Téma: Oddělovací transformátor

Ahoj,
dostal se mi do rukou oddělovací trasformátor(výroba MEZ Vsetín) s odděleným vynutím(vzhled viz odkaz) na EI plechu, je na 220V, 500VA(výst. 2,3A). Jednou se stalo že se u něj spálila pojistka(2,5A), brumí a na omak byl bez zátěže trošku teplý, respektive zátěž měl, byl na něm napojený HS DAC.

Bude vadit když na něj zapojím DPA 223 se dvěma 150VA toroidy a DA převodník? V DPA není softstart, sice nepohasne při jeho zapnutí žárovka jako když zapnu mlýnek na kafe, ale netuším jakou to má při zapnutí špičkovou spotřebu.

Taky netuším jestli bude stačit pro DPA, 500VA je asi na jednu stranu dost, ale na druhou stranu trafo na EI plechu není tvrdý zdroj.


http://www.elsim.cz/medicinske.php

Na každém vinutí je ještě uprostřed přepážka.

Díky za rady.

(upravil Crifodo 14. 2. 2015 0:56)

Re: Oddělovací transformátor

Na odkazu je jádrové trafo na O jádru, ty píšeš o EI jádru. Trafo na EI plechách nemusí být obecně měkké, to záleží na provedení vinutí i skládání plechů. Když jsou primár i sekundár vinuty odděleně na svém sloupku, je tam menší vazba mezi vinutími a takové trafo je pak měkčí (takže ti částečně funguje jako softstart. Jaký zapínací proud má, záleží na konkrétním provedení. Proto taky výrobce předepisuje jistič s charakteristikou D čili krátkodobě přetížitelný.
Jestli je tvoje trafo fakt na 220V a bylo spočítáno nadoraz, tak se může na 230V s kladnou tolerancí v síti už pak zahřívat, protože se začíná přesycovat jádro.

Re: Oddělovací transformátor

Pojede ti to, ale bude to s těmi DPA špatné..chtělo by to min. 1kW

Web

(upravil Fox_25 14. 2. 2015 0:29)

Re: Oddělovací transformátor

Je to O jádro, mám v tom trochu zmatek a nedošlo mi že EI vlastně značí tvar jádra. O jádro jsem hledal googlem, ale vyplivlo to na mě akorát C jádra a ty mají jinak plechy v jádru.

EDIT
Tak jsem připojil DPA a z repro se ozývalo podobné bzučení jako z oddělováku, škoda.

(upravil Crifodo 14. 2. 2015 1:14)

Re: Oddělovací transformátor

Ono to O defacto není, to by se trochu blbě vinulo a skládala kostřička, buď to je složeno z pásků nebo 2 L.
Zkus nějak jasnějc popsat co vlastně považuješ za problém a o co ti jde. Charakteristiku trafa změř odporovou zátěží, třeba 5, 20, 50, 100% a přitom oteplení jádra.
Jestli tam to trafo máš na galvanické oddělení nebo proč. Na oživování plnou zátěž nepotřebuješ a měkkost předřazeného oddělovacího trafa nějak moc nevadí.

Re: Oddělovací transformátor

Chtěl jsem ho kvůli zarušenému síťovému napětí protože už HS DAC hraje s oddělovákem lépe. Pod námi je totiž stolárna, soused má soustruh, atd.

Oddělovák mi dal strýc, zkoušel jej a doma mu nevrčel, ovšem taky má v zásuvce pod 230V, u nás je tuším 236V.

Re: Oddělovací transformátor

Používám často podobný 500W oddělovák na dva 500W konce+režii. Naprázdno se taky trochu hřeje, na běžný provoz zmíněných koců je dost teplý ale dá se na něm udržet ruka (to beru jako indikaci). Jinak oddělovák je neocenitelná věc při externích akcích kdy nevíš, co ti pořadatel kombinací různých prodlužováků předloží za zapojení zásuvky. Jednou hasiči dotáhli na hřiště pomocí asi pěti prodlužováků elektřinu a výsledek byl pouze fáze na ochranném kolíku. Nula se tan už nedostala vůbec.  Ty ale hodláš použít oddělovák za jiným účelem.

