(upravil ntdrt 11. 7. 2014 23:58)

Re: Jak jednoduše tlumit/filtrovat určitou frekvenci

Tak jsem vrátil původní kabely. Ale korekční zesilovač se nějak totálně sesypal. Jedna větev nemá basy skoro žádný, na druhý lítá basák až nezdravě (vlastně jako předtím). Zkoušel jsem prohodit vstup (levá/pravá) do koncového zesilovače a pokud prohodím vstup, tak se automaticky i prohodí větve, ta která neměla basy je má strašně moc a ta druhá zase minimálně. Pokud prohodím pravá/levá vstup či reprobedny, tak je výsledek stejnej. Z toho je jasný, že může bejt na vině jediná věc a to je předzesilovač.

Všechny spoje jsem prošel, koukal na studený spoje, pro jistotu některý přepájel ale výsledek stejnej.

Nemá někdo tip na nějakej univerzální předzesilovač, co by fungoval k TDA2051? Aktuálně tam je třípásmovej předzesilovač z aradia (96) s NE5532.

Re: Jak jednoduše tlumit/filtrovat určitou frekvenci

Komu niet rady tomu niet pomoci. ja som Ti tu jednu možnosť dal a ani slovkom si o ňu nezakopol.

(upravil zuki 12. 7. 2014 16:28)

Re: Jak jednoduše tlumit/filtrovat určitou frekvenci

Asi se mu nechce ten korekčák předělávat...  A na co vlastně korekčák - pokud máš vše dobře, tak není na nic potřeba... A k IO konci odpovídá i korekčák s IO - jak navrhoval djsteve (třeba Baxandall) a pokud ho tam máš a má moc basů, tak zmenši vazební kondíky a basů bude méně smile 

Původně jsem myslel, že ti limituje konec, ale asi ti limituje či zakmitává ten korekční zesilovač.  Tak mu uber na zisku.

Zisk +-20db (15 až 18dB - jak někteří "šílenci" vyžadují) je změna signálu např. z +-1,5Vp (tj. lehce nad 1Veff) na +-15V (prostě 10x) a to ti už nemusí ten tvůj korekčák dát.

Koncové IO mívají slušnou citlivost a i ta jde případně upravit... A signálu je dnes povětšinou také dost, ze všeho lezou řádově Volty a né mV ... takže někdy je nutno občas i na vstupu "ubrat"...

Re: Jak jednoduše tlumit/filtrovat určitou frekvenci

djsteve:
Původně jsem chtěl jen předzesilovač upravit, nikoliv předělat. Proto jsem se na to nesoustředil a ani nereagoval.

zuki:
Tak předzesilovač, jak už jsem psal, IO má - NE5532. Mluvíš pro mě poměrně cizím jazykem. Resp. nevím co to jsou vazební kondenzátory. Byl by si ochotný a navedl mě trochu více? Tady je schéma předzesilovače.

(upravil zuki 12. 7. 2014 20:54)

Re: Jak jednoduše tlumit/filtrovat určitou frekvenci

Vazební jsou ty kondy, které vážou (navazují) jednotlivé obvody. Případně oddělují DC a AC složku. TJ C1 a C4.  Např. C1 může být klidně 10x menší (se 100nF je přenos -3dB na 23Hz - což by ti mělo poměrně stačit...). Volil bych raději fóliák (než elyt) třeba 150nF (vyzkoušej si vliv kapacity sám)...  C4 by sneslo obdobné snížení odhadem až tak k 1uF-0,68uF...

Fóliák je v NF lepší než elyt (zde je elyt navíc ještě bez polarizace) nebo než keramika, která má ještě i spoustu závislostí (změn, nelinearit...)  kapacity s teplotou, napětím apod...

Pozn: Odporem R2 je možné nastavit zisk. Pokud je "přebytek" zisku zvětšil bych R2 třeba až ke 100k, případně ho neosadit. Pokud při střední poloze korekcí začne při přidávání hlasitosti koncový zesilovač zkreslovat, tak je potřeba ubrat zisk předzesíku...

(upravil cestmir 12. 7. 2014 21:14)

Re: Jak jednoduše tlumit/filtrovat určitou frekvenci

zuki napsal:

C1 může být klidně 10x menší (se 100nF je přenos -3dB na 23Hz - což by ti mělo poměrně stačit...). Volil bych raději fóliák (než elyt) třeba 150nF (vyzkoušej si vliv kapacity sám)...  C4 by sneslo obdobné snížení odhadem až tak k 1uF-0,68uF...

