Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Sluchátka » Srovnání Beyerdynamic DT 990 PRO a Superlux HD-330

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [17]

(upravil SvoP 13. 9. 2014 17:21)

Téma: Srovnání Beyerdynamic DT 990 PRO a Superlux HD-330

Navazuji na předchozí vlákna, kde se o uvedených typech často hovořilo, možná se někomu budou hodit moje zkušenosti z pohledu uživatele - posluchače.
Nejdřív jsem v Muziker Praha Anděl koupil k notebooku Superlux HD-330, http://www.muziker.cz/studio-podium/nah … lux-HD-330 , nabízejí možnost vyzkoušení, ochotně vybalili z krabice, měl jsem svůj přehrávač.
Pak jsem si k PC+Xonar DX pořídil Beyerdynamic DT 990. Koupil jsem je v Audigo Praha, mají tam mnoho předváděcích sluchátek, vše připraveno k poslechu, nic se nemusí vybalovat, kdo tam nebyl, doporučuji. Vybíral jsem z https://www.audigo.cz/Sluchatka/Domaci-otevrena/ v ceně do 4000 Kč, nejvíc mě vyhovovaly DT 990 a tak jsem je koupil.

HD-330 jsou velmi podobné DT 990, kopie to ale není. Tomu odpovídá i zvuk, hrají velmi podobně, prakticky stejně jako DT 990, rozdíly jsou minimální a musel bych je "lovit",  sluchátka přehazovat, skladby vracet . To mě ale nebaví a pokud rozdíl je tak malý, že ho neslyším hned, tak to neřeším. Například rozdíly mezi DT 990,  AKG K 540, Audio-Technica ATH-TAD400 a Audio-Technica ATH-AD500x jsou větší a slyšitelné hned. Také jsem srovnával, jak sluchátka odhalí rozdíly v bitrate u MP3 vytvořené z testovací skladby pomocí Audacity. Od 64 do 192 kb/s byly rozdíly stejně výrazné (klesající), u 320 kb/s už jsem rozdíly nevnímal.

Značný je ale rozdíl v pohodlí. Superluxy mají sice náušníky o stejném průměru jako DT 990, ale jsou koženkové, tvrdé a také mají větší přítlak na hlavu. Já jsem je vydržel mít na hlavě max. 1 hod. Někomu to vadit nemusí, záleží na velikosti hlavy, uší a zvyku..
Zahraniční majitelé HD-330 si kupují velurové náušníky od Beyera, viz http://ftwaudio.wordpress.com/2013/01/0 … w-and-mod/  nebo AKG viz http://www.head-fi.org/t/684424/superlu … discussion .
Já jsem touto cestou nešel, tlačí mě i DT 990. Na 2. pokus jsem si vyrobil pro Superluxy vlastní froté náušníky s vnitřním průměrem 80 mm, které mě konečně netlačí. Mají ale asi o 3-6 dB méně hloubek.

Vše přehráváno Foobarem z WAVu, rip pomocí EAC, kvalita stopy 100%, kopie OK. Zkoušel jsem DT 990 postupně přes Xonar DX, Behringer UCA-222 a pak i přes klasický zesilovač Yamaha AX-492. Nezaznamenal jsem žádný zřetelný rozdíl ve zvuku, pouze v nastavení regulátoru pro dosažení stejné (hodně velké) hlasitosti: UCA-222 potřeboval 8/10, Xonaru stačilo 4/10, Yamaze 1-2/10. Pro obě zvukovky je vyšší impedance (250 a 150 ohm) vhodná.

Takže vyplatí se DT 990? Asi jak pro koho. Pro mě ano, HD-330 s koženkou sice hraje skoro stejně ale nevydržím je mít na uších. Všechny dosavadní pokusy s froté mají pro mě málo hloubek, nadbytek středů. Takže u mě to dopadlo tak, že dlouhé hodiny přes den poslouchám froté-2 Superluxy se zapnutým VST-pluginem, pro poslech večer nebo jako referenci DT 990. Rozdíly jsou také v kvalitě provedení a v některých zbytečných nedomyšlenostech u HD-330, vše daleko podrobněji popisuji na  http://premsvo.wordpress.com/ . Před případnou koupí ale doporučuji vyzkoušet, odkazy jsou uvedeny výše.

Web

Re: Srovnání Beyerdynamic DT 990 PRO a Superlux HD-330

Děkuji za srovnání smile
Už jsem tady psal někde ohledně Superlux HD 660, které jsem měl možnost si poslechnout. Sice se nejedná o HD-330, ale Superlux to je. Pokud HD-330 hrají prakticky stejně jako DT-990 tak budou nejspíš hrát stejně i HD-660 & DT-770. Pokud to tak je tak Beyery DT-770 mi zvukově nesedí.
Kvalita sluchátek odpovídá ceně, myslím použité plasty, již zmíněné náušníky a taky přívodní kábel není nějak poddajný.

