(upravil djsteve 23. 5. 2015 15:02)

Téma: Bassreflex a časové oneskorenie

Ostal mi zvyšný material tak som sa rozhodol postaviť si dva jednoduché 15" subwoofre. Predná strana 46x46 a hlbka 49cm. Samozrejme bassreflex mi v predu nevydá tak ho umiestnim na náprotivnú stranu čiže vzadu oproti reproduktoru.
Keďže budú reproduktor a bassreflex ako dva zdroje signálu umiestnené od seba zhruba 50cm  je jasne že pri konečnej rychlosti šírenia zvuku bude vyžarovať bassreflex oneskorene ( s inou fázou).Chcem sa opýtať  ako sa zmení vyžarovacia charakteristika sústavy. Za normálnych okolností by mal mať subwoofer  gulovú charakteristiku no pri tomto spôsobe my to vychadza tak že sa gulová zmení na asi dáku kardioidnú no možno sa mýlim.
Vedel by mi niekto  nasimulovať ako sa to asi bude chovať pri určitých frekvenciách?
Alebo je moja predstava celá mylná?

Re: Bassreflex a časové oneskorenie

To by se dalo nasimulovat v REW tím, že si dáš dva zdroje, nečekej velké změny.

Re: Bassreflex a časové oneskorenie

Ďakujem za tip. S REW som ešte nepracoval tak ak bude chuti a času trocha sa tomu programu  povenujem. Ak by sa niekomu chcelo a je v tomto programe zbehaný a bude sa nudiť mohol by to skúsiť. Rad si pozriem ako to v jednotlivých frekvenčných pásmach bude vyzerať.

Re: Bassreflex a časové oneskorenie

V poslední době se prosazují bedýnky se třemi měniči (zítra je zase okouknu na Demo Prodanců, hopsa hejsa do Brandejsa smile). Dva měniče směřují dopředu a jeden měnič je dozadu na straně k muzikantům snad v protifázi nebo fázově posunut. Pak to na basech nemá kulovou chrakteristiku, směřuje to dopředu.
Výsledky posunu fáze signálu od BR (o 90°?) mne také docela zajímají, už si to nějak nepamatuji z chytré literatury. Mno, skleróza.

Re: Bassreflex a časové oneskorenie

Ved práve tie bedne s tromi reprákmi ma inšpirovali. Dávajú k nim aj nastavenie presetov v procesore a už pri velmi malých hodnotách nastavení to robí kardio charakteristiku. Preto som sa pýtal znalých problematiky ako by to vyzeralo s bassreflexom smerujúcim dozadu a vzdialeným 50cm.

Re: Bassreflex a časové oneskorenie

BR a reproduktor na rezonančnom  kmitočte basreflexu vyžarujú vo fáze, výsledný akustický tlak je ich súčet. Ak sú od seba 50cm , tak sa podľa miesta posluchu (merania ) sčítajú s fázovým posuvom  daným rozdielom dráh do miesta posluchu (merania).. Vypočítaj si dĺžku vlny pre kmitočet BR a aký fázový posuv to urobí na 50cm, čo je najväčší možný rozdiel.  Je to zanedbateľné. Umiestnenie  BR v boxe s jedným reproduktorom nemá prakticky žiadny vplyv na smerové vlastnosti na basoch (na kmitočte basreflexu).

Re: Bassreflex a časové oneskorenie

Na frekvencii okolo ladenia bassreflexu kedy idú oba vo fáze je prakticky jedno kde je bassreflex na bedni umiestnený. No neviem si dobre predstaviť ako sa to chová momo túto frekvenciu a ako z výsledným smerovaním sústavy zatočí zmena faze bassreflexu závislá na frekvencii.
Ked som si dobre pozrel nastavenia presetov tých Prodance bední bolo tam niečo čo som si doteraz nevšimol. Basák zo zadnej strany ma otočenú fázu o 180st voči predku a ešte je drcnutý o dáke 2ms. Práve to otočenie o 180st mi teraz mnohé vysvetluje.

Re: Bassreflex a časové oneskorenie

Otas> je to hezky (3*12), akorat to spis nehraje, nez hraje.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: Bassreflex a časové oneskorenie

Exxxi máš s nimi osobnú skúsenosť? Ak ano rád by som poznal Tvoj názor. Ja som ich osobne ešte nepočul.

Re: Bassreflex a časové oneskorenie

Slysel jsem je loni i letos na Demu a proti 18" nebo 21" nemaji sanci.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: Bassreflex a časové oneskorenie

Už když se tyhle megatony objevily mě napadlo jestli to má smysl, oproti normálním bednám poskládaným do cardia.... a věřil bych tomu, že klasická 18" tomu asi naloží, cardio necardio...

Re: Bassreflex a časové oneskorenie

Porovnávame teliatko s býkom. Jasne že to velké 18" preštia kardio nekardio. Ide skôr o to či by niečo podobné dala trojica tých dvanástok.
Prax je taká že niekedy je dobré vedieť trocha smerovať bass a toto je zrejme akési riešenie. Sám som niekedy nervózny ked mám basov za bedňami viac ako tý dole pred nimi.
Ale to sme už trocha odbočili.

Re: Bassreflex a časové oneskorenie

Mno, Demo 8 stálo za to.
Ty repráčky mi připadaly jako 3 * 15" a dopředu hrály odpovědně smile. Pro live nádherné, pro disko zbytečné.
Samozřejmě, když oprášili zpřařené 2 * 8004 (18") a 2 * 8005 (21"), umístěné na prostoru 5*5 metrů, tak to byl nářez yikes. Betonové panely, na kterých to stálo, vibrovaly, že na nich poskakoval prach.