41 ...editoval jardag69 (22. 4. 2014 12:12)

Re: Další Tonyho zvěrstvo - Mamby 3

Nebylo by lepší výškáč otočit o 90° aby se zúžila chára ?

42

Re: Další Tonyho zvěrstvo - Mamby 3

Ona se nijak nezúží, bo ten zvukovod vyzařuje vertikálně zhruba stejně.

43 ...editoval jardag69 (19. 4. 2014 15:58)

Re: Další Tonyho zvěrstvo - Mamby 3

Tak asi kouzlo smile
Každopádně se mi líbí ten středobasák.

44

Re: Další Tonyho zvěrstvo - Mamby 3

Sakra, to vypadá ale zajímavě ! Taky jsem si pohrával s podobným nápadem, ale pak jsem jej zapudil a vydal se cestou klasických budek ... Držím pěsti, nechť se dílo podaří wink

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

45

Re: Další Tonyho zvěrstvo - Mamby 3

Pohrával do jaké míry? Zapudil proč? A s čím to bylo?

Sice jsem na to zatím nesáhl, ale do léta snad bude hotovo a to i spolu s 3p, co na té fotce jde taky částečně vidět. Teď čekám na desky pro sub, to mě brzdí. Při tom bych mohl sepsat i návod na měření pro REW, který stále chybí.

46

Re: Další Tonyho zvěrstvo - Mamby 3

Pohnul jsem se, využil jsem dovolenou.

http://s3.postimg.cc/upffi0a67/IMG_1108s.jpg http://s2.postimg.cc/tjuhv5ms5/IMG_1117s.jpg http://s2.postimg.cc/lptw9rez9/IMG_1118s.jpg

47

Re: Další Tonyho zvěrstvo - Mamby 3

Nakonec jsi podélnou br štěrbinu realizoval jinak, u těch placek pro PC

48

Re: Další Tonyho zvěrstvo - Mamby 3

Pěkně! Jaké osazení reproduktorů chystáš do třípásem? Počítám, že na basech bude profi reprák hmm2

Web

49

Re: Další Tonyho zvěrstvo - Mamby 3

Plánuješ to ako free projekt? Inak samozrejme veľmi pekné:)

50

Re: Další Tonyho zvěrstvo - Mamby 3

microlan: Ono se to vyvíjelo, poslední návrh byl takovýto, je to stejné až na chybějící dvě výztuhy po stranách středobasu. Dovnitř půjdou ještě asfaltové pláty na přední a zadní stěnu.

Kritik: jen to ne, konečně využiju repra z hromadky, v subech to samé, zbytek PL11WH09 a 25TA/D.

staffy: jistě, všechno dám, ale pochybuji, že to někdo bude kopírovat, repra jsou nedostupná a třeba ten Celestion je šíleně drahý. Ledaže bych udělal verzi pro 8NDL51 se stejnými rozměry, když mi ji někdo dodá, to ale pro toho dotyčného samozřejmě zadarmo nebude. Anebo bez úprav dát feritový FTR08-2011D a prohloubit bednu tak o cm dva.

Dík. smile

http://s19.postimg.cc/lj05ci7hr/IMG_1068s.jpg

51

Re: Další Tonyho zvěrstvo - Mamby 3

pěkný bedýnky

52

Re: Další Tonyho zvěrstvo - Mamby 3

Mechanicky by bylo hotovo. Místo umístění na stěnu budu nakonec dělat nožky, které (jak je možná vidět z obrázku) bedny nahnou. Teď je na programu výhybka, na obrázku jsou natočené do středu, chtěl bych je mít ale spíš rovno se stěnou a jsem zvědav, jak budou horny použitelné na blízko při takovém úhlu.

http://s3.postimg.cc/m7akret1b/IMG_1152s.jpg

53

Re: Další Tonyho zvěrstvo - Mamby 3

čo je povrchová úprava?

54 ...editoval antonio (18. 10. 2014 18:57)

Re: Další Tonyho zvěrstvo - Mamby 3

steve: Je to koženka Alligator z prodance, kterou jsem lepil Rakollem Express D3, rožky pak dolepil univerzálním kontaktním ledilem Soudal (zdá se mi lepší než Chemoprén), bo na zahnuté samolepící fólii to nedrželo.

Další poznatky: byl jsem naivní, takhle vedle monitoru to - překvapivě big_smile - nemá stereo a protože je to myšleno pro ozvučení celého pokoje včetně místa u PC, budou osy beden od sebe (v jiné místnosti) min. 1,5m a natočené, plus přibude i sub.


...


