Téma: Vyladenie bassreflexu

ahojte, chcel by som niekoho kto sa rozumie, poprosit,ci by mi vedel pomoct s bassrelfexom v bedni. bedna ma 80l a je tam carpower sp302c. mam 2 otvory na br, s priemerom 7,5cm. aku dlzka mam dat, aby to bolo naladene tak akurat,resp. aby mi nevytrhlo membranu s repraku? chcel by som nejaky kompromis medzi aj dobrym naladenim aby to nejak basovalo,a aby netrapilo membranu. viete poradit nieco?

Re: Vyladenie bassreflexu

Je to freeair reprák, to do bassreflexu nepatří, nemá na to parametry. Vrazil bych to do uzavřenky a víc bych neřešil big_smile

hue hue hue

Web

Re: Vyladenie bassreflexu

ja uz tam mam vyrezane otvory, a aj som to skusal, a pacil sa mi zvuk viacej ako ked bol v uzavretej smile takze chcem to mat tak, len chcem najst nejaky kompromis, radsej nech to basuje menej ale nevytrhne reprak. ale ako vravim, v uzavretej sa mi nepacil...

Re: Vyladenie bassreflexu

Správně navrženej bassreflex výchylku membrány snižuje a pod jeho rezonancí je vhodné utlumit signál horní propustí, takže výsledek je nižší namáhání membrány výchylkou a zárověň i nižší zkreslení.

(upravil zuki 31. 5. 2015 8:16)

Re: Vyladenie bassreflexu

Diskuse o carpower sp302c, jsou tam i parametry k simulaci smile
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=1801

Co jsem z diskuse pochopil, tak je to dost "plandák" (zejména ve velkém objemu). A bude celkem asi jedno jak dlouhý ty BR dáš (20cm+-5cm), bude to mít vždy hrb mezi 60-70Hz...  Ale to nemusí až tak vadit smile  Aby to mělo malý hrb, tak by musel být BR hodně dlouhý a jak se to bude chovat to já neodhadnu... A pokud BR, tak si dej na oba konce BR zaoblení (rozšíření), aby to "neprdělo"...

Re: Vyladenie bassreflexu

Naopak, pro pořádné bolehlavové autodunění je hrb v téhle oblasti žádoucí......

Web

Re: Vyladenie bassreflexu

ano, to uz vsetci vieme, ale mne vobec nejde o to, a nebudem mat 80l bednu v kufry 2koveho golfu alias hrdza edicia a uz vobec s tym subom neplanujem ohurovat babenky na ulici...
spravil som ti ten sub hlavne pre to, ze som si to chcel skusit (nieco sam vyrobit) a  docital som sa na nete ze je to taky kompromis medzi cenou a kvalitou repraku,ze ho uz viaceri maju otukany, nejake projekty porobene, tak som nechcel kupit nejaky noname repro,ale zasa som nechcel ani deltu 12,lebo to mi momentalny rozpocet nedovolil.
dalej viem ze je vhodny vyhradne do uzavretej,ale,mal som ho v uzavrenke,no hral ako nejake stredobasove kombo. tak som si povedal, ze si tam pridam aj br, a podla mna to hra lepsie s br. inak, co ste mi tu dali odkaz na tu diskusiu, tak tam chlapik tiez pisal ze sp252c hodil do br bedne a tiez sa mu zdal zvuk lepsi...
dalej si planujem urobit na tie br penove vyplne, cize mozem tu bednu mat aj s, aj bez br (odkukal som to s jedneho projektu).
no a v tejto poradni, som chcel poprosit o radu niekoho kto mi vedel povedat, ze ake dlzky br tam teda dat,aby som ho neposkodil.

