Re: Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby

na hovadiny, ktoré sú použité v tom harmaňáckom "reklamnom materiále" je adekvátna reakcia tu:

http://www.innerfidelity.com/content/its-masters-damit

(upravil mordoo 2. 8. 2014 12:00)

Re: Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby

Bez ohľadu na technickú správnosť je to video dobre.
95% nevie čo je to bit rate, iba to slovo počuli a spájajú si ho s hudbou. A aby bol rozdiel vo videu pocutelny museli spravit veľkú redukciu, lebo každý to pozerá cez NB alebo smartfone.

Re: Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby

...to video je v podstate podvod ... keď ti to zjavne nevadí, a ešte ho dokážeš aj tak pekne ospravedlniť, tak to je dosť smutné  sad

Re: Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby

hned na zacatku toho videa je receno,ze hudba je o emocich /to povazuju za nejdulezitejsi sdeleni a proto jsem to hlavne postoval/,ja k tomu dodavam ze stejne tak je na tom prozivani nasich zivotu...jen emoce rozhoduji o tom svuj zivot prozivame...vsechno ostatni je jen obal...preju prijemny poslech vasi oblibeny hudby.... smile

Re: Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby

kudlibabka napsal:

hned na zacatku toho videa je receno,ze hudba je o emocich /to povazuju za nejdulezitejsi sdeleni ...

...to je samozrejme pravda, o tom tu vôbec nepolemizujem ... ale keď na tých emóciách niekto chce zarábať prachy, tak potom už je to hlavne „šoubiznis“ ... a keď už je tam to slovíčko „biznis“, tak sa polopravdy a klamstvá servírované laickej verejnosti, ako vidím, veselo tolerujú (ale hlavne že „videjko je pekné“) !

Re: Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby

http://xiph.org/~xiphmont/demo/neil-young.html  tongue

Re: Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby

Takže 24/192 je zbytočnosť?

(upravil bacil2 3. 8. 2014 8:53)

Re: Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby

...pre cca 99% poslucháčov a 95% súčasnej hudobnej produkcie je formát 24/192 úplne zbytočný ... ale toto určite nebol hlavný dôvod môjho príspevku ... primárne ma serú nezmysly, ktorými sa argumentuje v tom harmaňáckom videu a celé sa to ešte demagogicky zaštiťuje takými veličinami ako je napr. aj Quincy Jones ... je zrejmé, že to už nasralo aj Tylla z innerfidelity.com

Re: Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby

Narážal som na článok od Hazysa, priznám sa že som ho nečítal celý.

Re: Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby

Kdo má zkušenost s živou hudbou- vážnou, akustickou ap. tak ví že přínos 24/192 u tohoto stylu hudby je jednoznačný.. jenže je na potřeba železo, které nemá každý..

Web

Re: Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby

No už mi to nedalo. Nemám tu veľa príspevkov a preto sa nesnažím ľuďom vnucovať čo si myslím. Tomu, o čom tu píšete sa ale trochu venujem a trochu o tom viem.

Najskôr k loudness wars - trend je tu a my s ním musíme žiť. Osobne som bol veľmi nemilo prekvapený, keď som zistil že aj novo nahratá klasika a moderná klasika (väčšinou práve soundtracky pána Zimmer-a, ktorý inak robí peknú hudbu) majú biedny dynamický rozsah. Nehovoriac o bežnom rock-u a pop music - tam nájsť DR nad 4dB je pomaly umenie. Tento trend mi príde smutný, lebo celé snaženie v oblasti HW za zdrojom signálu ide do kakáča. Pri počúvaní modernej hudby cez moderné nosiče/prenosové sústavy sú v podstate naprd zosíky s odstupom S/N viac ako nejakých 30 dB a THD pod 1%. Je viac-menej zbytočné (a často priam škodlivé) púšťať akúkoľvek modernú hudbu na repro schopných hrať hocičo pod cca 70Hz (všetko pod týmito frenkvenciami je v súčasnom mainstreamovom masteringu len monotónne bučanie a huhňanie) a nad cca 16kHz (tieto frekvencie tam skoro nie sú). Liek? Mne osobne sa osvedčili platne - posratý zatracovaný a zbožňovaný vinyl. Prečo je na platni tá muzika lepšia? - no lebo fyzika nepustí zvukárov robiť pri masteringu LP kompresie ako pri CD/mp3 - proste by to nehralo, alebo by aj ihla kryštálovej prenosky z drážky proste vyskočila. Stačí si zohnať hocakú platňu vydanú po roku 2000 a tú istú pesničku si pustiť s rovnakou hlasitosťou na CD, alebo v zbožňovanom formáte FLAC. Verte mi že budete ľutovať každý bit, ktorý k vám pritiekol aby sa ten FLAC k vám dostal a CD budete chcieť predať. Navyše zistíte že to má basy a výšky, ktoré ste v tej pesničke nikdy pred tým nepočuli.

Skúsenosť so SPOTIFY - pri "HQ streaming-u" to ide 320kbps - v podstate presne to, čo je na CD (originálne CD nosiče sú totiž od nástupu TLW rovnako "kvalitné" ako mp3/stream-y so spomínanou BR). Prechod zo SPOTIFY na LP? - balzam pre uši.

