Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Teson A2400 otázka pre sinclaira

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 51]

Téma: Teson A2400 otázka pre sinclaira

Ahoj.
Prosím ťa ako je riešené napájanie Tesona A 2400.Kúpil som tento zosík od cigána ktorý ho viezol na káričke do šrotu ale kedže bol na svoj vek opticky na tom dosť dobre tak som dal 10€ a naložil ho do auta.Doma som ho rozobral nechýbalo v ňom nič okrem niečoho čo bolo umiestnené vedľa hlavného vypínača.Ide o niečo čo bolo zaradené medzi vypínač a trafo.Šlahol som trafo priamo na vypínač a zapol.V zosíku na jednej strane zasvietil odpor a vybuchol kondík 47uF/100V ale toto neriešim a ani som sa tomu nevenoval.Opravy sa nebojím nepatrým do kategórie násť-ročných a opravoval som aj horšie veci.Potrebujem fakt vedieť len čo mi v ňom chýba.

Re: Teson A2400 otázka pre sinclaira

Chýba ti tam obvod soft-startu , alebo inak povedané obvod pomalého nábehu toroidného transformátora,ktorý obmedzí nábehový prúd. Konkrétne v tomto zosilnovači je to riešené s odporom diakom a relé a celé je to osadené v krabičke relé modurel vedla vypínača.Ale stačil bi ti tam miesto toho aj správne dimenzovaný NTC termistor.

Web

Re: Teson A2400 otázka pre sinclaira

Super dík.Šlahnem tam zatial jednofázový stykač paralelne s odporom čo používam do zváračiek.Keď ho rozchodím budem špekulovať nad iním softštartom.

Re: Teson A2400 otázka pre sinclaira

Ofotil som 4 strany z originálneho SM ku A2400, ohľadom zapojenia softstartu, hádam pomôže http://imageshack.us/g/829/a2400softstartzapojenie.jpg/

Web

Re: Teson A2400 otázka pre sinclaira

Nepatříš do kategorie náctiletých, ale k tomu zesilovači jsi se zachoval ukázkově. Takovým způsobem by to normální běloch nikdy neudělal. Skoro se mě chce napsat, že by jste mohli s tvým obchodním partnerem založit s.r.o.-čko.

(upravil marda 8. 4. 2012 10:57)

Re: Teson A2400 otázka pre sinclaira

Chce to jen hledat, foto softu jsem sem dříve dal. Je to upravený čtyřkontaktní Modurel 220V st. s doplněnou destičkou dle schématu Matúše. Všechny součástky na to mám a měly by být dostupné v ČR (TC kondenzátor ES Ostrava, jeden diak, dva výkonové rezistory WK s tepelnou pojistkou), taky kompletně renovuji A2400. Levné to ale není. A jelikož se jedná o 230V, neměl by ses v tom rýpat smile Přehmaty a blesky A2400 trestá odchodem vstupního J-fetu do křemíkového nebe a pak to ne a ne hrát ... smile A to už se rýpe do celého polovodičového osazení a dělá se více škody ...

http://s4.postimg.cc/jirs6wlkp/1179_modurel_forum.jpg

(upravil jason00 23. 10. 2011 20:15)

Re: Teson A2400 otázka pre sinclaira

Chlapi ďakujem za info s takým ohlasom som nerátal.Fakt dík.Už dávno som nedostal takú chuť na opravu.Idem naštartovat osciloskop a ext.zdroj nech viem na čom som kedže ako som písal je ten zosík  esteticky v dobrom stave.(Hlavne konečne niečo pre seba urobím mám dosť prašívých telkáčov a im podobných prašín)

