Téma: Jakou vyhýbku vybrat

Potřebuji vybrat mezi dvěma vyhýbkama:

http://www.bsacoustic.cz/hifi+23/cn-01-3-124/

http://www.bsacoustic.cz/hifi+23/cn-01-3-128/

pro reproduktory:

Hloubkový 100W/8ohm
Středový 100W/8ohm
Výškový 100W/8ohm

potřebuji vyhýbku aby celková impedance byla 4ohmy. Chápu to tak, že když má cívka ve vyhýbce 4ohmy, tak 8+4=12 - takže každý reproduktor by měl jakoby 12ohmů a v paralerním zapojení tedy 4ohmy, ale nevím jestli je to správně.

Re: Jakou vyhýbku vybrat

Všechno špatně, výběr výhybky, výběr reproduktorů i tvá představa o funkci výhybky.
Návrh reprobedny je složitá záležitost a při požadavku na slušný výsledek se nelze vyhnout měření před návrhem výhybky. Jak na to je obsahem velké části tohoto webu.

Re: Jakou vyhýbku vybrat

Potřeboval bych nějakou vyhýbku, která by mi dala 4ohmy, to se tedy nedá udělat bez měření ?

Re: Jakou vyhýbku vybrat

Výhybka  impedanci většinou nemění.

Re: Jakou vyhýbku vybrat

Jak se to tedy dělá, většinou se prodávají reproduktory 4 nebo 8 ohmů, tedy alespoň jsem to takhle zpozoroval. Možná jsem udělal chybu, že jsem si vzal návrh reproduktorů, bez návrhu vyhýbky. Reproduktory mam postavené a myslel jsem, že vyhýbku vyberu potom. Je tu na webu nějaké vlákno jak to všechno vypočítat? Nebo nějaký program ? A dá se nějak dosáhnout té výsledné impedance 4ohmy ?

Re: Jakou vyhýbku vybrat

A k čemu potřebuješ mít impedanci 4ohmy?? Udělej výhybku na 8 ohmů, když už máš takové reproduktory. Zesilovači by to vadit nemělo, většinou naopak.

Re: Jakou vyhýbku vybrat

A ty vyhýbky v tich odkazech na začátku by nešli koupit, jde mi o to aby to šlo k tim reproduktorům a výsledná impedance by byla větší než 4ohmy. A nechápu jak to zapojit aby to mělo 8ohmů celkově, vždyť při paralelním zapojení by to bylo pod 4 ohmy.

Re: Jakou vyhýbku vybrat

Šmankote, tak mu to zkusme trošku vysvětlit.
Každý reproduktor má řadu speciálních vlastností a parametrů, nejen watty a ohmy. Nestačí jen vybrat na basy, středy a výšky.
Univerzální výhybky nedovedou udělat správné rozdělení pro náhodně vybrané reproduktory, ještě hůře; neumí je udělat snad pro žádnou sestavu, aby to bylo slušné hifi.
Výhybka musí sladit citlivost konkrétních reproduktorů, musí mít správně zvolený kmitočet, na kterém rozdělí signál mezi jednotlivá pásma a vše musí pasovat mezi právě (správně) vybrané reproduktory. A ještě nějaké jiné vlastnosti, bylo by to na dlouhé psaní. Pokud koupíš tři 8 ohmové reproduktory, pak je výhybka prakticky vždy na výsledných 8 ohmů, ne méně (pokud není něco pokaženo, nebo nejsou dva repráčky stejné).
Správný postup je, že se sem přijdeš podívat do diskusí, prolistuješ názory na jednotlivé kombinace reproduktorů, porovnáš jejich cenu s obsahem peněženky. Zjistíš, zda výhybku dovedeš udělat, nebo ti jí někdo odsud udělá, nebo se dá někde sehnat - koupit.
Co si koupil za repra, tím je myšleno značka a typ? Náhoda nebo prodavač někdy (ale zcela výjimečně) mohou vnést jakési pozitivum.
Tolik v rychlosti.

Re: Jakou vyhýbku vybrat

K Otasovu psaní doplním, že s impedancí to není tak jednoduché. Vlivem kompenzací ve výhybce se dá dostat u 8 Ohmových reproduktorů s celkovou impedancí reprobedny klidně i pod 4 Ohmy, běžně je to kolem 6 Ohm, u jednodušších výhybek 8 Ohm. Záleží na složitosti a zapojení výhybky.
A proč je celková impedance tří 8 Ohmových paralelně zapojených repráků 8 Ohm? Protože ideální výhybka sériově připojená k reproduktoru má v propustném pásmu impedanci blížící se k nule a mimo propustné pásmo blížící se k nekonečnu. A pro basák je propustné pásmo basy, pro střeďák středy a pro výškáč výšky.

