Téma: Profi 2-pásmo s 12" bassom

Ahojte, dlhšiu dobu zvažujem a predsa by som sa chcel pustiť do výroby profesionálneho dvojpásma, bude to pre domáci posluch, na bass som sa zameral na 12 palec, s kombináciou horny, 15palec radšej nie , nemám až toľko miesta s umiestnením, je veľmi veľa odladených zostáv na prodance, odkiaľ by som to chcel aj zakúpiť, vedel by mi niekto poradiť, na ktorú konkrétnu zostavu sa zamerať ?
Niektorý mi hovorili, že keď prešli z hifi sústav na profi, tak späť k hifi sa už nevrátili, aj poznám jedincov, ktorý prevádzkujú v dome sústavy s 15´´basom, nemám možnosť niekoho otravovať a ísť počúvať, dopočul som sa aj také reči, neviem či je to fakt alebo fáma, že profesionálne reprosústavy lepšie hrajú na vyššej hlasitosti a preto na doma nie sú vhodné, nuž budem rád za túto info, či je to pravda alebo nezmysel. Keď si zoberieme hifi výrobcov, príkladne bv audio, solfegio, tannoy, ktorí ponúkajú reprosústavy z tých sfér nájvyšších, tak tam sú všetko osadené PA basy a tlakové výšky.
Vďaka, link z čoho by som vyberal: http://www.prodance.cz/mereni/sestavy-s-12quot.html

Web

(upravil djsteve 18. 1. 2015 12:13)

Re: Profi 2-pásmo s 12" bassom

Ja mam doma už roky v obyvačke iba profi reprá. Každú chvílu dáke iné. Popočúvam odladím uchom výhybku a už aj prichádzajú dalšie. Momentálne teraz počúvam na špecíaloch Tesla ARM 9408 100db 1000W  a driver Selenium JBL DT220Ti. Sem tam to prepnem na 12" Beymu 12P80fe a driver CD1014fe. Takisto super. Cele to mam podporené 2x Sub 15 114Litrov 40Hz vo vnútri zase špeciál 15" s magnetom 12Kg 2kW.
V porovnaní s HiFi v spálni (nie len tak hocijaké)to hrá krajšie plnšie a ked treba tak aj poriadne nahlas bez štipky zaváhania.
Choď do toho bez obáv.

Re: Profi 2-pásmo s 12" bassom

Počítej ale s tím, že plnohodnotný spodek většina takových 12" nedá a když, tak ty "těžší" typy jako TBX100 apod. ve velkém bassreflexu - pak to teprv, podle mě, má smysl dělat. Nesoustředil bych se ale jen na profi sortiment, dost dobře použitelný by byl třeba SB34NRXL75. A co se týče zvukovodu - nechat vyrobit. Omrkni vlákna, kde se angažoval MaBat.

(upravil mechanik 18. 1. 2015 15:50)

Re: Profi 2-pásmo s 12" bassom

Bv audio v žiadnych reprobedniach určených pre počúvanie doma nemá PA drivery. Sú tam bud kalotové výškače alebo AMT. Inak súhlasím s antoniom že to basy mať nebude. Podla mojich skúseností ani 12", je to vidieť už v simulácií.

djsteve, čo teda vlastne používaš v tej spálni? Ono to chce hlavne porovnávať porovnatelné. Väčšina hifi projektov sú malé 2 pásma alebo malé 3 pásma a PA reprobedne majú v sebe bežne 12" stredobasák. Chce to porovnať napríklad s tým 4 pásmom od visatonu ktoré tu stavalo pár ludí s TIW300 uplne dole, teda hore big_smile

dbmax, názory sú rôzne. Napríklad ja som doma raz mal návštevu ktorá si doniesla eminence kappa 12" s nejakym driverom a svojou elektronikou k tomu na porovnanie s projektom od mengela s 2xTIW200, 2xTI100 a 1xKE25SC a nejakym DPAčkom. Technickým detailom zase príliš nerozumeli ale po vypočutí povedali niečo v zmysle "tá vaša zostava hrá lepšie a ešte dokáže hrať aj dostatočne nahlas" samozrejme nemysleli tým ozvučovanie. Netvrdím že tie ich reprobedne nešli urobiť lepšie ale to isté platilo o tom visatone. Existujú daleko lepšie projekty s HiFi reproduktor než bol ten.

