Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 8)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač - třída D

  Stránky: 1 2 3 ... 8 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 144]

Téma: Zesilovač - třída D

Zdravím,

chtěl bych se zeptat, něměl by někdo k dispozici radu, tip, odkaz... kde sehnat schopné materiály k této problematice?

Úplně nejlíp, nemáte někdo k dispozici nějaké odzkoušené vzorky? Všeho všudy se mi podařilo najít pouze jedinou literaturu ačkoliv bych čekal, že zesilovače v třídě D už budou na slušné úrovni.

Děkuji všem za případnou odpověď

Re: Zesilovač - třída D

Čo ma napadá tak application notes od Texas Instruments?

Re: Zesilovač - třída D

No já vůbec nevím o co jde smile Tak kdybys mohl svou odpověď trochu rozvést tak bych byl rád?

Re: Zesilovač - třída D

Nauč se používat aspoň Google!
https://www.google.cz/search?sourceid=n … 6sod8okQxA
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tas5624a.pdf atd...
http://www.ti.com/product/tpa3110d2?CMP=AFC-conv_SF_SEP
atd

(upravil Josef Sedlák 25. 2. 2015 14:15)

Re: Zesilovač - třída D

zesilovač v D třídě není těžké udělat, ale za rozumnou cenu ? A jak bude hrát ? Opravdu je rozdíl v přednesu poctivého těžkého analogu a digitálu byť super renomované firmy, rozdíl je brutální.  Zkoušel jsem hodně zapojení, kdysi dávno v roce 2000 jsem dal i takový pokusný zesilovač coby konstrukci do AR, ale moc se neujal, zesilovač je jednak složitý, a pak také neměl nic moc výkon, a v té době poměrně drahý. Hlavně buzení IRFek pomoci KC639/640 bylo pomalé, samozřejmě se dají nahradit tranzistory Zetex, pak budič funguje daleko lépe. Ale ... jen ZTX618 pro tuto věc vhodný stál coby novinka cca 200Kč bez DPH. Byl u mě kdysi Polák, co několik kousků po jistých úpravách které jsem mu doporučil - přepojení modulátoru a konce do topologie I-Tech velmi úspěšně používá,  i zvuk má překvapivě kvalitní,  leč tuším třída I je stále ještě "živý" patent fy Crown sad  Velmi důležité je mít kvalitní generátor pilového průběhu (pro dobrý zvuk) pila se nesmí ani fázově moc "třepat" ani zpětná vazba nic moc nezachrání, zvuk bude sice čistý ale dost divný, takový umělý. Pro první seznámení bych spíš koupil za několik stokorun hotovej modul z číny s IRS2092, hrát bude,  horší je že každý kanál si kmitá chaoticky po svém, zesilovač je založen prakticky na sigma-delta převodníku prvního řádu, nic moc kvalita. Zkoušel jsem si na bastldesce pro zábavu zapojit (po odsimulování) i převodníky vyšších řádů, zde je kritickým místem komparátor, který musí být velmi rychlý, a ten je drahý, nahradil jsem proto komparátory videooperáky LTC, už při druhém řádu byl znát rozdíl ve zvuku, ale zas kmitočet modulace pro rozumný výsledek moc vychází vysoko, bohužel.  Pro výkony do 2kW myslím Dčko nemá smysl.   Zkusil bych jít třeba cestou http://www.4shared.com/photo/HI0l0fBu/IRS2092_6KW.html, není to zas tak úplný fake smile Zkoušel jsem něco podobného v topologii můstek s IR2110, něco na způsob zapojení http://soundbass.org.ua/amp/amp-class-d-3200w.html, jen komparátor jsem složil z "klasických" videotranzistorů, aby se dalo využít vyššího napájecího napětí. IR2110 stejně dává nízký budicí proud, ty BDčka mu nepomůžou, protože jsou pomalé a mají nízký kolektorový proud. Paralelně spojené V-Mosy jsou hodně náročné na buzení. Je mnoho a mnoho cest, leč hodně z nich je bohužel slepých, ta zapojení sic upravit jdou, ale 2x10kW z toho hold nedostanete, s tím se smiřte.

(upravil samponek 21. 5. 2015 13:39)

Re: Zesilovač - třída D

Nejlevněji ho uděláš v podstatě ze šuplíkových součástek s použitím součástek ze starého PC zdroje, použiješ TL494, k tomu IR2110 a dva mosfety, na výstup dáš doma dělanou kvalitní tlumivku, na ní hodně závisí zkreslení.

Jestli chceš opravdu jednoduchý D zesilovač s minimálním možným počtem součástek, aby sis to osahal, můžeš se podívat sem, ale TL494 šumí asi jako TDA2030, proto se hodí na basy a je dobré dát do zpětné vazby korekci.