Web

Re: Srovnání Beyerdynamic DT 990 PRO a Superlux HD-330

Byly rozehrané? Chtělo to použít sluchátkový zesilovač. Protože budit to jen ze zvukovny..nevim no. Taky nic nepíšeš o žánru poslouchané hudby. Nezdá se mi že by sluchátka za 800,- hrála "stejně" jako za 4tis.

Web

(upravil SvoP 14. 9. 2014 19:04)

Re: Srovnání Beyerdynamic DT 990 PRO a Superlux HD-330

Postupně k jednotlivým věcem: Rozdíl v kvalitě je opravdu značný a to ještě nevím, co to udělá za čas, jestli nebudu muset vyměnit třeba ten kabel, dal bych si tam pak nekroucený. Pozor, sluchátka hrají skoro stejně pouze  s koženkovými náušníky a velkým přítlakem na hlavu. V mnou uváděných odkazech je popsáno, jak se změní zvuk, když se nasadí velurové od Beyeru, klesnou např. hloubky. Takže měniče identické nejsou a podle mě udělal Beyer perfektní soubor všech komponentů, např. řada DT 770 má jiné velurové náušníky. Ty jsem ale nezkoušel, chtěl jsem otevřená sluchátka.

V rozehranosti by mohly mít moje DT 990 handicap, poslouchám je méně často. To se dá dohnat, ale bude to nějakou dobu trvat.

Sluchátkový zesilovač nemám, i když jsem o tom uvažoval. Nejdřív jsem to chtěl vyzkoušet přes klasickou Yamahu 2x120 W DIN. Očekával jsem, že to bude znát, protože Xonar DX nemá výstup pro sluchátka, jen společný s line-out. V jinak docela podrobné dokumentaci také není uvedena impedance sluchátkového výstupu. Naproti tomu má přídavné napájení přímo ze zdroje PC konektorem pro diskety. Žádný významný rozdíl jsem neslyšel, přestože jsem to mockrát přepínal.

Protože poslech je věc subjektivní, tak jsem se pokusil změřit, jak se projeví zátěž 250 Ohm na vlastnostech Xonaru DX. Podrobně je to popsáno na tom mém blogu http://premsvo.wordpress.com/ , tady jen stručně:
hlasitost poklesne o 2,9 dB,
THD se zvýší z 0,00023% na 0,00075%
Obojí jsou pro moje poslouchání (Rock&Pop, více na blogu) tak malé hodnoty, že jsem problematiku sluchátkového zesilovače zatím odložil.

Na výstupu má Xonar údajně odpor 100 Ohm, info z nějaké diskuze na webu, ověřeno to nemám. Ale ověřeno mám, že stačí 4/10 hlasitosti pro velký randál na hranici poslouchatelnosti. Zatím se mě to jeví tak, že 250 Ohm Xonaru DX vyhovuje, nižší impedance 150 Ohm u Superluxů způsobí nárůst zkreslení na 0,0017%, to také neslyším, ale připojení 32 Ohm by už možná bylo moc málo, vycházím z analogie s UCA-222, kde to NwAvGuy testoval daleko podrobněji. Kdyby to někoho vysloveně zajímalo, tak mohu Xonar ještě změřit s malou impedancí.

Web

Re: Srovnání Beyerdynamic DT 990 PRO a Superlux HD-330

Posuzovat 4tis sluchátka na zvukovce za 1800,- je blbost..už jen ten 100R sériový odpor je špatně.

Web

Re: Srovnání Beyerdynamic DT 990 PRO a Superlux HD-330

Hledal jsem sluchátka pro Xonar DX, který jsem měl. V jaké ceně by tedy měla být sluchátka podle tebe?
O tom odporu uvádím, že je to neověřená převzatá informace.

Web

Re: Srovnání Beyerdynamic DT 990 PRO a Superlux HD-330

Ten pokles hlasitosti 2,9dB po zatížení sluchátky 250R odpovídá těm 100R na výstupu... Lze to z toho snadno spočítat smile

Re: Srovnání Beyerdynamic DT 990 PRO a Superlux HD-330

Zvukovka Xonar DX holt neni určena na přímé buzení takových sluchátek. Klidně si to tak poslouchej ale nevydávej pak nějakou "recenzi" jak hrají nějaké sluchátka..

Web

Re: Srovnání Beyerdynamic DT 990 PRO a Superlux HD-330

SvoP: Výstupní impedanci zvukovky změříš jednoduše. Jinak nevím jak měříš ty grafy, ale mám podezření, že moc k užitku nebudou. Když už měřit, tak akusticky, nejjednodušeji jak vedle ukazoval jardag69 - zjistíš tak reálný dopad Zout zvukovky, náušníků, zkreslení... Tohle el. měření v loopbacku či co je to, je k prdu. A s tísícimana % zkreslení se vůbec nezaobírej.

Ale jinak hezké, díky za přispění!

