Téma: Stolová kotúčová píla

Už dlhšiu dobu uvažujem, žeby som si kúpil nejakú stolovú kotúčovú píli čisto na hobby použitie. Väčšinou drobnosti ako reprobedne, nejaké poličky a pod. najväčšia vec do ktorej sa možno pustím budú korpusy kuchynskej linky.  Teraz pílim všetko s okružnou pílou pomocou “samodoma“ vodiacej lišty, čo je prekvapivo presné, ale niektoré veci sa takto pília veľmi problematicky a niečo sa nedá vôbec.

Pôvodne som mal vyhliadnutú makitu MLT100, ktorá sa ešte nedávno dala kúpiť za nejakých 330e. Ale ako som tak čítal recenzie, tak nie je o moc lepšia než mrciny typu gude/einhell. Potom sa mi celkom zapáčila táto  je podobná tej makite (vrátane blbého spracovania a neduhov), ale za podstatne nižšiu cenu. No a keď je už reč o cene, tak som špekuloval tak dlho až sa úplne dosral kurz dolár/euro.  Takže teraz tá einhelka stojí rovnako ako pred cca 2 mesiacmi tá makita. Tak som si povedal, že sa na to momentálne vyseriem a odložím to na „potom“.  Takže prečo vlastne toto vlákno? Lebo v lidl má byť teraz jedna stolová píla píla  čo je vlastne to isté ako toto      len v lepšej cene + je tam jeden kotúč ako bonus. Je to síce hodne ďaleko od môjho pôvodného zámeru, ale pri 150e skorej prežujem to, že si to budem musieť doladiť doma než u 300-400e mašinke. Len či je to vôbec použiteľné?

Takže otázka, kúpiť v lidl a dorobiť si  ju doma, alebo vykašlať sa na túto mrcinu a počkať až trh zareaguje a ceny zase klesnú (môže to byť aj niekoľko rokov sad a či vôbec). A kúpiť makitu, alebo einhell (ktorú?). A tiež si to dorobiť doma. Vykašlať sa na to úplne a zrobiť si dačo takéto https://www.youtube.com/watch?v=TjN37QWWB_o ? Pravdepodobne tu odznie 3 možnosť a to kúpiť nejakú poctivú 30 ročnú 300 kilovú mrchu z bazáru. S týmto mám však dosť problém, nakoľko sa v tom vôbec neorientujem, neviem ktoré stroje sú naozaj dobré a kedy sa to oplatí, ale ak máte nejaký konkrétny typ tak sem s ním smile
Prípadne 4. možnosť vysrať sa na nejaké pílenie a peniaze prechlastať v krčme???

Re: Stolová kotúčová píla

Tak tomu říkám HiFi mad

(upravil Tipi 29. 5. 2015 11:40)

Re: Stolová kotúčová píla

Tak otočí sa tu veľa ľudí, ktorý majú celkom racionálny prehľad o rôznych veciach, ktorý ochotne poradia (pomôžu) ak vedia, ale áno sú tu aj idioti ako ty, žiaľ tomu sa nedá vyhnúť asi. Ale tak prepáč, že  som si dovolil založiť toto vlákno, môžeš ho pokojne ignorovať...

BTW Ale keď už tak veľmi chceš hifi - dosť ľudí si tu vyrába bedne sám, takže si dovoľujem predpokladať, že materiál nedelia zo zubami...  A čo to by mohli dodať aj k danej téme wink

Re: Stolová kotúčová píla

Za 1. nevím, proč by v sekci dílna nemohl být dotaz ohledně dělení materiálu pro bedny a za 2. na Parkside z Lidla jsem moc stížností neslyšel, sám osobně tu značku nemám a neznám, ale známí si ji celkem chválí. Já bych ji asi bral.

