(upravil limak 16. 9. 2014 20:49)

Téma: ARO 932 ze zlata :-)

Na Aukru dneska skončily dvě velice zajímavý aukce. Jednalo se o dva kusy kiňáckých basáků ARO 932, vykuchaných z beden AKR 153.

http://aukro.cz/tesla-aro-932-basovy-re … 29648.html
http://aukro.cz/tesla-aro-932-basovy-re … 30592.html

Tyhle repráky svým příkonem 15 W a hlavně impedancí kmitačky 15 Ohm se nedají prakticky použít jinde, než právě v kině. Žádnej dnešní zesilovač kromě starejch Tesla (Music 70, Studiosolo 130, AZK 052...) nemá výstup 15 Ohm. Cena tři litry za kus, to je nářez. smile Pochopil bych to ještě u ARN 932, což byl zakázkovej basák 25 W/15 Ohm do studiových monitorů ARS 641. Odhaduju, že kupující bude hifista, co o tom nemá ani šajn a uchvátila ho velikost repráku, nebo ňákej překupník, kterej to pak přeprodá do Raichu. I tak by to koupil akorát blbec. smile

Re: ARO 932 ze zlata :-)

"Jednoznačně preferuji osobní převzetí v poslechové místnosti v Praze 10, odzkoušení s elektroakustickým řetězcem, který si přinese zájemce ! ač hifista nemám tu dostatečně výkonný zesilovač sad Prosím o vážné příhozy, děkuji K.Z. "

Re: ARO 932 ze zlata :-)

Hej, s ohľadom na deklarovaný max šumový príkon tých meničov to pôsobí dosť komicky (aj po prihliadnutí na 15R impedanciu)...

(upravil ondra Ch 17. 9. 2014 7:12)

Re: ARO 932 ze zlata :-)

No nevím, 15W je 15V na 15ohmech, takže to je 56W na 4 ohmech a takový zesilovač snad není nic vzácného....v tom bych neviděl problém.

Web

Re: ARO 932 ze zlata :-)

limak napsal:

Odhaduju, že kupující bude hifista, co o tom nemá ani šajn a uchvátila ho velikost repráku, nebo ňákej překupník, kterej to pak přeprodá do Raichu. I tak by to koupil akorát blbec. smile

Naopak, odhaduju, že autor příspěvku píše o věci, které moc nerozumí.

(upravil limak 17. 9. 2014 20:16)

Re: ARO 932 ze zlata :-)

PB prosím pouč mě a ostatní o ARO 932, bude to zajímavý.  Nebo jsi to snad koupil ty ??? Pak seš frajer... big_smile

Re: ARO 932 ze zlata :-)

Podle me je to dost slusnej reprak, v origo stavu. Trojku ani nahodou, ale litr za kus bych mozna dal. Kdyby byly v TOP stavu.. smile

Web

Re: ARO 932 ze zlata :-)

..hm, taktéž jsem si se zájmem prohlédl fotky legendárních „kiňáků“.  Cena poněkud vyšší, než bych očekával, ale k ARO 932 mám veskrze kladný vztah smile
V letech 1976/77 jsem měl něco přes rok půjčenou bednu s tímto reproduktorem, kde mimo ARO932 byly ještě nad ním umístěny dva reproduktory s plechovým osazovacím rámečkem, zřejmě předchůdci typů ARO6xx. Ta bedna byla veliká jak kráva, ale v té době hrála almara se svými litry na baskytaru fantasticky. Bez jakéhokoliv snímání do PA. S účinností ARO932 - 100dB jsem se mezi kytarami nikdy nikdy v kraválu bigbítu neztratil smile K tomu jsem měl zesilovač MONO50, v bedně bylo převodní trafo ze 100V na potřebných 15 Ohm. Vzpomínám, že jsem tehdy koncem 70-tých let ARO932 marně sháněl v obchodech…

Až později na vojně (78/80), ve vojenské kapele jsem se dostal k reproduktorům ke dvěma  ARO932…
Tehdy jsem tam hrál baskytaru na nějaký Regent 60W se zesilovačem Music 70. Velmi brzy jsem odhalil, že už dříve nějaký „voják - kutil“ původní 2x 12“ RFT reproduktory vyměnil za dva ARO711, které byly umístěny na mezikruží, aby se vecpaly do většího otvoru. Takže po hodně dlouhé době - do civilu už za čtyři měsíce - jsem přesvědčil náčelníka, jestli máme zodpovědně nadále reprezentovat slavný karpatský útvar na poli hudebněkultůrním, je nezbytné pořídit novou baskytarovou bednu do kapely big_smile  Reproduktory byly objednány přes vojenskou správu v nějaké elektře v Praze. A tak jednoho krásného dne mě a kytaristu náčelník přes kultůru poslal pro reproduktory, samozřejmě s poučením, abychom se cestou vlakem chovali slušně!! Ovšem z Kralovic do Prahy se dvakrát přesedalo a tak jsme se nazapomněli v nádražních restauracích při čekání na další spoj nějakým tím pivem a rumem posilnit big_smile. Do elektry jsme zdárně dorazili, reproduktory ARO932 převzali… A už si přesně nepamatuji, jak cesta zpět probíhala. Opět nádražní restaurace, asi dvakrát nám ujel vlak. Ve večerních hodinách jsme hlásili na dévéťárně příchod k útvaru v podroušeném stavu i s reproduktory. Naštěstí tam byla rozumnější guma…
Na tyto ARO932 jsem si už nezahrál, než udělali stoláři bedny, měl jsem dva týdny do civilu yikes

(upravil PB 18. 9. 2014 12:33)

Re: ARO 932 ze zlata :-)

Ano, ty ceny kiňáků jdou na Aukru postupně nahoru. 23. 5. 2011 jsem koupil ARO932 za 1275 Kč, 30. 12. 2012 za 710 Kč.  Za bolševiků stály asi 1050 Kčs (prům plat byl cca 2500 Kčs). Kdysi jsem měl doma dvě bedny po dvou kiňácích, to byl docela rachot. Zvuk ARO 932 se mi líbil víc, než třeba 12" Eminence, o jinejch Tesláckých 15" ani nemluvě. Asi nejsem sám, komu se tyto repráky líbí.