(upravil Crifodo 14. 2. 2015 18:43)

Re: Oddělovací transformátor

Oddělovací trafo se ale většinou používá z jinýho důvodu než pro filtraci rušení. Pro filtraci rušení jsou filtry. Oddělovací trafo má galvanicky oddělit obvody, když se potřebuješ hrabat v zařízení rukama nebo měřákama, ale to trafo současně může přenášet i to rušení. Napřed bych ale prošel napájecí síť v okolí, jestli je vůbec v pořádku, abys pracně neřešil důsledek místo příčiny. Změřit impedanci sítě a projít všechny svorky, hlavně ty společné s tou truhlárnou. Před elektroměr bys sice neměl lézt, ale z praxe na pojistkové skříně, svorky na návěsech, atd. ČEZ sere do tý doby, než si někdo stěžuje nebo než to úplně uhnije.
Miro: od takových harakiri je snad jedině rozumná věc utéct a nepouživat.
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=18963

Re: Oddělovací transformátor

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na … 590#225590

Nemohlo by tohle pomoci s příliš vysokým napětím v zásuvce ať to alespoň nebručí? Mám tu ještě prcka 220V/2x15,5V 1,3A

Akorát hádám že bych na to pak nemohl připojit DPA.

Re: Oddělovací transformátor

Transformátory s odděleným vynutím jsou nejlepší.

(upravil miro 14. 2. 2015 20:51)

Re: Oddělovací transformátor

No to jsou. Aspoň se nehádají. Já si kdysi u výrobce vynutil oddělený vinutí, a bylo. A že bzučí? každý trafo nějak bzučí. Pokud více než má (?) tak dotáhnout šrouby třmenů nebo ještě lépe impregnovat.

Re: Oddělovací transformátor

To že bzučí a hřeje přežiju, ale když na něj připojím koncák tak jde z repro slyšet slabé bzučení.

Já si stejně asi koupím silnější oddělovák na 230V, ale chtěl jsem to na tomto alespoň vyzkoušet.

Re: Oddělovací transformátor

Zkusil jsi dotáhnout šrouby na trafu? Má to vliv na jeho bzučení?
Zkusil jsi spojit zem s kostrou  toho oddělovacího trafa? Má to vliv na bzučení z beden?
Jinak jádro typu C je podle mých zkušeností po toroidu nejschopnější zvládnout špičky, samozřejmě pokud tam není nějaká vymyšlenost (magnetická mezera?) právě pro jejich omezení. 500W potvůrka by dva toroidy 150 W měla zvládnout, jen vše půjde o pár zlomků sekundy pomaleji (bude to softstart smile).
Další z věcí, jak si pomoci od bzučení od přílišného sycení, pokud je tam prostor na vinutí, je jako pilná švadlenka přidat závity drátu na jednu i druhou stranu. Ale vůbec to není švanda a je tam trvalá hrozba dotyku s kostrou trafa.

Re: Oddělovací transformátor

jestli se chceš někam pohnout, tak by to chtělo trochu techničtější přístup a popis toho, co to dělá a co okolo toho děláš ty. Výraz "jde z repro slyšet slabé bzučení" může znamenat sto věcí.

(upravil Fox_25 15. 2. 2015 1:14)

Re: Oddělovací transformátor

Chlapy to je perfektní, až se stydím že jsem ihned nedotáhl šrouby, přitom mě na to upozorňovalo víc lidí. Trafo už zlehka vrní, byť se zapnutým DPA je hlučnější a jde trochu slyšet i pod stolem, také se zahřívá mnohem méně.
Bohužel nějaké rušení z něj leze pořád a z repro to dělá takové "bzzzz", sice velmi slabě, ale slyšet to jde.
Taky furt při zapínání vyhazuje pojistky, ale to bude hádám tím že tam cpu rychlé pojistky, pomalé bohužel nemám. Když trafo vyhodí pojistku dost zabručí. Když se zapne normálně tak je to tiché.


