(upravil Dohnalik 17. 2. 2015 18:50)

Téma: Mikropáječka

Zdravím,

navrhuju si novou mikropáječku a když už to dělám, tak jsem si řekl, že to zase přepálím smile

Takže to bude 90W mikropáječka kompatibilní s kopií pera WPS80 od welleru, uvnitř 100VA 24V toroid, regulace přímo střídavého proudu bez usměrnění pomocí dvojce mosfetů, poháněno to bude pravděpodobně ARMem nebo xmegou (uvažoval jsem ještě o dsPIC, ale nechce se mi kupovat programátor), regulace teploty pomocí PID. Na předním panelu barevné LCD s rozlišením 320x240, na něj by měl MCU vykreslovat graf teploty, nastavená, aktuální, maximální a minimální teplota, grafické nastavení tresholdu pro sleep, hromada různým menu nastavení, funkcí...bude to umět USB pro vytáhnutí grafů teploty, lock nastavení rozsahu, rychlé volby a podobné věci. Zdá se to jako zbytečnost, pravděpodobně pro běžný používání i je, ale vypadá to dobře a například ERSA podobné feature mají. Rychlost nahřátí z pokojové teploty na 320 °C by neměla přesáhnout 5-8 s.

To je sice všechno pěkné, ale opět jsem narazil na věc, na kterou jsem naprosto levej - mechanika. Logicky je potřeba to nějak všechno zabudkovat, žádnou vyhovující komerční krabičku jsem nenašel, takže mi nezbývá než si navrhnout vlastní. Za 10 minut jsem načrtl přibližnej nápad, jak by to asi mělo vypadat:

https://lh4.googleusercontent.com/-tRiW7AR9JVo/VEayMx0WuSI/AAAAAAAAEpo/1xJJ6Pz9nsI/s912/kp.jpg

Samozřejmě tam musí být hromada dalších věcí, tohle je prvotní nástřel jak bych si to představoval. Uvažoval jsem jestli to neposkládat z dvou nazohýbaných plechů, ale zadávat to firmě se mi ukrutně nevyplatí a nemám nikoho, kdo má přístup k laseru a ohýbačce. Dělat to doma nehorzí, dát mi do ruky plech a stolní vrtačku, tak všechny díry budou tak +- 2mm smile Nedejbože ten výřez na display.
Z toho důvodu mě napadá, že bych si mohl nastříhat/nařezat na přesný rozměry kuprexit a krabičku spájet dohromady...vymyslet to tak, aby se to dalo rozdělat a sešroubovat, pak to zatmelit a nastříkat. Co si o tom myslíte? Případně jste mi někdo s tímto ochoten pomoct? Nejsem strojař a nikdy nebudu. Jakékoliv racionální připomínky beru.

Díky moc.

Re: Mikropáječka

... zkus se mrknout na hotovky - za mne - přesto že to není laciné, já bych se s tím necrcal ... smile

http://www.hammondmfg.com/dwg17.htm

http://www.soselectronic.cz/?str=371&am … em161110wh
http://cz.mouser.com/ProductDetail/Hamm … CNdZmkdg==

(upravil dolly j 22. 10. 2014 16:10)

Re: Mikropáječka

Vyzkoušej toto  http://www.idilna.cz/cz/. Dělají z různých materiálů, mají tak i prográmek pro nacenění + -, nebo si nech zpracovat nabídku. Ceny mají, si myslím únosné, provedení bez problémů. V případě že jdeš po ceně tak si nechej vyrobit jenom ten vrchní panel s otvory třeba z broušeného nerezu. Za tu cenu se ti nevyplatí s tím mordovat doma. Pro rejpaly nemám s nimi nic společného.

Re: Mikropáječka

dolly: díky za inspiraci na idílnu. Už jsem tam poslal objednávku věcí, které mi kamarád z lejzru "vyrábí" už půl roku. Cenově je to fakt super, asi zahodím vrtačku... smile

Re: Mikropáječka

Dobré, len by v ponuke mohli mať aj normálny hliník. Schválne im pošlem na nacenenie jednu šialenosť... big_smile

Re: Mikropáječka

Díky, kouknu na to.

Re: Mikropáječka

Neber to ve zlém, ale jako impuls k zamyšlení. Co kdyby sis vyrobil ten laser na vyřezávání plechů ?
Jinými slovy, pájka je nástroj, který je lépe koupit. Nebo si za chvíli budeš stavět pec, abys mohl upéct vlastní rohlík.

Re: Mikropáječka

Někdo možná staví pec na vlastní rohlíky, zatímco druhý si koupí stroj na zavazování tkaniček, protože sám to neumí.

Tím nic proti nikomu, ale tvým přístupem Eloxi, se nikdo nic nenaučí.

(upravil Dohnalik 23. 10. 2014 21:04)

Re: Mikropáječka

Lépe koupit? sorry, ale nemám 20 tisíc na mikropáječku smile Ty levný nestojí za nic, jako minimum bych bral JBC asi za 13 tisíc... Tenhle přístup je prostě můj, nikdo mi ho z hlavy nevymlátí, stavím si skoro všechno sám, protože se na tam naučím hromadu věcí...počkej až uvidíš můj šílenej programovatelnej zdroj.