Tým len chcem povedať že ked ti záleží len na tom ako to bude konkretne hrať tak sa nepýtaj na názory iných a chod si to niekam vypočuť. Výroba kvalitného zvukovodu tiež nebude jednoduchá a lacná.

(upravil Lukáš33 18. 1. 2015 15:49)

Re: Profi 2-pásmo s 12" bassom

Naco doma tolika výkonu? Naco hrát doma tak nahlas. Mě to spíš přijde že je to tak: Koukej mám tady do ma 4000w watů a    supervelký repráky! Vau tak to seš borec!
Mám dost naposlouchanejch PA na doma a nevidím v nich žádnou výhodu a hlavně ta velikost je otřesná.

Djsteve: Ty ladiš podle ucha? smile   tak to se nedivim,že máš každou chvilku jiné.

Re: Profi 2-pásmo s 12" bassom

Já bych si kupodivu i vybral, dokonce bych od toho čekal docela slušný zvuk, i když ne zázrak:
http://www.prodance.cz/files/dl/2/2140/ … 0_1260.pdf
Na doma vystačíš se zesikem 2*25 W na dost slušný kravál. A když si jednou řekneš, že zahraješ kámošům ve středně velké krčmě, pak vezmeš 2*500 W zesik a máš vystaráno.
Ale hrát jako Hifi to určitě nebude, horna tomu dá své charakteristické zabarvení zvuku.
I to se dá eliminovat, viz gunnes focusing, EAW NT 59 mám, pokud neslouží, doma místo hifi wink.

Re: Profi 2-pásmo s 12" bassom

Mě se teda na Prodancu papírově nejvíc líbí 12NDL76 s DE200. A když to uděláš dobře, tak je to v případě potřeby dobře prodejný. Jináč doma zásadně poslouchám na PA bedny, momentálně na QSC KW153.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

(upravil djsteve 18. 1. 2015 23:24)

Re: Profi 2-pásmo s 12" bassom

PA reproduktory v obyvačke mam preto  lebo sa na ich zvuk a silu naučený a vic ako 20rokov ma živia. Nepomôžem si ale Hi fi mi nedá to čo PA a to nehovorím len o tlaku lebo na dobrý zvuk si potrpím.
Za ďalšie nemám kedy počúvať hi fi lebo PA si stale priebežne dopĺňam o vlastné kúsky (k dnešku asi 18kW) niečo pribudne niečo sa predá. Preto je najlepšie nechať si ich hrať doma počúvať ich až do unavenia a bezvedomia a potom si ich vypočuť oddychnutý a svieži. Mám možnosť požičiavať si od kolegov bedne renomovaných značiek Elektrovoice JBL FBT Yamaha ... hreje ma dobrý pocit ked mi samotný majitelia týchto zázrakov povedia Pišta tebe to hrá  lepšie ako nám ako to robíš? (asi to tak neflákamtak ako tie firmy)
Za dalšie si dovolím povedať že moje dobre vyladené PA hrá lepšie ako večšine z vás HIFI.
V spalni mám 60l stípovky 2x 8" SAL.... a DT300+zvukovod. Odladené  meracím mikrofónom v ARTE kedže aj také niečo sa v mojom technickom vybavení nachádza. A aj tak som do toho musel hrabnúť lebo na ucho mi to velmi nesedelo.
To Lukas33: Výkon a velkosť je nepodstatná pokial sa nemusíš tiskať v jednoizbovom byte s piatimi členmi rodiny. A mať doma velke bedne pre to aby dakomu padala sánka sa v mojom veku až akosi nenosí. A že merám podla ucha a prave preto stale mením bedne? Ty máš ake meracie prostriedky na meranie? Nachádza sa v tvojej aparatúre merací mikrofón?
Čo sa spodkov a PA 12" súhlasím s tym že spodky to mať nebude také ako 12" hifi no časom si možno prirobí subwoofer a bude po probléme.
Ale čo je najkrajšie na profi reprákoch že im stačí skutočne vyľmi maly výkon a oni hrajú nahlas a pekne hoci toho znesú tak veľa.....

(upravil dbmax 19. 1. 2015 15:22)

Re: Profi 2-pásmo s 12" bassom

Tak s tým, že to bude mať menej basov ako 12´´ hifík je pre mňa v pohode, ale vzhľadom na fakt že je to pa menič s omnoho silnejším magnetom bude ten bass viac kontúrovaný, čiže vernejší a o to mi práve ide, o SPL mi nejde, viem, že to má aj o 10dB na 1W/1m väčšiu citlivosť oproti hifi. Skôr ma zaujíma ten zvuk, čo z toho bude. Podľa mňa by to malo mať kvalitnejší zvuk oproti hifi, už len pre silný magnet.pohon a nízke Qes. Preto dúfam, že 50-60Hz to uhrá pri normálnom objeme.

