Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Myslím že je to dobre vlákno. kludne sa opýtaj čo bude treba je na s tu dosť čo Ti možeme poskytnúť cennú radu. Napriklad ma ide rozhodiť ked vidím ako niekto pridá schemu a tam chaoticky porozhadzované súčiastky krížom krážom. Stačí zadať ULP renumbershit a je to podla zadaných pravidiel uložene očíslované. Netreba to robit ručne. To len pre príklad.

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

gerber umi exportovat uplne kazdej elektrocad

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

KiCad som skusal, velmi prijemny soft

Web

(upravil Jayk1987 23. 8. 2014 15:30)

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

DJsteve:Přesně proto jsem si to vlákno založil.Popravdě čekám tu nejhorší kritiku a budu rád za každé "proč a proto".No chtěl bych nakreslit 4 desky do nedělního večera ať je všechny můžu poslat..jednu už mám hotovou,jedná se o klasiku s LM3915,kolega mi svolil ať to tu klidně dám že je to stejně schéma odněkud stažený.Potom si k tomu dokreslí(nebo pokud mě pověří) zes,zdroj,preamp atd..Zatím je to nedotažené-nevím kde chce mít montážní díry na distance a jestli chce měnit funkce DOT/LINE,taky chci popřesovat value a name hodnoty trošku šikovně až bude volněji a trošku desku ještě učešu.Schéma i desky jsem kreslil sám.Popisků dole si nevšímejte je to jen pro mě,kdybych to stavěl taky.No začal jsem tím nejjednodušším...

http://ulozto.cz/x7TUMHEA/amplifier-zip

http://s4.postimg.cc/8ubpuqrop/board.jpg

http://s24.postimg.cc/m68a54cpt/schema.jpg

//Dohnalík:je to tam

(upravil Dohnalik 23. 8. 2014 15:24)

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Možná kdybys to sem dal jako obrázek (postimg.cc), bylo by to lepší, něvím kolika lidem se to bude chtít stahovat, ale mně se určitě nechce big_smile

(upravil Dohnalik 23. 8. 2014 15:32)

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Zvětši jsi pady u rezistorů, častá chyba...u jednostranných desek se budou odlepovat. Dělá se to v DRC. Taky tam přidej blokovací kondíky a na připojení drátů jsem zvyklej používat konektory a svorkovnice, pájení drátů bez úchytných mechanismů do PCB není nikdy dobrej nápad.

(upravil Jayk1987 23. 8. 2014 15:35)

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

No vidíš to jsem zatím neřešil,pod kterou kolonkou v DRC to najdu?Je to celkem důležitá věc...
No k těm svorkovnicím ještě nevím jak to kolega bude připojovat,jestli to bude ARC svorkovničkou nebo čím,to je ještě otevřeno.Vím že to není dobrý nápad,když už tak mít oboustranku ať se drut nevyškubne

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Restring

nejde o oboustranku, když chceš mít drát spolehlivě přidělanej, musíš jej provlíct minimálně dvěma dírama vyvrtanýma v PCB, jinak pod bužírkou praskne a upadne. Bych ti dal počíst ESCC normu, jak se řeší tyhle věci když lítají do vesmíru, nebo jsou určený pro vojenský účely.

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Jo takhle,já myslel že jde o servání meděného padu z desky.Ok připomínku beru.No tam na vesmírné projekty budou asi trošku jiné normy:)

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

@Dohnalik: aká minimálna veľkosť padu (ten presah [okraj diery]<->[okraj padu], nastavovaný v DRC/Restring) sa považuje na jednostranke za ešte prijateľnú - napr. pre bežnú dvojvývodovú súčiastku s 32mil (0.8mm) dierami? 12mil? 15mil?

Ak sa medzi dva pady v bežnom 100mil gride ešte má v núdzi zmestiť jeden signálový spoj, napr. 15-20mil, moc priestoru na zväčšovanie tam nie je...

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Jestli myslíš ESCC, tak tohle tam není nijak omezený, pouze ti to musí projít vibračníma a termálníma testama (100x -40 až 150°C, pak 20 minut vibračky, kde špičkový přetížení je až 1000G a pak zase 100 teplotních cyklů...následně se spoj rozřeže, vyleští a kontroluje na praskliny), nicméně se pro space ani nic pod 6 vrstevj nepoužívá smile U jednostranky to teda fakt netuším.

Na druhou stranu ty podmínky pájení a kvalita výroby desek jsou tak přísný, že se to nejspíš nestane ani s tím padem z Eaglu. Taky ta výroba desek stojí pěkné penízky, za 120x120mm panel cca 1000€ (jestli si myslíte, že to je hodně, tak FPGA s papírama stojí asi 9000€, "obyčený" 4 násobný NAND hradlo 300€ a často jsou minimálně odběry 10ks+, viz třeba toto: http://cz.mouser.com/ProductDetail/Texa … RUGxRUDvYW ).

