Téma: řadič+ OZ

prosím o radu. V sluchátkovém zesilovači bych rád použil 24 polohový řadič.Zes bude v konfiguraci opa134..řadič..opa134+Buf634.1OZ bude zapojen jako sledovač a tak předpokládam že výstupní DC napětí bude v nejhorším případě 2mV budou slyšet rázy při přepínaní?Výstupní dvojce OPA134+BUF634 bude mít kompenzaci DC servem.Za názory dík.

Re: řadič+ OZ

Výhodou řadiče je to, že může být na menší impedanci, než běžný potenciometr. OPA134 má dobrý vstup, ale o něco horší výstupní část, nedělá mu dobře zatěžovací impedance pod 5-10k. Optimální by bylo, aby před řadičem i za ním byl stejný obvod OPA134+BUF634. DC servo netřeba, BUF634 je ve smyčce zpětné vazby i pro DC. Otázka je, co to udělá při zapnutí, někdy se používá výstupní relé se zpožděným připojením výstupu (podobně jako u koncových zesilovačů).

Re: řadič+ OZ

K čemu je dobrý mít tu vaší šaltpáku na impedanci pod 500 ohmů, co je méně, než běžný potenciometr? K ČEMU?!

Praskání při přepínání se řeší tak, že použiješ sprostý slovo jménem vazební kondík, kterým oddělíš jakoukoliv ss složku napětí před potenciometrem/šaltpákou a za něj se dá druhý kondík, který oddělí ss vstupní proud následujícího zesilovacího stupně impedančního přizpůsobení.

Re: řadič+ OZ

Je dost obtížné sehnat kvalitní logaritmický potenciometr pod 10k. Řadič může být třeba na zmíněných 500R (i méně). Zmenší se šum, navazujícím obvodům často svědčí buzení z nižší impedance.

Re: řadič+ OZ

nehodlám dělat řadič na tak nízkých hodnotách,abych jej musel budit z nějakého buferu,uvažuji tak 5-10k on ten šumový rozdíl už není nijak velký,

Re: řadič+ OZ

řešeni s dvěma kondíky znám,spíš me šlo oto jestli není nějaká finta jak se kondíkům vyhnout