Zo zvukovodom počítam originál od prodance, len neviem či ho bude treba ešte striekať podľa tých foto v sivom pevedení alebo ich dodávajú čierne ? Veľmi chválené tu boli aj DE250 + A9090, takže manuálne nechcem vyrábať zvukovod.
S trošku komornejším zvukom z výšky kvôli zvukovodu aj počítam, PA zvukovody sú väčšie než príkladne z hifi reprosústav, kde sú menšie a tým pádom zafarbenie je väčšie.

Mechanik : si si istý ? bvaudio ponúka takéto profesionálne riešenie na doma, sú to modely F3B a MAX pokiaľ dobre viem smile

Web

(upravil antonio 19. 1. 2015 16:02)

Re: Profi 2-pásmo s 12" bassom

1. odstavec: lol ...takhle fakt ne, vážně. Třeba když už bys dělal s TBX100 musel bys mu záměrně ubrat 6dB, aby to hrálo rovně. Nízké Qes je dobré jen pro citlivost nahoře, dole musí reprák rezonovat při takovém Q, aby byl průběh +/- rovný. Pokud stačí 50-60Hz, dělal bych raději třeba s 8FG51 a k tomu můžeš dát zvukovod, co jsem nedávno použil .


Asi myslíš zvukovody od megatonu, ty je potřeba dodatečně upravit a já třeba musel přebrušovat křivou dosedací plochu driveru.

(upravil Otas 19. 1. 2015 17:44)

Re: Profi 2-pásmo s 12" bassom

Jo, jo, k vyzáření nízkých kmitočtů (pod cca 60 Hz především) potřebuješ především plochu membrány a slušný Xmax, což mají Hifi repráky (v 12") často větší, než profi. Ale takové to, co lomcuje prsní kostí, bývá převážně mezi 60-70 Hz smile.

Výhodou profi doma je podle mne veliká dynamika zvukového projevu, lehce to dohraje špičky hlasitosti zvuku (i 100 x silnější, než průměrná úroveň hlasitosti). I když - bývávalo, dnešní nahrávky jsou "lépe připravené pro MP3" sad.

Hubert Mašín (vynikající profi expert, který skládá výhybky v nabídce Prodance) podle mne možná i úmyslně nedává dohromady bedny, které zahrají celé pásmo - vždy je volba mezi dobrými středy (většina nabídky na 12") a nebo basy bez velkého přidávání na ekvalizéru. Proto tak vypadalo mé doporučení (na basáku poměr Fs/Qts co nejblíž k 1, Cms vysoké, přitom slušné Bl a Xmax; driver vyhlášený zvukovou kvalitou).

Já jsem si na Hubertovi vydyndal kombinaci, která dovede zahrát výšky i basy v 15" (KPL 15 LF + DE 610). Charka není zcela rovná mojí vinou - volba horny, chtěl jsem fyzicky nahraditelné osazení do kysny EMI 151 (filozofie: muzikanti nám trošku zbohatli, tak přeosadili bedny). Tak to dolaďuji měřícím mikrofonem a procesorem. Ale umí to i bez doladění od 40 do 20 k v +-6 dB i na stojanu, bez mezer v kvalitě.

Zvukovody od Megatonu jsem si upravoval rovněž. Vyvrtání děr, trochu srovnání dosedacích ploch (také především pro driver). Nevadí povrch horny, který není hladce rovný. Jen jsem ho zeloxoval NaOH (aby to šlo natřít) a pak nanesl černou barvu, poté ještě přestříkal matným lakem. Výsledek předčil veškeré mé očekávání, i při mém lajdáctví to skutečně vypadá profi.