Re: Teson A2400 otázka pre sinclaira

Bohuzel nevim, jak vypada zevnitr Teson A2400, tech se tu moc nemota, buď jsou to to original Tesly, nebo potom az Misony, pricemz Mison je hromada sracek a ne zesilovac. Pozadej chlapce /matus15/, at Ti oskenuji servisni dokumentaci-podle toho, co jsem tak slysel by mely byt Tesony temer na 100% stejne s Teslami, takze budou urcite sedet i vnitrni obvody a kabelaz zesilovace, Teson to pry udajne skladal z uz predvyrobenych dilu Tesly.
Jinak uz mam k dispozici zase KD15003, KD3773 a dokonce i KD649B/650B a KD649BT/KD650BT, coz jsou budici darlingtony vybirane uz v Tesle /myslim Trinec/ na Uceo=200V. Varianta B je v pouzdre TO220, varianta BT je v pouzdre TO3. Stalo se mi dokonce u jednoho meho kusu A2200, ze v jednom zesilovaci byla deska L kanalu s budici TO220 /A/, R kanal byl osazen budici v TO3 pouzdre /AT/.
Oba kanaly ovsem funguji bezvadne, jeste me ceka instalace vajec kvuli symetrizaci vstupu, totez me ceka i u A2400.
Nedelam to ani tak kvuli symetrizaci, ale kvuli tomu, ze pak prohozenim hot-cold u jednoho vstupu a paralelnim propojenim vstupu je mozno snadno a temer bezpracne ziskat mustek, aniz bych musel vymejslet vselijaky invertory apod. Takovy mustek sice muze pracovat jen do 8 ohm a vice, zato vsak dava pres 1kW/8ohm, konkretne 1250W/8R, coz je tak akorat na jeden LF15X400 ci LF18X400. To vse take castecne diky tomu, ze primar trafa je navrzen pro napeti 220V, jenze dnes mame v sitich 235V a vice, tak se zvedlo i ss napajeni zesilovace.
Pri restaurovani techto kusu je dobre postupovat podle servisniho manualu, ktery na urcitych pozicich predepisuje parovane ci jinak vybirane tranzistory. Bez uposlechnuti techto poznamek zesilovac sice uplne normalne funguje, ale miva ss ofset na vystupech okolo 200mV a vice, coz je i na muj neprilis vybrany vkus moc, unesu u tak vykonneho zesilovace maximalne ctvrtinu a i to je pomerne dost, zbytecne to pak dela skvarky na kontaktech vystupnich rele.
Samostatne kanaly u Tesel jsou schopny davat pres 500W/4R, konkretne v pripade meho exemplare 575W/4R, v podstate diky tomu, ze jsem tam odsud vypral ty debilni KUX41N a nasadil tam vymerene sestavy tranzistoru KD15003.
Hlavne si to nerozhazet s budicema, jsou to darlingtony se zesilenim 10.000 a vice, takze v nekterych drsnych pripadech staci ohavny pohled na ne a je po nich, nove budete kurrrrva tezko shanet, tak jako jsem je po vselijakych znamostech sehnal ja. A nic jineho tam nepasuje, vselijake BDXy, konkretne BDX53F/54F maji dovoleno jen 160V a malokdy je mozne z vetsiho poctu kusu vybrat exemplare s Uceo aspon 200V. Nehlede k tomu, ze tyhle BDXy jsou, co se tyce specifikace Ft pomale jak stare ruske kurvy, takze je nutne tam placat na ruzna mista kompenzacni keramicke kodasy na 500V a dalsi opatreni.
KD649B/650B maji jednoznacne stanoveno Ft=8MHz a pres to nejede vlak, zadne dalsi kompenzace, nez jsou tam z fabriky, tam nejsou potreba. 

Nejsem si zcela jisty, zda je tam vstupni blokovaci jfet uzitecny nebo nikoliv. V jinych zesilovacich jsou s jfety v podobne aplikaci jenom potize, na druhou stranu si rikam, ze kdyz uz nebude zesilovac prostrednictvim komparatoru chranit ten jfet na strane buzeni, tak co tedy...jiste by bylo mozne na chladice povesit napr. 70-80°C termostaty, na druhou stranu si zas rikam, ze zbytecne roztahovat 230V po celem zesilovaci take neni nejchytrejsi reseni...

Web

(upravil marda 24. 10. 2011 11:17)

Re: Teson A2400 otázka pre sinclaira

Sinclaire ten J-FET KS439x je tam opravdu vhod. Rozdělal jsem relé RP po dvaceti letech provozu jsou kontakty krásné! Pokud se aktivuje tepelná ochrana, vyzkratuje tento J-FET vstup, takže relé opadá bez většího zatížení a spékání kontaktů. Dobře je vyřešeno i odepínání relé, pokud tupá obsluha vypne zesilovač pod plným buzením - relé drží, dokud má energii pro cívku - odpadne také bez výkonového rozpojování. Pokud dojde k DC poruše, jde o drahé repro - relé to vezme na sebe - výměna je vhodná.

Nemůžu se Vám už týden dovolat, chtěl bych se případně promluvit o KD15003. Jestli renovovat s nimi, nebo KD3773. KUXy jsem vyházel.

