Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Nemyslím si, že se tahle debata někdy dobere výsledku přijatelnýho pro všechny.
Za mně můžu říct, že jsem šťastnej člověk. Já neslyším, ani nevnímám frekvence nad 17kHz, při slepým tstu nepoznám rozdíl mezi zařízením, které to ukrojí na 20kHz a které jede do 100kHz...a tak jen potichu lituji lidi, co vnímají těch 56, nebo i 100kHz. Jednak proto, že musí za audiozařízení vyhodit neskutečný prachy - především za reproduktory, které těch 56kHz přenesou s poklesem -3dB v ose a současně rozumným celkovým vyzářeným výkonem...no a pak i proto, že vnímají to dlouhovlnný AM vysílání, což jim musí setsakra strpčovat život...
Ale holt, každý se nenarodí pod šťastnou hvězdou jako já, kterýmu těch 20kHz s rezervou stačí... big_smile

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

hudba z vinylu je prirodzena, plynula, nepocut to ostre ako z digitalu, ale suhlasim su aj ludia, ktori inac pocuju a tym je uplne jedno ci hifi alebo obecny rozhlas.

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

...jo taky jsem stastnej,ze frekvence nad 16kHz jsou pro me ucho neslysitelny...to mi pak staci fullrange,vyskaci se nemusim vzrusovat...
2riki:slysel jsi uz nekdy kvalitni digital?ja svuj nejlepsi vytvor porovnaval s gramofonem Kuzma,vlozkou Benz Ruby a hodne slusnym lampovym RIAA korektorem na zarizeni drazsim nez muj dum...byl jsem hodne prekvapenej co ten digital umi...

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Kdyby ta TV uměla i IR a UV záření (to znamená uměly by to i přístroje na záznam obrazu)
...znamenalo by to, že případný film by uměl zprostředkovat i sálání táboráku a opálit ksicht při tříhodinovém sleodvání filmu z Malibu. Čili blíž k reprodukci reality. Ve skutečnosti je právě TV strašný ojeb, co se týče náhražek (rozsah gamutu, jasů, o komprimaci nemluvě). Záznam a reprodukce zvuku je mnohem poctivější, ale stejně už třeba prostorové vnímání se reprodukuje velice nedokonale.
Dlouhovlnné vysílání se Unicorne realizuje elmag. polem, ne akustickým měničem, takže neztrpčuje život ani netopýrům.

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Crifodo, to je málo !!! TV musí přenášet i alfa, beta a gama záření, aby takový film "K19-Stroj na smrt " a nebo dokumenty z Černobylu byly fakt, ale fakt vysoce věrné. Pochopitelně pro běžný standart vysoce věrné 3D TV je nutné požadovat, aby i vypouštěla atomární vzorky toho, co je zrovna "na ekránu" a u válečných filmů, aby bylo pár diváků dle náhodného výběru při sledování zastřeleno. Jen tak to bude to pravé.

Web

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

To pri tej poslednej Sendyho poznámke o sledovaní vojnového filmu ma napadol starý vtip.
Jano z Jožom boli v kine na vojnovom filme. Janovi sa chcelo prdnúť, tak si počas streľby riadne uľavil. Jožo hovorí Janovi - pri tej streľbe museli trafiť rovno hajzla. Jano odpovedá - a ako si na to prišiel? No smrdí to až sem ...

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Otas napsal:

Jo, čas ještě nedozrál.
Dobře si pamatuji, jakým terčem posměchu byli počátkem 70. let lidé z hifi klubu, kteří chtěli zesilovač, který přenese 100 kHz (tuším mnoha páry KF507/517).
I já jsem se tenkrát smál smile ...

Pletú sa vám hrušky z jabkami.
Preniesť 100kHz a viac  dokáže aj koncák s KD607/617 a tie v tej dobe už existovali no zrejme tam šlo o nečo celkom iné a teraz si to spájaš s touto témou.

