Re: Jaká motorová pila?

To u nás se na větší špalky bere kalač wink

Re: Jaká motorová pila?

Anti, ale tomu kalači taky musíš ty špalky napřed připravit. Přeci nedáš pod kalač celý strom,,,hihi.

Je fakt že malá lehká pilka je praktická, ale brzy narazíš na hranice slabého výkonu, délka lišty na doma moc nehraje roli. Ale hodí se spíš jako doplnění k větší a silné pile tam kde se neuplatní její výkon.
Já vím že kdo chce dát za pilu 7.000 nerad slyší aby si dalších 5.000 připlatil. Ale pak z toho často bývá nešťastný.
Kolega v práci má doma taky malou 40ccm pilu a je s ní spokojený. Ale na dotaz čím řeže velký špalky odpovídá že u toho ztráví mládí a přichází o nervy.

(upravil Benazi 28. 9. 2014 12:53)

Re: Jaká motorová pila?

NA velký špalky a kmeny máme cirkulárku.Řezání toto motorovkou mi přijde mrhání penězi,ta je spíš na pořez na zahradě. Stejně na suchý dřevo se motorovka nechytá.

Re: Jaká motorová pila?

benazi: pro lidi co mají v baráku málo místa je to slušný řešení, neskladovat na použití několikrát za rok velkou věc, jako je cirkule, přes veškerý její výhody, protože řezat špalky z metrů na žebříkovej to odsejpá pěkně.... smile

(upravil Anti 28. 9. 2014 13:26)

Re: Jaká motorová pila?

PavelTI:Právě protože je řeč o špalcích,tak píšu o kalači.Kdyby byla řeč o kácení velkých stromů,nebudu mu schvalovat čtyřicítku pilu.
Mě přijde zbytečná i ta cirkule.Dřevo vozím v metrech a pokud se jedná o silné klády,stejně se to musí naštípat.Tak proč trápit pilu,když se kalačem udělá břink a čtvrtky se řezají na polínka naprosto v pohodě.
Pech:Máš naprostou pravdu.A stejně tak je pro takové lidi zbytečné pořizovat poloprofi pilu,těch pár dní v roce to dají i tou čtyřicítkou wink

(upravil Pech. 28. 9. 2014 14:00)

Re: Jaká motorová pila?

anti: když je místo, cirkule je cirkule, ale když není, tak zrovna na špalkování - kdy je řezů mraky, ten výkon právě užijou do systosti, pokud místo na cirkuli nemají...  když koupí tu padesátku...

Já už zkušenost s pilou o objemu 36ccm v rodině mám, to je tak pro sadaře a právě dělání špalků je to nejhorší co tě s ní může potkat...  Pak byl vždycky telefon a dotyčnej žádal, abych mu půjčil tu svojí šedesátku, že jinak si u toho zlomí záda.... proto píšu co píšu...  smile

ten padík nemusí bejt poloprofi, na občasný použití stačí hobík, ovšem s výkonem těch 2-2,5kw...


edit: viděl bych to tak od stihlu na typ 251/271 Hurquarnu 445-450, dolmar 5105..... to jsou pořád pily za dobrý peníze....

Re: Jaká motorová pila?

Však o tom mluvím celou dobu že 445 je k světu.O místu na cirkulu se dá polemizovat.bylo třeba uvažovat o nějaké garáži na tyto věci.
předhazovat špalkování,to nemyslíšvážně?na to jsou jiný lidi co to udělají,třeba barevní ,my už jako uživatelé tepla si možem akorát pořezat na drobno.

Re: Jaká motorová pila?

Anti, tak to je jiná když nakupuješ dřevo už nametrovaný.
Já si pěkně shodím, nebo nechám shodit když jsou moc silný a ve špatným místě, stromy určení k pokácení. Ty se pak musí odvětvit, rozmetrovat, převést na zahradu, rozštípat (taková pěkně zakroucená borovice zastaví i traktorový štípač), složit a nechat uschnout. No a za nějaký tři roky proschlý dřevo už na cirkulárce nakrátit do kotle.
Mám ruční kalač i palici s klíny, ale když je víc silnýho dřeva, tak si půjčuju špípačku za traktor, jen k ní mám elektrickej agregát.
Doba kdy se na skládkách dalo koupit odpadní dřevo (rozuměj kratší 1m, co jsem neuzvedl nakládalo Volvo v ceně) za pakatel jsou už bohužel pryč od doby co vše zkupují papírny. Výřezy vyjdou lehce přez třetinu ceny hotovýho, ale nesmíš počítat práci.

Ale původní dotaz byl na kuláče do průněru 250mm, což když přivezou proschlejší, nebo pokroucený či sokovitý dřevo už chce spíš silnější pilu, než nějakou hračku.

Re: Jaká motorová pila?

PavelTI:My už neshazujem,jen taháme to spadlé do vody.Takže si to vytáhnu a nechám nametrovat do kluků v pracovním procesu.Jehličnanů tu je poskrovnu,sem tam nějaký smrk.Je pravda,že když vytáhnem z vody půlmetrový akát,chce to větší pilu.Ale kuláčky 25 čísel,ty děláme mačetama big_smile
Pokud člověk dělá dřevo jako hlavní zdroj tepla,chce to asi fakt něco silnějšího než čtyřicítku.Ale já pochopil,že kolega potřebuje jen sem tam něco říznout.

