Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reprosoustavy » TVM ARS 380 - dvoufázový upgrade ScanSpeak

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [10]

(upravil Miki_DM 21. 4. 2015 13:26)

Téma: TVM ARS 380 - dvoufázový upgrade ScanSpeak

Dobrý den,
Postupně se snažím upgradovat stereo sestavu a nyní došla řada na reproduktorové soupravy. Vlastním TVM ARS 380 (4 Ohm první verze na export, kulaté přední hrany, podstavec). Nehrají se solidním zesilovačem úplně špatně, ale mají své limity na vyšších frekvencích, prakticky jim úplně chybí předo-zadní lokalizace (prostor, hloubka), vše se odehrává mezi reproduktory. Jsem limitován finančně, a proto mě napadla kacířská myšlenka dvoufázového upgrade. Konkrétně by se jednalo o následující kroky:

1. Fáze (ponechání ozvučnic a basového reproduktoru ARN-312-00/4)
•    Výměna výškového reproduktoru za ScanSpeak D3004/662000 'Illuminator'
•    Výměna středového reproduktoru za ScanSpeak 15M/4624G00 'Discovery'
•    Aplikace bitumenu uvnitř boxů
•    Výměna výhybky – předpokládám použití kvalitnějších součástek Jantzen, Mundorf apod.
•    Měření a ladění

2. Fáze
•    Stavba nových ozvučnic
•    Výměna basových reproduktorů
•    Opět potřebná změna výhybek
•    Měření a ladění
•    Zkompletování ARS 380 do původního stavu (bitumen nechám) a pryč s nimi

Jistě každého napadne, že se vyplatí jít rovnou do stavby nových reprosoustav, ale jsem finančně limitován a za ARS 380 bych neutržil ani tolik, co by mě stály nové ozvučnice. Hodlám do toho v první fázi investovat cca 20 tis. Kč. Taky je docela možné, že zůstanu u fáze 1, nebo vyměním do původních ozvučnic basové reproduktory za něco lepšího a opět budu nějakou dobu spokojený.

A nyní přichází otázky:
•    Je tento plán naprosto zcestný, nebo se Vám jeví jako realizovatelný a relativně rozumný?
•    Napadá někoho lepší investice cca 20 tis. do zmíněných reproduktorů?
•    Najde se někdo, kdo by byl schopný a ochotný udělat návrh a sestavení výhybky pro jednotlivé fáze s následným měřením a laděním? (samozřejmě ne zadarmo).
•    Více asi až s případným realizátorem telefonicky

Děkuji za Vaše názory.

D.M.

Re: TVM ARS 380 - dvoufázový upgrade ScanSpeak

Upřesněme, je to tohle? Na místě středovýšek se dá koketovat s lecčím, dal by se tam dát i 6", samozřejmě s vyříznutím větší díry a k němu krásně výška ve waveguidu WG-300, vhodných repráků spousta. Nejslabším článkem může být právě ten basák, jak se ti zdá? Já už ho dlouho neslyšel ani jsem s ním později nikdy neexperimentoval, tak bych byl neobjektivní. Bitumen není na škodu. Mundorfy apod. pokud vím jsou normální svitky většinou pro obrovské zatížení a to nepotřebuješ, stejně poslouží Bennic, ESO.

Re: TVM ARS 380 - dvoufázový upgrade ScanSpeak

Ahoj,

předem děkuji za první odpověď a názor.

To jsou přesně ony, akorát ty moje mají trojúhelníkové logo v pravém dolním rohu krycího průzvučného rámu. Bedna jako taková je stejná. Bohužel se tenkrát v TVM rozhodli použít 12 cm výškáč, což je z dnešního pohledu dost nepraktické pro výměnu. Koukám na ten waveguid a to by mohlo být řešením (ještě si to v klidu pročtu na webu). Větší reproduktor (středový) použít nechci, protože by to pak bránilo zpětné kompletaci do původního stavu (a prodej). V bedně má střeďák vlastní prostor, zatím jsem neměřil přesnou velikost a nepočítal litry, ale je to odhadem cca 4l. Z hoho důvodu jsem vybral Scan-Speak 15M/4624G00 'Discovery' a nešel jsem do vyšší řady Scan-Speak 15M/4531K00 'Revelator', kde jsou mnohem vyšší požadavky na litráž ozvučnice. Reproduktory ScanSpeak jsem volil zase proto, že k nim lze dohledat hotové projekty, což múže být pro případnou fázi 2 výhoda. Ten teslácký basák není tak špatný, basy mají solidní drajv a varhanní koncert rozezní i okna ve vedlejší místnosti a to bez dunění. Asi hodně záleží na konstrukci výhybky. Prakticky se jedná o bedny, které mě odnaučily používat jakékoliv korekce a když dnes slyším zaduněné a vycinkané sestavy v obchoďácích, chce se mi plakat. Spíš mě trápí středy a výšky, kde postrádám jakýkoliv náznak hloubky prostoru. Poslouchal jsem svou sestavu při koupi ve studiu na SONUS FABER CONCERTO a bylo to naprosto jiné kafe. Taky je slyšitelný úbytek na výškách, které nejsou zdaleka tak křehké. O kondech BENIC jsem čatl samé superlativy, možná bych při první fázi ušetřil a použil je.
Jak jsem uvedl v původním příspěvku, rád si zaplatím za konzultace, měření a návrh výhybky, finální sestavení si už můžu realizovat sám. Bohužel nemám v tomhletom ohledu žádné zkušenosti a nemyslím si, že si může solidní výhybku navrhnout laik sám. Sestavit výhybku navrženou nějakým SW jen podle dělících frekvencí asi jo, ale s ohledem na fázové posuvy apod. už to je jiné kafe. Bez toho bych asi nikdy nedocílil kýženého prostoru.