Jinak na CNC pracuje kamarád (má to řízený STM32 s asi 1kW vřetenem), možná ho pak překecám abysme tam dali laser smile

Re: Mikropáječka

Nestoja za nič? Ale no tak, velkej väčšine ludí to uplne stačí. Tiež nepovažujem všetko pod 20 tisíc za lacné. Ja by som teda určite nevyužil vykreslovanie grafu teploty, LCD displej, maximálna a minimálna teplota je pre mna dostatočne blízko. Weller je nahriata velmi rýchlo, odhadom 15 sekund. Či je to 15 alebo 8 je už hádam jedno.

Ja len že sa to dalo napísať aj trochu slušnejšie... a pardon za OT.

Re: Mikropáječka

Pokud na to má čas a finance nevidím ve vlastní stavbě čehokoliv problém..

Dohnalik: Ten zdroj stav 2x vemu ho od tebe smile

Web

(upravil djsteve 23. 10. 2014 23:25)

Re: Mikropáječka

Keď to chceš z kuprextitu nakresli si jednotlivé dielce(strany ) z opačnej strany v eagli a vyrežem Ti to na CNC. Budem to vyrezavať 90stupňovým V britom tak sa to bude dať aj tými skosenými stranami rezu pekne popritískať k sebe a zletovať. Navrhni si aj všetky diery urobí sa to všetko jedným šmahom. Obojstranny plošak mám.

Re: Mikropáječka

90% letovacom staci letovacka za 100ecok, Dohnalik asi nieje 90%. Jednoduche.

Ked uz domaca CNC, rozmyslam nad domacim rezacim laserom. Na rozumne veci by stacil tak 1kW. Plynove laserove zdroje su ale strasne velke a naviac potrebuju 90% energie na chladenie. Tak ked DYI tak z laserovych ukazovatok. Dalo by trocha roboty ich zrkadlami poodrazat na jednu sosovku a rovnako baterky vydu dost draho ale dalo by sa to.
Jedno ukazovatko ma tak 5mW takze by stacilo iba 200 000 kusov. Na druhej strene by sa jednoducho reguloval vykom takehoto zdroja. Jednoducho by sa pripajali a odpajali ukozovatka.

Dost bolo hulenia, staci ze huli X

A sorry za OT - laserovy zdroj by si zasluzil vlastne vlakno.

Re: Mikropáječka

mechanik: jde mi o tepelnou kapacitu toho pera. Zkusíš si jednou nějaký s ohromnou tepelnou kapacitou a nechceš jinak... A wellery kolem 8k to prostě ještě nemají, začíná to tím JBC.

Re: Mikropáječka

Mám starší kastle ze stanic,kdyby byl zájem.Jinak Wellerku 90w i s perem koupíš za deset v pohodě.Sám jsem si minulý měsíc koupil WSD81i a naprostá spokojenost.

Re: Mikropáječka

Ta idilna je super, ked im človek pošle zložitejšiu vec tak sa ani nenamáhajú odpísať. Konkretne Al plech s asi 300 otvormi ako vetranie. Každá firma ktorej som písal sa ozvala s cenovou ponukou. Tiež na stránke ani nepíšu akými strojmi disponujú. Na tom celkom záleží, či je to laser, vodný lúč alebo niečo iné. To by chcel každý ohnút kus plechu, urobiť tam 3 otvory a dostať za to nejaku peknú sumu. Na mna dojem teda neurobili.

Re: Mikropáječka

Pro mechanik

Mám s nimi opačnou zkušenost. Je pravda nechtěl jsem od nich 300 děr.
Akými strojmi disponujú vyskúšaj toto http://www.idilna.cz/cz/informace/provozni-predpis/.
Dělají i z hliníku, to mimochodem také prezentují na internetových stránkách.
Myslím si, že se ti ozvou i když chceš vyrobit, jak sám píšeš, "šialenosť". Od čtvrtka do pondělí není zas tak dlouhá doba. Navíc zítra máme u nás svátek a mnoho firem má dnes volno.
Takže vyděržáj pianěr... cool

Re: Mikropáječka

Tušim tam bol dural a nie normálny hliník. To ich technické vybavenie som tam sám nenašiel, dakujem za odkaz.

Re: Mikropáječka

Mohu takový pro mne asi debilní dotaz?Proč ne origo stanici s perem?Proč kopii pera i stanice?Nedokážu si dost představit jak okopčit WSP80,stanici budiž..jen dotaz

Re: Mikropáječka

Žádnou stanici nekopčím, weller používá úplně jiný techniky regulace a spol. Stanice je od nuly můj výmysl. Kopie pera proto, že nový stojí kolem 4,5 tácu a to si můžou koupit vždycky a komaptibilní bude, jenže tohle stojí 8 kil a celá stanice mě snad nevyjde na nějak moc víc než 3k.