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Riki, máš něco proti obecnímu rozhlasu? Jojo, až bude mít zvukařinou zkurvený uši jako já tak vám nezbyde než ozvučovat akce 100V tlakáčema. Ale fakt mám problémy s 10kHz, tenkrát zprvu nebyly páráky ani tlumiče do uší. Pro svoji potřebu mám v dílně vyjetej EQ od 6kHz na max abych aspoň něco slyšel. Bohužel to už napravit nejde.  To jen OT a varování pro ostatní, sluch se dá lehce poškodit a to nevratně!!

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

zuki napsal:

Sendy: pokud si nečetl pozorně, zopakuji, že jsem měl pocit, že slyším (rozliším) na 10kHz rozdíl mezi obdélníkem a sinusovkou  (o stejném Vpp).

To zajisté můžeš slyšet.
Obdélník se stejným Vpp má vyšší amplitudu základní harmonické 10kHz a ty slyšíš amplitudový rozdíl.
Zopakuj si laskavě učivo fyziky střední školy a pak tu o něčem diskutuj, odborníku mad


djsteve napsal:

Chceš povedať že na 21kHz tam už nenameráš nič a tlak na meracom mikrofone bude nula?

Pokud je udávaný frekvenční rozshah 30Hz-50kHz, tak musí být v nějakém tolerančním pásmu a také to neznamená, že mimo rozsah je vyzařování nulové.
To je skutečně demagogický argument na hranici zdravého rozumu.
Není to podpořeno žádným měřením ani žádnou normou, takže ty hodnoty mají čistě reklamní hodnotu na oblbování zákazníků.

(upravil TheLastUnicorn 11. 1. 2015 16:01)

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Crifodo napsal:

Kdyby ta TV uměla i IR a UV záření (to znamená uměly by to i přístroje na záznam obrazu)
...znamenalo by to, že případný film by uměl zprostředkovat i sálání táboráku a opálit ksicht při tříhodinovém sleodvání filmu z Malibu. Čili blíž k reprodukci reality. Ve skutečnosti je právě TV strašný ojeb, co se týče náhražek (rozsah gamutu, jasů, o komprimaci nemluvě). Záznam a reprodukce zvuku je mnohem poctivější, ale stejně už třeba prostorové vnímání se reprodukuje velice nedokonale.
Dlouhovlnné vysílání se Unicorne realizuje elmag. polem, ne akustickým měničem, takže neztrpčuje život ani netopýrům.

Já samozřejmě nic o žádným akustickým měniči nepsall a jak se realizuje rádiové vysílání vím ještě taky. wink

(upravil zuki 11. 1. 2015 17:25)

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Danhard: bla bla bla... jen rejpání...

1) Vzhledem ke kvalitám (konečné strmosti hran) mého generátoru skutečně nevím o jaké procento či promile se liší zákl. harmonická  od jeho zase né ideální sinusovky... Ale registroval jsem změnu "zabarvení" nikoli hlasitosti...

Slyším logaritmicky a případnou mírnou změnu amplitudy při přepnutí generátoru pravděpodobně nepostřehnu... Sám jsem zmínil, že pokus by se musel uskutečnit na kvalitním zařízení (tzn. kontrolovat spektrákem apod..., slušný bedny atd.) .

2) Jak pravil Sendy: S největší pravděpodobností je to klasika, při přepnutí na obdélník se ti tam objevuje kupa slyšitelného smetí různými intermodulacemi... <=> To bude pravděpodobně u mého generátoru správně...

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

zuki napsal:

1) Vzhledem ke kvalitám (konečné strmosti hran) mého generátoru skutečně nevím o jaké procento či promile se liší zákl. harmonická  od jeho zase né ideální sinusovky... Ale registroval jsem změnu "zabarvení" nikoli hlasitosti...

Obsah 1. harmonické obdélníku nemá co do činění se strmostí hran !
A ta změna "zabarvení" je právě to zhutnění přidáním hlasitosti, to ostatní už je jen tvoje autosugesce !
Protože o tom víš jako vždy hovno, tak ti to sladké tajemství prozradím, obdélník s amplitudou 1Vp má v sobě 4/pí 1,27Vp 1. harmonické.
Není to žádná mírná změna, nebo nějaké smetí, ale jasná chyba v hlasitosti o 27%, o 2dB ve tvém "logaritmickém" slyšení.
Nějaké "smetí" můžeš hledat až když ty signály amplitudově srovnáš.