V dalším levelu můžeš nahradit TL494 operačními zesilovači a komparátorem, postoupit k vyšším napájecím napětím a výkonům.

Na tlumivky, musí být dvě, protože je to můstek použiješ toroidy z PC zdrojů průměr 35 mm a původní vinutí zapojíš do serie pro zvětšení indukčnosti.

Je dobré tam dát rychlé spínací tranzistory, pro ty pomalé musíš zvětšit kondík 470p  u TL494 a zvětšit indukčnost výstupních tlumivek a kondíku co je zapojen na reproduktoru.

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na … mp;t=70102

(upravil Josef Sedlák 21. 5. 2015 15:44)

Re: Zesilovač - třída D

Lepší řešení pro bastlíře co se nechce nadřít s vývojem a dostat jakž takž použitelný výsledek je zesilovač dle  http://www.nxp.com/documents/user_manual/UM10155.pdf , jsem  trošku zapojení upravil (ať to sprostě nekradu) a dostal 800W v pohodě. A hlavně se dobře navrhuje tišťák. Hlavně běží na 400kHz, a zkreslení je údajně 0.03%, to nedosáhnete s IR-kem kdybyste se posrali.

Re: Zesilovač - třída D

Josef Sedlák napsal:

Hlavně běží na 400kHz, a zkreslení je údajně 0.03%, to nedosáhnete s IR-kem kdybyste se posrali.

http://www.irf.com/part/250W-8Ohm-x-2-C … ~IRAUDAMP6

0.005% THD+N distortion @ 125W, 8 Ohms

(upravil Josef Sedlák 22. 5. 2015 9:23)

Re: Zesilovač - třída D

Myslel jsem na řadu IR2110 a nezdůraznil to. IRS2092 má moc nízké napájení a malý výstupní proud pro můj zamýšlený účel.

(upravil samponek 21. 6. 2015 12:33)

Re: Zesilovač - třída D

Z dlouhé chvíle jsem zapojil zesilovač pro vestavbu do skříně subwooferu, na vstupu je aktivní band pass filter 20Hz, oddělené na vstupu malým signálovým trafem 1:1, napěťové zesílení prvního stupně je 10, citlivost 150mV, chladiče tam nejsou, tranzistory pracují ve spínacím režimu, vestavěný do krabice od zdroje ATX, STANDBY 320 / 15V jsem nestavěl, ten už na destičce byl a je tam jeden mosfet s optočlenem a u něho malé žluté trafo.
http://s3.postimg.cc/l1c2y8ehr/001.jpg http://s13.postimg.cc/b2lqt08tf/D_zesilova_pro_subwoofer.jpg

Re: Zesilovač - třída D

A když to přepneš na 115V tak z toho máš TURBO ? nebo plánuješ zaplavit svými výrobky trh v Americe ? smile

Re: Zesilovač - třída D

Kruté zapojení. Takto jednoduše bohužel problém řešit nelze, schválně, proč ?

Re: Zesilovač - třída D

Šampón se bude asi divit, ale to by muselo přenášet ty nízké frekvence i to jedno budící trafo smile

(upravil Josef Sedlák 10. 6. 2015 15:48)

Re: Zesilovač - třída D

Jsem se teď dostal k počítači, tak problém lehce nastřelím:

1.) "vf" trafem nejde přenášet "nf" obálku, tedy na výstupu by muselo být veliké "nf" trafo (samozřejmě po odfiltrování "vf" složky PWM) - protože bez oddělení zátěže od sítě jde o zrůdnost.

2.) i kdyby bylo zapojení upraveno dle bodu 1.)  TL494 časuje oba tranzistory shodně, tedy vždy bude na výstupu tranzistorů "poloviční" napětí po průchodu výstupním filtrem, jeho hodnota se nebude měnit v závislosti na buzení.

Kdysi jsem se hodně podobnými zapojeními zabýval. Úplná kravina to není, jestliže se první stupeň nechá běžet s plným otevřením a za něj se zapojí fázově řízený usměrňovač, přičemž fáze bude funkcí budicího signálu. Dovedu si usměrňovač představit i s TL494, kde jeho synchronizace bude odvozena od komparátoru porovnávajícího "pilu" prvního TL494 se vstupním signálem. Kdysi jsem si s podobnými zapojeními hrál, navrhl jsem i částečně tišťák, leč jsem následně zjistil, že patent vlastní nějaký Číňan, tož jsem toho nechal. Dobrá zpráva je že patent snad už prošel. Pro zesilovač jsem nakonec použil tehdejší novinku - ML4818, kupodivu se prodává zřejmě čínskej pajc ač ofiko se již nevyrábí. Řízené usměrňovače jsem realizoval pomocí IXYS můstků s  FETem v diagonále.