(upravil Thomas 6. 11. 2014 16:42)

Re: Jaká motorová pila?

Mohu doporučit taky Stihl MS 310. Mám ji asi pět let a je to dobrej pracant! Má za sebou cca 120kubíků dřeva a jediný co se stalo, že se mi začal nějak přidírat provaz na startování. Dvakrát vyměněno a teď je klid smile

Edit k větším kládám a liště. Kdýž mám 40 lištu a řežu z obou stran, tak logicky přeříznu cca 70 čísel. A to už je dobrý hovado a občas se mi to ve fůře na návěsu objeví. Nejvíc jsme s kamarádem řezali asi metr a půl starý vrby. To už si člověk musí udělat kapsu aby se tam vešel s motorem, ale jde to.
Jinak co prostě neuzvednu nebo má moc velkej průměr do cirkule ( mám šepach D 700 ) tak řežu motorovkou. Ono to ani jinak nejde, když mi návěs vyloží na hromadu dubový 8metry. Jinak kolíbku od šepachu mohu doporučit. To je dříč. A ten kotouč. Pánové to mají velmi dobře vymyšleno.
Metrosexuálům vstup zakázán big_smile

Re: Jaká motorová pila?

Když už je řeč o cirkulárce, měl bych jednu nevyužitou na prodej. Je to sice starší kousek, ale poctivá konstrukce v dobrém stavu, kombinace s hoblovkou. Kdyby měl někdo zájem, pustil bych ji celkem levně, nemám pro ní využití. Nechci to dávat do bazaru, neb to s audio nemá moc společného, když tak víc mejlem nebo SZ.

Web

Re: Jaká motorová pila?

ja mam cca 8 let Jonsered nevim cislo,ale je to 45ka motor,nadelal jsem s ni spoustu prace,jede celou dobu bez problemu,vymenil jsem za tu dobu sest list a tri retezky a retezu to uz ani nespocitam.... takze fakt nezahalela...nepadla tady myslim jeste jedna dulezita vec....je potreba prubezna brousit retez,ne az se ztupi ale prubezne,jinak dostava pilka velkej zahul...spousta lidi tohle podcenuje a dela s tupym retezem...
co se tyce cirkularka tak na ni moc palivo nerezu ale bezi u mne vzhledem k profesi denne...odrezky zpracovavam hlavne na pokosovce,je to pro mne praktictejsi ikdyz chudak dostava zabrat...no to jsem se pekne vypsal...

Re: Jaká motorová pila?

No a to máš helmu od Husqvarny big_smile
To je fakt. Jak to nejde samo jen pravačkou a nevjede to tam jak do hovna, tak měnit řetěz. Nejen záhul na pilu ale zbytečně i projetej benzín a výhazenej olej.

Re: Jaká motorová pila?

Kamarát robí servis na píly, kosačky a pod... a vraví že Stihl sa najlepšie opravujú, k dielom sa dá dobre dostať a sú dobre dostupné, nie je potrebné veľa veci demontovať, čo skracuje čas opravy a keďže sa platí mechanikovi od hodín resp minút práce, tak tým to je aj pre zákazníka lacnejšie.

Re: Jaká motorová pila?

Mně vychází stihl taky nejlépe, nicméně když vezme vyšší husqu nebo dolmara, tak je to pořád OK volba.

Re: Jaká motorová pila?

Se "štilkama" nemám zkušenosti,ale  Husqvarny jsou naprosto jednoduché stroječky které se dají rozebrat a složit během několika desítek minut.Nejhorší co jsem zatím dělal,byla "motorová kosa" Oleomac 250T.Je udělaná tak,že při klasické závadě-přidření kroužku je potřeba rozdělat naprosto celý motor.U Husqvarny je to otázka tří spon na deklu a čtyřech šroubů držící válec...

Re: Jaká motorová pila?

ANTI: njn smile ale z užitný stránky jsou větší křoviňáky jedna z mála věcí co jako OM vycházela dobře, aspoň dříve...

(upravil kudlibabka 10. 11. 2014 7:14)

Re: Jaká motorová pila?

Uvnitr meho Jonsereta je cedulka made by Husquarna...spousta dilu je stejna...kdyz jsem porizoval porovnval jsem se stejnou Husquarnou ten Jonsered se mi vic libil,nejak lip mi sednul,navic byl levnjsi...za roky prace nebyl s touhle pilou nejmensi problem...pri poslednim servisu jsem zjistil,ze dneska uz delaj lip retezky,staci sundat spojkovy kos a vymeni se jen retezka,ktera je na tom kosi nasazena...v praxi to znamena,ze misto 350 za cely spojkovy kos s retezkou napevno zaplatite jen cca 50...
Se stihlkou obcas delam u znamyho taky spokojenost...Dolmar jsem nikdy v ruce nemel...na tesarsky veci mam elektrickou Narex jeste z ty minuly řady,ty novejsi mi nesedi,clovek musi neustale drzet knoflik,ktery jinak blokuje chod motoru,za chvili mne z toho boli ruka...se starsi narexkou muzu delat cely den...

Re: Jaká motorová pila?

V hlbokej doline
srnka vodu pila,
po chrbte jej prešla
motorová píla...

Nedalo sa odolať... big_smile

Re: Jaká motorová pila?

Kudlibabka: jonsered je technicky HQ, ale mívá trochu jinou ergonomii, což může určitej skupině uživatelů právě vyhovovat