Téma: Záznam LP

Zdravím, potřeboval bych poradit, nějakej dobrej prográmek na to aby mi zaznamenal zvuk, který pošlu do line-in na zvukovku a převedu na nějaký komprimovaný formát..

Nemá někdo zkušenost? Jde mi o digitalizaci LP, abych je zbytečně nebrousil. Vybaven jsem gramofonem NAD5120(nc470) k tomu Actidamp4. Představoval bych si to asi tak, že bych to z linkového výstupu předzesilovače hnal do line-in a zaznamenával, pokud by byl možný zároveň odposlech přes výstup zvukovky, bylo by to ideální...


Děkuji za odezvy.

Re: Záznam LP

Wavosaur, Audacity, ... atd, a t d !

Re: Záznam LP

ja pouzivam Soundforge...

Re: Záznam LP

Díky, dalo mi dost práce přesvědčit zvukovku, aby brala na vědomí že line-in vůbec má smile

Re: Záznam LP

Programy výše zmíněné používám také. Jen dodám, že integrovaná zvukovka není asi to pravý pro vážně myšlenou digitalizaci(archivaci) LP. Doporučil bych aspoň něco jako toto Uvadím jen jako příklad. USB zvukovek je nepřeberné množství a v podobné cenové funguje vše tak nějak podobně. Oproti integrovaný zvukovce je ale přes to rozdíl obrovský.

Web

Re: Záznam LP

nějakou slušnější zvukovku, ale interní do PCI hledám, nekoukám po hogo fogo, nepotřebuju 27kanálů, jen slušnou stereo zvukovku a zatím jsem v tom celkem bezradný, co teda koupit, aby to chodilo i ve W7-64b

Re: Záznam LP

Dneska přehrát staré LP desky do PC určitě žádný problém není;
Já jsem své LP digitalizoval všechny, ke kterým se mi nepodařilo sehnat nově vydávaná CD. Podotýkám, bylo to v době 1996 až 2000. Z mého okolí to nikdo nezkoušel, neměl jsem se koho zasvěceného zeptat jak na to. Forum v dnešní podobě ještě neexistovalo a mám dojem, že net jsem do svého PC zavedl teprve až na přelomu tisíciletí.
Takže jsem si radil, jak jsem nejlépe uměl. Program Sound Forge 4.0 jsem už používal k nahrávaní hudby z Humax F1CI (1996 jsem měl první v dědině digitální satelit big_smile) Do jednoho zesilovače jsem vestavil RIAA korektor podle AR-KP1984. K tomu nezbytnou kabeláž pro vedení signálu z gramce NC430 do RIAA a pak do PC, kde byla Sound Blaster Live. V programu SF jsem odstraňoval tužkou jen ty největší lupance. Naprosto v pohodě pro mou potřebu smile

https://i.postimg.cc/kRGRpF6G/2198223.jpg

Re: Záznam LP

http://www.czc.cz/asus-xonar-dx-xd-retail/55627/produkt s tímhle to nahraješ slušně, tuším, že najdeš i PCI verzi...ale na tak historický rozhraní už bych se vyflákl.

Re: Záznam LP

Soráč ale nepříliš chápu smysl, účel takového počínání, šumící praskající LP digitalizovat ? Kterýž snímek, titul je tak cenný, nedostupný že ho nelze obstarat v přiměřené kvalitě jinde ? Sbíral jsem léta raritní desky, nízkonákladové edice a na CD sehnal vše, bez jediné výjimky.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Záznam LP

CD jsou často dynamicky zkomprimovaný oproti LP jako prase. Samozřejmě je gramofon ve všech meřitelných ohledech horší, ale bohužel studia mrví CD i hires vydání tak, že se tomu ani moc nedivím.
Upřímně bych doporučoval signál z přenosky jen zesílit a RIAA a jiný digitální processing udělat pořádným SW v kompu. Jsou takový, který to dokážou dotáhnout do opravdu dost dobrých nahrávek, odstranit prskance, udělat dokonalou RIAA křivku (to se vám analogem nikdy nepovede) atd...

(upravil mechanik 2. 1. 2015 21:27)

Re: Záznam LP

Aj tak by som sa na prznenie dalším A/D a potom zase D/A prevodom vykašlal. Ked je to známejšia skupina tak tých vydaní na CD bolo určite viac. Ked je nekomerčná tak to možno s orezaním špičiek také zlé nebude. Čo sa týka nových rôznych nahrávok kde je jasne počuť nejaku kompresiu dynamiky tak to často môže byť zámer. Mám tu nejake DNB a tiež nejaku elektroniku od DJov a občas tie výšky jasne chrčia, prebudenie na basoch je tiež dost používané. No počúvať na nejakom zosilňovači marantz PM7000, DENONe DCD3000 a bežných kalotových výškačoch asi by som to tam často ani nepočul...

A ako tu bol nejaky článok o tomto probléme tak tam rozoberali nahrávku od skupiny Cranes album Forever a skladbu Adrift a tú ich prebudenú elektrickú gitaru no je zjavné že tam asi žiadnu "španielku" nechceli big_smile Aj tak to pekne "ohulím" aj ked ma z toho potom bolia viac uši než z nejakeho jazzoveho tria ale čo sa dá robiť big_smile

A jedna nahrávka kde to fakt prehnali. Laibach s Minou Špiler   http://ulozto.sk/xD1rkTZu/08-laibach-bossanova-mp3   o dosť počuvatelnejší je potom už tento koncert   https://www.youtube.com/watch?v=eUqHjXUPJN4   nechrčí vôbec ale zase kvalita výšok je horšia, to bude asi tým youtubeom. Tiež na koncerte to má o dosť lepšie basy.

