Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Autohifi » Oprava reproduktorů - urvaný magnet

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [10]

Téma: Oprava reproduktorů - urvaný magnet

Zdravím, mám doma reproduktory zdarma od kamaráda. Jsou to nějaké oválné koaxiály, 6x9" Meteor 609 (nevím jestli je ta značka správně).

Jeden z nich má urvaný magnet a tím pádem posunutý střed (či jádro / tunel?). Nevěděl jsem si rady s tím, jak to vycentrovat, aby nebyla bloknutá cívka (aktuální stav). Dnes jsem našel tady na fóru podobný problém, kde se jeden zmiňoval o jakýchsi centrovacích vložkách. Takže vycentrování bych měl teoreticky zmáknuté.

Reproduktory mají mít okolo 150 - 160W RMS (nejisté) a ten funkční hraje celkem kvalitně. Tak jsem si říkal že to je škoda vyhodit.

Jen nevím, čím je vhodné přilepit magnet? Stačí na to obyčejný "vteřiňák"? Nebo nějaké lepší lepidlo? Děkuji za odpovědi.

Re: Oprava reproduktorů - urvaný magnet

No nejdřív se mrkni, nebo lépe pošli fotky jak je ten magnet urvanej.
Jestli je urvanej celý magnetický obvod od koše, tak je oprava rozumně možná, jestli se ti posunul magnet proti pólovým nástavcům, tak ej mg. obvod poškozen a aby měl stejý parametry tak se po znovuskompletování musí nechat zmagnetovat.

(upravil existor 12. 5. 2013 10:12)

Re: Oprava reproduktorů - urvaný magnet

Ahoj, díky za odpověď.
Tu jsou fotky

Spoiler

http://existor.k3s4.sk/data/28be55fb9b8f55e/29032013007.jpg
http://existor.k3s4.sk/data/28be55fb9b8f55e/29032013005.jpg

Je urvaný od koše.

Re: Oprava reproduktorů - urvaný magnet

Hoď sem ještě pohled zboku.
Nezůstal na koši honí pólový nástavec?

Re: Oprava reproduktorů - urvaný magnet

Nevím co přesně je pólový nástavec. Snad je to ten střed. Tu je zbylé foto, které k tomu mám.

Spoiler

http://existor.k3s4.sk/data/28be55fb9b8f55e/29032013003.jpg
http://existor.k3s4.sk/data/28be55fb9b8f55e/29032013008.jpg

(upravil Dalča 12. 5. 2013 18:34)

Re: Oprava reproduktorů - urvaný magnet

takže je to jasný vyhoď ho a kup jinej, tohle se slepit dá, ale hrát to nebude, páč se ti trhnul magnet (to černý prstencový) se spodním pólovým nástavcem od horního pólovýho nástavce. Když to slepíš, budeš mít sycení v mezeře ani ne poloviční, tj reprák zcela nahovno.
Po slepení by se musel celej magnetickej obvod (ten černej magnet s těma stříbrnejma diskama (tlustší "železo", nahoře díravý, dole s "válečkem" uprostřed) nechat znovu zmagnetovat.
V amatérských podmínkách nerealizovatelné.

(upravil KocuR 13. 5. 2013 8:17)

Re: Oprava reproduktorů - urvaný magnet

Na opravu potrebuješ od koša oddeliť ten polák čo ti na ňom ostal (najprv teda odlepiť membránu), na tŕň toho druhého namotať papier do takej hrúbky, aby ti tam potom ten prvý natesno vošiel. Zlepiť to môžeš epoxidovým alebo akrylátovým lepidlom. potom to naspäť vycentrovane osadiť na kôš. Po skompletovaní a vybratí toho papiera čo ti centroval poláky nasadíš a nalepíš membránu, opäť si ju ale musíš vložkami centrovať.
Sranda je v tom, že motor tohto reproduktora, ako už bolo uvedené, nebude mať pôvodnú silu (o koľko to ale bude slabšie by som si netrúfal odhadovať), pričom podľa mňa už v pôvodnom stave to bola pomerne bieda - o kvalite celého reproduktora svedčí už len to akým spôsobom sa rozpadol.

Re: Oprava reproduktorů - urvaný magnet

No právě že druhý hraje pěkně tak jsem chtěl zkusit opravu. Doporučili byste mi nějaké levné (do 1600 cca) a slušné repro v rozměru 6x9", nebo kulatý 6"?

Re: Oprava reproduktorů - urvaný magnet

Dalča napsal:

takže je to jasný vyhoď ho a kup jinej, tohle se slepit dá, ale hrát to nebude, páč se ti trhnul magnet (to černý prstencový) se spodním pólovým nástavcem od horního pólovýho nástavce. Když to slepíš, budeš mít sycení v mezeře ani ne poloviční, tj reprák zcela nahovno.
Po slepení by se musel celej magnetickej obvod (ten černej magnet s těma stříbrnejma diskama (tlustší "železo", nahoře díravý, dole s "válečkem" uprostřed) nechat znovu zmagnetovat.
V amatérských podmínkách nerealizovatelné.

Ahoj, bohužel fota, zdá se, už nejsou dostupné, ale chci se zeptat obecně, protože nerozumím výše zmíněnému..

znovu zmagnetovat?? permanentní magnet? nejsou náhodou pólové nástavce z magneticky měkkého materiálu? ty přece zmagnetovat nejdou..
díky za vysvětlení wink

Re: Oprava reproduktorů - urvaný magnet

Ano, rozebraný a znovu složený mag. obvod se musí znovu namagnetovat. Nemusí to platit pro nějaký extrémně silný vysokoenergetický magnet, ale pro ferity ano.

Web

Příspěvky [10]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Autohifi » Oprava reproduktorů - urvaný magnet

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£