Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Teorie & praxe » Otočení fáze - Bassreflex

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [12]

Téma: Otočení fáze - Bassreflex

Zdravím. Zajímalo by mě jakým mechanismem dochází v basreflexové ozvučnici k otočení fáze akustické vlny, která se následně vyzáří nátrubkem, aby nedošlo k akustickému zkratu. Nebránil bych se ani podrobnějšímu popisu, případně odkazu na literaturu. Snažil jsem se tuhle věc najít, ale většinou se píše jenom to, že se fáze prostě otáčí, nebo se tomu nevěnuje pozornost vůbec. Díky za odpověď

Re: Otočení fáze - Bassreflex

System je velmi jednoduchý. V natrubku bassreflexu sa nachadza isté množstvo vzduchu o určitej hmotnosti. Túto hmotu treba rozhýbať a kedže má pri určitom objeme istú hmotnosť je jasne že v určitom frekvenčnom bode  sa bude náchadzať v rezonancii. To znamená že na rezonančnej  frekvencii bude vzduch v bassreflexe kmitať  v stejnej faze ako membrána reproduktora.

Re: Otočení fáze - Bassreflex

Hmotnost vzduchu v nátrubku je ale uváděna do pohybu zadní stranou membrány ne? Takže při rezonanci sice bude vzduch nátrubku kmitat ve fázi s membránou, ale s její zadní stranou, což nechceme. Nebo mi pořád něco nedochází?

Re: Otočení fáze - Bassreflex

Pointa je v tom že od dola smerom k rezonancii sa faza natača od 0 až po 180st. Čiže v rezonancii ma vzduch stejnú fázu ako predok membrány a tým dochádza k sučtu signálu v okolí rezonančného kmitočtu.

Re: Otočení fáze - Bassreflex

Rozumím, ale v podstatě je to informace, která je uvedená všude. Na rezonančním kmitočtu dojde k otočení fáze, ale nedozvím se vlastně proč tomu tak je. Chtěl bych ti tuhle problematiku dobře nastudovat pro bakalářskou práci, tak se omlouvám, za případnou dotěrnost, ale opravdu bych to chtěl pochopit co nejvíc by to šlo.

(upravil djsteve 25. 11. 2014 19:41)

Re: Otočení fáze - Bassreflex

Zober si do ruky strunu alebo gumičku na jej koniec daj závažie a začni s ňou kmitať od pomala až po bod kedy sa ti závažie bude hýbať presne proti tvojim kmitom. To je bassreflex. snad Ti to potom lahšie vôjde do hlavy.

Re: Otočení fáze - Bassreflex

Závaží = vzduch v nátrubku
Pružina = vzduch v bedně
Tím, že membrána repráku zatlačí na pružinu začne pružina tlačit na závaží,
závaží se "pomalu" dává do pohybu. Tím vzniká určité zpoždění pohybu závaží.

Re: Otočení fáze - Bassreflex

Díky za ochotu a trpělivost, už je mi to jasnější.

Re: Otočení fáze - Bassreflex

Uz davnejsie vo mne hloda jedna otazka ohladne BR a ked uz ste to tu tak nacali. Ak to teda dobre chapem, tak k otoceniu fazy dojde len pri urcitej, rezonancnej, frekvencii. Na inych frekvenciach bude zvku z br vyvhadzat roznym faz. posunom... Ako kolvek nad ty rozmyslam, tak vzdy mi vychadza ze v tomto pripade bude bedna produkovat nieco ine nez co je na nahravke - t.j. zvuk bude skresleny. Je to tak?

Re: Otočení fáze - Bassreflex

Ne, dochází pouze k velmi malému fázovému, t.j. lineárnímu zkreslení v okolí rezonančního kmitočtu.

Re: Otočení fáze - Bassreflex

Skor sa treba zamerať na to aby sám bassreflex neprodukoval pazvuky a nebol zdrojom dalších nežiadúcich signálov vzniknutým rýchlosťou prúdenia vzduchu. Za žiadnych okolností v celom spektre by rýchlosť prúdiaceho vzduchu nemala prekročiť 25m/s. Nad túto rýchlosť prestava fungovať laminárne prúdenie a začina sa uplatňovať prudenie turbulentne.

Re: Otočení fáze - Bassreflex

Vhodné je udržet proudění do 16m/s. Při 25m/s bassreflex přesává fungovat, o laminárním proudění zde nemůže být ani řeč. Ani na těch 16m/s se nedá hovořit o laminárním proudění.

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Teorie & praxe » Otočení fáze - Bassreflex

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£