(upravil Kocour 24. 4. 2015 8:34)

Re: TVM ARS 380 - dvoufázový upgrade ScanSpeak

Ja ti nevim, nechces se na tom financne hned z kraje, ale chces to delat na dve faze, coz znamena dvoji mereni a dvoji vydaje.

WG 300 do otvoru po vyskaci nenarves. Jeste to chces vracet do puvodniho stavu... No proste mi to prijde ze si to komplikujes.

Prodej to a rovnou postav z cista novy projekt. Klidne na menicich Discovery. Ale vyber menicu konzultuj s mericem a pak nakupuj.

ruzne DIY repro

Web

Re: TVM ARS 380 - dvoufázový upgrade ScanSpeak

Ahoj,

Bohužel stále netuším, kde bych se za návrh a měření finančně pohyboval. Je to v řádu tisíců, nebo se dostávám přes 10.000,-? To by mohla být ta informace, která mi řekne "počkej si, došetři a pak řeš kompletní nový projekt". Celkový limit by byl cca 45.000,-, za to už se snad dá pořídit něco solidního. Nakonec se možná poohlédnu po nějakých bazarových Xavianech, nebo obejdu pár studií a poslechnu si aktuální nabídky.
Zkuste mi prosím někdo nastínit alespoň řádově, kolik by taková služba stála?

Moc díky.

Re: TVM ARS 380 - dvoufázový upgrade ScanSpeak

Miki_DM: Pokud je strop 45tis Kč, tak si myslím, že za to se dá postavit velmi slušná bedna (a to i třípásmová) a když něco nezanedbáš, bude to dál než bazarové Xaviany. Cena za návrh se odvijí od toho, jak moc se ti s tím bude někdo patlat. Pokud ti to jen změří a předá data pro simulaci výhybek je to o něčem jiném, než když ti to změří, nasimuluje, znovu změří a pak doladí do finální podoby. Rozhodně bych byl pro kompletní nový projekt a tuhle celkem ceněnou TVM bednu bych poslal do světa.

Web

Re: TVM ARS 380 - dvoufázový upgrade ScanSpeak

Ja opäť odporučím VMAudio.cz a Checkove projekty.

Re: TVM ARS 380 - dvoufázový upgrade ScanSpeak

Samozřejmě souhlasím, má první cesta nevedla na tento blog, model VMA-I EVO mám v hledáčku delší dobu, jen zrovna u tohoto modelu neušetřím za to, že koupím stavebnici a bez toho jsem nad stanovený limit. osobně se mi líbí i projekt EKTA, co jsem našel na webu (http://www.troelsgravesen.dk/Ekta.htm), takových projektů je tam spousta, sjíždím weby už asi 3 měsíce. Tyhle věci pro mě nejsou otázkou impulsivního nákupu, vždycky dlouho hledám. U VMA je výhoda toho, že je může člověk slyšet před jejich zakoupením, což u stavby (byť osvědčeného) projektu bohužel neplatí. Správná volba mezi minimální cenou a maximální možnou kvalitou je vždy těžká a proto se snažím projít všechny možnosti.

Děkuji všem, kdo reagovali na můj příspěvek i těm, kdo ještě zareagují, vážím si každého názoru.

Miki

Re: TVM ARS 380 - dvoufázový upgrade ScanSpeak

Můj návrh samozřejmě počítal s tím, že po nevratitelných úpravách s tím vystačíš a tedy prodávat nebudeš. Nic, v tom případě bych ti doporučil to prodat a začít vymýšlet všechno od začátku, s tím bych mohl pomoct (máš to kousek), ovšem kvůli jednoduchosti dělám jen dvoupásma, ale i s těmi, pokud zvolíš dobrý komponenty, se dají dělat divy. Moje představa je zhruba Maja, repráky Wavecor jsou top, úspořádání bych možná volil se středobasy pod sebou jako 2,5 pásmo a jako výšku poslední WG verzi, bassreflex jsem posledně u těchto repráků ladil na +/- 33 Hz, tady to hoši ladí možná zbytečně vysoko, jinak je to super projekt.

Re: TVM ARS 380 - dvoufázový upgrade ScanSpeak

Tímto děkuji všem za názory, rozhodl jsem se počkat do podzimu (došetřit) a pustit se do realizace EKTA. O průběhu se s Vámi samozřejmě podělím. Zatím sháním solidního stolaře v okolí Opavy (do 50 Km).

Ještě jednou moc díky.

Miki

Příspěvky [10]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reprosoustavy » TVM ARS 380 - dvoufázový upgrade ScanSpeak

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£