Re: Srovnání Beyerdynamic DT 990 PRO a Superlux HD-330

superlux HD330 mam doma . Pritlak na hlavu nastavis tak ze vyhnes hlavovy most do opacnej strany tak aby menej pruzil, samozrejme  s mierou. Da sa to krasne nastavit ku pohodliu. To bola prva vec co som spravil. Mam ich na hlave denne niekolko hodin a pocuvam na nich vsetko (ine nemam).  Pred par dnami som objednal z ebayu velurove nausniky na DTxxx (samozrejme cina nedam za nausniky 50€). Ja som s nimi max. spokojny po vsetkych strankach.  Urcite potrebuju sluchadkac, zvukovka ich vybudi tazko.

Web

(upravil jardag69 19. 9. 2014 18:26)

Re: Srovnání Beyerdynamic DT 990 PRO a Superlux HD-330

.

(upravil SvoP 21. 9. 2014 20:01)

Re: Srovnání Beyerdynamic DT 990 PRO a Superlux HD-330

Dnes se u mě stavěl vnuk (19) a přinesl svoje nedávno koupené sluchátka SteelSeries Siberia V2, cena 1678,- viz http://www.alza.cz/steelseries-siberia- … 202572.htm , vybíral je dost dlouho. Ve srovnání s nimi mu připadaly HD-330 horší, zejména mu vadilo, že mají moc výšek, které jsou nepříjemné. Já jsem nadbytek výšek neslyšel. Nejlepší jsou podle něj DT 990. Testovali jsme to přes UCA-222, konkrétně na skladbě J. Mayall "A World Of Hurt" .. Když jsem zkoušel equalizerem určit kritické pásmo, tak vyšlo cca 10-16kHz, výš už ne.

To, že mám problémy nad 11 kHz vím, proto to porovnávala i manželka. Té připadá zvuk HD-330 jen trošku ostřejší a líbí se jí nejvíc. Zajímavé je, že problémy neuvádí autor recenze na http://ftwaudio.wordpress.com/2013/01/0 … w-and-mod/  a ten podle fotek vypadá docela mladě, testoval to na  EMU 1616. Já mám nejradši HD-330 ale s froté náušníky, jsou  nejpříjemnější. Vnuk je o hlavu větší, přitom má boltce velké jen 6cm, já 8cm a tak je příčina jasná. Rozehrané jsou už všechny nad 100 hod., trochu rozdíly narostly, ale ne podstatně. Rozdíly mezi nahrávkami (Rock+Pop) jsou obvykle daleko větší, nějaká skladba zní lépe na jedněch a jiná naopak. Asi záleží i na věku, jedině vyzkoušet. K ostatnímu se ještě někdy vrátím, dnes jen to hlavní.

Web

Re: Srovnání Beyerdynamic DT 990 PRO a Superlux HD-330

Bude to hodne o veku. Memu otci je 50 a preferuje spise zvuk s korekcema priblizne 6dB na krajich pasma. Ja jsem na takovy 'preset' celkem haklivy a mam rad, kdyz sluchatka ci reprobedny jsou chopny zahrat celopasmove bez jakychkoli korekci. smile Jinak co se tyce sluchatkoveho zesilovace, tak u me byl rozdil celkem velky, oproti zvukovce, kterou mam u notasu.

Web

Re: Srovnání Beyerdynamic DT 990 PRO a Superlux HD-330

To s těmi vytaženými konci na ekvalizéru, to bude nějaká otcovská nemoc asi. Ten můj to dělá taky, ale ne o 6dB, ale co to dá. Tzn někdy 12, 15, na počítači klidně 20dB oba konce pásma.  Že se to pak naprosto nedá poslouchat?  Jemu to nevadí...

Re: Srovnání Beyerdynamic DT 990 PRO a Superlux HD-330

20 dB? To je silenost. big_smile
Zalezi taktez na hlasitosti poslechu, ja jsem zvykly poslouchat relativne dost hlasite.

Web

Re: Srovnání Beyerdynamic DT 990 PRO a Superlux HD-330

s věkem se většinou snižuje citlivost sluchu na vyšší kmitočty, závisí to samozřejmě i na dispozicích a předchozím zatížení sluchu (hlučné prostředí atp.) Takže přidávání na horním konci pásma je celkem pochopitelné. S těmi basy je to ovšem věc jiná... nejspíš individuální. Mi je taky 50 a nepoužívám korekce vůbec, upřednostňuji lineární průběh, ale mám vyzkoušené, že zatím slyším jakž takž do 15,5kHz...

Web

Re: Srovnání Beyerdynamic DT 990 PRO a Superlux HD-330

Vyšší impedance (mám osobní zkušenost s DT770 pro 250 ohm) velmi pomohla ke zlepšení kvality zvuku na všech přístrojích ,které jsem měl k dispozici(PC, noťas, telefon, MP3). Většinou poslouchám na nejslabších hlasitostech a konečně to začalo hrát. Na nižších impedancích 16 a 55 ohm to šumí a hraje moc nahlas často i na prvním kroku hlasitosti. Speciální zesilovač bych využil jen pro profi využití, kde je buď velký hluk okolí ( hudební zkušebna, koncerty), nebo míchání nezpracovaných , nekomprimovaných záznamů.

Web

Příspěvky [17]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Sluchátka » Srovnání Beyerdynamic DT 990 PRO a Superlux HD-330

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£