Re: GRAMOFON od A po Z

Väčšina ľudí dáva na začiatok Ortofon OMB5E alebo Audio-Technica AT95, myslím že obe začínajú tak na 25€.

Re: GRAMOFON od A po Z

Náhradní přenoska je 1/2" tam pasuje cokoli, Ortofon OM B5, Sony VL48G, Sanyo MG09...to z těch levnějších. Přímý náhon (direct-drive) znamená pohon talíře osou motorku, bez převodů. Pokud dáš přítlak (svislou sílu na hrot) 1.5g (15 mN) tak anti-skating nastavíš na dílek 1.5 apod. Jednoduché.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil mordoo 11. 2. 2015 9:51)

Re: GRAMOFON od A po Z

AT95, drahsiu pernosku by som neriesil. 95 je podla mna velmi slusna a pre mnohe grama lepsia ako OM 5e, pokial nejde o low-mass ramienko ako ma napr. dual.
trocha si pogugli o nastaveni grama. napr toto je celkom fajn
http://www.graled.cz/files/gramo/gramof … taveni.pdf  nie vsetky moznosti nastavenia musis mat. nastavienie ide spravit vacsinou bez vahy, zavazie mava stupnicu. nastavis ramienko do rovnovahy a potom podla stupnice pridas 2g - 20Nm (v pripade AT95)
pre nastavenie geometrie prenosky, co je asi najzavaznejsia vec,  sa da pouzit univerzalny protraktor. mozno zozenies aj presne na tvoje gramo.
najdes napr ze efektivna dlzka je 220mm a presah (overhang) je 15mm

inak moze to byt celko pocuvatelne gramo ... az na tie plastove sasi smile

Re: GRAMOFON od A po Z

Ďakujem za rady, dám vedieť ako to dopadlo. To gramo som kúpil za 20E, je už dosť staré, ale bolo málo používané z 80tych rokov, kupené v TUZEXE (to bol obchod). To plastové šasi by som chcel prerobiť do podoby ladiacej s ostatnými komponentmi, dúfam, že sa mi to podarí.

(upravil stiglitz 25. 2. 2015 13:53)

Re: GRAMOFON od A po Z

Chlapi, ví někdo, jaký je účel pootočení ramene, asi víte, rameno není v hrotech v úhlu 90 stupńů, ale pootočeno, i když ani to není pravidlem. jaký to má účel?
Koukám, že den nikdo nereagoval, tak přidám tohle. Mám tu Unitru Fonicu GS500, a je to uchycení ramene rozdělené na dvě části. Horizontálně se dají šroubkem vůči sobě posouvat, je na nich i ryska, takže vlastně se závaží dá - jeho osa - posunout vůči rameni, ose ramene. No, nevím tak úplně přesně, co se seřizuje tímhle. Víte někdo? Doplním, že když je nastaveno podle rysek, je osa závaží vůči ose ramene snad o dva milimetry posunutá směrem k talíři. Díky za odpovědi. Myslím, že první část mého dotazu s tím může souviset. Možná.

Re: GRAMOFON od A po Z

Otvoril som to svoje gramo, prihodil aj nejaké foto http://obutt.rajce.idnes.cz/10-02-2015,_gramo  , je to plávajúce, všetko čo je primontované na spodnom plechu pláva na pružinách, ktoré sú okolo nožičiek vidno ich na fotke, ostatné-zdroj,tlačitka, kontrolky sú spojené s krycím plastom a pevne na nožičky dotýkajúce sa zeme. Tú hroznú karosériu musím prerobiť, lebo nebudem na to roky pozerať. Otázka-mám to plávanie zachovať, alebo to urobiť napevno? Tá prvá možnosť bude zložitejšia, tá druhá jednoduchšia, len neviem či sa to neprejaví negatívne na zvuku.

Re: GRAMOFON od A po Z

To, co plave, zachovat, podle mne ano. Vidím, že právě Ty máš to rameno uložené v pravém úhlu. Většinou to tak není. Co je tak hrozného na tom gramofonu, na té karosérii, pokud to není extrémně poničeno, spíš bych renovoval, už i těchto kousků ubývá. Ale nechci Ti radit, je to na Tobě.

Re: GRAMOFON od A po Z

Keď som mal Š-100 tiež som mal pocit, že by som ju mal zachovať lebo ich už veľa nebolo, rozmýšľal som, že ju treba zrenovovať, alebo vytuniť, ale nemal som ju kde odložiť, takže išla na recykláciu a bolo mi jej ľúto. Teraz som presvedčený, že to vytuním keď sa ešte v blízkej budúcnosti niečo nezmení.

Re: GRAMOFON od A po Z

Zdravim. Mam 500 a osazenou Ortofon OM 5E. Jako preamp pouzivam: http://html.alldatasheet.com/html-pdf/4 … OP176.html
Nevite cim to je , ze u novych LP desek je pocitove malo vysokych tonu? Když prehravam desky z 80 let je vse ok, ale nove zneji jak stare masivne ohrane kusy.

