Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » vyhýbka pro subwoofer

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

(upravil ondra.klofat 28. 10. 2013 16:37)

Téma: vyhýbka pro subwoofer

Zdravím, nikdy jsem žádnou výhýbku nedělal, (vždycky používal kupované atd.) takže jsem v tomhle úplný amatér.

Teď jsem zbastlil jen tak jako podporu pro regálovky maličkej 5" subwoofer, a potřeboval bych pro něj uplně obyčejnou pasivní dolní propust na cca 90-100Hz /stačí 12 dB na oktávu pro zatížitelnost 40W/4ohm. Nemám změřenou ani bednu ani samotnej reprák, a vzhledem k absolutně low-end konstrukci to je i zbytečné. Vyzkoušel jsem ty hodnoty crossoveru experimentálně na aktivní výhýbce, tak jak se mi to zdálo podle ucha nejlepší, ale nevím jaké součástky použít atd....

Kdyby mi tedy prosím někdo poradil jak to spočítám, nebo kdyby to někdo uměl i takhle od oka rovnou odhadnout.... Případně jestli se nevyplatí víc, co se ceny týče, koupit hotovou výhybku (např CR19... vim že to neni vůbec nic extra, ale opravdu do toho nemá cenu cpát něco dražšího).

Dík wink

Re: vyhýbka pro subwoofer

Ono už slovo subwoofer ve spojení 5" je takové podezřelé.
To bych snad spáchal jen něco do signálové cesty zesilovače, a nemazal se aktivní vyhybkou dražší, než ten reproň.

Re: vyhýbka pro subwoofer

Asi jsem to napsal i trochu nešikovně, už jsem to upravil,... neměl jsem na mysli stavbu aktivní výhybky, ale klasickou pasivní. (na té aktivní jsem jen zkušebně zjišťoval kde a jak to dělit.
I to označení "subwoofer" neni uplně přesné, s tím souhlasím...ve své podstatě jde o to, že z 2-pásmových regálovek udělám 2,5 pásmové, akorát s basákem v oddělené bedýnce (ale repro je tam shodné se středobasem ve vršku).

S variantou, postavit něco před konec si vím rady ještě míň, ale nebránil bych se tomu, akorát fakt nevím jak bych to měl konkrétně realizovat.

(upravil Hazys 28. 10. 2013 17:37)

Re: vyhýbka pro subwoofer

Tak můžeš začít počítat...
http://i44.tinypic.com/2dty5qf.gif

PS: Aby ses nedivil, na kolik tě vyjde ta pasivní vyhybka, srovnáš-li to s cenou repro. Podle mě pasivka do subu nepatří.


pro 4ohm repro to vychází pro 95Hz špule cca 13mH a kýbl 200uF.  Podívej se na ceny takových komponent.
//patrně bude možná třeba i kompenzovat nějaké impedanční horydoly, takže další R,L,C... Proč by nešlo použít vyhybku aktivní? Pokud je problém s realizací, tak ti jí klidně vyrobím.

(upravil Crashpc 28. 10. 2013 17:56)

Re: vyhýbka pro subwoofer

Ano, viz Hazys. Na pasivní vyhybku rovnou zapomeň.
Asi bych se na tohle nesral ani s aktivem. Vždyť PCB, součástky a pošta, to je v řádu stovek, a to je moc. udělal bych tedy jen takovou korekci, že by u vstupní regulace hlasitosti bylo nějaké RC řešení (6db/okt), a více NAKAKAT. Za ty peníze to prostě nestojí.

Re: vyhýbka pro subwoofer

aktivní výhybce se samozřejmě nebráním, jen jsem myslel že vyjde mnohem dráž než pasiv.

Je jasný, že nemá cenu tam dávat něco neúměrně drahýho použitejm reprákům (ty jsou v ceně cca 450,- za kus) takže fakt žádná hitparáda wink tudíž samozřejmě zvolim nejjednodušší/nejlevnější funkční řešení. Nepotřebuju žádnou nastavitelnou děličku ani nic podobnýho. Nezkoušel jsem co by to dělalo se strmostí 6dB/okt. ale předpokládám že ten RC filtr vyjde mnohem levněji než cokoliv jiného, takže bych to asi i risknul a zkusil postavit.

(upravil Benazi 29. 10. 2013 15:35)

Re: vyhýbka pro subwoofer

Normálně to práskni na ferit a nedělej drahoty,k tomu kond 100-150m za stovku a je to.

Re: vyhýbka pro subwoofer

ondra.klofat napsal:

Zdravím, nikdy jsem žádnou výhýbku nedělal, (vždycky používal kupované atd.) takže jsem v tomhle úplný amatér.

tak si ju kup a bude pokoj

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » vyhýbka pro subwoofer

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£