformátory pre audio vrčali fakt velmi, bolo to počuť na celé metre. No robia to asi len výkonné spínané zdroje a pračka, predpokladám že používa asi PWM reguláciu... Ked tieto spotrebiče nebežali tak boli asi uplne tiché. Tento problém sa neskôr vyriešil tak že som si priplatil že drahšie jadrá, asi len o 100kč ale tie nevrčia vôbec. Tiež som skúšal ešte drahšie jadrá s povrchovou úpravou komaxit pre toroidy s výkonom 400W a problém tiež nebol.

Nevíš, jak tato jádra byla označena? Abych případně věděl, na co se ptát.

Můžeš zkusit i toto.
panec@tbp-transformatory.cz

Dělají i toroidy? Na stránkách jsem neviděl.

Otas, to nevíš, že s jednocestným usměrněním se to trafo přesycuje ?

Můžeš, prosím, trochu rozvinout? Nakopnutí pomůže.

Jé, až po odeslání příspěvku jsem si uvědomil, že píšeš jednocestné usměrnění. Já bych to samosebou používal s dvoucestným.

(upravil Otas 27. 6. 2015 6:43)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Jednocestným usměrněním se tedy nemusíme zabývat, mně slouží jednocestné usměrnění zodpovědně smile, otázku přesycení nechám jiným. Ale musím uznat, že později jsem šel cestou změn napětí - pan Kyprý (JKEltra) mi udělal odbočky na 17 V.  Kromě brumu (v disko neslyšitelném, jsem ale naturelem punťa smile) byla důvodem spolehlivost kontaktů v softstartu žárovek a přepínači výkonu.
Pokud tam dáš (konečně jsem si úvodní příspěvek znovu přečetl, zapomínám, mám na to věk sad ) usměrňovač s řízenými půlvlnami, s tím zkušenost nemám. Skoky v zatížení nemá rádo žádné trafo, ale spínání v nule je šetrné.
Ta záležitost s pračkou (regulovaným výkonem) je zajímavá a dosud jsem si jí nevšiml; to vyzkouším.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Otas napsal:

Skoky v zatížení nemá rádo žádné trafo, ale spínání v nule je šetrné.

Otas, ty už nehul.
Fázové řízení a spínání v nule se poněkud vylučuje.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Danharde, děkuji, zase jsem se překoukl.
Já selhávám, ale ty bdíš nad mou korektností i v 6,20 h ráno.
Jsi úžasný!

Re: Jak objednat toroidní transformátor

V té nule dojde k chvilkovému odpojení napájení vyhřívání, aby mohlo být změřeno napětí na sériově zapojeném termočlánku. Ne, že se vždy buď půlvlna vynechá, nebo projede celá.

Když už se takhle bavíme o vlivu použité technologie - nezkoušel jste někdo, jak se toroid chová při řízení usměrněné "střídaviny" pomocí šířkové modulace o nějaké rozumné frekvenci?

Jednocestným usměrněním se tedy nemusíme zabývat, mně slouží jednocestné usměrnění zodpovědně smile, otázku přesycení nechám jiným. Ale musím uznat, že později jsem šel cestou změn napětí - pan Kyprý (JKEltra) mi udělal odbočky na 17 V.  Kromě brumu (v disko neslyšitelném, jsem ale naturelem punťa smile) byla důvodem spolehlivost kontaktů v softstartu žárovek a přepínači výkonu.
Pokud tam dáš (konečně jsem si úvodní příspěvek znovu přečetl, zapomínám, mám na to věk sad ) usměrňovač s řízenými půlvlnami, s tím zkušenost nemám. Skoky v zatížení nemá rádo žádné trafo, ale spínání v nule je šetrné.
Ta záležitost s pračkou (regulovaným výkonem) je zajímavá a dosud jsem si jí nevšiml; to vyzkouším.