Vyjadrenia recenzentov o "kvalite" "reprákov" v portable devices (mobily, tablety a pod...) - však asi viete čo myslím a tiež sa na tých hláškach smejete a možno sa niektorým aj nožíky vo vreckách otvárajú. A fakt - presne pre takéto zariadenia je dnešná hudba masteringovaná. Proste vrcholom 90% dnešných "počúvačov" hudby sú sluchátka od Beats Audio v kombinácií s IPhone - a sorry, ale to nie je žiadna výhra.

Teraz k bacil2 - slovane - nejak nechápem Tvoju schýzu. Na jednej strane haníš príspevok kudlibabky (kudlibabka - chlape respect - si tu jeden z mála čo niečo reálne robí a Tvoje príspevky ma donútili našprtať si hodne užitočných vecí) a na druhej strane súhlasíš že dnes sa robí muzika so sračkovou technickou kvalitou. Asi si nepochopil, že to video (hlavne kvôli zastúpeniu) je robené len a iba na to, aby tupá laická verejnosť pochopila, že existuje aj niečo kvalitnejšie ako mp3 a streamed music. Na druhej strane je snaha korporácií pretlačiť "to svoje" - o tom ale to video primárne nie je.

Však si stačí na youtube napísať do search-u "loudness wars" a pozerať...a vo tom to je...

(upravil Dohnalik 3. 8. 2014 9:29)

Re: Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby

staffy napsal:

Takže 24/192 je zbytočnosť?

Nad 96/24 už ani ten nejlepší lidskej sluch není schopnej rozeznat nic. Nicméně vyšší vzorkovací frekvence snižují preringing FIR filtrů použitých v D/A převodnících, což způsobí zlepšení zvuku, ale rozhodně to není protože by v tom bylo víc informací, to ne, stačí převzorkovat soxem 96 na 192 a bude to to samý.

http://www.realhd-audio.com/?p=2875 Tady si můžete počíst, je do jeden z hodně mála lidí, kdo ještě dělá perfektní mastering a ví o čem mluví. Z toho grafu je krásně vidět, že DSD stojí za hovno a není to nic jinýho, než hromada harmonických bez DR.

http://www.realhd-audio.com/wp-content/uploads/2014/05/140515_Potentia-Fidelity_Chart1.jpg

Re: Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby

Někteří dělají DACy co umí 384 kHz/32 bit big_smile

Web

(upravil Hazys 3. 8. 2014 9:53)

Re: Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby

(Též by se v obrázku hodila MP3 320k)

Ten obrázek je silně idealizovaný a ty dynamický rozsahy mi nějak nesedí.  Co nějaký ten pan soudruh Dither? Píše se o něm i v tom "článku od Hazysa".

//Tak jsem si to přečetl a připadá mi to jak další šarlatánský článek bez hodnoty a přínosu. Přečtěte si radši to co sem poslal výše.

(upravil Dohnalik 3. 8. 2014 10:14)

Re: Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby

reeb napsal:

Někteří dělají DACy co umí 384 kHz/32 bit big_smile

FIR filtry smile A marketing samozřejmě, bez toho se dneska nedá nic dělat. A co kdyby to, chystám i 768kHz a DSD256 big_smile Jinak 32 bitů význam má..a ne malej. Daleko ideálnější by sice bylo 32 floating-point, ale to není zase taková sranda.

Dynamický rozsahy mi taky moc nesedí, nicméně v realword tam vždy bude mnohdy i několik LSB chyba, takže bych to bral OK. Navíc, kde máš dneska DAC, kterej má DR větší jako 130dB? To tvoje jsem nečetl, teď jsem to tak proletěl a vypadá to líp, máš pravdu.

Re: Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby

Dohnalik: To už ale motáme hrušky s jabkama, respektive výstupní kvalitu dacu s datovým formátem. Myslel sem,  že ten obrázek s obdélníky má vystihovat schopnosti daných formátů.  A to podle mě teda moc nevystihuje. Připadá mi to jak další komerční obrázek na výuku ovčanů.

Re: Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby

Píše to v komentářích
The raw plot from Adobe is limited to 125 dB. I’m reworking this to account for that shortfall and changing some other thing.

Re: Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby

Aha, takže dokonce publikoval něco, co nyní předělává, ještě lepší. Hoši, seřte na to, čtěte xiph. Tam se aspoň dozvíte něco užitečnýho a ne jak jedna firma plive na druhou, protože nemá peníze na 384kHz DACy, zatímco druhá jo lol

(upravil rvx73 3. 8. 2014 11:04)

Re: Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby

https://www.youtube.com/watch?v=3Gmex_4hreQ

https://www.youtube.com/watch?v=KMNJEC1G-fE

http://is.muni.cz/th/255902/ff_b/bc_pra … _final.pdf

Re: Jak vydavatelé poškozují technickou kvalitu hudby

mam jeden nazornej priklad:
moc rad posloucham prvni album Vladi Misika a Etc...,mam ho na vinylu v nekolika verzich,nicmene gramec uz nekolik let neposloucham a v digitalni podobe jsem mel album pouze v MP3 194kbps,hraje to i tak velice dobre...jelikoz nikdo z mych znamych nema toto album na CD a nepodarilo se mi tu verzi koupit,rozhodl jsem si album spolecne s dalsima trema albama koupit jako balicek ve flacu ze Supraphonu,sice mne trochu odrazovalo ze se jedna o zremastrovane verze,ale...ta zremastrovana verze hraje o poznani hur nez uz zminovana MP3...
jinak 16/44 je pro mne naprosto dostacujici kvalita,ovsem predpokladem je kvalitni DAC...