Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Aktivní výhybka

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [16]

(upravil komin9 27. 5. 2015 22:09)

Téma: Aktivní výhybka

Ahoj,

je tohle zapojení doupásmové výhybky použitelné? Stavím aktivní fullrange box, do kterýho potřebuju něco takovýhleho, co nejvíce kompaktního. Dělící frekvenci potřebuji cca. 1,2k, což bych si upravil hodnotami součástek. Dole na té stránce je i převodní tabulka, která se však váže ke schématu, na které se na stránce odkazuje. Tu zdrojovou část bych vypustil, protože tam budu mít přímo +/-15V z pomocného zdroje.
http://zesiky.webnode.cz/news/dvoupasmo … esilovace/


+bych se chtěl ještě zeptat, ta bedna bude mono. Stavím jenom jeden kousek na zahradní párty. Jak sloučit do jednoho levý a pravý kanál? Jde to přímým propojením-natvrdo? Je asi hloupost tu bednu zapojovat jen na levej nebo pravej kanál, ne?

Re: Aktivní výhybka

Nikdo nic? Nebo nějaká jiná odzkoušená konstrukce výhybky? Nevíte o něčem?

Re: Aktivní výhybka

Je to jen další příklad univerzální výhybky. Bohužel i pro aktivní výhybku platí to samý, co pro pasivní - tedy to, že se musí musí nejdŕív změřit reproduktory přímo v konkrétní ozvučnici, těmito daty pak nakrmit simulátor a v něm navrhnout výhybku, která bude brát ohled na jednotlivý frekvenční, fázový a impedanční průběhy reproduktorů. Tohleto sice bude nějak vyhýbat, ale s největší pravděpodobností ne správně.
Pokud potřebuješ děličku kolem 1,2kHz, šel bych spíš do výhybky pasivní.

Re: Aktivní výhybka

No výhybku pasivní si neumím úplně představit. Ta bedna bude osazena 15TBX100 a DE610. Při tomhle výkonu se pasivní výhybka nemůže vyplatit. Navíc má jít o přenosnou bednu. smile
Měl jsem to vymyšlené tak, že bych postavil bednu, k ní tuto výhybku s dělením na 1,2k a pak mikrofonem bednu odměřil. Plánuji k tomu i 5 pásmový eqalizér (pevný, s trimrama), abych potom mohl frekvenční cháru dorovnat trochu do roviny. Co se týče dělení, tak to se dá potom i za běhu přeladit. Je to přecijen pár součástek.

Myslíš, že moje úvaha je úplně mimo?

Re: Aktivní výhybka

Pasívna výhybka 12dB/18dB pri takomto výkone Ťa vyde na 17€. Bude sa dať pekne a jednoducho odladiť bude mať ochranu driveru PTC a postavíš ju za chvílu. Cievka na basák bude stačiť drôt 1,3 až 1,5mm na driver kludne 0,8mm. V prodenci najdeš čo potrebuješ. Kondenzátory zvol pre istotu na 250V klasicke lacné nemusia byť z triedy High end.
15TBX100 je skutočný basák vhodný do subbasov pre svoju vcelku vysokú cievku a vzduchovú medzeru 12mm. Vďaka tejto kombinácii má dosť malú citlivosť. Nechceš tam zvoliť niečo čo je vhodnejšie a trocha citlivejšie do kompaktu? V takýchto bedniach sa ráta každý decibel.
Ak ideš robiť aktívnu bedňu počítaj že Ti treba postaviť koncák 2000W bass a 200W driver aby si využil skutočný potencial komponentov.

Re: Aktivní výhybka

Tak pokud opravdu uvažuješ o výkonu 1kW na kanál, tak je pravda, že by ta výhybka musela být hodně festovní. Na druhou stranu, aktivní výhybka je sice pár levných součástek, ale v tomhle případě 4 koncové stupně místou dvou, výkonnější zdroj...takže tvrzení, že se pasiv nevyplatí bych bral s rezervou.
Nicméně, jak už jsem psal, i aktivní výhybka musí respektovat určitá pravidla a 5-pásmovým ekvalizérem to nedotáhneš. Zase ale samozřejmě záleží na nárocích. Pokud stačí, že to bude dělat jen děsný kravál a kvalita jde mimo, pak zapomeň na všechno, co jsem psal a  ta univerzálka Ti stačí.

