Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reprosoustavy » Aktivní fullrange na zahradní párty

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [6]

Téma: Aktivní fullrange na zahradní párty

Ahoj,

chtěl bych poradit s výběrem měničů do jednoho projektu, na který se chystám. Už mě nebaví na každou blbou oslavu narozenin kamarádů nebo grilovačku tahat sub, satelity, stojany, hromady kabelů a rack, kdykoliv si někdo řekne. Rozhodl jsem se proto pro stavbu aktivního fullrange boxu (zatím jednoho kusu). Ke krmení už mám koupený tenhle modul: http://connexelectronic.com/product_inf … 82ccvqqhc0 v té silnější variantě 2X400W, který by se zmůstkoval. Nejraději bych dělil aktivně s tím, že tento zesík bych použil pro spodky a pro vrchy ještě něco dokoupil/dobastlil. Nejde mi jen o to, že klasickým dělením by šel výkon dolů, ale i o to, že výhybka by něco vážila a box by musel být taky zase o něco větší.
Teď k otázce, jaké byste doporučili měniče? Moje představa je 1’’ s hornou a 12’’ BR a nebo 15’’BR. S tou patnáctkou by to byl už ale už asi docela macek. Máte tu něco vyzkoušeného? Chtěl bych se cenově vejít s tím reprákem, hornou a driverem do 10k.

(upravil Otas 23. 4. 2015 17:33)

Re: Aktivní fullrange na zahradní párty

Takže když se to vyjádří jinak, mělo by to mít větší účinnost, než domácí hifi (tedy profi repro).
Vyzkoušeno mám EMI KPL 15 LF + BC DE620 + horna a je to nářez, zahrajeto nejen mocně a hlasitě basy a výšky, ale i výborně středy. Xmax +-10 mm je znát. Do +- 6dB se mi vejde charka od 40 do 16000 Hz. Jenže je to 100 litrů a 32 kg, měniče dosti nad limit (a něco přijde i ta kysna). A 400W to příliš nezatíží, s větším výkonem to dosáhne víc. I když při menším výkonu zesu to má větší šanci přežít nešetrné ovládání.
12" už znamená cca polovinu basů při stejné výchylce. Zahraje to určitě méně, než ten 15" při obdobné Xmax má 12" asi poloviční účinnost (dB/W). Ale i tak lze z 400W (je-li to, naši žlutí přátelé mají tendenci výkon dvojnásobit smile) získat s 12" slušný výkon pro nepřihluchlé přátele.
Nějakou kombinaci jsem už kdysi doporučoval, Hubert to má odměřené na Prodancích. Doplním.
Edit:
Tak třeba tato se mi docela líbí. http://www.prodance.cz/data/attachments … 0_1260.pdf DE 250 je výborný driver a ten Fane nevypadá nejhůř Xmax 6 mm a slušná účinnost, kombinované s dobrým poměrem Fs/Qts. Vejde se to do rozpočtu. Horna je na široký horizontání úhel (potřeba: jen 1 bedna). Ale neslyšel jsem jí.

(upravil komin9 2. 5. 2015 18:03)

Re: Aktivní fullrange na zahradní párty

Možná jsme si nerozuměli. Ten zesilovač má 2x400w, což bych zmůstkoval na ten spodek.
Přímo v můstku parametry uvádějí 1240W at 4Ω or 780W at 8Ω with max. 0.1% THD+N
a 1340W at 4Ω or 860W at 8Ω with max. 1% THD+N (BTL).
Zesík jsem sice neměřil, nicméně připojoval jsem na můj 1,5kW sub a rozhodně mi ty parametry nepřijdou vylhaný jako u jiných výrobců.

Ještě tu mám jeden zbytečnej reprák 15TBX100 http://www.prodance.cz/15tbx100-8ohm.html ale co jsem ho zkoušel hodit do softu, tak mi ta kysna vycházela furt strašně velká i když jsem to ladil už realtivně vysoko. Zkusil by mi tu, prosím, někdo zkusit vypočítat fullrange ozvučnici pro tenhle reprák? Nevím, jestli nedělám něco špatně.

Re: Aktivní fullrange na zahradní párty

Vidím na obrázku kondenzátory na 63 V. To je doufám pro 300W verzi, u 400 W verze by to znamenalo, že se v nejlepším případě jedná o hudební výkon, reálný čekám na 2/3.
Já raději měřím než věřím (i když jsem poté plný deziluzí: zes. z ART 905 max. 540 W, špička 800, deklarováno 1 kW).

Abych zase neradil mimo:
Aktivní sub + výstup(y) na satelit, nebo ta 12 nebo 15" jako středobas a k tomu aktivně driver? Nějak si nejsem z popisu jistý.

15 TBX 100 je línej těžkej basák do subů, nevěřím, že dá na středech slušný zvuk. Nelaď maximally flet a vyjde to lépe. Právě proto existují ekvalizéry smile, aby se člověk tolik nenadřel.

(upravil komin9 3. 5. 2015 22:02)

Re: Aktivní fullrange na zahradní párty

Myslím, že v tom pdf, co tam mají i měření někde bylo. http://www.connexelectronic.com/documents/TA3020v4.pdf

Jinak koncepce - jen jedna bedna. Tzn. jeden středobas a jeden driver + do bedny ty zesíky, aktivní výhybka a případně tedy doplněná nějakým eqalizerem, abych dorovnal tu cháru.
Snažím se prostě o co nejkompaktnější provedení při zachování relativně slušnýho zvuku. Nechci po tom vyloženě zázraky, mám jinak i velký aparát, ale chci zvuk, za který se nebudu muset stydět.

Jak bys to osobně naladil ty pro ten 15TBX100? Mám ho tu, takže jsem říkal, že bych udělal bednu zatím třeba z dřevotřísky, poslechl, zkusil polaborovat a když by se mi to zvukově líbilo, udělal bych ji pak pěknou z překližky. Když ne, tak bych hledal jinej reprák. smile

(upravil Otas 8. 5. 2015 14:57)

Re: Aktivní fullrange na zahradní párty

Omlouvám se, do reprosoustav obvykle nechodím, zapoměl jsem na tebe, napravuji to tímto.
15 TBX 100 snese malou bednu, jako optimální bych viděl 60 - 80 litrů, laděných na 40 Hz. Ta 80 litrová má na 50 Hz pokles asi 2 dB, což je pohoda. Navíc lze ty litry dohnat vytlumením bedny.
15 TBX je potřebné dělit někde na 1,2 - 1,5 kHz, raději tu dolní hranici. A jouvej, najednou se zúžil možný výběr driverů. Z vlastní zkušenosti doporučuji 1,4" BC DE 620, ten to zvládne i výkonově (mám to s EMI KPL 15 LF, to je podobný případ, jako ta TBX). Vhodná horna je docela ořech. Já mám takovou, aby se vešla na výšku na místo horny od S220, zaplatil jsem za to výkyvy charky na 3 a 5 kHz, doháním to ekvalizací měřícím mikrofonem a procesorem.
Mám někde nápad Huberta na vyrovnanější průběh, snad jsem to nesmazal. A nebo se ho zeptám na DEMO 8 Prodanců smile.

Edit.:
Nesmazal: Horna Megaton B8575 k DE 620(TN) by měla být vyrovnanější, než ta má. Také se používá i ME 90 (na tu je to odměřeno v grafech charky - víš do čeho jdeš a jak to máš zatlumit). Bude se to muset ve výhybce od 1,2 do 4,5 kHz tlumit o cca 6 dB, což ale není tak velký problém.

Příspěvky [6]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Aktivní fullrange na zahradní párty

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£