(upravil Otas 31. 5. 2015 17:42)

Re: Vyladenie bassreflexu

On je to reprák s velmi slabým magnetem, basreflex se u nich nedoporučuje (zvyšuje se také riziko zničení překročením Xdamage). Nikde jsem ani nezjistil Xmax (odhadl jsem ho cvičně na 7 mm), natož Xdamage.
Nicméně v 80 litrové bedně by se mohl podle simulace udělat basreflex naladěný na 40 Hz. To basy může přidat (až cca 3 dB mezi 60 - 70 Hz, čili na dvojnásobek). 60 až 70 Hz je dobré mít, dělá to pocit pravých basů (souhlas se Zukim).
Nátrubek pak může být o průměru 70 mm a délky 37 mm (což jsou třeba dvě desky - stěny na sobě, ani nemusíš kupovat speciální BR smile).
Zvukově to ale s BR nebude dobré. Zkus a uvidíš, vlastně uslyšíš.

Re: Vyladenie bassreflexu

ja mam 2 otvory na BR. s tym si ratal? ci iba s jednym?
a inak, ked tam je taky slaby magnet, tak ako moze mat taku silu, vytrhnut membranu ? smile

Re: Vyladenie bassreflexu

Aha, nerátal smile.
Dva jsou sice zbytečné, pokud by to mělo vnitřní průměr 75 mm, pak je délka každého 148 mm, pokud jen 70 mm (i tlouštku trubky je nutno počítat), pak jen 126 mm. A pokud dáš jednu záslepku, je to jak jsem napsal prve smile.

Jinak: Je to "plandák", tedy ochotně se hýbe (vysoké Cms), musí být brzděn uzavřeným objemem bedny. Stačí krátký signál pod naladěním BR (tedy akustický zkrat), nebo i velmi silné vybuzení na nízkém kmitočtu a je hotovo sad.
Nevytrhne membránu, ale vyhodí cívku z magnetické mezery.

Re: Vyladenie bassreflexu

inak, ja som to skusal aj pocuvat s tym, ze som menil dlzky br. mal som asi 20cm dlzku oboch, a skracoval som ich pokuse, ale absolutne ziadny rozdiel nebol pocut vo zvuku. iba ked som prisiel na dlzku asi 5cm, prave vtedy sa ten zvuk menil, a zacalo to basovat.
a vies mi povedat, ze preco ked dam 1br tak mu staci dlzka ani nie 4cm ,a ked dam 2 tak uz musia byt 4x dlhsie? ako sa to meni? som cital ze cim dlhsi je, tak je nizsie ladenie. ale ako to ze je taky velky rozdiel v dlzkach, ked sa jeden prida? ako to vlastne teda je?

Re: Vyladenie bassreflexu

Při 5 cm na popsaných BR jsi to naladil na 55Hz a kráásně ti to zdůraznilo 60 - 70 Hz (asi 6 dB, tedy dvojnásobně na ucho, čtyřnásobně výkonem), to věřím.
Ale!!!!!!!!!!!!
Již kmitočty kolem 50 Hz jsou při takovém naladění akustickým zkratem - viz můj předchozí příspěvek. Žádný zvuk, zato i při slabém signálu lítá membrána jako blázen, není brzděna ani objemem bedny ani rezonanací basreflexu, z jedné strany membrány na druhou to letí přímo bez zábran.
A v pořádné nahrávce dá 4strunná baskytara i 40 Hz, pětistrunná jde ještě níže - naštěstí nebývá častá. Varhany jsou na tom obdobně.
Kdybys to při těch zkouškách pořádně osolil na kvalitní nahrávce, již bys byl nejspíše přemýšlení o bedně s tímhle reprákem zbaven smile.

K BR: Nejsem dobrý teoretik, pouze konstatuji, že tak, jak to píšeš, jak jsi to vyčetl z výsledků, to i funguje.
Velikost BR je závislá nejen na velikosti bedny a na kmitočtu naladění - to obvykle určuje délku. Navíc nesmí rychlost proudění přesáhnout určitou hranici (BR pak funí až "prdí"), což závisí na průměru membrány a Xmax. To určuje požadovaný průměr (či plochu), popřípadě se použije několik BR namísto jednoho velkého; tím se kupodivu zkrátí jejich délka, což je potřebné při hodně nízkém naladění a malé bedně. Vytlumení bedny posouvá naladění BR, jako by byla bedna větší - to mi rozum nebral, nacpat bednu a místo 100 litrů mi podle skutečného naladění BR vyšlo 140 litrů - vyzkoušel jsem.
Bylo by to na velké psaní, lepší bude, když si to v nějaké dobré knížce přečteš.

