Téma: Unitra ZK-246

Nemáte prosím někdo servisní manuál k téhle vykopávce? Mám tu jeden kousek na vyčištění a celkový servis (je funkční, ale chrastí snad všechny kontakty, které v něm jsou), schéma jsem si našel, ale rád bych měl i nějaký servisní manuál a nákres mechaniky, než to rozkuchám. A protože to je práce za "děkuju pěkně", nechce se mi manuál kupovat... Tak pokud by se našla nějaká dobrá duše...

Web

Re: Unitra ZK-246

Nápomocen může být Bozděch, Josef: Magnetofony II (SNTL Praha 1979) str. 211 no a velmi podobné jsou Unitra M2404S a M2405S - dovážel se k nám do ČSSR, servisák bude dostupnější a v hrubých rysech vyhoví.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Unitra ZK-246

díky, nakonec jsem se do toho pustil i bez servisáku, ale byla to ztráta času - přepínače jsou dokonale zoxidované, pro rozumnou resustitaci bych je musel vykuchat z desek PCB a s ohledem na zkušenosti s jinými polskými konstrukcemi tuším, že by to bylo na dlouho a s nejistým výsledkem. Zase to není takový hi-end a rarita, aby to stálo za tu námahu...

Web

Re: Unitra ZK-246

Mám asi 30 let ZK 2405, z toho byl posledních 10 let odložený. Vloni jsem jej chtěl z nostalgie opět použít, protože vzhledově je jako nový, ale po mechanické stránce byl zcela nefunkční. Nešlo řadit rychlé chody, hlavní řemen byl zteřelý, všechna ložiska zatuhlá. Po částečné demontáži mechaniky a řádném promazání všeho, včetně nastavení spojek, jede jako zamlada. Pokud se týče přepínacích kontaktů, po běžném prostříknutí čistícím přípravkem jsou bez problémů.
Tyto stroje již od počátku trpěly na "nicmoc" řešení přítlaku pásku na kombinovanou hlavu, na nevelkou kvalitu této hlavy a hlavně na potíže se spojkami. Poslední série již měly místo třecích spojek regulaci tahu pásku "opásaným špagátem" a to bylo již bezproblémové.
Po stránce elektrické problémy nebývaly, pokud koncové stupně zesilovačů nezničil nějaký idiot.

Re: Unitra ZK-246

Tak jsem asi měl smůlu na horší kus co se týká uskladnění, prostříknutí přepínačů bohužel nepomohlo, některé prostě ztrácí kontakt. Co se týká spojek, byly trochu hlučnější, ale dalo se je umravnit nalezením správné polohy, někde to chtělo i vypodložit kulisy, jinak drhly tam, kde neměly. Hlavy jsou kapitola sama pro sebe, ani zvuk nebyl obzvlášť přesvědčivý, ale je fakt, že jsem to neměl na externích bednách. Elektronika ok. Myslím, že skončí jako uloženka, aspoň v tom smyslu se majitel vyjadřoval.

Web

Re: Unitra ZK-246

Byl to pěkný magič - na svou dobu...častý předmět kontrabandu z Polska za výhodnou cenu tehdejším černotržním přepočtem měn...podle Bozděcha vyráběn v licenci Thomson, toho neznám, mně vizuálně připomínal Philips 4500 jakkoli podobnost ryze náhodná.
http://www.fastimages.eu/images/philipyvy.jpg

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Unitra ZK-246

Prvovýrobcem byl skutečně Thomson a v našich končinách se z Polska pašoval hojně. Spíše než kvalita tady hrál hlavní roli na tehdejší dobu velmi pěkný design. Ten můj kousek nese firemní logo Tesla - Unitra a byl zakoupen v pražském Diamantu. Někde jsem se dočetl, že se tyto magnetony k nám z Polska dovezly a u nás vzniklo odloučené pracoviště Tesly, kde se musely znovu po polácích nastavovat. Asi to bude pravda, protože když jsem ten svůj kousek po záruce otevřel, tak tam byla většina šroubků zajištěna dvěma různými barvami.

Re: Unitra ZK-246

Slabým místem byla pásková dráha, přítlačné pásky na pružince s polštářkem. Když se opotřebil byly výšky v háji a stopa klouzala...hlavy byla plastelína, zkoušelo ze vkládat velmi dobré čs. ANP935 s různým výsledkem.
Jednou odešel hlavní pohonný motor...náhradní díly na Unitru byly k dostání v Porubě u Alšáku poblíž VŠB kde jsem studoval.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Unitra ZK-246

To už je ale hodně dávno.....

Web

Re: Unitra ZK-246

Ale já to vím...teď je v těch prostorách lékárna, hospoda nebo možná erotický salón či video herna, zkrátka něco co líp vynáší, inu transformace...

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil TAZ 27. 10. 2014 7:25)

Re: Unitra ZK-246

maxell: první bylo správně, je tam lékárna... ale ta je tam tuším už od zrušení Tesly. Jen tak mimochodem, ta protivná baba, co tam prodávala mi vůbec nechybí....  sry za OT

Web

Re: Unitra ZK-246

V každý prodejně Tesly, co jsem navštívil, byla vždycky alespoň jedna protivná bába. To snad bylo v náplni vedoucího, sehnat jednu babiznu.

(upravil vluz 28. 10. 2014 12:05)

Re: Unitra ZK-246

Většina těch holek v odborných prodejnách s radiomateriálem byla na vyhození a svou neodborností nám znepříjemňovaly nákupy. V Ostravě ale existovaly dvě výjimky, kdy šlo o fundované, sortimentu znalé a se zákazníkem příjemně jednající prodavačky. V rádiomateriálu u Kuřecího rynku bývala paní oblejších tvarů, později se pak vyskytovala v prodejně Omega v Porubě, a ta do těchto prodejen jako jedna z mála skutečně patřila a šéf mohl být rád, že ji v kvelbu má. Ta druhá (pro změnu velmi hubená) bývala v druhojakostní prodejně u Sýkorova mostu, později  pak jsem ji ještě potkal v nějaké satelitní prodejně a rovněž jako v prvém případě byla na odborné výši. Tím už výčet končí, zbytek bych si do odborného obchodu s elektronikou nikdy nevzal.

Re: Unitra ZK-246

V Karviné I.- Fryštátě na náměstí bývala za oněch dnů prodejna rádiomateriálu (i hotových výrobků R, TV, gramo...) Tesla Eltos, dvě ženský za pultem a celkem vyznaly se, dokázaly poradit i doporučit a sortiment obsáhlý. Podobné to bylo v objednávkovém Tuzexu v Ostravě Přívoze poblíž hlavního nádraží, taková malá výkladní skříň "vyspělého kapitalismu". My študáci tam chodili víc očumovat než něco koupit...

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)