(upravil tomko665 12. 11. 2014 20:29)

Téma: Jak a čím ucpat bassreflex?

Zdravím. Jako zadání bakalářské práce jsem si vybral měření charakteristik v různých typech ozvučnice (uzavřená, BR) Součástí práce je i vyhotovení takové skříně s tím, že bedna pak zůstane ve škole a bude sloužit v laboratoři pro demonstraci vlivu bassreflexu na charakteristiky ozvučnice (budou s ní manipulovat studenti). Narazil jsem ale na problém. Nevím jakým způsobem vymyslet zacpávání nátrubků, aby se z uzavřené bedny stala ve chvilce bassreflexová a naopak. Ucpání by mělo probíhat rychle, nedestruktivně a hlavně blbu(studento)vzdorně.  Za každý návrh řešení budu velmi vděčný.
Díky.

Re: Jak a čím ucpat bassreflex?

Rozhodně je potřeba vymyslet nějaký uzavírání zvenku- hlavně nic nestrkat do "roury". Já to ucpával velkýma korkovýma špuntama dovnitř, ale membrány u basáků se mohly zbláznit, když jsem je tam cpal, tak jsem toho rychle nechal. mad

Web

Re: Jak a čím ucpat bassreflex?

tomko665 napsal:

...aby se z uzavřené bedny stala ve chvilce bassreflexová a naopak.

http://dl.dropboxusercontent.com/u/59011027/2014/lr/dvierka.jpg ? big_smile

Re: Jak a čím ucpat bassreflex?

Ked to bude služiť na výučbu sprav to trocha viac premakanejšie nech sa dá aj ladiť dĺžka natrubku a nech je vidno (počuť) čo sa deje ked sa to ladí. Ja by som zvolil dve novodurove trubky na odpad zasúvajúce sa do seba a na uzavretie existuje origo záslepka na koniec takejto rúrky.

Re: Jak a čím ucpat bassreflex?

sagitarius: Jo, z venku jsem si to představoval od začátku, ale u této představy jsem skončil. Přemýšlel jsem taky nad něčím konickým, například nad zmiňovaným korkem, nebo špuntem do vany, který by byl zvenku nějakým způsobem zajištěný proti vypadnutí, ale nic konkrétního mi z palice nevypadlo. Spíš jsem doufal, že už někdo řešil podobný problém a podařilo se mu ho zdárně vyřešit smile

Re: Jak a čím ucpat bassreflex?

djsteve: to sa bude asi dosť ťažko realizovať tak, aby to šlo bez zakusnutia zasúvať a zároveň aby nikde nič nefučalo

Ja som podobnú vec v minulosti tiež riešil presne ako píše sagitarius - vyrezanou a dobrúsenou korkovou zátkou. Účel to plnilo. Rovnako sa dá nechať vyrobiť gumový klin.

Re: Jak a čím ucpat bassreflex?

djsteve: No vedoucí mi to zadal tak, že nátrubky budou dva (rozdílná délka i průměr). Zacpávat se teda bude jeden, pak druhý, pak oba, pak třeba žádný (to už není na mně) Ono to stejně nevidíš realtime, ale čekáš, co ti vyplivne program. Navíc jsou někteří jedinci rádi, když stihnou odměřit tohle, nedej bože aby museli měnit délku ve více krocích. No a ti, kteří by to zvládli už většinou ví, jak se to chová big_smile

(upravil djsteve 12. 11. 2014 21:21)

Re: Jak a čím ucpat bassreflex?

Tak potom už len ten korok smile

Re: Jak a čím ucpat bassreflex?

Díky za reakce, výsledek sem potom nahodím, jestli nezapomenu.

Re: Jak a čím ucpat bassreflex?

Profesionální špunty fy.PROSON
http://www.hifimarket.cz/proson-ucpavka … lexu-p4981
nebo ucpat tenisovým míčkem - pokud průměr mírně pasuje

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Jak a čím ucpat bassreflex?

Jenže ty "profesionální" špunty jsou z molitanu- a ten to na tlak neucpe ani náhodou.

Web

Re: Jak a čím ucpat bassreflex?

vyzkoušeno, fakt jo ?

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil Benazi 14. 11. 2014 8:52)

Re: Jak a čím ucpat bassreflex?

Ucpávku použít pouze u soustavy se dvěma nátrubky,při ucpání jednoho nátrubku ze dvou ,klesne rezonance ladění, u jednoho nátrubku není důvod něco ucpávat.

(upravil PB 14. 11. 2014 11:38)

Re: Jak a čím ucpat bassreflex?

Při ucpání jednoho nátrubku spíš asi  stoupne kmitočet rezonance bassreflexu.

Re: Jak a čím ucpat bassreflex?

Ano jistě,pokud máš 1 nátrubek a ucpeš ho,vyleze fc vyšší. ale bavím se o dvou nátrubcích určité délky,při ucpání jednoho z nich při zachování původní délky, fs klesne.

(upravil PB 14. 11. 2014 11:37)

Re: Jak a čím ucpat bassreflex?

Pokud např. budou dva nátrubky zhruba stejné délky, a jeden ucpeš, rezonanční kmitočet bassreflexu stoupne.

Re: Jak a čím ucpat bassreflex?

Pokial jeden nátrubok zapcháš tak si zmenšíl prierez natrubku na polovicu pri zachovaní stejnej dĺžky. Tým padom ladenie klesá ale zvyšje sa rýchlosť prúdiaceho vzduchu ktorý by za žiadnych okolností nemal presiahnuť hodnotu 20metrov za sekundu.

(upravil PB 14. 11. 2014 11:39)

Re: Jak a čím ucpat bassreflex?

Jo, jo, máš pravdu, nějak jsem to nedomyslel.

Re: Jak a čím ucpat bassreflex?

Pánové, nevím, co tu řešíte. Každý správný hifista přeci ví, že basreflex se ucpává ponožkou. smile

Ale jinak, když už se to bude měřit, doporučuji jednoduchý pokus:
Ucpat oba basreflexy co nejdůkladněji (korek) a potom velmi jemným molitanem.
Rozdíl prosím zde zveřejnit pro všeobecné poučení.
Předpoklad: pro zrušení funkce basreflexu stačí zastavit proudění vzduchu, což zvládne i ten molitan.

(upravil maxell 15. 11. 2014 18:38)

Re: Jak a čím ucpat bassreflex?

Ucpání bass-reflexu vyvolá nutnost vnitřního vytlumení ozvučnice (boxu) které u zmíněných sestav často chybí...jestli je to šlendryán výrobce (Pioneer) nebo běžná praxe to nevím, v literatuře se uvádějí různé protichůdné názory na Helmholtzův dutinový rezonátor kterým tahle ozvučnice je.  Potom buď moudrý člověče.
Viz také můj příspěvek zde:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na … =tlumen%ED

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)