Otas
Myslíš propojení PE, jádra trafa a krabice? To už zapojený je, takže to zkusit odpojit?

Nicméně, zvukově je to perfektní, ve skladbě Las si Simple od Yanna Tiersena už nemají nástroje sebemenší tendenci "slévání" u vyšších hlasitostí. Basy jsou asi trošku slabší, ale u Daft Punk byla najednou slyšet místo "nějakých" basů basová kytara. Fakt to hraje líp.
Popis zvuku prosím berte s rezervou, na naposlouchaných skladbách je to slyšet dost, na těch ostatních už tolik ne a zmršenému popu nepomůže ani svěcená voda.

(upravil Otas 15. 2. 2015 11:27)

Re: Oddělovací transformátor

Pokud tam máš pojistky F, pak se divím, že to občas i nastartuje bez jejich shoření smile. I pojistky T 2,5 A budou mírně v ohrožení.

Ano, zkus kostru trafa i odpojit. Předpokládám samozřejmě, že PE pokračuje k zesilovači na jeho kostru. Nebo zkus pro zajímavost (chápu, zruší se tím smysl existence oddělení) jeden a pak druhý výstup sekundáru oddělováku spojit se zemí.
Zřejmě to ale nebude jednoduchá záležitost - tipnul bych nějakou složku s vyšší frekvencí, která se přenáší z toho oddělováku nebo vzniká vzájemným působením indukčností traf. Pokud brum experimenty s nulou nezmizí, zkus k sekundáru oddělovacího trafa zapojit paralelně kondík M1 /1000 V, popřípadě celý odrušovací člen s cívkami (TC 241 apod.) - to by oddělení skutečně získalo větší smysl.

Re: Oddělovací transformátor

Na síťové napětí používej jen "certifikované" kondíky!!! Ne něco co by to "mohlo" vydržet! Kondy na síť se zkouší cca 2kV až 4kV (dle použití viz níže)- Pokud chceš odstranit nějaké VF jen kondy, tak je to možné a často to tak stačí. Většinou je lepší použít nějaký hotový filtr...

Takže: => třeba 100nF (až 330nF s RM15mm nebo pak větší) mezi výstupy oddělováku 230V(220). Např: http://www.gme.cz/foliove-kondenzatory-x1-x2-y2

A taky můžeš dát z výstupu oddělováku - z každého konce kondík k PE (kolík na zásuvce). Je nutné použít keramiku třeba 1nF (100pF-2n2) třídy X1Y1. RM kondu by mělo být min 10mm. X1Y1 je povoleno použít z sítě na PE, ostatní jen mezi L a N!!!
Např: http://www.gme.cz/ck-1n-400-250v-x1-y2- … 0-p120-277 (V GM v tom mají trochu zmatek, uvnitř popisu je X1Y1.).

Re: Oddělovací transformátor

Po delší odmlce se zase ozývám, oddělovák vesele vrní v kuchyni a je na něj stále napojený DAC.

Otas
Koncák nemá PE zapojenou. TC 241 tam dát můžu, ještě ho zkusím připojit přes autotransformátor a snížit napětí, třeba přestane vrčet.

zuki
Jasný, než něco někam strčím tak študuju datasheet a půl hodiny hledám na netu zda to bude skutečně ok, se síťovým napětím není legrace. Stejně to asi bude chtít i DC filtr, kondíky zítra koupím a zapojím to jak říkáš.

Nicméně, zjistil jsem že bručí trafo i na zesíku Technics A700, s menší hlasitostí bručí toroidy v DPA. Není to pořád, ale když začne bručet technics a DPA tak silněji bručí i oddělovák.