Re: Stolová kotúčová píla

No... naradím parkside mám zariadenú už komplet dielnu (cca 18ks el. náradí) a zatiaľ šľape všetko ako má. Uvedomujem si, že sú to vlastne výrobky einhell, scheppach a pod. Akurát za podstatne výhodnejšiu cenu.  Takže tak cca viem akú (ne)kvalitu môžem čakať. Otázne je skôr to, či sa vôbec oplatí trápiť sa s týmto typom náradia v danej cenovej kategórii. Či nebude lepšia aj tá podomácky vyrobená (o moc lacnejšia asi nebude, keď si zoberiem, že by som si musel kúpiť ďalšieho „kocúra“ + ostatný materiál).

Re: Stolová kotúčová píla

Mal som Gude TK 2400 ECO, vyzerala ako ta lídlová, na tom sa nedalo nič robiť... Nevedela ani rovno stáť. Najlepšie je natrafiť na nejaký bazárový kúsok, čo sa mi zatiaľ nepodarilo... Tak som siahol po Bosch PTS 10 - https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 73#p282273
Zatiaľ som stále spokojný, jediný malý mínus je, že posuvný stolík je asi o 1mm vyššie, čiže ozaj presný 90° uhol zviera kotúč iba z jednej, alebo druhej strany stola, keďže posuvný stolík je trochu od kotúča vzdialený, ale nie je to žiadna tragédia...

Ten návod z youtube v prvom príspevku je pekný, jednoduchá, presná, lacná píločka smile

Web

(upravil Jupi 30. 5. 2015 0:15)

Re: Stolová kotúčová píla

Tiez riesim podobny problem a narazil som na nasledovny navod: https://www.youtube.com/watch?v=IXWHJA-vJIM
Je to kombinacia stola pre pilu aj frezu.
Ale neriesi to vyber vhodnej pily, pred ktorym tiez stojim.

Re: Stolová kotúčová píla

Tipi: Tiež som mal taký problém ako presne rezať. Cirkulárku som mal k tomu stôl s vodiacou drážkou na zauhlovanie. Ale buď to v drážke drhlo, alebo malo vôľu. Rezy boli krivé a uhly tiež. Tak som sa inšpiroval formatkou, prerobil to na šuflíkové ložiskové posuvy 55cm.
Píli to presne a hladko, lebo je materiál pevne na stole a posúva sa stôl. Postup rezania je ako na formatke.

http://s28.postimg.cc/m08aq3zcp/P001.jpg
http://s28.postimg.cc/pz5i8xnzt/P002.jpg
http://s28.postimg.cc/q6t55fyyh/P003.jpg
http://s28.postimg.cc/wls6245o9/P004.jpg

Tých asi52cm rezu mi vystačí na 99% prác. Tiež som robil bedničky a počas stavby som rozmery niekoľko krát menil. A je otravné stále chodiť za stolárom a práve vtedy keď potrebujem nemá čas. Všetky dosky na tieto bedničky som si narezal na takto upravenej píle.
http://s28.postimg.cc/5dqqh16ex/P2140038.jpg
Nerieši to tvoj výber, ale ako inšpirácia to niekomu pomôže. smile

Re: Stolová kotúčová píla

OT: K těmhle pilám nemám moc co říci, já mám doma tovární cirkulárku starou tak 30 let a řežu na ní dřevo na topení. Na truhlařinu si nechám dřevo řezat u truhlářů..
Bohužel i když koupíš sebelepší cirkulárku, pořád je tam problém s tím že posouváš materiál po stole. Sice podle příložníku udržíš rovinu, ale nezabráníš drobným výchylám v řádech desetim mm. Pak když dáš desky k sobě je na nich vidět spára.
Na přesné řezání slouží formátovací pila.
Tam desku položíš na stůl a pojíždí celý stůl. Pak už jen záleží na přesnosti posuvu, spára je téměř neviditelná.

