(upravil Jayk1987 21. 8. 2014 20:27)

Téma: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

+++Prozatím se mi za jeden den ozvali čtyři lidé,takže do konce srpna mám stop stav:)+++

Jelikož se chci zdokonalit rozhodl jsem založit toto téma a snad se ujme..

Pro koho je:
-Pro ty kteří mají schéma ale neumí si desku nakreslit k výrobě.
-Pro ty kteří už mají odněkud i navrhnutou desku ale rádi by provedli nějaké změny(rozměr,dimenzování součástek).

Jak by to mělo fungovat:
1)Postnete zde (popřípadě soukromně schéma,pokud jej nechcete z nějakých důvodů šířit dále)
2)do jedné neděle jej nakreslím,pošlu navrženou desku pouze Vám včetně překresleného schématu.nebo ve formě obrázku pokud ani Eagle nemáte na PC.V případě že budete souhlasit finální verze vystavíme i zde.Pokud nebudete spokojeni,desku kdykoliv předělám

No a co za to?
Dobrý pocit.Jelikož z AW čerpám tolik informací a inspirací,tak mě napadlo druhým pomoci.Rád bych se stal jednou kresličem ve firmě,ale ještě si natolik nevěřím.Firma mi zajistila začátek a teď to jen dopilovat.Pokud desku nikdy nepoužijete nevadí,pořád lepší než kreslit kde co z nějakých stránek jen abych potrénoval.Když už tak ať to snad i k nečemu je.Budu rád pokud někdo mnou navrženou fotku použije a pošle třeba foto konečného strojku.Jelikož se bavím elektronikou v práci i ve veškerém volném čase tak s časem zrovna problém není,nejezdím na dovolené,kola a podobné.Jiné zájmy než semtam film,občas to pivo a elektronika nejsou.Klidně bych se rád pustil i do větších projektů ala Sinclair,Opamp,Milan a pan Dudek - bohužel v mém případě pouze návrh DPS.Třeba se toto téma někomu bude hodit...

(upravil Digiting 21. 8. 2014 14:46)

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Napsané to vypadá chvályhodně.
K úspěšnému navrhování DPS k nízkofrekvenčním zesilovačům (když tedy inzerujete svou zamýšlenou aktivitu na audiowebu) jsou třeba poměrně nemalé teoretické znalosti a praktické zkušenosti.
Dobrým atraktorem pro případné zájemce jsou reference.
Na celé plejádě veřejně dostupných a ověřených zapojení si lze vyzkoušet vlastní dovednost v navrhování, a ověřit osazením, zapojením, měřením ...
Nelze nepřipojit postřeh, že na planetě je neurčité množství lidí, kteří by druhým chtěli pomoci a poradit, ale neumějí sami sobě.
Takže zcela konkrétně, pro dobrý pocit, lze začít s návrhem DPS diskrétního nf zesilovače s levnými soudobými a dostupnými součástkami v TO220 (tzn. ne výkonový tranzistor za 150,-- Kč), s přepínačem alespoň 3 vstupů, s vhodným rozmístěním přípojných míst, a konektorů a ovládacích prvků přímo na DPS. Nebo DPS na lineární laboratorní zdroj 0 V až 40 V/0 A až 2 A z těchže dostupných a cenově přijatelných součástek.
Držím pěsti a těším se na brzké úspěchy (vlastní překlepy jsem snad odstranil) .

(upravil Jayk1987 23. 8. 2014 12:45)

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Pravidlo 11 - Nepoužívej zbytečně citaci, zahlcuje fórum. Použij ji pouze v případě, chceš-li reagovat na určitý úsek textu nebo zdá-li se to vyloženě nutné. Je-li příspěvek na předchozí straně a reaguješ na celý jeho obsah, je možné použít citaci samozřejmě plnou. DeadMAN
//Edit:Omlouvám se za porušení pravidel,nebude se to již opakovat

A s tím naprosto souhlasím,tím že někomu desku nakreslím nepomáhám až tak dotyčnému ale spíše sobě - pokud mi můj výtvor okomentuje a díky tomu mám nový poznatek.U mne není problém s deskou ale s původním návrhem.Pokud se někomu deska nebude pozdávat nemusí ji nikdy použít.Rád ji upravím pokud právě udělám botu v teorii.Rád bych měl komenty od ostatních uživatelů pokud mi je jejich tvůrci povolí ukázat a tím se zdokonalím.Jediné v čem si věřím je pouze pájení,i v práci si mé pájení pochvalují.Ale čichnul jsem si k Eaglu a byla to láska na první pohled,teď už jen ty zkušenosti praktické...

