(upravil SvoP 26. 10. 2013 14:58)

Re: ARN 6614 - přidání magnetů

Antonio, neber následující nijak špatně, Tvých příspěvků a celého fóra si vážím, chtěl bych tomu prostě porozumět. Ke studiu simulačních programů jsem zatím nesehnal motivaci (možná se to změní) ale vycházím z obecné fyziky a z knížky Reproduktory a reproduktorové soustavy, SNTL 1976, kterou jsem si tehdy koupil, snad i trochu prostudoval a teď znova vytáhl.

Jestliže má reproduktor vyšší charakteristickou citlivost, tak na jednotku příkonu vytváří vyšší akustický tlak (v ose 1 m ... atd. ).  Bohužel program Amplion jsem nestudoval a proto například nevím co je zobrazeno na ose y (popis není zobrazen). Znamenalo by to, že s přídavným magnetem bude v dané situaci hrát méně nahlas? Nejsou náhodou grafy špatně popsané (přehozené)?

Abych vyloučil psychoakustiku, tak jako hodnotitele využívám manželku. Ta má hudební sluch lepší než já, zpívá, hraje na kytaru, stačí jí slyšet 1x písničku a už jí zahraje. Samozřejmě jí předem neříkám, co je co, přepínám bedny A a B. Její závěry byly shodné s těmi mými - s přídavným magnetem bylo basů víc.

Stárnutí magnetů jsem podrobněji nestudoval, vím že záleží na typu, některé (AlNiCo) byly tak citlivé, že se nesměly nechat dlouho rozebrané. Proč se ale pak nabízí služba "zmagnetování" - někde jsem to četl, teď si nemohu vzpomenout kde. Ty Heco jsou tak z roku 1975, magnety jsou docela malé, na AlNiCo to přímo nevypadá.

Web

Re: ARN 6614 - přidání magnetů

SvoP: Těší mě to. Když najedeš myší do grafu, tak pod ním se zobrazí aktuální pozice kurzoru i s veličinami. Nikdy jsem si nevšim, že popis os chybí, na druhou stranu bych očekával, že je to jasné. Co se týče grafu co jsem postnul výše, je referenční citlivost měniče v nule, což je potřeba a dává tak představu o fázi, citlivost je samozřejmě vyšší, viz barevný popis pod grafem, je to ale citlivost referenční (vypočtená), abys viděl konkrétní změnu na konkrétním kmitočtu, je potřeba zapnout Source/mic a výsledek je takovýto:

http://s7.postimg.cc/y8tzm8r2v/TVM_ARN_226_05_8_dal_magnet.jpg

Magnet ztrácí svou sílu pokud vím jen velkou teplotou a Alnica jsou na tohle myslím nejnáchylnější.

(upravil BlackRider 26. 10. 2013 18:16)

Re: ARN 6614 - přidání magnetů

Citlivost reproduktoru je dost široký pojem. Citlivost basového reproduktoru v pásmu basů udávají jeho Thiele-Small parametry (v dnešní době změřitelné v domácím prostředí), způsob jeho použití a konstrukce samotného boxu. Je třeba zdůraznit, že mluvíme o citlivosti v pásmu od ~ 30 - 150 Hz! Frekvenčně dál se projevují jiné faktory. Nicméně přidáním magnetu se změní TSka tak, že reproduktor jako takový v konkrétním pásmu opravdu sníží citlivost. U reproduktorů, které mají parametry, dávající na frekvenční charakteristice převýšení až např. + 4dB je vliv přídavného magnetu mnohem znatelnější, než na "vyváženějších" reproduktorech.

Web

Re: ARN 6614 - přidání magnetů

Nicméně přidáním magnetu se změní TSka tak, že reproduktor jako takový v konkrétním pásmu opravdu sníží citlivost.
To je dost zajímavé tvrzení, vysvětlí mi někdo prosím proč?

Re: ARN 6614 - přidání magnetů

Já to radši zkoušet nebudu. smile

Web

Re: ARN 6614 - přidání magnetů

Já bych to jenom upřesnil, je to naopak, AlNiCo magnety jsou tepelně nejodolnější, naopak jsou nejcitlivější k odmagnetování cizím mag. polem (mají nízkou koercitivitu).