Dimenzovanie deliacej f RC článku, kde C tvorí väzobný kond, zdanlivo absurdne nízko (trebárs k 1-2Hz) má viacero výhod:

  • klesá vplyv kvality použitého kondenzátora na prenášané pásmo (a naopak, ak umiestniš f-3db niekam k 20Hz, je kvalitný polypropylénový fóliák nevyhnutný). Úroveň harmonických zložiek v dôsledku prípadného skreslenia kondenzátora totiž klesá s veľkosťou AC napätia na jeho svorkách. V prípade voľby f-3dB=20Hz má kond. pri 20Hz na svorkách 71% vstupného AC rozkmitu. Pri voľbe f-3dB trebárs na 1Hz je to pre 20Hz len 5% (o 23dB resp cca 15x menej).

  • nekazíš fázovú charakteristiku na nižších f (ak zvolíš f-3dB 20Hz, bude high-pass spôsobovať na 20Hz 45° fázový posun)

  • rezerva voči poklesu kapacity (v prípade použitia elytu)

(upravil zuki 13. 7. 2014 9:26)

Re: Jak jednoduše tlumit/filtrovat určitou frekvenci

A co si tím chtěl cestmire říct? Ntdrt chce odfiltrovat nízké kmitočty a to na 2Hz přenosu neudělá...

EDIT: tak jsem ten korekčák dal teď ráno do simulátoru a je to cca tak jak jsem očekával. S C4=10uF má zisk lehce nad 20dB s vrcholem na 8Hz. (nad 20dB v pásmu 3Hz-20Hz). Což je dle mě úplně na nic... A bedny mu takové Hz nedaj a jen je to zbytečně zatěžuje... 

Pokud nechce experimentovat s hodnotama 3P Baxandallu, tak je nejjednodušší upravit jen vazební kondy (viz můj předchozí příspěvek a simulace zde níže). Do simulátoru jsem to z časových důvodů dal sice jen jako dvoupásmo basy a výšky, takže ty středy to ještě ovlivní...
Pro 2P Baxandall (vynechány středy) C4=1uF se zisk sníží na 18dB a vrchol se posune frekvenčně výš na 25Hz (0,68uF/30Hz/+17dB). A ve střední poloze potenciometrů to má s 1uF přenos -3dB/2,7Hz (0,68uF/4Hz)...

Osobně dělám vazební kondy (dle "kvality zapojení") tak, abych se pohyboval s -3dB na cca 7Hz (dle hodnot šuplíkových C tak mezi 5Hz-10Hz). Na 99% volím fóliák. A např. u vestavěných IO konců v PC bedničkách - který chodí stejně až nad 40-60Hz - tak volím klidně -3dB/ 14Hz-20Hz.

pozn: nakonec jsem do sim. dal i středy - takže 3P Baxandall a C4=1uF je -3dB/6Hz. A vrchol basů je dle nastavení středů mezi 26Hz-39Hz/+17dB. Nevidím celkem důvod pro 3P korekce. U 3P typu Baxandall se poměrně ovlivňují pásma navzájem a když dám vše naplno, tak až na pár "děr" mezi pásmama jen zvednu zisk. Když tak 5P a víc je už k něčemu dobré...

(upravil ntdrt 14. 7. 2014 11:04)

Re: Jak jednoduše tlumit/filtrovat určitou frekvenci

Zdravím, moc díky za odpovědi, hned jak bude čas, tak to zkusím změnit.

zuki: jen tak mimochodem... jak provádíš simulace?

Je takový předzesilovač použitelný nebo se vyplatí místo upravování stávajícího postavit jiný a např. s LME49720 jak navrhoval djsteve? To schéma je přece jen přes 18 let staré, změnilo se za tu dobu něco?

(upravil zuki 14. 7. 2014 17:46)

Re: Jak jednoduše tlumit/filtrovat určitou frekvenci

ntdrt: simulace dělám už pár let v Simetrix Intro 5.2 . Někdo zde na AW zmiňoval nedávno Multisim (nějak tak se to snad jmenovalo). Když jsem to viděl, tak jsem v tom, nebo nějakém jeho předchůdci, asi taky někdy dávno dělal. Přesně si vzpomínám na to propojování signálů ke "skopu" apod... V Sim. je to označené jen jako jeden "pin" navíc = "přidat sondu" na spoj apod... Programy na téhle úrovni používají asi dosti podobné simulace na bázi SPICE modelů součástek...