(upravil komin9 28. 5. 2015 9:25)

Re: Aktivní výhybka

djsteve: co bys do takové bedny doporučil za středobas ty? Tady jde o to, že ten 15TBX100 doma mám, proto jsem se to snažil navrhnout s ním. Pokud by ale nějaký měnič o podobným výkonu vycházel o mnoho líp, klidně bych to tbx prodal a použil něco jinýho. Ale v cenový relaci do 6k podle mě seženeš sice s lepší citlivostí, ale s výkonem povětšinou skoro polovičním, což není ve finále zas až takový rozdíl.

TheLastUnicorn: na druhou stranu díky aktivu z toho vytáhneš víc a neprotopíš část výkonu. Já mám přístup k nějakým modulům a spínaným zdrojům vysokých výkonů, takže (ne)rentabilitu bych úplně neřešil. Navíc tahle bedna bude jedna jediná (mono) a já to chci dělat co nejvíc kompaktní. Je to na garden party, oslavy narozenin a tak. Jde o to, že už mě nebaví tahat pokaždý, když mi někdo řekne rack se zesilovačema, satelity, subwoofer hromadu kabelů, to bych si rád nechal na větší akce. A právě pro ty menší akce (spíš sešlosti) chci postavit co nejkompaktnější fullrange, kterej ale dokáže zabasovat a slušně zahrát a zároveň ho vezmu do jedný ruky a dám v pohodě do kufru malýho auta. I proto taky biamp, zesilovače v Déčku a Téčku, spínané zdroje...
O co by tedy měla být ta výhybka ještě doplněna, aby to solidně zahrálo a dalo se to v průběhu doladit? Nějaké proměnlivé nastavení fáze?

Re: Aktivní výhybka

Pokial ho už máš tak potom OK.
No príde mi uplná blbosť riešiť jednu bedňu kvalitne a na taký učel ako je gardenparty alebo rodinna oslava kde treba spraviť skôr prijemnú atmosféru. Zvučiť z jedného budu je tragedia. Má to malý vyžarovací uhol mimo bedne prudko zaniká zrozumitelnosť a v osi ked sa valí sa to nedá vydržať. Dve bedne vykryjú podstatne viac plochy.
Pripravíš sa o stereo čo je velmi podstatná vec. Zadalšie vždy je krajšie a lepšie urobiť ozvučenie plošne ako valiť z jedného miesta.
Mám za sebou tisícky akcii a poviem Ti že budeš časom smutný z takéhoto riešenia.
Porozmýšlaj radšej nad variantou Jeden mocný sub v ňom kompletne všetko zdroj konce konektory a dva maličké 8" alebo 10" monitory.
Alebo reprák predať a kúpiť dva megadobré 12" a spraviť si dva kompakty.
Vždy sa lepšie nosia dve 12ky ako jedna 120 litrová 15.

(upravil komin9 28. 5. 2015 12:09)

Re: Aktivní výhybka

Já se obávám, že ty dvanáctky by tolik nezabasovaly. A už bych zase přišel o to jedna bedna do ruky a můžu jít. smile Jinak kysna určitě nebude 120 litrová. Plánuji to na nějakých 75l a s překližkou to bude furt relativně dobře přenosné. Nyní plánuji postavit a odladit tuhle jednu bednu a když s tím budu spokojený, dovyrobím časem třeba i druhou. Neplánuji to používat jen vyloženě na ty zahradní párty, ale i jako DJ odposlech. S touhle koncepcí už jsem víceméně rozhodnutý. Když chci akci nazvučit, dotáhnu si svoji velkou aparaturu se subem a dvěma satelitama. smile Tahle bedna je o něčem jiném.


Jde mi teď hlavně o tu výhybku, jak ji navrhnout, aby se to pak dalo co nejlépe vyladit.

