(upravil divnypocit 6. 11. 2014 21:42)

Téma: snížení napětí na zdroji

mám symetrický zdroj stejnosměrného napětí a potřebuji snížit napětí o 1V. přidal jsem dvě usměrňovací diody na výstup ze zdroje a napětí nekleslo ani o 0,1V co dělám špatně?  diody jsem dal obyc 1N5408

mám malé trafko  na prázdno 2x7,9V a po zatížení 2x6V střídavých a výchází mi z toho 11/9.5 DC potřebuju 8.5 DC.

ještě mě napadl vadný multimetr i když mu celkem věřím a cena nového je necelých 10tisíc takže by měl měřit dobře.

(upravil cestmir 6. 11. 2014 21:55)

Re: snížení napětí na zdroji

Pri akom prúde meriaš úbytok na prechodoch tých diód? Ak zdroj v sérii s nimi zaťažuješ len impedanciou multimetra na napäťovom rozsahu (rádovo desiatky MΩ), tak sa nečuduj, ich V-A char akosi pretína nulu, takže pri takmer nulovom prúde bude aj takmer nulový úbytok. Zaťaž to záťažou s impedanciou, akú má rádovo zdroj napájať a na nej meraj napätie (resp. pri taktom prúde meraj úbytok na zrážacích D).

Re: snížení napětí na zdroji

jsem vazne vul smile jasne zatez jsem dal aby tam protekal proud 200mA ale zatez jsem dal pred diodu a ne za ni :-/ proto jsem nenameril zadny ubytek. ach jo amater no smile  diky tva odpoved me nejak nakopla a hned mi bylo jasne kde je problem.