Mě přijde, že se toho za posledních 30let v NF u lineárních koncáků apod. moc neudálo. smile Když jsem se před pár rokama registroval na AW, tak jsem viděl téměř stejná sch jako dříve... Přišlo mi to jako bych se "vrátil v čase" o těch 25-30r... Určitě je ale vidět pokrok u spínaných konců...

Tvoje sch je vlasně 3P Baxandall. Jak jsem zmínil dříve, tak já bych vypustil středy a nechal 2P (a zvedl basy z 30Hz na 50Hz a více - zmenšením kondu přes poťák). Taky bych snížil "zisk" na max +-15dB (zvětšení sériových R k poťáku apod., případně zmenšení hodnot poťáků je dobré pro menší "nabírání" rušení z okolí... ale nehrotil bych to... ). Osobně korekce skoro nepoužívám (ale mám bedny vlastní konstrukce s odladěnějma vyhybkama: středně velká 3P a i pěkně hrající 2P u PC).

Jaké IO tam použiješ je i věcí financí a i celkové kvality celého NF řetězce. Buď k IO konci něco za 5Kč, nebo za 50-100Kč atd. (Tj. TL072... NE5532...LME49720...). V tvém případě s integrovaným koncem je střední cesta asi tou odpovídající a lepší...

Hlavně se bez skopu a odpovídajících zkušeností nepouštěj do konstrukcí s IO = 20MHz "rychlíkama" a výše. Může ti to VF kmitat s důsledky na kvalitu NF signálu... Na téma IO v NF tady najdeš spoustu článků...

Re: Jak jednoduše tlumit/filtrovat určitou frekvenci

Bohužel jsem neměl poslední dobou čas ani náladu, takže jsem se nedostal k experimentování s úpravou předzesilovačů... Každopádně zesilovač denně používám a zjistil jsem další podivnou věc.

Jeden kanál, jak už jsem zmínil, odumřel, resp. jeden předzesilovač... Jelikož se všechno začalo sypat, tak jsem to neřešil, protože mě to naštvalo, navíc druhá větev má těch basů moc, takže tu druhou "mrtvolu" hravě doplnila. Ale dostal jsem se k tomu (což je zase jiná záhadná historka ale není podstatná), že jsem vyndal basovej reproduktor z reprobedny, pod napětím, a druhá větev najednou ožila?! A začala zase "radostně" klapat - rozuměj získala plný výkon a plný frekvenční rozsah, jaký "má mít".

Prošel jsem všechny spoje, v bedně je všude 1,5mm kabel, navíc spoje pájené dohromady a co ne, tak opájené a natvrdo spojené čokoládou. Taky jsem  žádný "studený" spoj nenašel, mohl jsem si s tím hejbat jak jsem chtěl a už jsem nedokázal druhý kanál nijak ovlivnit a zůstal tedy klapat. Vrátil jsem reproduktor zpátky a oba kanály se zase chovají stejně a tedy pěkně klapou.

Nicméně si nedokážu logicky vysvětlit, jak se tohle může stát? Zesilovač má dva předzesilovače a dva koncové zesilovače, obvody nesdílejí žádný společný prvek, pouze napájení je společné. Nicméně... Kdybych nějak dokázal přetížit zdroj a padl by na hubu, tak bych rozhodně nemohl zvednout výkon druhé větvě, natož ho vyrovnat, aby byl symetrický s prvním. Jediné co jsem změnil bylo uspořádání kabelů v reprobedně, tj. že jsou tam jinak poskládané - to by mohl mít vliv u vysokých frekvencí, takové ale asi do reprobedny ani nejdou, navíc se celou dobu bavíme o basovém repráku, takže frekvence jsou právě ty nejmenší, co zesilovač dokáže vydat. Zkrátka nechápu. Můj zesilovač se začal chovat opravdu iracionálně. Nejspíš jsem dokázal vyvinout zesilovač s umělou inteligencí a popravdě jsem už začal koukat po náhradě "kompletním" zesilovače od Yamaha. Naději v opravení mého paskvilu pomalu ztrácím big_smile.