U jednostranky jsem zvyklej používat alespoň 1,5× d vývodu součástky jako vzdálenost mezi dírou a okrajem padu, ostatně podobně to používám i když kreslím něco v práci.

https://escies.org/download/webDocumentFile?id=48636 tady je ESCC norma na manuální pájení THT, možná to tam bude...

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Na tie pady poradím rovno upraviť knižnicu - zmeniť diameter padu nie na auto ale na konkretnu hodnotu, pre domáce použitie by som nič in nepoužíval. To je fakt úplný základ. Od verzie Eaglu je to jednoduché - pravým klik na sučiastku, Open package - pravým na pad - properties a je to. Alebo to ide rýchlejšie cez funkciu Change - Diameter.

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

U jednostrany pady 1,6mm, spoje mezery 0,3mm (12mil), s tím se projde mezi nohama, chodí se v rastru 5mil. Kde potřebuješ zesílíš. Hodí se to po součástky s nohama v rastru 2,54mm
Vrtání jen s malou rezervou, pro špičky 0,9mm, pro běžné součástky 0,8mm.
Pro ruční vrtání jenom naznačit díry na filmu, 0,3mm (je na to ULP)
S nástupem smd a metrických rastrů patřičně k tomu upravit.
Smd bez masky a průchodů je ale holé utrpení.
Klasika v rastru 1,27mm se chodí spoj/mezera 0,2mm a poměrně se s tím vystačí i pro menší rozteče, tam ale neprojdeš mezi nohama.

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Pánové budu se muset omluvit všem kterým dnes nepošlu desku na kritiku.Sami podívejte jaký zájem jsem si u Vás vysloužil a kolik lidí mi chce pomoci:
http://s24.postimg.cc/w37oj8ej5/eagle.jpg
Dnes půjdu spát pozdě a co stihnu naposílám,ale rozhodně není v mých silách abych vše dnes nakreslil alespoň s nějakou noblesou..Prosím tedy o sečkání během začátku týdne.budu pracovat postupně podle příchozích mailů a SZ.Děkuji za připomínky.Momentálně plně na vašich deskách pracuji a mám otevřené AW a občas nakouknu.Nečekal jsem takovou spršku a věřím že to je jednorázový zájem který opadne a nebude toho tolik potom naráz,ale všem děkuji.Navíc některé vaše projekty budou pro mne asi oříškem vůbec vše vtěsnat na jednu vrstvu(někteří z Vás byli automaticky pro dvě).Jsou to pro mne opravdu výzvy a vůbec nevím co mě čeká po konzultaci,ale všem děkuji!!!

(upravil right13 24. 8. 2014 20:08)

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

do eaglu ma PaJa spravene pekne kniznice, najdes ich na jeho stranke. Pouzivam ich na vsetko a zatial som nemal ani s jednou suciastkou problem.

ak by si chcel nejake specialne IO na ktore nie je kniznica, vyrobcovia suciastkok davaju ku svojim suciastkam CAD file s priponou BXL, ktora sa da do eagla importovat cez nastroj Ultra Librarian... usetri ti to kopec roboty s navrhom kniznice lebo si tu kniznicu jednoducho importnes. Tieto subory poskytuje ako Ti, tak AD a aj Microchip, viac som zatial nepotreboval.

Web

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Ja som PaJa-ovu knižnicu používal až do celoslovenského kola Zenitu. Už si presne nespomínam na čom to bolo (už je to 5 rokov...), ale na nejakom aktívnom prvku mal prehodené nožičky. Kvôli tomu som skončil 2., nakoľko som hľadaním problému stratil hodinu, odvtedy ďakujem neprosím a knižnice používam len svoje. Naozaj sa oplatí stráviť nad knižnicami nejaký večer a spraviť si ich podľa vlastných predstáv. smile

(upravil Jayk1987 24. 8. 2014 21:11)

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Jeho knihovny samozřejmě mám a používám:)Ale umím si udělat své je to otázka pár chvil:)

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

No vida, určitě jsi šikovnej

hraji na Yamaha DX – SY a Kurzweil ARTIS

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Nejlepší by bylo, kdybys bral jenom věci, co ti pak ostatní dovolí zveřejnit, tím pádem to prospěje komunitě, tobě i dotyčnýmu. V opačným případě děláš spíš opičku pro toho dotyčnýho. Na to Dčko jsem zvědavej, jak se s tím popereš.

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Skoro všichni až na dva dovolili zvěřejnit,jen to nejsou jejich schémata.A jsou to schémata z AR a odněkoho tady,tak nechtějí abych dělal zle.nicméně svolení mám od tří lidí.A když mi dotyčný poděkuje až to bude finální verze a něco se naučím tak to nebylo zbytečné:)