(upravil Otas 11. 1. 2015 18:42)

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

DJ Steve:
Pokud si pamatuji, až cca v roce 1972 se dostal do běžného prodeje KD 602 (za strašné peníze, zvláště pro chudého studenta SŠ). KD 607 teprve přicházel a na 617 se pak dlouhých několik let čekalo (a byla to drba, povedl se, jenže dost pozdě) - viz první verze Transiwatů s PNP z germania. Kolem roku 1970 bylo pro amatéry "nic". I ten KF stál kolem 35 Kčs (výdělek mistra v továrně cca 1800,- Kčs).
Ke zbytku nemám co dodat, v této výměně názorů na vysoké kmitočty to chce nadhled smile.

(upravil PB 12. 1. 2015 9:47)

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

danhard napsal:

Obdélník se stejným Vpp má vyšší amplitudu základní harmonické 10kHz a ty slyšíš amplitudový rozdíl.
Zopakuj si laskavě učivo fyziky střední školy a pak tu o něčem diskutuj, odborníku mad

Spíš bych soudil. že obdélník se stejným Vpp má  amplitudu základní harmonické 10kHz přesně stejnou jako sinusových 10kHz (t.j. Vpp/2), ale nejsem si jistej.

(upravil cestmir 12. 1. 2015 9:56)

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

http://sub.allaboutcircuits.com/images/12093.png

http://www.allaboutcircuits.com/vol_2/chpt_7/2.html

Pričom 20*log(4/PI) = ~ 2,1dB.

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Danhard:
Obsah 1. harmonické obdélníku nemá co do činění se strmostí hran !

Danharde nekecej, když nebude obdelník obdélníkem, (ale např. skoro sinusovkou) tak se pravděpodobně bude měnit obsah "všeho"... Jinak bys popíral svoje předchozí tvrzení.

Ale tenhle obor "hraní s čísly" mě moc nezajímá...  Ze školy jsem dost dlouho, aby se mi konkrétní čísla (která jsem nikdy nepotřeboval) vytratila z hlavy. Je to normální a vůbec se za to nestydím smile Jak jsem opakoval výš, neslyšel jsem výraznou změnu hlasitosti, ale výraznou změnu zabarvení tónu... A to nevyvrací ani mé ani tvé tvrzení...

A ty o mém subjektivním vnímání víš úplné hovno...   Ale zcela jistě výš spoustu hoven o spoustě jiných věcí....

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

zuki: to nie je "hra s číslami", ale realita. Skús tie signály porovnať naslepo so zrovnanou úrovňou 1. harmonickej (ideálne overiť pohľadom na spektrum, napr. v Arte). Ak nemáš nadprirodzené schopnosti a generátor aj reťazec sú v poriadku, nerozlíšiš ich.

(upravil PB 12. 1. 2015 10:13)

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Cestmir: Jo, jo díky.

(upravil zuki 12. 1. 2015 14:35)

Re: K čemu jsou vysoké frekvence?

Mám pocit, že se to tu stále "mele dokola", aby se něco mlelo a ani si někdo nepřečte dva tři příspěvky zpět... viz př.č. 91

2) Jak pravil Sendy: S největší pravděpodobností je to klasika, při přepnutí na obdélník se ti tam objevuje kupa slyšitelného smetí různými intermodulacemi... <=> To bude pravděpodobně u mého generátoru správně...
-----------------------
Až nebudu mít co dělat, pak to třeba  proženu nějakým SW spektrákem (nejlépe ještě přes MIC)... Ale zatím na takové pokusy nemám čas. Jedna z mála plodných diskusí byla se Sendym... Cestmirovy děkuji za koeficienty... ale spektrák bude na konkrétním HW přesnější.