Téma: Zapusteni/zafrezovani BR

Zdravim a prosim o radu,

Musim zapoustet (zafrezovat) bassreflex? 

Stavim repro s L18/27tbfcg dle Zapha --- BR je umisten na zadni strane za vyskacem.  Po 7 letech se chylim ke konci...  Bednu jsem koupil z madisoundu, ale nema vyvrtane otvory ani pro menice ani pro BR.  Chapu, ze musim zapustit menice, ale nejsem si jisty, zda musim zapoustet i BR. 

Jedna se o to, ze bedna je v cernem laku a radeji bych spolehal na to, ze lem BR zakryje pripadnou nerovnost po frezovani.

Diky
Ondra

Re: Zapusteni/zafrezovani BR

Ahoj, osobne si myslim, ze zapustenie je len kvoli tomu ze to lepsie vyzera a ked mas BR vzadu a nemas to ako pekne spravit tak to nevadi, ale ak sa mylim opravte ma smile

Re: Zapusteni/zafrezovani BR

Diky za odpoved.

Taky uvazuju, jestli tam BR vubec davat.  Zaph popisuje, ze BR lze vypustit.  Nemam v mistnosti moc prostor, takze BR bude hrat hodne do zdi.

Diky

Re: Zapusteni/zafrezovani BR

Zapustit je potřeba akorát výškáč a středobas. BR zapustit není nutné, ale nutně ho tam dej - bez BR to basovat moc nebude. Tyhle dvoupásma jsem před lety měl.

Web

Re: Zapusteni/zafrezovani BR

Ahoj Checku,

diky za info.  Prochazel jsem ruzna fora a vim, zes tyhle bedny mel.  Ja je stavim uz od 2008, kdy jsem koupil menice a postupne se mi krome soucastek na vyhybky doma objevily dve decka a treti je na ceste.  Letos jsem ve statech koupil na madisoundu cele bedny podle puvodniho schematu, ale byly bez otvoru.  Po pokusech s brachovym dremlem, jsem konecne nasel borca, co mi to na CNC vykrouzi.

Necekam, ze tyhle bedny budou uplna supa, ale myslim, ze oproti starejm AQ to snad bude krok dopredu.  Hraju na starem NAD c370.  Dokonce jsem tady v Brne u jednoho borca ty bedny slysel a mozna, ze to dokonce byly ty tvoje (repraky byly v ose, podle humblehomemadehifi tusim).

Procital jsem i diyaudio.com a zaph (a myslim, ze i ty) jste tam psali o zamene L0 z 2.2mH na 1.5mH kvuli BSC.  Je to opravdu takovej rozdil?  Ja uz ty civky mam koupeny a nebyly levny (koupil jsem ve statech nejaky od jantzenu). 

Diky za jakekoliv info.

Ondra

Re: Zapusteni/zafrezovani BR

Bedny skoncily nekde v Plzni. Vyskace jsem mel vyosene a civku 2,2mH. Tu mensi civku bych nedaval. Konstrukce z humble homemadehifi je na starou L18 katalogove cislo tusim H1154 ta mela jinou membranu a vyhybka od zapha by na tom nefungovala. Rovnez je potreba dodrzet to vyoseni vyskace.

Web

Re: Zapusteni/zafrezovani BR

Aha, tak to bylo od nekoho jinyho.  Diky za info.  Vyoseni dodrzim, borec to na CNC naprogramuje.

Diky jeste jednou

Re: Zapusteni/zafrezovani BR

On to pak z Plzně rozprodával snad na měniče, výhybky a ozvučnice, takže těžko říct, komu to dnes dělá radost. Ale dodrž do puntíku Zapha a bude to hrát dobře.

Web

Re: Zapusteni/zafrezovani BR

Jeste jsem se chtel zeptat, vzpomnel by sis, kam jsi presne umistoval ten BR? 
Diky

Re: Zapusteni/zafrezovani BR

Na zadní stěnu do horní části, dle výkresů Zapha.

Web

Re: Zapusteni/zafrezovani BR

Myslis tohle?
http://zaphaudio.com/audio-speaker17-drawing-PEbox.gif

Tam to prave neni nakresleny.
Diky

Re: Zapusteni/zafrezovani BR

I placed it behind the tweeter. Takže prostě za výškáč doprostřed stěny horizontálně samozřejmě tak, aby se dovnitř vešlo i vnitřní zaoblení BR - které je velice důležité mít.
Co se pamatuju tak, jsem ten BR před lety naladil špatně (to jsem o tom nic taky ještě nevěděl), ono také doporučené WinISD počítá délku BR špatně.  Dej 52mm průměr oboustranně zaoblený, zkrátit na délku 190mm včetně obou zaoblení.
http://www.dexon.cz/katalog/konstrukcni … 2x220.html

Web

Re: Zapusteni/zafrezovani BR

Diky za info.  Ja jsem si poridil stejne natrubky, jako popisuje zaph.  Zkratim je tak jak tam pise.  Spise jsem chtel vedet, jestli existuje nejaky optimalni bod za tim vyskacem, ale proste dam to za nej.  Sehnal jsem presne tu bednu co pouziva Zaph.  Uvnitr je vyztuzena prickou se dvema kruhovymi vyrezy (jeden jakoby za vyskacem a druhej za stredobasem).  Tak do dam proste tak, aby to bylo uprostred toho kruhu.

Nebo je na to nejaky pravidlo?  O nicem jsem se nedocetl.

Diky

Re: Zapusteni/zafrezovani BR

Jo, protáhni to výztuhou.

Web

Re: Zapusteni/zafrezovani BR

Tak uz je to u stolare, prej to do vanoc udela... Jdu si hrat s vyhybkou.

Re: Zapusteni/zafrezovani BR

Tak je to doma, stolar to udelal slusne. 

Budu ted delat vyhybky.  Zvazuju, jestli mam draty od vyhybek k repro a vstupnim konektorum pajet nebo propojit pomoci faston konektoru.  Jaky je idealni prurez dratu?  Mam tam nejakou licnu 2.5mm2.  Je to OK?

Diky

Re: Zapusteni/zafrezovani BR

Tak jsem to sestavil.  Zda se mi to trochu prebasovane a jakoby utlumene.  Vyhybku jsem prekontroloval, polarity sedi.  Hluboke basy jsou dost prebuzene, ale nejsou uplne konkretni.  Jinak hezky.  Chtelo by to nekde zmerit.  Umi to nekdo v okoli Brna?