(upravil mechanik 19. 1. 2015 21:16)

Re: Profi 2-pásmo s 12" bassom

dbmax, vidíš to dosť jednoducho. Takto ide hnať citlivosť do nekonečna. To by teda hral ešte lepšie nejaky 12" s citlivostou 102db hrajúci od napríklad 65Hz s membránou s hrúbkou výkresu? Čo tak odvetranie kvalitných hifi reproduktorov a PA? Tam je vidieť velké rozdiely. Zatial čo pri PA prúdi vzduch malými otvormi vysokou rýchlostou kvôli lepšiemu chladeniu cievky pri fakt špičkových HiFi reproduktoroch človek krásne vidí na cievku a na druhú stranu vrchlíku. Odvetranie "dierou" v magnete tiež nebýva najlepšie, pri PA. Špecialne tie ledva polopriechodné dierové plechy pri BC (pri ktorým má človek pocit že konštrukter bol hádam až dementný) výrazne zvyšujú hlučnosť reproduktoru pri vyššej výchylke. Tým to vlastne nekončí, tých vecí ktoré sú oproti HiFi pre domáce použitie v nevýhode je viac.
Stačí sa pozrieť na rôzne šialené PA horny pre basové reproduktory. Aké to má tiež tenké steny. Bude to akurát továrň na rezonancie. Meranie THD by bolo určite zaujímavé. Možno práve aj tymi vyšším harmonickými je občas spôsobené ten obdivovaný "tvrdý zvuk".

Ale podobné veci som tu písal už vela krát a asi to k ničomu neni. Asi je najlepšie ked si to človek skúsi sám.

Radšej si zájdi vypočuť niekam to 4 pásmo visaton o ktorom som písal. Minimálne 1 človek zo SR ho tu staval. Tušim to bol tiež hodobník alebo aspon na niečo hral. Uvidíš že kvalitná a velká HiFi reprobedna splní tvoje požiadavky.

BV tam používa AMT a tie sú hlavne používané, ponúkané výrobcami HiFi reproduktorov. Okrem beymy asi bežne nenájdš výrobcu ktorý by niečo také robil pre PA. Na koniec pre PA to nebude najlepšia volba pri tej citlivosti je zatažitelnosť aj tak dosť nezaujímavá pre PA použitie. To bude si skôr do nejakch menších projektov.

Re: Profi 2-pásmo s 12" bassom

No v každom prípade ďakujem za rady, asi ja fakt pravda, že to vidím cez ružové okuliare smile zo zvukovodmi som počítal s hotovými bez nástreku a dolaďovania, ste ma trošku od toho odradili, Otasova voľba sa mi tiež páči, rovnako ako RCF LF12G301+DE250+A9090 smile

Počujte a všetky grafy merania tých návrhov príkladne s 12´´ to sú už osadené v nejakej jednej a tej iste ozvučnici ?

Web

Re: Profi 2-pásmo s 12" bassom

O ozvučnici poznám z grafu jen to, že je laděná na 50 Hz BR, což asi může stačit. U Huberta jsem byl měřit nějaké 15", ale jak to dělá s kombinacemi, nevím.
Jinak graf měření všeobecně trochu (až hodně) ubírá na basech, repráky jsou nerozehrané.
Pokud máš v aparatuře ekvalizér, tak je kombinace s tím RCF favorit No 1. Ekvalizaci jsem se chtěl vyhnout, bude sice nutno dost přikrmit basy, jenže pak to bude hrát hooodně zodpovědně smile, ta G301 je prý dobrá.

Abych nemusel přemýšlet, nechal bych truhláře postavit bednu podle EMI 121 - návod je na Prodancích, tuším v download. Samozřejmě s výjimkou děr přední desky.

(upravil djsteve 21. 1. 2015 0:39)

Re: Profi 2-pásmo s 12" bassom

Celé je to tu akosi postavené na domnienkach z grafov. Prý to bude hrát dobre pokad se tomu prikrmí prí a prí. Načo radíte veci ktoré ste nikdy na vlastné uši neošahali? Daj do placu niečo čo máš doma a čo skutočne kŕmiš. Dohady sú tu na hovno a z grafov nič nezískaš. Ani len to hovno . A na prodence sa vyserte. Chvália len to čo ponúkaju a ostatný su podla nich debilkové.

Re: Profi 2-pásmo s 12" bassom

Mereni je ale zaklad kazdy lepsi bedny.Bez toho je to prace naslepo...