Jde o patent: EP19900302151

Všechna výše uvedená "hurá" řešení mají jistou vadu - čím složitější, tím "hnusnější" zvuk. Analogový konec bude hrát vždy lépe. Ovšem koukám TL494 je nedoceněný obvod, dá se s ním realizovat téměř vše smile

Re: Zesilovač - třída D

Zapojení co sem dal samponek je zcela nefunkční !
Hledal jsem v tom nějakou "chytrost" protože je to navíc zamlžené nějakým “mega bass enhancer” podivné funkce, ale nakonec se ukázalo, že samponek čerpal zde http://geekcircuits.com/2010/07/class-d … er-chip-2/ ale jaksi nepochopil, jak má D zesilovač fungovat, tak k tomu dolepil koncový stupeň, který asymetrickou PWM nesnáší a navíc přepnul TL494 do symetrického modu, takže na výstupu ani být nic nemohlo.

Re: Zesilovač - třída D

A co rikate modulum, ktere sou osazeny z Ciny?
Mne se zdaji byt v pohode, po malych upravach filtru a slusnem zdroji, to hraje podle mne velmi dobre.
Je to podle me, nebo si tedy dovolim si myslet, lepsi, jak mnohe doma bastlene a tezko spracovavane tranzistorove konce, nebo mnohem lepsi, jak mnohe konce z operacnimi zesilovaci, ktere take narazi na limity moznosti, pripadne ladeni a tuningu v zapojeni.
Zajiste budete namitat, ze to neni dobre, nebo ze je to mozna vyslovene spatne na hrani, ale mne to hraje po minimalnich upravach dobre.
Nejsem audiofil, kdysi sem delal ozvuceni, ale doba pokrocila. Mne odesel po 28 letech muj zesilovac a hledal sem nejakou levnou alternativu, ktera by dokazala slusne hrat. Vzhledem na fakt, ze mam malo mista, sem dokonce premyslel, ze koupim hotovy PA z ciny, ale nelibilo se mi provedeni a spusob napajeni z nejakeho laptop zdroje.
Tak sem si na ucely mereni a zniceni, docasenho pouzivani koupil pitomy modul 2x 10W http://www.banggood.com/12V-Mini-Hi-Fi- … 33675.html
Tento sem ruzne testoval, dodelal z katalogoveho zapojeni filtry a pouzival.
Je to vyrazny skok dale, nezli ruzna A2030 a jine zazracne levne moduly.
Nasldovalo badani, pokus o vlastni bastl TPA3116 a tento sem nakonec daroval, ponevac byl mo velky a pro me neskladny.
Nakonec sem zabydlel v puvodni skrince meho zesilovace modul hotovy, jen mirne poupraveny http://www.banggood.com/TDA7492-2x50W-D … 35957.html
Nekdy se vyplati, alespon podle me, takove "polobastleni" udela to sice mensi radost, ale..
Ekonomika a rozvaha je neuprosna. Pokud bych sel nekam do elektra po nejake soucastky, tak sem v tom momente jiz prodelal.
Mam li doma skladku soucastek z minula (depozitni zasoby) a nemusim nic kupovat, je to jine.
Ale pokud mam neco shanet, nebo pouze spocitam li benal do auta, je konec zabavy.
Ty moduly prisli "do schranky" tedy od zaplaceni, po doruceni, sem nemusel pocitat zadne naklady na cestu "nekam", pro neco.
Zbytek se valel v starych PC deskach a jinem harampadi soucasnejsi doby.
Dospeli sme totiz do doby, kdy Modul z ciny osazeny zesilovac tridy D, osazeny tandem potenciometrem od ALPS, stoji mene, jak jeho budouci plechovy obal od ulancmid z Lidlu.
Verte, ci ne, ale PAM8403 take funguje, sice ve sve tride, ale take ve sve tride predci 810 a celkem jiste ruzne LM386.
Uz citim ty kameny.. jak sem letaji..

Re: Zesilovač - třída D

http://s12.postimg.cc/euw0tppc9/D_zesilova.jpg

(upravil Otas 10. 10. 2015 14:45)

Re: Zesilovač - třída D

D Dčka bych si nedovolil se pouštět.
Zvláště, když ti Číňani nabízejí nejen klasiku, ale i kompletní digitální moduly (volitelně i s napájením) za rozdýchatelné peníze:
http://connexelectronic.com/index.php/c … m74bq46ep5
Stavět nějaký Tripath, řešit průšvihy a pak vidět domáklou stavebnici, respektive hotový modul, tak mi to radost neudělá.