Re: Teson A2400 otázka pre sinclaira

V kazdem pripade KD15003, to jsou tranzistory, kterymi jde svarovat. Nutnosti je vyber, Uceo staci zkontrolovat, mivaji i vic, nez 300V, kontrola bety, aby nektery trand nepretezoval budic no a vlastni vyber se tak omezi pouze na Ube, ctverice by mely mit shodu v toleranci +/-10mV.  Pokud to jde a je z čeho vybirat, pak je dobry je vybrat i na betu, resp. beta by nemela spadnout pod cca 66 pri 6A/5V - no proste co nejpodobnejsi ctverice.
Je dobre si prostudovat servisní manual, pac tam vezi spousta nevyrcenych veci, ktere se jinde nedozvis a soplosi Ti je nereknou. protoze ti jsou kolikrat radi, ze jsou radi a ze se jim to napr. vymenou vykonaku podari rozbehnout. Jsou tam base stoppery /ktere ve starsich radach techto zesilovacu nebyly/, takze by to nemelo pri nejake havarii odrovnat i budice - budice musi byt v A2400 typu KD649B/650B, bez toho Bcka tam ani nezkousejte nic davat, pac se to vmziku probije.
Tyhle budicí tranzistory mam slibeny na pristi tyden /Acka do A2200 uz mam/ a teoreticky by mel byt i slusny balik KD15003, aby bylo z ceho vybirat.

Jeden clobrda z Bazose mi tvrdi, ze ma 300ks serii tranzistoru KD15004 - to jsem na to tedy ukrutne zvedavy, pac na OTS v Trinci, kde se tyhle potvory delaly mi urputne tvrdili, ze se "upekla" pouze jedna 100ks overovaci serie, ta se otestovala a po roce 94 to slo vsecko do riti vcetne 15003, udajne o to nebyl zajem, vsichni pry nakupovali mexicke MJcka. Zajimave je, ze Lada Bunta je pouzival, Vrable pouzily cast serie 93 do zesilovacu A2400 atd., jinak receno uz tehdy se lezlo do riti americke Motorole....
Ja osobne jsem tehdy v Uherskem Brode v Eltosu nakoupil KD15003 za 4,50Kc, jenze ten cas tak leti....měl jsem jich 300ks a mam skoro prd smile
Nicmene jsem fakt ukrutne zvedavej na ty 15004, na vlastni oci ani v pristroji jsem to nikdy nevidel. Tady je hezky videt, ze ukrast se da nejenom motorka, auto, letadlo nebo tank, ale i zkusebni serie neceho, co nebylo myslim ani povolene vyrabet...:-) A jestli toho existuje vic kusu, tak potom si to podle me normalne "upekla" odpoledni ci nocni smena:-)
KUX41N jsou takove tranzistory naprd, ani ryba, ani rak - oni je Vrablaci ze zacatku cpali do koncovych stupnu UZ van /jeste predtim uplne na zacatku to byly bud KU607 nebo KUY12/ a asi tehdy zjistili, ze v teslackem provedeni toho dost vydrzej - rozhodne prej vic, nez original BUX41N, tak je zacali mydlit i do tech zesilovacu. Ja si osobne myslim, ze koncovy tranzistory maji v A2400 takovou "vydrz" diky proudovemu jisteni, ktere tam je a ne proto, ze by ty KUX41N byly buhvijak dobry.
Nekolik tech KUX jsem mel doma a kdyz jsem je meril, tak dva jsem rozstrelil sekundarnim prurazen, i kdyz byly chlazene tim drzakem od BM455E.

Co se tyce vydrze, tak dost pravdepodobne jsou na tom nejlip KD3773 a KD503, pokud se KD503 vyberou na spolehlive Uceo kolem 120-130V. To mam vyzkouseny a zesilovace s takovymi tranzistory drzí jako hluchej dvere uz mnoho let. Jen je skoda, ze maji takovy straslivy rozprach parametru, doslova od zdi ke zdi. Mam jich v dilne nekolik set kusu, pricemz - odhadem - napr. stovka nejde pouzit ani v nabijecce akumulatoru, jake maji katastrofalni parametry. Ostatne v prototypu stabilizatoru jsem pouzil jako vykonovy clen KD501 s h21e asi 40, coz je na tento typ tranzistoru dosti mizerna hodnota-a vse chodilo bez problemu.

