1 ...editoval zvukař (26. 5. 2015 17:46)

Téma: Třípásmové regálovky

Úvod:

Jde o projekt malých repro bedýnek hrajících jako velké. Jejich určení bylo na ozvučení malých prostor kolem 16m2 (ložnice).
Postavil jsem již několikatery sloupy,subwoofery atd. ale tyhle regálovky předčili moje očekávání.
Chtěl bych se podělit o poznatky, které jsem nabyl. Doufam že budou někomu užitečné.

Specifikace:

•Frekvenční rozsah: 50–18000Hz (±3dB)
•Citlivost: 88dB/2.83V/m
•Dlouhodobý příkon: 60W RMS
• impedance: 6 Ohm
•Rozměry (šxvxh): 160x390x230mm
•Objem: 12l
•Bassreflexová ozvučnice s uspořádáním D'appolito
•Výsledná cena: 3000Kč

Popis:

Celá konstrukce reproboxů je provedena z MDF desky o síle 12mm, uvnitř každého boxu jsou dvě levo-pravé výztuhy. Všechny desky jsem lepil na tupo k sobě, z vnitřku sešrouboval a slepil MDF hranoly. Spáry vytřený lapidlem Mamut slepeny Herkulesem.
Vršek, spodek, prava a leva strana polepeny lesklou fólií a přelakováno kvalitním bezbarvým autolakem.
Bassreflexové ozvučnice zásadně netlumým, žadným rounem apod. Reproduktory jsem zafrézovel a zalepil do ozvučnice.
Přední ozvučnice je z plexiskla a osazena párem středobasů, jedním výškovým repro uprostřed v uspořádání D'appolito plus v dolní části bassreflex 48mm x 120mm laděny na dolní mezní kmit. basáku 50Hz.
K vyrovnanější frek. chrakterystice přispěl basový reproduktor z boku skříně.
Středobasy mají ze zadu svůj kabinet z papírové tvrzené zaslepené trubky, aby nedocházelo ke zkreslení středů při pohybu basáku.
Použil jsem reproduktory, kterými osazuje philips své reprobedny. Jedná se o firmu Eastech, jejich reproduktory se používá do dražších HiFi aplikací.
Středobasový repro má průměr 90mm, výkon 30w RMS, impedanci 8Ohm, polypropylenovou membránu, gumový závěs.
Výškový repro je klasického rozměru 1", imp. 6Ohm, 50w MAX, hedvábná kalota.
Basový repro má pruměr 130mm, výkon 50W RMS, imp. 6OHm, papírová membrána s vysokým zdvihem.

Vyhybka:

Zapojení je následující. Basový repro. není nijak omezen, jedná se o speciál který je zapojen napřímo na výstup ze zesilovače. Jakoukoliv úpravou (výhybkou) bych docílil pouze snížení citlivosti. Je navržen tak, že nepotřebuje usměrnit a přesto vyzařuje čisté basy. Jeho umístění na bokuskříně tvoří jakousi pásmovou propust.

Středobasy mají děličku 220Hz, od této frek. se začínají chovat směrově nedoporučuji děl.frek. nijak posouvat zdá se být ideální. Středobasy jsou zapojeny paralelně na sebe tzn. že jejich výsledná impedance je 4Ohm, jsou zapojeny do série s 48 MF bipolarním kondenzátorem,1mH cívkou a 4,8Ohm 10w keramickým odporem. Středová sekce podstoupila spostu úprav a ladění, než vznikla tato finálni netrdiční verze zapojení.

Výškový repro má děličku se středy 5kHz je zapojen do série s 2,2MF kondem a paralelne cívkou 0,3mH

Zvuk:

Výslek předčil mé očekávání, zvuk má široký rozsah výšky jsou brilantně čisté, středy nezabarvené krasně srozumitelné a basy mohutné!!
Jejich poslech mi připomíná orchestr, tolik tónů a vše je krásně slyšet. Poháním je tranzistorovým zesilovačem 2x 20w vlastní výroby.


http://s19.postimg.cc/bboldscbz/201504cxc.jpg http://s19.postimg.cc/tfw7c5ze7/201504vvv.jpg http://s19.postimg.cc/br4gkjnn3/201505chc.jpg http://s19.postimg.cc/u7yvbd3lb/201505mcm.jpg http://s19.postimg.cc/7kjm57o1b/2015041719.jpg http://s19.postimg.cc/y6w2u6s8f/2015042617.jpg http://s19.postimg.cc/ppwkj9njj/2015050308.jpg http://s19.postimg.cc/6yun93sz3/2015051617.jpg http://s19.postimg.cc/ljbq3xnxr/image858aa.jpg

2

Re: Třípásmové regálovky

Zaujímavé malé budky, som zvedavý budem sledovať.