Re: ARO 932 ze zlata :-)

Ich paralelnym zapojenim sa da dostat na rozumnu impedanciu.
Citlivost 98dB a slusny frekv. rozsah. Nemyslim ze by to bola az taka zla kupa...

(upravil PB 18. 9. 2014 14:26)

Re: ARO 932 ze zlata :-)

Mimochodem AKR 153 se na Aukru loni prodala za 10 600 Kč. To znamená, že dva lidi byli ochotni za ni dát 10 000 Kč nebo víc.

http://archiv.aukro.cz/reproduktory-tes … 3352949801

Re: ARO 932 ze zlata :-)

2limak:mylis se,o ARO932 v bezvadnym stavu je velky zajem a nekupuji je blbci...jedna se o jeden z nejlepsich basaku pro domaci poslech jaky byl kdy vyroben...podobny soucasny repraky jsou mnohonasobne drazsi...co se tyce vykonu zesilovace tak staci lampac s vykonem jednotek watů...sam na basovy bedny z kinosystemu hraju,muj lampac ma vykon 2WPC...pri citlivosti soustav 96dB hraju tak na 2 x 1W a je to slusnej kraval...

Re: ARO 932 ze zlata :-)

Bez ozvučnice se nic moc o reproduktoru nedozvíte, i kdyby jste měli ten nejlepší zesilovač na světě. Může být zjímavý papírovou membránou ze "staré"školy. K tomuto reproduktoru bych nijak zvlášť nedoporučoval výkonný zesilovač. Pokud to není nějaká přestavba, tak je zajímavý právě velkým zvukem i při lehtání cívečky malým výkonem. Ale jak jsem psal, to bez vhodné ozvučnice neuslyšíte ani nezměříte. Takže co tam asi v té jeho poslechovce budu zkoumat?   smile

Web

Re: ARO 932 ze zlata :-)

Je zde zakázáno linkovat jiné stránky s věcmi do diskuze ?
Včera jsem sem dal link na parametry toho repro a zmizel.

(upravil BlackRider 19. 9. 2014 15:44)

Re: ARO 932 ze zlata :-)

Bude to kus od kusu, měřil jsi svoje?

elipsa> Idealně vzít noťas a změřit TS a impedančku repráků, například.

Web

Re: ARO 932 ze zlata :-)

Co se mě týče, taky mám pocit, že je to trochu předražené, možná na hraně, na druhou stranu jsou vintage a v TOP původním stavu téměř nesehnatelné, takže bych to do sbírky chápal. Každopádně alespoň to borec neprodal pod cenou, jako třeba někteří ARO 667 po stovce... mad


jarda: Vůbec ne, jen by bylo fajn před odesláním takového postu zvážit, zda je vůbec přínosný. Po parametrech se nikdo neptal a když už by je někdo potřeboval, známe google. Vůbec to neber nějak ofenzivně! wink

(upravil jardag69 19. 9. 2014 18:07)

Re: ARO 932 ze zlata :-)

Je fajn vědět, že mi posty pečlivě hlídáš.
Počítám, že všechny ostatní v tomhle vláknu mají větší přínos.
Nebyl si náhodou na Slovanetu nebo tak někde ?

Re: ARO 932 ze zlata :-)

jarda: Profil ti nesmažu, záleží jen na tobě, zda chceš odejít nebo ne. Každopádně bys měl vědět, že kdybych fórum občas nekočíroval, možná by už nebylo. Vlákno s ARO mě zajímalo a četl jsem se zájmem každý nový post, ale z celého vlákna specielně tvé dva mi moc nedaly, to narovinu (neměl bych být tak upřímný, spíš si toho važ). Krom toho jsou tu pravidla 8 a 10.

Rozmysli si to sakra chlape. Neblbni!

Re: ARO 932 ze zlata :-)

Já jsem ten post od Jardy neviděl a pokud to je jeho vlastní měření, tak proč ne. Ale umístil bych to do jinýho vlákna, tam kam patří. Pokud to bylo pouze něco vygooglenýho, tak je to asi zbytečný.

Jinak jardag69 je podle mého názoru člověk, co pro toto fórum přínos má a nevím, proč by měl mít mazán profil, někdo se tu špatně vyspal? big_smile

Web

Re: ARO 932 ze zlata :-)

Všechny dostupné prameny (Svoboda & Štefan, AR-A 11/1973 str. 411 aj.) uvádějí standardní příkon 30 W, ne 15 W. Při své citlivosti 98 dB/W/m tak při 30 W vydá stejnou hlasitost jako 189 W z repráku o běžné Hi-Fi citlivosti 90 dB/W/m. Navíc s rezonanční frekvencí 24 Hz místo častých a obvyklých 40 Hz. Zaplacené ceně, i když sám bych ji za tak starej krám nedal, takhle docela rozumím.