Re: Jakou vyhýbku vybrat

zkus se podívat do této sekce  o tom , jak se doměřuje tříípásmo , je tam pár info a jinak jak doporučují - změřený, osvědčený  projekt, napasovat tak nějak - hrát to bude , ale třeba jen 70% možností , ale "ďáběl" je ukrytý v těch posledních procentech

(upravil PavelTl 9. 6. 2015 19:02)

Re: Jakou vyhýbku vybrat

Romane začnu odpovědí na původní dotaz.
Řekněme že máš ideální výhybku s dělícími frekvencemi 800Hz/5000Hz určenou pro 8R reproduktory a tři 8R repráky.
0-800Hz pak výhybka pustí jen do basového reproduktoru a nikam jinam. 800-5000Hz pak jen do středového a 5000-20000Hz jen do výškového. Ona totiž jedna výhybka se skládá ze tří samostatných filtrů, které pospolu s repráky tvoří celek. Ideální filtr pro basák v rozsahu 0-800Hz má nulovou impedanci, a v rozsahu nad 800Hz pak nekonečnou.
Takže ty nesčítáš paralelně zapojené repráky, ale výhybka jakoby přepíná frekvence do různých repráků. Proto výsledná impedance bude v při 8R reproduktorech zase 8R.
Teoreticky tedy při použití správných repráků bude vše fungovat, možná pro nezkušeného bude celá tvoje sestava při troše štěstí poslouchatelná.

V reálu je to ale podstatně složitější.
Reprák prostě nemá 8R, ale nějaký průběh impedance v závislosti na frekvenci, nějak směruje, má různou citlivost,....
Reprák má k nižším i vyšším frekvencím útlum, výhybka taky není ideální a filtry mají nějakou strmost, rozuměj neuříznou okamžitě, ale postupně utlumují. Tohle všechno je u univerzální výhybky zanedbáno. Takže ve výsledku bude zvuk víceméně degradován k neposlouchatelnosti jen tím že komponenty k sobě vůbec nesedí.
Navíc tím že se reprák chová jinak než ideálně posuneš dělící frekvence a výsledná impedance pak v někde může podtatěn klesnout, což může rozhodit zesilovač,....

Proto se napřed vybere jeden reprák, najde se mez kam až jde použít a odtud se naváže další reprák, případně se posune rozsah. Pak pokračuješ dalším pásmem. Až to papírově všechno sedí, tak se mohou repráky koupit. Pak začíná to nejtěžší, musíš změřit reálné TS parametry, na ně napočítat výhybku a tu jako první nástřel postavíš. Pak změříš jak výsledek hraje, upravíš výhybku a tohle několikrát dokola až se dobereš dobrého výsledku.
Pokud chceš aby bedny hrály jak mají, je za tím spousta práce a znalostí. Zkušenosti jsou neocenitelné a značně všechno usnadňují a urychlují.

Pokud tedy půjdeš uvedenou cestou, budeš s největší pravděpodobností zklamaný. Je možné že výsledek bude pro nezkušeneného poslouchatelný, možná i lepší než čína za 2 dolary. Ale prostě to nemůže nikdy pořádně hrát. To spíš vyhraješ ve sportce než tímhle postupem postavíš hrající bedny.

Zkušení prosím omluví nepřesnosti a zanedbání detailů, jedna je takhle narychlo nevysypu z rukávu a pak tazatel stejně neví o čem se mluví nejspíš ani při takovémhle zjednodušení. Ale pokud chcete moje omyly uvést na správnou míru budu jen rád.

(upravil Roman-electronic 9. 6. 2015 19:51)

Re: Jakou vyhýbku vybrat

Děkuji za vysvětlení. Ty dělící frekvence o tich už jsem věděl jak to funguje akorád mě rozhodila ta impedance, protože jsem si myslel, že když tam neni ta daná frekvence, tak že to bude jakoby "rozpojené"(nekonečný odpor), ale po měření ohmmetrem se středovým a výškovým reproduktorem s kondenzátorem jako 6dB/oct. vyhýbku tak mi to vyšlo nějak kolem 3,9ohmu a to mě zmátlo.