  • Měření bez filtrů po 15° do 60; měřil jsem to s fuseklema v nátrubcích, neboť zvlněním devastují průběh kolem 1k sad. Díra na 2k je driverem.

  • Měření výhybky z 1,2 m 4,5 ms oknem, už bez fusek. Horizontál po 15° do 90, near-field středobasu a nátrubku pod výhybkou a nakonec impedance. Nemám zkalibrován ak. tlak, takže citlivost neodpovídá, při 1 W to ale bude +/- 88 dB.

  • Animace bez a s filtry.

  • Schéma výhybky; jen 7 součástek, miluju jednoduché výhybky big_smile. Cívky jsou od Dexonu, v některých případech mívají malinko vyšší indukčnost, třeba 0,39 mH z 0,8 mm drátu má reálně 0,41. Rezistory použity keramické 10 W Bennic, kondy taky Bennic, XPP 5 % na 160 VAC. Hodnota odporu u výšky vznikne paralelním spojením dvou 3,3 Ω - spálí se tu většina příkonu, celkový útlum je cca 15 dB!

  • Aktuální umístění, prozatím nemám možnost je dát dál od sebe.

https://i.postimg.cc/sMfQ1PGd/mamby3-1.png https://i.postimg.cc/N5k2gCMk/prava.png https://i.postimg.cc/bsxkZN6b/animace.gif https://i.postimg.cc/w19JL8Pr/vexle.png https://i.postimg.cc/2qV17zx0/IMG-1188s.jpg

Problém s nátrubky jsem se pokusil řešit - zkoušel jsem spoustu variant tlumení, volně ložený vatelín sebral citlivost i z naladění a mnohdy první rezonance kolem 1 kHz zůstala skoro nedotčena. Nejlíp vyšlo olepení stěn 5mm molitanem (čorknul jsem ho z Penny od hroznů big_smile), takto aplikované tlumení mě ale stálo snížení ladění z původních 67 na 44 Hz s maximem ještě níž. Podařilo se tak zatlouct první rezonanci o 15 dB, což byl skvělý výsledek. Každopádně úbytek basů vadil natolik, že tlumení muselo pryč. Trocha nepořádku uprostřed pásma bolí nesrovnatelně míň, než chybějící spodek a ten tyhle bedny potřebují jako sůl.

Tlumení v bedně obstarávají dvě role vatelínu po stranách středobasu a tři na dně, bez lepení. Pomohlo odstranit stojaté vlnění na 372 a násobku 750 Hz, což odpovídá šířce a výšce. Problém kolem 500 Hz je rezonující středička - to mají všechny NTR08.

Co se zvuku týče, je třeba hned na úvod říct, že na blízko u PC proti zdi je projev díky silnému zvýraznění kolem 120Hz jako z tunelu, nehraje to vůbec dobře! Tohle se však ztratí, jakmile se bedny situují klasicky v prostoru nebo se poodejde dál od zdi (nezkoušel jsem však, zda by se to umístěním někde u jiné zdi změnilo, ale nevěřím tomu). Zbytek pásma je OK, i nenatočené bedny se poslouchají překvapivě i na blízko dobře, ale totálně to hyzdí spodek. Shrnuto, k poslechu blízko přímo proti stěně silně nedoporučuju - bedny ze stolu zmizely, v prostoru je to lepší, basy nejdou nijak hluboko, ekvalizace pomůže, ale sub je určitě vhodný, detailní středy a hlavně výšky a co mají tyhle bedny docela neobvyklé je extranízké zkreslení prakticky bez třetí harmonické už od 200Hz, viz už samotný středobas nebo měření feritové verze Celestionu v Klang-Ton 2/2015.

55

Re: Další Tonyho zvěrstvo - Mamby 3

Čistá práce, paráda.

56

Re: Další Tonyho zvěrstvo - Mamby 3

Zajímavý nápad a pěkný projekt.
Ta rezonance středičky - jak jsi zjistil, že je problém právě v tom?

POSLECH: PreSonus AudioBox 22VSL / Zoom L-12 > NAD T754 / Senn. HD555 mod > miniDSP 4x10 HD > KEF iQ7SE custom

57

Re: Další Tonyho zvěrstvo - Mamby 3

Díky hoši.

Black: No dáš si přece ten kmitočet a sáhneš na ni, rezonuje.

58

Re: Další Tonyho zvěrstvo - Mamby 3

Můžu se zeptat v čem jsi navrhoval ten 3D model a jak jsi to potom vyráběl - jestli jsi to dal někomu k cnc vrtání nebo je to ručně?

59

Re: Další Tonyho zvěrstvo - Mamby 3

Je to Solid Edge, a dělal to reta odsud.