Re: Stolová kotúčová píla

PavelTl
"Tam desku položíš na stůl a pojíždí celý stůl. Pak už jen záleží na přesnosti posuvu, spára je téměř neviditelná."
Veď preto som to sem dal, lebo ako vravíš záleží na presnosti posuvu. Mne sa tiež posúva stôl a reže to presne.

Re: Stolová kotúčová píla

Rudo: jj, něco takového jsem myslel. Tohle udělá mnohem čistější řez než cirkulárka s příložníkem.

Re: Stolová kotúčová píla

ďakujem všetkým za reakcie

DeadMAN
Čítal som v jednom vlákne že máš tú Gude, tam si ešte nebol až takto nekompromisný smile Ten parkside bude zrejme veľmi podobný (aj keď gude mi občas príde ešte ako väčší prieser než einhell).
Na PTS10 som medzičasom už aj nejako pozabudol, ešteže si mi ju pripomenul smile  Pôvodne som ju mal  tiež v hľadáčiku, ale v dobe keď som ju s výberu vyradil bola +- v rovnakej cene ako makita. Vyradil som ju, lebo  makita má rozšírenie stola (aj)z ľava a paralelný doraz má väčší rozsah - 68 cm oproti 52 u pts10 (nikde sa mi však nepodarilo nájsť túto informáciu oficiálne potvrdenú). A keď pozorne čítam recenzie a postrehy, tak týmto strojom ľudia vyčítajú +- to isté (t.j. posuvný stôl výškovo nelícuje s pracovnou plochou, príliš veľa plastu a pod). Ale pri momentálnej cene sa tá boschka javí ako lepšia voľba. Darmo, kto zaváha nežere sad  No nič... na parkside sa teda vykašlem, asi by to boli vyhodené peniaze. Ešte počkám, že ako sa to vyvinie s tou makitou (ale obávam sa že to bude už len horšie
sad ), a keď nezlacnie, tak mi ešte ostáva boshka (tam by sa cena dúfam nemala meniť, keďže je to „európsky“ výrobca).

Jupi
Videl som už viac návodov, ale konkrétne tento mi príde dosť krkolomný. Hlavne teda čo sa obsluhy týka. Strašne dlho trvá kým to maník „prekonfiguruje“. A už len paralelný doraz nastavuje ale 2 minúty... 

rudo7117
Tá samodomo formátka sa páči, ale to už je iný level. Myslím, že na toto som ešte nedozrel smile A ako si u sám písal, najprv potrebujem niečo čo by som mohol takto vytuniť... Ale každopádne je to zaujímavé riešenie!

Re: Stolová kotúčová píla

řeším stejný problém už delší dobu. To, co postoval rudo 7117 je docela jednoduchý způsob, ale nevím jak s naklápěním. Nicméně můžeš omrknout toho Lidla (sám se na něj také podívám) a tuším do 30 dnů vrátit, když to nebude vyhovovat.

(upravil paulus33 2. 6. 2015 17:37)

Re: Stolová kotúčová píla

rudo7117, tie dosky sú DOKA alebo PERI? smile

orl433726, k čomu sú prospešné takéto príspevky?

Re: Stolová kotúčová píla

Dosky sú Doka.  Sú lepené z 3 vrstiev, odolné proti vlhkosti tak sa nezoschýňajú a nekrútia. Som len chcel poukázať že posuvný stôl je výborná vec. Presné uhly sa ani ináč rezať nedajú. Na vodiace drážky s príložníkmi zabudnite. Oboje mám vyskúšané. A ešte je dôležité ak sa reže viac rovnakých kusov píliť podľa dorazu. Potom sú kusy presne rovnaké. Ono formatka je profi stroj, tam už nie je čo vylepšiť. Ale na doma v malom sa oplatí okopírovať. smile Stojí to za to.
Tie posuvy to nieje nič zložité. Mal som to za deň prerobené.
Vyklápanie píly nemám. Dalo by sa aj to urobiť, ale ja to nevyužijem a ani nepotrebujem.