Re: Zesilovač - třída D

Co sem mel moznost, tak sem promeroval i nejlevnejsi z TA2024 osazeny modul, ktery se da sehnat vc. postovniho az domu, za mene, nez 5eur, coz mu dava sanci zivot v ruznych udelatkach domaciho hraciho polobastlovaneho zazracna. Na dostatecne dimenzovanem zdroji, nejlepe analogovem a stabilizovanem, to podle me, dava predpoklad pro pouziti,  do vsemoznych udelatek.
http://www.banggood.com/T-AMP-2-x-15W-T … 75592.html
Dokonce jak sme tak meditovali v garazi z mym kamaradem, tak sme prisli na reseni bastlu, pro letosni zimu, tedy aktivnich reprobeden ctyrpasmovych, ktra by kazda obsahovala 2x modul osazeny TA2024 a aktivnimi propustmi. Za nejaky mesic, kdyz se uklidni zahradkove nucene prace a jine hruzy podzimu, dame na kupu material, ktery se kupil na pude a neco stoho snad vytvorime.
Doba pokrocila, nektere fajne pozitky, plynouci z modularnich a instatnich vyzivnych modulu, se primo nabizeji ku dlasi cinnosti.
Ja vim, ze to neni uplne koser, toto vareni z instatnich ingredienci, ale podle mne, dobry kuchar, ma vyzkouset vsechno. Nebude li to k snedku, nevadi, zas ty ingredience nestoji mnoho.
Tripath zesilovace me lakali dlouhou dobu, stejne tak pred 25-30 lety integrovane zesilovace, jako (TD)A 2030 na domaci zvykani, jejich ruzne aplikace, mustky a jine zverstva.
Proste nova doba, nabizi nove moznosti, ale nutno se na to divat jinak.
Podle mne to neni uplne ciste reseni, jak byvalo pred 10-20 lety systematicke nabizeni, nekonecneho mnozstvi variaci systemu zesilovacu analogovych a reprobeden z pasivnimi vyhybkami, kde se neustale resilo co z cim hraje dobre, nebo hur, ne-li vyslovene spatne.
Podle mne, ac nejsem vizionar, je reseni, pro osazeni aktivnich reprobeden dnes jiz daleko snazssi, jak pred celkem nedavnou dobou.
Moznosti mereni, nevyzaduje mit nastohovane fury pristroju, ktere by v takovemto pripade splnili jednorazove nejaky ucel stavby.
Proste takova fuze stareho a noveho, musi dat ve vysledku ne uplne spatny vysledek.
Prominte mi muj novatorsky pristup, nez mi propichate membrany, je myslim duvod k zamysleni ku aplikacim modulu D(T) zesilovacu.
Podle me, stejne dnes, jako vcera, je moznost posunuti se zas dale, nektere puvodni problemy, ktere se resili jiz davno, nam mohou pomoci. Zejmena spusoby mereni a vypoctu impedance napajecich zdroju, vplyv vnitrniho odporu zdroje na skresleni a dalsi, ktere hrali v nedavne dobe, pri domaci konstrukci zesilovacu, jak ze stavebnic, tak full home made, nezanedbatelnou roli.
Fundamentalni zaklad zustava stejny, je to potreba (ne dojem) ze si doma sme schopni poskladat zesilovac, nebo zesilovac + reprosoustavu, ktera vyjde levneji, nez koupenske a hotove z dobrymi, ne li lepsimi parametry.
Ja pominu bez komentare Samponkuv spusob reseni zesilovace D z obvodem flipflop 494. To se me osobne nelibi, i kdyz je to cesta ultratradicniho, absolutniho hardcore bastleni z naprosto inovatorskym pristupem v teto oblasti.
A to si cenim, protoze nebyt podobnych pokusu, ktere krome vyrazenych pojistek nebo spalenych reproduktoru, sou levne experimenty (soucastky ze smetiste) a overovanim, ci pokusnicenim, vytvari zakladni zrucnosti v bastleni.

(upravil samponek 11. 10. 2015 13:34)

Re: Zesilovač - třída D

Tady se reprák nespálí, je zapojen mezi kondy. Díky tomu i přes absenci zpětné vazby z výstupu nemá nesymetrie vliv. Další modifikací je zapojení mezi mosfety cívky a doprostřed normální AB koncový stupeň. Ten pak funguje jako aktivní filtr nosné frekvence napájený těmi mosfety ( vznikne tím TD zesilovač s dobrou účinností)  Oba zesilovače ( prostřední AB napájený D ) mají vstupy spojené. D ani AB potom nehřeje.
Tohle se vloží mezi mosfety ( všechny tranzistory jsou zase NPN, protože v televizích jiné nejsou) Na horní mosfet podle Uceo tranzistorů ( KD606 z televiz mají 110 až 150V, platí to i o KD605 z Merkurů,  avšak to funguje i s KUY12 a KU607 s meči, ty mají h21e kolem 50 až 70 a budič stačí jednotranzistor s h21e kolem 100) http://s22.postimg.cc/61ern5l7h/KD503_KD606_KUY12.jpg

Příspěvky [1 až 20 z 144]

  Stránky: 1 2 3 ... 8 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač - třída D

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£