(upravil KarelXth 29. 5. 2015 7:53)

Re: Aktivní výhybka

Djsteve: Pokud chce stavět jen jednu bednu na zahradní párty (prostě opravdu fullrange), tak je naopak použití 15TBX100 rozumná volba. Bedna sice bude hrát míň celkově, ale o dost víc na basech. To, co píšeš je pravda v momentě, kdyby se jednalo o klasickou koncepci se suby.

Komin9: Rozhodně dopadneš líp s pasivní výhybkou. Dělat jednoduchou fullrange bednu a pak k ní tahat nevímjakej management aby vůbec hrála mi přijde zcestný. Na tyhle účely nemusí být extra vymazlená, takže bude stačit pár součástek (odhadem 3 kondenzátory, 2 cívky a pár odporů).

Re: Aktivní výhybka

No já jsem kdysi zkoušel dobastlit primitivní "aktivní výhybku" na dvojpásmo, a zdálo se mi to výrazně lepší.

Re: Aktivní výhybka

Určitě se dá udělat aktivní i pasivní výhybka dobře i špatně. Ale pro zamýšlený použití to těžko někdo bude řešit. Asi nikdo nebude sedět před tou bednou s koňakem v ruce a vychutnávat témbr hlasu v jazzovym kvartetu. Tady bych upřednostnil jednoduchost a univerzálnost, která je jednoznačně na straně pasivní výhybky (připojíš kabelem bednu k čemukoliv a hraje).

Re: Aktivní výhybka

Ta bedna bude aktivní, takže starosti s tím, čím ji pak krmit mít nebudu. Všechno to chci pěkně vestavět dozadu. Pro tuhle koncepci jsem už definitivně rozhodlý. Navíc už mám většinu komponent doma.

K věci: udělal jsem si tedy návrh té výhybky. Nahoře jsou vršky, dole spodky, za samostatnou výhybkou je část s regulací zisku a pak ještě u té basové větve obraceč fáze pro zmůstkování zesilovače. http://www.imgup.cz/images/2015/05/31/schema.png

Může se mi na to někdo podívat, jestli jsem neudělal nějakou chybu?
Ty hodnoty odporů a kondenzátorů u té výhybky takto mohou být? Pro výpočet jsem použil vzorec s tím, že jsem vzal hodnotu R 9k a C pak vychází docela pěkně blízko k 10nF. Ten invertor fáze takto také může být? Použil jsem zapojení, které tady na audiowebu již někdo postoval.

Re: Aktivní výhybka

Pri tomto počte operákov by som to riešil  filtrami state variable ktore vždy na seba dokonale navazujú a zaradil by som tam subsonic. Stačil by s jedným operákom tromi kondíkmi 18dB strmosť.

(upravil komin9 31. 5. 2015 18:39)

Re: Aktivní výhybka

Myslíš, že takto to být nemůže? V čem je rozdíl oproti tomu filtru state variable?

A ještě by mě zajímalo, nedělá se třeba taková výhybka už komplet integrovaná v jednom chipu s tím, že se jen dají součástky okolo dle dělící frekvence?

Tím subsonicem s jedním OZ myslíš něco takovýho: http://www.simplecircuitdiagram.com/201 … c-blocker/?

(upravil djsteve 31. 5. 2015 20:14)

Re: Aktivní výhybka

Jasne že to môže byť aj tak ako si to nakreslil Ty no s tým istým počtom operakov spravíš aj state variable a budeš mať istotu že sa ti deliace frekvencie pekne zviažu .
A subsonic čo si dal Ty má 12dB no z jedným operákom sa dárealizovať aj 18dB ako trebars polovica tohoto
http://sound.westhost.com/project99.htm
samozrejme platí to iste čo pre ten 12dB že musí byť budený zo zdroja z nizkou impedanciou.
Ked použiješ štvorité OZ tak s tromi to pekne cele zrealizuješ a nemusíš špekulovať nad jednoučelovými obvodmi.
Ja používam k plnej spokojnosti už roky lacný a dobrý štvornasobný operák MC33079.

Příspěvky [16]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Aktivní výhybka

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£