A prosím pokud někdo trvá na vykání tak nemám problém,ale myslím že mi není třeba vykat ani z důvodu vysoké věku ani z důvodu znalostí:)Takže mi jedině tykat:)

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

čau, jsi schopen i něco vylapetat? Malé věci dps např 10x10cm

(upravil right13 22. 8. 2014 20:40)

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

chvalihodny cin, len si stanov hranice, takto ti niekto posle navrh s FPGAckom beziacim na stovkach MHz a sa z toho 3x poseries.

btw. ser na eagle, eagle je sracka, zacni rovno kreslit v altium designeri ak to myslis s navrhom DPS seriozne.  Eagle je malovatko pre deti oproti tomu. V Altiume robia profi firmy, pre nich je eagle ako textovy dokument vs word

Web

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Kec, dělám v Altium Designer 14 v práci (kreslím space PCB pro ESA) a dělám i v Eaglu. Obojí má pro a proti, v AD člověk dva dny nastavuje rules a ladí...v Eaglu nakreslí jednoduchou věc velice rychle. A stejně tak naopak, komplexní 6+ vrstvá PCB se v eaglu skoro nakreslit ani nedá, seká se už jako prase atd... Nicméně doma stále používám Eagle, protože prostě nemám prachy na licenci altia a ani jej nepotřebuju, na moje menší projektíky mi bohatě stačí. Je to jednoduchý, ale velice výkonný CAD, kdežto altium je prostě ohromnej masivní CAD, kterej je pro začátečníka i neuvěřitelně složitej, pokud nenavrhuješ high-speed digital, stačí ti eagle, bohatě.

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Pánové o tom softu slyším poprvé - hold začátečník...ale u nás se všechno dělá v Eaglu.Přiznám se že ani nevím co ten soft obnáší,Ale v Eaglu si necháváme leptat,vrtat i maskovat desky a asi nebyl problém.A z FPGAčka bych se neposral jen třikrát...:)myslel jsem jednodušší návrhy desek - jsme v sekci "Koutek pro začátečníky a méně zdatné" tak to zase nepřehánějme:)každopádně ten soft omrknu.Mi bylo říkano že v eaglu udělám vše...:(

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Tak všechno v tom ani náhodou neuděláš, ale základní věci co jsou potřeba v pohodě... já v tom kreslím desky do 4 vrstev, pak to přestává být snesitelný a zažíná se to úžasně kousat (nemám zrovna slabej stroj). Taky kreslit impedančně přizpůsobené diferenciální páry v eaglu dost dobře nejde. Já jsem doufal u v7 v nějakou změnu, ale jenom překopali ikonky...GPU akcelerace pořád nikde.

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Kým vychytáš celý eagle a prestanú Ti stačiť jeho možnosti a nastavenia ubehne ešte veľa času. Zatiaľ kľud a ked Ti už prestane stačiť eagle ostatné softweri si Ťa nájdu samé. Držím palce najdôležitejšia je chuť a tú máš.

(upravil right13 23. 8. 2014 9:15)

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

eagle je uplne iny ako vsetky ostatne cad programy, ci uz KiCad, Orcad alebo altium.Tvorba netlistu ani anotacia mu nic nehovori. Neskor z toho bude vymlety. Ked este nevie robit v eagli a mysli to vazne s navrhom, nech s nim ani nezacina a rovno zacne s plnohodnotnym softom, je sice zlozitejsi, ale "ked mu prestane stacit eagle" bude mat o robotu naviac sa ho naucit. Navyse podporuje oproti eaglu mnozstvo ficur ktore znacne zjednodusuju zivot...

preco zacinat upravovat fotky v Skicari, ked pri troske snahy ich moze zacat upravovat v photoshope ? asi taky je to rozdiel

Web

(upravil Dohnalik 23. 8. 2014 9:30)

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

200 táců a soft není trocha snahy
a mimo jiné taky podporuje řadu feature, které ten život dokážou nesmírně zkomplikovat, mezi ně třeba patří i takovej přežitek jako netlist.