Re: ARN 6614 - přidání magnetů

Pro snažší vysvětlení bych se držel měniče v uzavřeném boxu, taková kombinace má nějaké fc, a to je prostá rezonance, která čím méně se tlumí (slabší magnet), tím více se projevuje, ale nejde to samozřejmě do nekonečna, odsimulujte si to ubíráním Qes.

Alnico; je to jak říká Karel:
http://s7.postimg.cc/wwcakctnf/shot_11.png

Re: ARN 6614 - přidání magnetů

Trošku odbočím - zkoušel jste někdo odlepit magnet? Totiž, mám tu dva kousky z beden Sanyo, nalezené u kontíku, jeden měl protrženou polypropylenovou membránu, ale mají vzadu přesně magnet, který hodlám přemístit na jiné kousky, problém je, že nevím, jak to odlepit, je tam něco podobné nějaké pryskyřici, a odříznout to nepůjde.

Re: ARN 6614 - přidání magnetů

Zkus to ohřát tak na 150-180°C, většina epoxidů ztrácí pevnost okolo 100-120°C a to je teplota, která by slušnýmu feritu rozhodně ublížit neměla.

Re: ARN 6614 - přidání magnetů

150-180, chudák magnet.

Re: ARN 6614 - přidání magnetů

Většina feritů má pracovní teploty v rozmezí 250-350°C, pokud mě paměť neklame. Problém nastává kolem 450°C. Při 180°C se budou nudit.

Re: ARN 6614 - přidání magnetů

"pracovní teploty v rozmezí 250-350°C" - tomu se mi nechce věřit, budu muset pohledat...

(upravil stiglitz 9. 12. 2014 19:30)

Re: ARN 6614 - přidání magnetů

KarelXth - možná je to pravda - takhle jsme zkoušeli odlepit od sebe oboustranná zrcátka, za učelem výroby periskopu. dvě možnosti, horkovzduška, nebo trouba. Obojím disponuji.
Přidávám - tak pod smyčkou trafopájky se něco děje. Optimální by byla plotýnka el. sporáku, tam bych to jenom posadil, mám plyn, ksakru.

Re: ARN 6614 - přidání magnetů

litinová deska pod pánvičku na smažení, běžné příslušenství k plynovýmu sporáku, náhodou jí nemáš?

(upravil stiglitz 9. 12. 2014 19:58)

Re: ARN 6614 - přidání magnetů

Dám to přímo na starou pánvičku, jsem idiot, nicméně to ukrutně páchne, dneska večerní pohodu už rušit nehodlám.

(upravil stiglitz 12. 12. 2014 18:28)

Re: ARN 6614 - přidání magnetů

Dnes jsem to dal na starou pánev, poměrně dlouho se to muselo ohřívat, a pak jsem to sesmeknutím do boku sundal. Díky za rady.
Chtěl jsem zkusit co to udělá se středobasy Magnat, kam to naprosto přesně pásne. Mám to pochopitelně uchometricky, když jsem zkusil magnet přidat tak aby se odpuzoval, to jsem fixoval omotáním izolačkou po obvodu, a potom jsem jej připlácnul obráceně, tj. že se to přitahovalo, a potvrzuji to, co jsem už někde četl, to znamená, že v prvním případě citlivost stoupne, v druhém klesne. Měl jsem reproduktory vedle sebe, je to slyšet, zřetelně. Vše ostatní mi přišlo beze změny.

Re: ARN 6614 - přidání magnetů

Jo, po přidání magnetu stoupne citlivost, ale také se změní chování dole. Ale to už si člověk všimne až v ozvučnici.

Re: ARN 6614 - přidání magnetů

No vida. A pak že nerostou big_smile

Re: ARN 6614 - přidání magnetů

Lepil jsem klasicky Chemoprénem, odmastil jsem to lihem, pak Chemoprén obvyklým způsobem, na obě plochy, odvětrat patnáct minut, a drží to fakt fest. Chemoprén je dobrej, když se použije, tak jak má.

(upravil KarelXth 13. 12. 2014 19:00)

Re: ARN 6614 - přidání magnetů

No, chemoprén spíš býval dobrej. Eurokreténi zakázali zase nějaký sloučeniny, takže sedimentuje a je tak na lepení kůže na dřevo. Na extrémně namáhaný spoje už je k ničemu. I když na tvůj účel snad držet bude.