Web

Re: Teson A2400 otázka pre sinclaira

... když budete rychlí, můžete vybírat ostošest ... http://elektro.aukro.cz/tranzistory-kd5 … 13554.html

Re: Teson A2400 otázka pre sinclaira

Leoši, podařilo se ti zjistit něco o těch modrých pruhách na KD15003, které jsem Ti před časem poslal? Kdybys opravdu sehnal KD15004, pošli fotku. Z histrických důvodů by mě zajímalo, jak vypadaly.

(upravil sinclair 25. 10. 2011 14:13)

Re: Teson A2400 otázka pre sinclaira

Miro, pravdepodobne to znamena, ze byly urceny do nejakeho pristroje, kde mely pracovat paralelne - protoze kazdy ma jine Uceo, jinou betu, ale vsechny maji stejne Ube kolem 0,675V.
Zda to mel byt nejaky zdroj ci zesilovac, to se uz tezko dozvime - leda ze by se nekde objevil pristroj osazeny stejne znacenymi tranzistory.
Do zesilovacu A2400 je nutne je take vybirat, ani ne tak na Ube /jsou tam emitoraky/, jako spis na Uceo, protoze katalogove Uceo KD15003 je 140V, ale napajeci napeti zesilovace je temer 2x80V. Takze je stejne nutne je pred osazenim do A2400 zmerit a vybrat kusy s Uceo alespon 200V.

Moje zkusenost s KD503 z Aukra je takova, ze dotycni vetsinou prodavaji zbytky po vymerovani vetsiho poctu. Uz jsem jednou na Aukru KD503 kupoval /50ks/, sice je fakt, ze vetsina kusu mela vybornou betu, kolem 100 při 6A, ale ani jeden z 50ks nemel Uceo přes 100V, coz je samozrejme podezrele a divne, vetsinou jde z 50ks vybrat minimalne dve az tri ctverice s Uceo kolem 130-140V.
Nektere kusy byly vyslovene na dolni hranici katalogovych udaju, tj. Uceo kolem 80V, coz je temer na hovno a hodi se to jen do AUJ635-637 ci do nekteryho z vrabelskych pristroju rady STUDIO a DISCO, jinam se to nehodi.
Takze pokud si chcete zariskovat a doplnit hladinu adrenalinu pri cekani na to, co dostanete, tak je kupte - me to uz prestalo bavit neustale skakat na spek nejruznejsim sejdirum a podvodnikum.
Mam spotrebu teslackych tranzistoru tri druhu /KD607, KD617 a KD503/ pomerne vysokou, ale uz je kupuju jen od spolehlivych lidi, ne od anonymnich prodejcu na Aukru ci jinde.
Specialne KD617, jednu dobu kolem roku 2008 se tu flakala po republice asi tak stotisicikusova serie "bilych" KD617, ktere mely tezce "pod miru", dokonce jsem tam narazil na kusy, ktere mely Uceo jen 30-40V a jeste k tomu mizernou betu, co prudce padala s proudem. Takove tranzistory jsou logicky na hovno a jsou vyuzitelne jen jako napr. posileni stabilizatoru 78xx, nebo do nejakych nabijecek ci nizkonapetovych zdroju. Ja jsem na cast tehle serie naletel taky, zhruba polovinu z cca 100ks jsem musel odlozit bokem, pac jsou temer k nicemu.
Zbytky teto serie se poflakuji jednak v Brne u Bucka, jednak u prodejcu v severomoravskem kraji. Zbytek tehle serie prodava za 9Kc i Denkl, je to pochopitelne na pomerne zadane tranzistory podezrele nizka cena - Denkl se toho zrejme potrebuje rychle zbavit, proto tak nizka cena, jestli tam maji merak a zjistili, ze maji v ruce Cerneho Petra...Tak at mu nenaletite, takove tranzistory jsou k prdu.