Re: GRAMOFON od A po Z

Protože většina dnešních desek (i když jsou 180-ti gramové a na jedné straně je místo 22 minut jen 10) je hůř vylisovaná než ty staré z dob "před CD"... platí to bohužel i pro GZ media Loděnice (bývalý Supraphon), i když patří v současné době mezi to lepší, co je k mámí. Desky z roku 1985 z Polska (v té době byly snad horší už jen ruské) jsou zvukově líp vylisované než ty současné... Nejde jen o vysoké tóny, ale i o dynamiku (to je možná dané i masteringem) a kvalitu lisování (el. stat. náboj, praskání atp.). Ach jo.

Web

Re: GRAMOFON od A po Z

2pzwak mozno mas stastie na lepsie stare platne alebo smolu na nove alebo ja neviem... Ale ja mam skusenost ze nove 180g platne su oprotim starym daleko omnoho kvalitnejsie, ci uz sa to tyka celkovej dynamiky, vysokych tonov alebo celkovo kvality prejavu to je kvalitativne neporovnatelny rozdiel. O rovnosti a tuhosti samotnej LP ani nehovorim.

Pre mna osobne ked dam do gramofonu stary ale velmi dobre zachovaly suprahon alebo novu remasterovanu LP tak to je tak obrovsky rozdiel akoby si pocuval 128kbps MP3 alebo lossles FLAC...

Re: GRAMOFON od A po Z

Chápu, že ještě před nedávnem byla lacinější cesta ke kvalitnímu zvuku actidamp a lepší přenoska oproti investicím do dacu  za desítky tisíc...  Ovšem kupovat nová remasterovaná LPčka při dnešních kvalitách a cenách dacanů, v tom po zvukové stránce postrádám smysl.
Nedávno jsem poslouchal LP Adele (actidamp3, Přenoska Sumiko Pearl) vs. CD a vinyl šel na bazoš   cool

Re: GRAMOFON od A po Z

pslava ale vinyl nie je vzdy len o kvalite zaznamu

Re: GRAMOFON od A po Z

... máš pravdu, praskot holt u cd chybí ... smile

Re: GRAMOFON od A po Z

pslava
Já před nedávnem koupil Pink Floyd The Wall , remaster 2016 z origo pásek, nemá to naprosto chybu,  actidmap mk.II a OMB5

Web

Re: GRAMOFON od A po Z

Ono to není jenom o zvuku, viz výše. Já si třeba pořizuju "starý" desky v prvním vydání, obvykle 80-tý leta... A o zvuku to fakt není, srovnatelně jsou ozvučený videa na youtube, nejlépe s názvem oficial video...

Re: GRAMOFON od A po Z

Therione, zkoušels jinou přenosku nebo pre-amp ? O kvalitě současných výlisků již psáno výše bylo.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil pzwak 1. 11. 2016 9:52)

Re: GRAMOFON od A po Z

S těmi novými výlisky je to asi stejné jako se vším - liší se to kus od kusu. Včera jsem si poslechl  Anderson / Stolt – Invention Of Knowledge, výlisek 180g od Inside Out Music a kvalita je skvělá, což se nedá říct např. o Queen – A Day At The Races výlisek 180g od Hollywood Records. Schválně jsem si je pouštěl střídavě a rozdíl je nejen v dynamice, ale i v praskání atp. a je dobře slyšet. Na Queen jsou dokonce vidět drobné důlky (naštěstí mimo stopu).

Web

Re: GRAMOFON od A po Z

maxell
Diky vsem za odpovedi. Prenosku ani preamp jsem zatím nemenil. Zacnu experimentovat se zatezovaci kapacitou a pak asi vymenim přenosku. Ten preamp ma RIAA s 2% toleranci a komplet svitkovy kondy místo predepsanych elytu.

(upravil kaed 3. 11. 2016 21:23)

Re: GRAMOFON od A po Z

Mám actidamp MK2 V3, dal jsem jiný hodnoty přepínatelnejch odporů a kapacit na vstupu, abych to mohl rozumně ladit (nevím, proč by tam mělo být třeba 10n) a během pár desítek minut bylo naladěno, pro OM2RED mi vychází nejlíp zátěž 41kiloohm a 180pF kapacita. Kabel je původní co byl u gramce, to co mi vyšlo poslechem, odpovídá +- tomu co udává výrobce.
Původně jsem chtěl taky kupovat OM5b ale byla mi rozmluvena, že gramec je tak dobrej, jako jeho přenoska. A prej ortofon je pro "metalisty" a audiotechnika pro "symfoniky" a "džezmeny" .
Ale nejvíc bych hledal v chybným nastavení gramofonu, viz příspěvky výše.
Gramec stál polovinu toho co přenoska, ale nelituju. Při prvních pokusech jsem měl špatně zapojený vývody z přenosky - dráty jsem dal podle barev, ale na tom držáku přenosky byly zpřeházený, takže druhej pokus byl dát je 1:1 podle polohy na konektoru a to se chytlo.
to Obutt: tvůj gramec je podobnej mýmu L-A100 -akorát můj má řemínek a DC motorek se stabilizací jak u kazeťáku. Trochu jsem měl problém napasovat tu přenosku tak, aby mi správně vycházel přesah a osa přenosky, přetlačovaly se dráty s držákem přenosky. Jak se vlastně oddělá ten horní dekl?