Jasně, pro každé použití to, co je vhodné. Z toho skoku v zatížení mám právě trochu obavy.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Máš dost speciální požadavek. Provedení "audio" může znamenat jednak lepší mechanické provedení trafa, jednak nižší sycení kvůli nižšímu rozptylu=nižší indukovaná napětí do okolí. Trafo s nižším sycením nemusí být vůbec zárukou nižšího mechanického hluku (ale může mít nižší hluk díky menším magnetostrikčním silám).  Odstínění primáru od sekundáru je pro účely nižšího hluku taky nepotřebné. Když vyloučíš hluk od nedotaženého jádra, hluk od neutaženého vinutí, hluk od sil neupevněné kostry na jádru (což u toroidu odpadá), zůstává jen hluk od změn délky jádra vinou magnetostrikce. Ten byl mohlo potlačit zmíněný nástřik jádra komaxitem a pak zalití celého boxu s trafem do nějaké pěny atd. Tím se zase vydatně zhorší chlazení.
Regulace výkonu řezáním půlvln jak píšeš (=fázové řízení?) bude mít za následek ostré bzučení jádra, regulace vynecháváním period bude mít různé efekty podle toho, v jaký okamžik je budeš zapínat a jak se trafo liší od ideálního.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Agape napsal:

V té nule dojde k chvilkovému odpojení napájení vyhřívání, aby mohlo být změřeno napětí na sériově zapojeném termočlánku. Ne, že se vždy buď půlvlna vynechá, nebo projede celá.

Takhle je dělaná třeba regulace teploty u mikropájky ERS50.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

danhard napsal:
Agape napsal:

V té nule dojde k chvilkovému odpojení napájení vyhřívání, aby mohlo být změřeno napětí na sériově zapojeném termočlánku. Ne, že se vždy buď půlvlna vynechá, nebo projede celá.

Takhle je dělaná třeba regulace teploty u mikropájky ERS50.

Jasně. Bude to asi běžné v případech, kdy chceme znát co nejlépe teplotu výkonového rezistoru. ERS50 je ale, myslím, plně analogová. Tak se to řeší nějakým porovnáváním napětí, nebo něčím podobným. V tomhle případě půjde o uC.

Crifodo napsal:

Máš dost speciální požadavek. Provedení "audio" může znamenat jednak lepší mechanické provedení trafa, jednak nižší sycení kvůli nižšímu rozptylu=nižší indukovaná napětí do okolí. Trafo s nižším sycením nemusí být vůbec zárukou nižšího mechanického hluku (ale může mít nižší hluk díky menším magnetostrikčním silám).  Odstínění primáru od sekundáru je pro účely nižšího hluku taky nepotřebné. Když vyloučíš hluk od nedotaženého jádra, hluk od neutaženého vinutí, hluk od sil neupevněné kostry na jádru (což u toroidu odpadá), zůstává jen hluk od změn délky jádra vinou magnetostrikce. Ten byl mohlo potlačit zmíněný nástřik jádra komaxitem a pak zalití celého boxu s trafem do nějaké pěny atd. Tím se zase vydatně zhorší chlazení.
Regulace výkonu řezáním půlvln jak píšeš (=fázové řízení?) bude mít za následek ostré bzučení jádra, regulace vynecháváním period bude mít různé efekty podle toho, v jaký okamžik je budeš zapínat a jak se trafo liší od ideálního.

Ano, fázové řízení. Byť se i dívám na PWM, možná to bude o něco rozumnější.
Jinak díky za vytřídění zbytečností z mého seznamu. Budu se tedy zabývat především jádrem.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Myslím, že to moc řešíš, čapni to hotový trafo od Oťase a vyzkoušej smile

Re: Jak objednat toroidní transformátor

danhard napsal:

Myslím, že to moc řešíš, čapni to hotový trafo od Oťase a vyzkoušej smile

Avšak ano, jsem právě v čapání.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Trafo dnes odešlo, zítra snad přijde smile.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Dnes jsem objednával u JK eltra.
Neskutečné. Komunikace, vstřícnost, cena, vše jak z jiného světa.
1000VA, 2*62V, audio provedení, lakovaný toroid, nižší sycení, tepelná pojistka, přibalit NTC a kotvící materiál, preferované rozměry, a další blbosti, na které jsem zapoměl, a cena vpodstatě méně než půlka toho co Tronic, kde jsem si takové věci nevymýšlel.
Dokonce to pořád vychází lépe než dobrý tovární spínák. Jen ta váha...
Tak už jen počkat než to vyroběj, a znova poreferuju na hotovém produktu.