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Necpat lidem rybu pod nos, ale naučit je chytat.

Eagle i Altium jsou komerční produkty,  za které se platí.  Eagle kolem 20000 kč  a Altium přesně nevém, ale asi je pěkně drahý. A to jsou některé licence omezené časově.

Stále kreslím přímo na desky a leptám, ale některé součástky jsou již jen SMD a líbí se mi malé věcičky. Mám zájem se to naučit  smile  , ale chci se svoje věci naučit i prodávat , tak i ten Eagle je placenej. Eagle dělá školení, víte o tom něco? Jste všichni samouci? O nějakém kvalitním free programu nevím.

Jazyku1987 nechceč udělat školení začátečníkům   smile   .

Web

(upravil Anti 23. 8. 2014 9:50)

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Pro mě je Eagle naprosto dostačující.Intuitivní,rychle naučitelný.Není divu,dělá desky opravdu jen sem tam a pro základní věci.Nepotřeboval jsem žádné školení,vše jsem se naučil sám,základy si člověk osvojí za hodinu.
Eagle má free verzi,která je omezená velikostí desky.
Vzhledem k tomu že se věnuji pouze klasickému audiu,tak na ty limity zřejmě nikdy nenarazím...

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Ked sme už pri eagli nemate niekto daku stručnú pomôcku načo presne slúžia jednotlivé ULP. viem používať len zo par a sú to vynikajúce pomôcky.

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Anti, i ta free verze je placená. Pokud někde prodáš i tu malou destičku 10 na 10cm jsi povinen zakoupit Eagle.

Web

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

elipsa napsal:

Necpat lidem rybu pod nos, ale naučit je chytat.

O nějakém kvalitním free programu nevím.

.

KiCad... Free verze Eagle je proti tomu dětská hračka

Web

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Sagitarius- dík podívám se na to, vypadá to použitelně. Berou tyto podklady bez problémů zdejší výrobci desek? Dělá tu někdo na KiCad?

Web

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Prostě to vyexportuješ do gerberu, nikdy bych výrobci PCB neposlal .xpcb soubor z nějakýho CADu, pokud mu neposílají feedback, tak nikdo neví co z toho vyleze, kdežto gerber jsou nativní data pro výrobu, se kterýma už nemůžou nic moc udělat.

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Dohnalíku, Hledám na netu a gerber je jakási matrice? Je tedy ke stažení jednoduchý program kde jen bez složitého programování ten "export" provedu?

Web

Re: Nakreslím DPS pro ty co jim Eagle nevoní:)

Děkuji všem za vaše reakce.
Předně bych rád vysvětlil že v Eaglu rozhodně zůstanu,jelikož mám od firmy plnou licenci a používáme Eagle ve firmě.Věřím že ve firmě ještě setrvám (ideálně když bůh dá do důchodu).
Pokud by ale byla opravdu nutnost,klidně se naučím i v těch "podle Vás lepších" CADech.
Problém s učením rozhodně nemám,Učím se céčko,od příštího týdne budu chodit na školení Labview a chci jít k tomu do programování atmelů a piců.A od příštího roku bych rád cgodil na VŠ studium,protože mi opravdu chybí nějaké základní znalosti.Ponechme to tak že jsme v sekci pro začátečníky a já se považuji za snad trošku vyššího začátečníka.Původně jsem tento topic chtěl založit pro ty co ví ještě méně než já a chtěli si poskládat něco podle plánku zde z fóra a bohužel většina souborů zde je již smazána.Měl jsem na mysli něco s menším oběmem součástek jako třeba LM1875/LM3886/TDA20X0,indikátory vybuzení,lehčí předzesy,jednodušší regulovatelné zdroje apod.A tím se lépe procvičit abych v práci mohl něčemu i pomoct..navíc to opravdu beru zájem,něco jako úspěch když udělám opravdu funkční desku..