Už jsem měl spočítané hodnoty:

12dB/oct.

Dolní: >400Hz

L= 6,4mH
C= 24,9uF

Pásmová: 400-3000Hz

L1= 0,9mH (v sérii s repro)
C1= 23uF (v sérii s repro)

L2= 6mH (paralelně s repro)
C2= 3,6uF (paralelně s repro)

Horní: >3000Hz

C= 3,3uF
L= 0,8mH

Takhle mi to vyšlo a kdybych to sestavil mohlo by to nějak fungovat ? Nebo bude tedy lepší najít nějakou navrženou zde na webu.

Jinak reproduktory jsem vybíral tak, aby navázaly frekvencema na sebe. Akorád citlivosti nejsou stejné.

Re: Jakou vyhýbku vybrat

To víš, že to NĚJAK fungovat bude. Ale poslouchat se to dobře nebude. Reproduktor není rezistor, jeho náhradní schéma se skládá z odporů, indukčností a kondenzátorů neznámých hodnot. Mrkni se na teorii, hned první titul od pana Sýkory je dobrý.

Re: Jakou vyhýbku vybrat

píše to stránka nenalezena sad dá se to sehnat ještě někde jinde, rád bych se o stavbě reproduktorů a vyhýbek něco víc dozvěděl

Re: Jakou vyhýbku vybrat

Mně odkaz funguje. Tady je napřímo https://www.audioweb.cz/data/SRS_komplet.pdf

Re: Jakou vyhýbku vybrat

Jo tenhle funguje, děkuji. Jenom ještě bych chtěl říct, že bych si tu vyhýbku navrhl radši sám, mám pak větší radost a možná se i z nějakých chyb poučím. A ještě k cívkám kdybych si je navíjel sám třeba do 50 závitů byly by tam nějaké nebezpečí např. jiná indukčnost než vyšla z výpočtu ?

Re: Jakou vyhýbku vybrat

K tvým představám - jednoduché vzorečky na výpočet výhybek nahrazují komplexní reproduktor obyčejným odporem, proto vypočítané dělící frekvence jsou vždy značně ujeté. Navíc neberou v úvahu průběh frekvenční charakteristiky reproduktorů a citlivost reproduktorů. Takhle se výhybky nepočítají.
Při pečlivé výrobě cívek podle vzorečku, když po jejím vyrobení změříš rozměry a dosadíš do vzorečku, dosáhneš přesnosti indukčnosti možná 10%.
Když máš už reproduktory a bedny hotové, měl bys změřit TS parametry reproduktorů + frekvenční charakteristiky reproduktorů v bedně. Změřené hodnoty dosadíš do programu na simulaci výhybky a navrhneš si výhybku.
Inspiraci hledej ve vláknech "Teorie & praxe, download" a "Měření a simulace"

(upravil TheLastUnicorn 10. 6. 2015 14:13)

Re: Jakou vyhýbku vybrat

TS parametry jsou zajímavé jen u basáku. U ostatních se měřit nemusí, protože jsou k ničemu. Ale u všech repro je potreba znát průběh impedance, frekvence a fáze. Tímhle vším se pak musí nakrmit simulační program ve kterém se navrhne výhybka. Že to všechno ale není až tak jadnoduchý, to je jasný. Hlavně nezačínat rovnou se 3-pásmem, protože na začátečníka je to velké sousto.
Výhybky podle vzorečků a univerzálky nemají význam. Je to jen plýtvání drahým materiálem - vyhazování peněz do kanálu. Výsledek nebude nikdy dobrý.

Re: Jakou vyhýbku vybrat

Změřil jsem tedy průběh frekvence, fáze a impedance. Hledal jsem zde na fóru program, dokonce jsem byl na té stránce, kde jsou všechny ke stažení, ale nenašel jsem na návrh 3-pásma a aby byl FREE můžete mi nějaký doporučit nebo alespoň vlákno.

Re: Jakou vyhýbku vybrat

smile a si si isty ze si to zmeral frekvencku, fazu a imedancku? Lebo podla toho co pises tomu nerozumies.
Ziadny program na navrh 3 pasma nie je. Simulacnym programom ako Arta alebo Xover je jedno kolko-pasmo robis. Co tam zadas to prepocitaju - ak to zadas spravne.