(upravil vlados336 1. 6. 2015 21:58)

Re: Vyladenie bassreflexu

nj viem ze je to veda, to som tiez sam zistil,len ja nemam momentalne na to cas citat xy a mozno aj z stranove knihy o tom, tak preto to chcem takto s pomocou vyriesit. este som skusal, zakryt br a tak som pustal pesnicky, a sledoval membranu. paradoxne, niekedy bola vychylka väcsia, prave ked som mal tie br zakryte. no niekedy bola zasa mensia..
vies poradit nejaku hudbu kde su frekvencie nizsie ako 50hz? resp. v disko pesnickach alebo beznych co hraju v radiu, su tam take nizke frekvencie,alebo sa len vynimocne objavia? rock a metal na tom nepocuvam, to uz hrozne huci a duni na moj vkus, ja som to skor na posilnenie spodkov kvoli disco pesnickam robil.. rock zvladaju aj satelity bez subu.
a pocuj, teoreticky, som este rozmyslal, pokial, sa nizke frekvencie (30-40hz) objavuju sporadicky, keby som naladil na tych 40-30hz tie br,tak pod 30 hz sa ten reprak nedostane asi, 20hz to zvladnu len tie najlepsie repraky cize nemusim mat obavy ze by to uhral big_smile tak v tom pripade by som bol teoreticky poisteny ze nemoze (len tak lahko alebo vobec) dojst k akustickemu skratu. ci je to blbost? 
tak teda co by si odporucil? dat to na tych 40hz ako si prvykrat pisal s tym, ze oba maju mat 15cm? a ake frekvencie tym posilim, ked som naladenim na 50hz posilil pasmo medzi 60a 70 ?

(upravil mordoo 2. 6. 2015 11:38)

Re: Vyladenie bassreflexu

no to je, bohuzel pro tebe,  tvoj problem ze nemas cas citat xy. Pokial neprecitas aspon to x, budes nadalej pisat veci ako v predchadzajucom prispevku.
Reprak samozrejme bude hrat aj 20Hz aj  menej ale bude ich hrat 'potichsie'. Merat vychylku okom je blbost ale pokial to robis na hudbe to je este vatsia.
Ked uz chces sledovat vychylku stiahni si SW sinus generetor, tam si mozes nastavit izolovanu frekveciu. Mnusis to robit pri rovnakej urovni vystupneho signalu.

(upravil vlados336 2. 6. 2015 10:47)

Re: Vyladenie bassreflexu

hej neskor ma v plane sa tomu kus viac venovat, aj si chcem vyskusat merat tie frekvencie. niekde som tu videl na to aj soft aj hw, ze sa da spravit s par suciastok, neskor by som sa tomu rad povenoval,no momentalne v tejto chvili neprichadza k uvahu nic ine len sa nechat poucit na fore na banalitach akych pisem...

Re: Vyladenie bassreflexu

Ani na okamžik nepochybuj, že se občas ve zvuku frekvence pod 50 Hz objeví (nebudeš-li mít nainstalovánu tzv. horní propust, naladěnou na cca 55 Hz). A protože budeš chtít mít pořádné basy, tak je budeš mít určitě přidané na ekvalizaci (hloubky +) smile. A tím se ještě více kritické kmitočty zdůrazní, dokonce více, než ty basy, které potřebuješ.
Z toho neutečeš a reprák zničíš.
Nejlepší je uzavřená bedna a bezpečně přidané basy.
Popřípadě ještě jde bedna s původním návrhem ladění BR na 40 Hz, což by mohlo obvykle stačit, i když ne stoprocentně.

Re: Vyladenie bassreflexu

ok dam to na 40 ako si pisal, istota je istota big_smile