(upravil tomasj 17. 5. 2015 20:01)

Téma: Bublinkova folia vs. sklenna vata

S cim mate lepsiu skusenost? Co je kedy vhodne? Myslim ako vypln reprobendi.

vdaka.

Re: Bublinkova folia vs. sklenna vata

Daj tam vatelín.

Re: Bublinkova folia vs. sklenna vata

preco? co je zle na sklennej vate a bublinkovej folii? resp. o co je vatelin "lepsi"?

Re: Bublinkova folia vs. sklenna vata

Skelná vata je svinstvo . Jestli to bude mít bass reflex tak to bude vyletovat ven  a mít plnej byt skelných vláken taky neni dobrý.  Kup si tlumicí rouno a je to . A bublinková folie se taky do beden nepoužívá nebo zatim sem to nikde neviděl.

Web

Re: Bublinkova folia vs. sklenna vata

preto hovorim o bublinkovej folii lebo repasujem jedny tesly v ktorych je. s tou sklennou vatou co vravis o vyletovani ma nenapadlo, to je dobry postreh. to tlumici rouno je vlastne vatelin?

Re: Bublinkova folia vs. sklenna vata

jj tlumicí rouno je vatelín . No stou bublinkovou folií to nevim.... osobně stim nemam žádnou zkušenost ale řek bych že vatelín bude lepší ta folie může různě rezonovat nebo dělat jinej bordel .

Web

(upravil vluz 18. 5. 2015 10:59)

Re: Bublinkova folia vs. sklenna vata

V reprosoustavách z Elektroniky Praha bylo běžné zatlumení z normální PEfólie (ne ta nejtenčí). Naposledy jsem ji objevil i v daleko novějších reprosoustavách TVM  ARS 330-04.
Tlumící rouno není, jak bylo psáno v předchozím, vatelín. Vatelín je "hadrový", tlumící rouno umělohmotné-viz třeba v nabídce "Reproobchod".

Re: Bublinkova folia vs. sklenna vata

tohle mi moc hadrový nepříde http://www.mojelatky.cz/www-mojelatky-c … elin-300-g

Web

Re: Bublinkova folia vs. sklenna vata

Vatelín není hadrový. Mám ženu dámskou krejčovou, ta by vám to potvrdila. navíc mezi tím, co nabízí reproobchod a co dostanete v galanterii rozdíl IMHO nebude. Nedržel jsem sice v ruce produkt z reproobchodu, ale z komerčních beden, a vatelín z galanterie, a rozdíl jsem žádný nenašel.

(upravil vluz 18. 5. 2015 13:55)

Re: Bublinkova folia vs. sklenna vata

To je spíše rouno o kterém je řeč - máš to koneckonců napsáno i v popise pod obrázkem. Doba dospěla k umělohmotným náhražkám, ale v krejčovství a v případě pro použití na výplň reprosoustavy  se to v dnešní používá hojně a vyhovuje to. Ovšem pravý, dříve používaný, vatelín je skutečně hadrově-nitěný.
Když jsem vloni po třiceti letech používání otevřel kvůli kontrole výhybky své reprobedny Grundig, tak jsem zíral, kolik tam nacpali toho pravého vatelínu. Neviděl jsem jiné bedny, které by byly tak mohutně vyplněné tlumícím materiálem. Vesměs se tam spíše najde jen nemnoho něčeho na zatlumení.

Re: Bublinkova folia vs. sklenna vata

No pokud chceš, aby vatelin fungoval jako tlumení, musíš ho tam nacpat fůru. Jeho tlumící účinky v porovnání se skelnou vatou jsou minimální (měřil jsem a porovnával). Pro snadnější práci by se daly vytvořit polštářky z vatelinu a ty naplnit skelnou vatou.
Jako tlumící materiál je dobře hodnocen getex (nezkoušel jsem).

Re: Bublinkova folia vs. sklenna vata

Tak ale on nejde tlmit steny domu ale reprobednu.

Re: Bublinkova folia vs. sklenna vata

Nebo "Geo filc". Je to dost podobný starýmu vatelínu, ale je to hadrovej recyklát. V Řempu a Karsu to stojí doslova pár korun. Jen je třeba víc vrstev, protože je to tenký.

Web

Re: Bublinkova folia vs. sklenna vata

Tak oproti bublinkovej fólii je vatelín určite lepší. Sklená vata je humus. Neskúšal niekto ovčiu vlnu? S jedným balíkom by sa dali vyplniť veľké bedne. smile
http://ovciavlna.sk/produkty/18-izolacn … x-5bm.html

(upravil Hippo007 18. 5. 2015 22:44)

Re: Bublinkova folia vs. sklenna vata

Ovčí vlna je taky dobrá. Má ovšem jednu nevýhodu - můžou se do ní dát moli.
KocuR: měřil jsem účinnost zatlumení v bedně - jak který materiál má vliv na zdánlivý objem bedny.

Re: Bublinkova folia vs. sklenna vata

A ja som si myslel že sa to tam dáva na iný účel, nie na to aby to zväčšovalo zdanlivý objem...

Re: Bublinkova folia vs. sklenna vata

Ty vlastnosti jdou ruku v ruce.

Re: Bublinkova folia vs. sklenna vata

Pokud je bedna (ozvučnice) uzavřená, utěsněná, není důvod skelnou vatu nepoužit...a co se bublinové fólie týče, existuje obalový - tlumící materiál s bublinama velikosti pingpongáčů, ta je přibližně stejně účinná jako zmuchlaná PE fólie vkládaná kdysi do boxů DOSS Elektronika RS-334, 338.
Viz také moje anabáze:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na … lum%EDc%ED

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Bublinkova folia vs. sklenna vata

Mám zbytky koberce s filcovým podkladem, stříhal jsem to na míru, a pokryl tím všechny stěny v bedně, podle toho, co jsem tu někde četl, nejsem sám. použil jsem sponkovačku, pak už dál netlumil. Ale odměřené to není.

(upravil zdenek00 20. 5. 2015 16:28)

Re: Bublinkova folia vs. sklenna vata

Já jsem kdysi použil na tlumení vatu z čisté bavlny a bylo to OK a ani ne zas tak drahý. Musí se dát víc vrstev.
http://www.lekarnaave.cz/vata-obvazova- … lna-110710
Do jedněch beden jsem z nouze dal takovou tu klasickou nažloutlou minerální vlnu, ale je to fakt humus (jak tady někdo psal), když jsem po pár letech bednu otevřel, ten jemný prach byl snad všude. Polyesterový klasický rouno bude asi dobrý, zatím jsem ho ještě nedával.
Zkoušel jsem i bublinky, ale nic moc, nijak zvlášť to netlumilo, takže jsem je nepoužil.