(upravil Otas 21. 1. 2015 5:33)

Re: Profi 2-pásmo s 12" bassom

2 djsteve: Prodance jsou podle mne nejlépe vedená firma v oblasti profesionální zvukové techniky. Mám s nimi skvělé zkušenosti v rychlosti dodávky i i v případě reklamace (šok: Milan Hrůza, majitel, mi nejen dovezl druhou bednu za koupenou vadnou až k domu, ale ještě vynesl až do 1. patra, o perfektně připravených papírech nemluvě).
Samozřejmě nebudou hanit své zboží, ne všechno je úplné top, jsou obchodníci, ne idioti. Ale dělají to chytře a s dobrým odborným know how.
Od Huberta vlastním odměřené kombinace 15NW76 + ND3030, nebo již zmíněné KPL15LF + DE610. Měl jsem i Delty15LF + S210.
Vycházím z konstatování lidí, kteří mají DE250 (před pár lety prý nejlepší poměr cena/výsledek) nebo 12" od RCF.
Graf je základ, Hubert ale i poslouchá, repra se musí trefit do fáze, musí to i hrát dobře na ucho. Má s tím obrovské zkušenosti (také dělal zvukaře známým skupinám už před rokem 1990), je to na výsledcích znát.
Je samozřejmě pravda, že výhybky v bednách Megaton (opět především od Huberta a od ing. Sekery), obsahují často i další doplňující obvody (např. zatlumující sykání).

(upravil dbmax 21. 1. 2015 17:09)

Re: Profi 2-pásmo s 12" bassom

Já osobne prodancu fandím, aj kvôli tomu, koľko majú meraní nie len všetkých návrhov reprosústav ale aj iných meraní reproduktorov a reprosústav, veď kto v dnešnej dobe by toľko podstatného materiálu zverejnil na web ? Sám odtiaľ sťahujem merania a zháňam dosť info, za toto som prodancu vďačný.

Web

(upravil dbmax 29. 3. 2016 13:37)

Re: Profi 2-pásmo s 12" bassom

Čaute, trošku by som oživil svoju tému a zaujímal by ma Váš názor na koaxiál Beyma 15XA38ND + origo výhybka od beymy pre daný typ reproduktora FD2XA, pozeral som zahraničné fóra, že je jednak super vec ako náhrada za staré reprosústavy Tannoy, kde bol rovnaký princíp veľkej ozvučnice s 15 ´´ širokopásmovým repro. Tento kus podľa simulácii vychádza sľubne aj na basy, pri objeme 120L a ladení 45Hz je frekvenčka pri útlme -3dB od 52Hz, pri 44Hz / -6dB čo je slušný výsledok. Či zase ma zrušíte že je to pí*ovina ? big_smile Už len cez google vyhľadávač mi nachádza veľa projektov s týmto repro, takže by to nemalo byť zlé.... niekde aj odstránili kopulku z membrány zrejme kvôli výške ale to nepovažujem za nutné, frekvenčný priebeh nie je zlý, je pomerne vyrovnaný. Totižto mi veľmi ulahodili moje repro Klipsch RF-7II, veľmi sa mi páči prejav horny a celkového zvuku, čo som dlho hľadal také reprosústavy a stále mám preto vnútornú pohnútku k profi, je to zvuk, ktorý mi veľmi vyhovuje kvôli čistote a vernosti prejavu, sám pochybujem, že by som v budúcnosti niekedy kupoval hifi repro s kalotovými výškami.

Ešte by som si rád nechal poradiť pri výrobe signálových káblov, nechcem zakladať nový príspevok, jedná sa o symetrický kábel SC Galileo 238, rád by som z neho vyrobil signálovky RCA-RCA, jedná sa o dva typy zapojenia, buď sa spojí tienenie s jednou žilkou do mínusu a druhá žila na kladný pól, alebo druhý spôsob jedná žila na mínus a druhá na plus, v tomto prípade sa tienenie vynecháva nezapojené, na zahraničných fórach využívajú oba princípy, já si preto myslím že jeden z nich by mal byť rozumnejší teda ktorý ? Ďakujem za info smile

Web

Re: Profi 2-pásmo s 12" bassom

zkus napsat Jardovi Mikyskovi (www.mikesound.com). Má je v pódiových monitorech a určitě by se s ním dal domluvit test. Slyšel jsem teda jen menší variantu s 12XA30Nd, ale i tak super! Ve fullsize bedně bych se určitě nebál, že tomu bude chybět spodek. Nápad s profi koaxy na domácí poslech mi nepřipadá vůbec špatný... už jsem taky párkrát přemýšlel o podobném pokusu (akorát v menším s 10" - monitory ve stylu Equator audio), akorát vždy byly nakonec priority jinde, takže na to nedošlo (zatím), a teď výhledově taky asi ne. Takže pokud to postavíš, tak se těším a třeba mě to přesvědčí abych se do toho zkusil pustit také big_smile