Re: Záznam LP

Maxell: tak já jsem chtěl docílit toho, abych si to poslechl tak jak to je, aniž bych pokaždý desku točil, pokud chci ty tituly poslechnout a nemám třeba úplně čas u toho sedět jen tak. Digitální procesing neumím a tak  odstraňování lupanců asi vynechám, protže z LP to stejně poslouchám stejně smile Zkoušel jsem to tak, že jsem linkovej signál z actidampu poslal rovnou do PC a nahrával to přes vámi zmíněné audacity, snažil se, aby to nebylo utlumený nebo přebuzený....  nějakou nahrávku můžu poskytnout - ale je mi jasné že nějaká veška se tam určitě najde, čekal jsem to horší, zdá se mi to docela dobrý alespoň pro běžnej poslech místo rádia.

Dohnalik: Tip na zvukovku - děkuji, sice to nějakou pětku stojí, ale pokud to za to stojí... Nicméně MB mám tuto http://www.asus.com/Motherboards/M2AVM/  a když vidím tu fotku postované zvukovky... není náhodou ten slot úplně dole právě pro ni? já žil v dojmu že to je na modemy....

Mechanik: Přepálený nahrávky jsou pro mně největší oser dnešní doby, přepálený vejšky, přepálený sykavky, basy přebuzený jak kráva.... je toho plný youtube, proniká to i do rádií, komprimovaný nahrávky po netu dost často.... takže korekčák, když už na něj hrabu, tak vždycky směrem dolů, abych ubral, když už je zapotřebí to vyslechnout.

Re: Záznam LP

Ano, na té tvoji desce ho můžeš dát do toho nejspodnějšího malýho slotu.

(upravil mechanik 2. 1. 2015 22:36)

Re: Záznam LP

Ja korekcie nemám a ani by som nechcel. Obávam sa že tým to človek len dalej zhorší. Korekcie sú príliš jednoduché na to aby nejaku nekvalitu nahrávky dokázali kompenzovať. Zároven v prípade že človek dosť rieši výber OZ a rôzne veci tak korekciami sa to celé komplikuje a to nepatrím k extrémistom ktorý neznesú ani kondenzátor v signálovej ceste. Hlavne neviem k čomu to zníženie dc offsetu na výstupe pomocou DC serva je ked vždy na vstupe dalšieho komponentu je kondenzátor ktorý to vyrieši. To som odbočil. Nahrávku sem určite daj. Rád si to vypočujem po stránke kvality.

EDIT: tieto malé dosky niesu najlepšie... Ja mám napríklad starú alebo staršiu dosku ASUS P5QL PRO je to riešené ešte dosť slušne a spektrum má najčistejšie zo všetkých dosiek čo som dom mal. To je MSI MS-7235 a ASUS P5K. Ja používam kartu s PCI. To je asi dôvod pre ktorý si tú dosku nechám poriadne dlho.

(upravil Pech. 2. 1. 2015 23:20)

Re: Záznam LP

Dohnalik: OK, děkuji.

Mechanik: v případě, že by všechny nahrávky byly OK, nepotřeboval bych je, protože by nebylo proč je mít, poslouchal bych na rovinu, případně s fyziologií. Mám to i ověřený, že OK nahrávky jsem s radostí a k plné spokojenosti přehrával na holý koncáky bez čehokoli před nimi... Nicméně svět kolem přepaluje, tak potřebuju občas ubrat, tudíž radši korekčák mám - když už, tak slušnej - pokud vím.... Stejně je naprostou většinu času v nule.

K desce: já jsem kdysi kompy stavěl, ale pak jsem s tím přestal.. to bylo asi tak v dobách P3,  od té doby, používám jen běžné kancelářské sestavy, a to tak dlouho, dokud to žije a výkon je dostačující... Že v kanclkompu nebude nic zázračnýho je mi jasný, ale asi to zůstane tak. Jen abych tu zvukovku do malýho slotu využil i v dalších kompech, až to přijde, aby to nebyl nějakej úlet jako už jich bylo mnoho.

Jinak výsledek pokusu je zde - schválně jsem sem vyslal notoricky známou věc, protože se pak bude snadno srovnávat a druhak ta deska je myslím ve slušném stavu.  http://ulozto.cz/x8fJVYye/01-joyride-flac

Formát flac jsem užil cíleně vlastně poprvé, zda to má přínos ví jiní lépe smile

Re: Záznam LP

Kvalita je slušná, aj ked bežne to poznám len z rádia.

Re: Záznam LP

Sniž hlasitost, je tam dost přebuzení, jinak to zní dobře.

(upravil mechanik 3. 1. 2015 12:55)

Re: Záznam LP

Fakt, dal som to do audacity a vážne sú špičky miestami trochu orezané.

Re: Záznam LP

Ok, příště to zatlumím víc. Díky za vyjádření smile

Re: Záznam LP

Ja používam AVS Audio Recorder,orezanie v MP3 áno,vo WAV je Ok,ak je skladba tichšia,že nedosahuje úroveň 0dB, môžeš si ju nahrať hlasnejšie bez toho aby bo skreslený prebudený zvuk a na úpravu AVS Audio Editor.