3

Re: Třípásmové regálovky

je to okopirovany daky komercny produkt? Alebo ako si sa dopracoval k zapojeniu ...
Taketo budky ma znami ako sucast jeho kupovaneho prdisystemu. Znacku si nepamatam ale vyzera to velmi podobne.
Tak si tak vysledok pekny, minimalne pohladovo.

4

Re: Třípásmové regálovky

Nebude fučať poza zadnú stenu? Keď to držia len 4 šróby + tam nie je žiadne tesnenie. Je to síce bassreflexová bedňa ale aj tak by to snáď malo byť spravené poriadne.

5 ...editoval Kocour (27. 5. 2015 11:58)

Re: Třípásmové regálovky

Bude, nikde tam nedoseda ani plocha na plochu.

Plus koukam ty dva stredobasy jsou ve spolecnym objemu s basakem a nejsou nijak oddeleny? Tzn nemaji svou komoru?

Aa uz koukam na popis, maji sve komurky, no zajimalo by jak se to v nich chova, jsou dost prtavy.

A ze bassreflex bednu zasadne netlumis, duvod?

HTPC + RME ADI-2 DAC + BV A300SE + ruzne DIY repro

Web

6

Re: Třípásmové regálovky

staffy: "sice bassreflexova bedna" - prave bassreflex musi vnutri znasat vacsie tlaky. A tu to je spravene vylozene zle, takto sa to nerealizuje ani na najlacnejsich bednickach k PC, vzdy tam dosada, ako druhy Kocour pise, plocha na plochu.
Tlmit bassreflex samozrejme nejaky velky vyznam nema, ale tlmit zadnu stranu stredovych reproduktorov uz vyznam ma a to nezanedbatelny. A tebe z nejakeho zvlastneho dovodu hraju tie stredaky do rovnakeho objemu ako basak. To je takisto vylozene zle.

Chcelo by to tiez nejake vysledne meranie.

Web

7 ...editoval jik (27. 5. 2015 16:29)

Re: Třípásmové regálovky

Zvukař: všichni tři nade mnou - staffy, Kocour a KocuR mají pravdu s tím těsněním. Ty hranolky vyhoď a nalep tam lišty, nebo alespoň nalep lišty co nejpřesněji mezi ty stávající hranolky, v hobby prodejnách mají lepidla na dřevo kvalitní - držet to bude jako čert. A dát tam samolepicí páskové těsnění (buď na lišty nebo zadní víko). A taky se zamyslet nad vyřešením toho oddělení střeďáků od basového. Jinak - vypadá to celkem dobře...

8

Re: Třípásmové regálovky

Kluci, máte správné připominky. Zadní stěna by při vyšším pumpování basáku podfukovala i když je to bassreflex, nicměně je přišroubována k těm vnitřním hranolkum a přilepena po obvodu mamutem (lepidlo). Ma to lepší pevnost skříně. Kdyby nahodou to mělo někde podfukovat, tak na zavěr jsem dodatečně zvějšku vymazal spáry černým silikonem to jen aby opticky zmizla spara. Vzduch proudi pouze basreflexem.

Co se týče oddělení středobasu, tak je provedeno solo kabinetem zvlašť pro každý středobas, aby nedochazelo ke skreslení. Psal jsem to již v popisu. Tlumení rounem ve středech je nutností to je jasné. Tlumení používam pro uzavřené ozvučnice, bassreflex ne a to z duvodu lepší frekv. charakt.v oblasti basu. Inspiraci jsem potřeboval ziskat ohledně zapojení výhybky a děliciho kmitočtu basu/středu. Snažil jsem se napodobit zapojení wox 312 (najdete zde na fóru). Jinak design je muj napad.

http://vox.wz.cz/konstrukce_vox312.htm

9

Re: Třípásmové regálovky

Ja by som oblepil vnútro kobercom so stojatým strihaným vláknom, holé vnútro mi pripadá ako holá izba a vadilo by mi asi to dunenie v bedni.

10

Re: Třípásmové regálovky

Mají krátký hluboky bas. skoro se mi nechce veřit, kde se to v nich bere..

11

Re: Třípásmové regálovky

TO bude tím solo kabinetem pro každý středobas - zkreslení zmizelo smile

Web