Co se tyce KD15004 - zatim jeste porad neverim, ze existujou, dokud je neuvidim a nebudu drzet v ruce. Z nekolika nezavislych zdroju mi bylo receno, ze vyroba sice byla technologicky pripravena, ale nikdy se nerozjela, ze byla vyrobena pouze 100ks zkusebni serie, kterou sesrotovali. Dotycny pan tvrdi, ze je ma, ze jsou stejne jako KD15003 v medenem pouzdre od tranzistoru KD503 a jsou oznaceny kodem vyroby roku 1994. Zatim je na dovolene, mel by se vratit pristi tyden, je ochotnej prodat 100ks, ma jich sice pry vic, ale neco si chce nechat. Ma i spoustu KD15003 a dalsi zajimavosti, pry KD607B/KD617B s Uceo 150V a dalsi podobny veci, ktery se neobjevily v zadnem katalogu ani jinde, pry zakazkova vyroba pro nejakou firmu.
Je to do sbirky krasna vec, takovyhle exoty, ale radeji to nikde nepouzivat, i kdyz toho pry ma dost, pac v pripade poruchy to nepujde nicim rozumnym nahradit, leda mozna tak MJckama.
Verim, ze takovychto exotu existuje daleko vic, Roznov pry ke konci bral i mensi zakazky od vznikajicich soukromych firem, aby se udrzeli nad vodou, ale stejne jim to bylo prd platny, vlada rozhodla o likvidaci a tak tusim v roce 1995 byl koncern Tesla Roznov i s pobockami zlikvidovany.
Nekdo v ty dobe mel eminentni zajem domaci vyrobu zlikvidovat a zacit sem tahat mizerny material ze zahranici. Je fakt, ze v te dobe mela TeRo tezce zaspano, ale ztratu zacinali postupne stahovat, uzce spolupracovali s tehdejsi Motorolou /dnes ONSemi/ a kdyz se podivate na produktovy katalog z roku 94, tak to nebylo zas tak spatny. Namatkou treba KD237/238 - to jsou diametralne odlisne tranzistory od zahranicnich. Ty ceske vydrzely daleko daleko vic, myslim ze tuhle radu meli protazenou az do typu KD240/KD241. Nebo i ty KD15003 - diky tomu skvelemu pouzdru tyhle tranzistory pri rozumnem chlazeni defacto nebyly poskoditelne a dalo by se pokracovat jeste dal a dal v tom, co vsecko mela Tesla lepsi, nez jejich zahranicni vzory...

Web

Re: Teson A2400 otázka pre sinclaira

To mir.ku: Tenhle aukří savlco z Karlových Varů kupoval nedávno velké množství KD503 tuším někde od Svitav, Letovic, či z Třebové. Nyní stejně ve velkém prodává. Nikomu bych nechtěl podsouvat, co si o těch KD myslet, protože každý může prodejci nejprve položit dotaz(y) ...

Re: Teson A2400 otázka pre sinclaira

A prodejce ti napíše něco neurčitého, že neví původ, ale že by to měly být originály..že to má z půdy od dědy či strejdy..a pod.. Klasika arzenál prodejců na aukru. A zas víš prd big_smile

Web

Re: Teson A2400 otázka pre sinclaira

... v takovém případě prostě nekupuji.

(upravil MiH 28. 3. 2015 0:17)

Re: Teson A2400 otázka pre sinclaira

mira napsal:

Leoši, podařilo se ti zjistit něco o těch modrých pruhách na KD15003, které jsem Ti před časem poslal? Kdybys opravdu sehnal KD15004, pošli fotku. Z histrických důvodů by mě zajímalo, jak vypadaly.

a teraz neviem...

eBay link predajcu

http://mih.sk/download/Tesla_MJ15004.jpg

Re: Teson A2400 otázka pre sinclaira

Niekde ale už neviem kde som čítal že sa vyrábali iba KD15003. Vo vývoji KD15004 nepokračovali pre nedostatok záujmu zo strany zákazníkov.

(upravil djsteve 28. 3. 2015 14:12)

Re: Teson A2400 otázka pre sinclaira

Ten Tranzistor KD15004 na fotke mi príde ako ofajč a fejk. Ak by Tesla vyrobila takýto tranzistor myl by púzdrenie ako KD15003 a to púzdro malo základňu ako KD503. Hrubá medená platforma a zafrézovaný stred.
Na tej fotke je púzdro ako pre KD607 a jemu podobné čo mi pride nelogické aby KD15003 mala hrubú základňu a komplementár KD15004 obyčajnú.
A až na druhý pohlad som si všimol že je to TESLA s označaním MJ15004 a nie KD15004. Tesla nikdy nič neoznačovala MJ. Toto je dáka čína.

Re: Teson A2400 otázka pre sinclaira

Pouzdro nesedí, styl potisku ani jeho orientace.

O tom, zda tesla označovala nějaké exportní kusy MJ nevím, ale 2N ano. Měly též tenčí vývody (zahraniční standard TO3).

Příspěvky [1 až 20 z 51]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Teson A2400 otázka pre sinclaira

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£