Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Malý 4.1 mikrosystém s Déčky a DACem

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [17]

Téma: Malý 4.1 mikrosystém s Déčky a DACem

Tak mě napadl další šílený projekt. Napadl mě na základě toho, že mám doma momentálně jeden ks PCM2707, což je USB DAC s vzork. frekvencí 32, 44,1 a 48kHz (stereo). Vzhledem k jednoduchosti zapojení a 7dmi HID (další skladba, předchozí skladba, mute, pause/play. stop, vol + a vol -) mě napadlo nejdřív vyrobit si malej DAC. ale udělat to do dřevěný, na černo lakovaný krabičky s plexi na přední a vrchní straně a rozdělit to jako mikrosystém (dole zdroj pro všechno, nad tím DAC, pak zesík třídy D s možností surround, tj klasicky 2 repráky a sub a nebo 4 repráky a sub, potom složitější korekce s všemožným balancem, loudnessem, LPF a HPF a nahoře dva ručičkový VU. Takže mikrosystém, s vlastním DACem, malé provedení ve dřevěných boxech s hliníkovými nohami a prosklené dvě strany, USB audio s možností ovládání přímo na tom mikrosystému, nahoře pěkný dva VU metry, malej D zesík 4x10W + 1x20W sub mi přišlo jako dobrej, časem i prodatelnej projekt. Mám tu ze starého DK 8 širokopásem, s bílou membrán, tu bych nějak nalakoval, udělal bych z nich 4 bedničky pod dvou reprácích, potom tu mám pěkný černobílý kevlarový 4" basáček od fy SPL. Nevím, je to taková kretivní myšlenka, doufám že mi to tu hned neutratíte lol ...

JEDNOTLIVÉ KOMPONENTY - SOUČÁSTI SYSTÉMU:

1. Zdroj
a) volil bych 80W toroid, napájení budu potřebovat 5V/700mA, 3,3V/0,5A, +-12V/5,5A
b) k tomu usměrňovač, velkou filtraci, zatlučený diody 100nF kondama, zezadu pojidtky s pouzdry do panelu, rychlé
c) vzadu vypínač natvrdo na 230V, vepředu stand-by tlačítko.
d) rozvod do ostatních komponent bych vzal po něčem podobném jako je PC MOLEX, akorát osmižíla, 1x5V, 1x12V, 1x-12V, 1x3,3V a 4x GND, 1 digitální, jedna analogová, dvě silový

2. USB DAC
a) jádro bude PCM2707
b) 7 tlačítek - další skladba-předochozí skladba-pause/play-stop-mute-volume+-volume-
c) taktéž vepředu stand-by tlačítko
d)vzadu vypínač natvrdo

3. zes 4.1 D-class
a) jádro bude TPA3123 (stereo 25W, pojede na 2x10W) pro přední pravý a levý repro, TPA3106 (40W mono, pojede na 20W) pro sub a TPA3112 dvakrát pro zadní lefvý a pravý, výhodou filterfree, pojede na 2x10W
b)na IO malé chladiče + chlazení o DPS PowerPadem
c) vstupy na cinche, 4+1 vstup

4. Korekce
a) hafo korekcí, rozdělené na bloky - Basy/Středy/Výšky - Balance mezi L a R kanálem obecně/Balance mezi Satelity a Subem - Loudness/BassBoost - HPF/LPF - viz obrázek
b) vzadu hafo cinchů, 11 celkem, L a R vstup z DACu, L a R AUX vstup, 4.1 výstup do zesu, L a R výstup do VU metrů
c) zapoměl jsem dokreslit přepínač AUX/DAC
d) s těmito korekcemi BUDU potřebovat velkou pomoc, tudíž žádám zdejší kapacity o rady
e) prosím o radu jaké zvolit OZ

5. VU metry ručičkové
a) mám tu dva starší VU metry, které mají velice dobře udělané tlumení takže se pohybují velice pěkně
b) budu pouze usměrňovat výstup repro, za to dám víceotáčkový trimr ke každému VU
c) možná bych přidal nějaký přepínač k připínání kapacit za usměrňovač na délku doběhu
To je asi tak vše.
DOTAZY:
1) jaké zvolit OZ do korekcí?
2) Co upravit na korekcích - které jsou zbytečné, které ne atd...
3) bude to přenosné, takže rady tipy triky co přidat co odebrat
4) Kde mi udělají kusové plexi o malých rozměrech? (Ano, umím googlit ale ptá mse z důvodu vašich zkušeností, nehledejte to za mě)
5) Kde seženu nejlevněji DPS s maskou vícero barev a potiskem za levno pokud nechci vyrábět minimálně 100ks?
6) V čem kreslit DPS abych obdržel i data pro masku a potisk? Dělám v ExpressPCB, připadá mi to jako dobrý očesaný prográmek
7) Co byste změnili?
8) přikládám dokumentaci na papíře lol, časem přibydou jednotlivá schémata
Díky moc! smile

http://i59.tinypic.com/2ldjejr.jpg
http://i61.tinypic.com/2ikqg7p.jpg

Re: Malý 4.1 mikrosystém s Déčky a DACem

Je jedno úsloví, zní v jednoduchosti je krása. Otázka jestli to bude platit naopak. Hodně piksliček na sobě postavených je hodně práce s mechanikou a hodně drátování. Čím vic konektorů tím menší spolehlivost. Pět propojovaných beden na sobě nejde moc dohromady s požadavkem na častou mobilitu. Zdroj vespodu bude ohřívat krabice nad ním. Plexi se dá při troše pečlivosti obrábět doma (rovné linie a kruhové díry), akorát je potřeba nechat na něm co nejdýl krycí fólii. Ale plexi se mi nezdá že by moc ladilo se dřevem, mně to připomíná rádia Tesla Bratislava a magnetofony Unitra. Ručkové VU-metry patří do analogové doby, sem by stylově patřily spíš bargrafy nebo rovnou matrix displej, ne? a daly by se sloučit do jedný bedýnky ovládání a indikace: korekce, přepínače, indikace, čidlo DO.

Re: Malý 4.1 mikrosystém s Déčky a DACem

Otázka je, zda to za tu námahu a peníze stojí..., pokud si chce hrát a bude to mít jako zábavu, tak je to jiná věc. Za ty peníze, co to bude stát, koupí hotové a mnohem lepší smile

Re: Malý 4.1 mikrosystém s Déčky a DACem

co bude v tomhle případě lepší?
krabice (trafo + zdroj) + krabice (zesilovač)
nebo
krabice (trafo) + krabice (zdroj + zesilovač)

(upravil Hazys 1. 8. 2014 10:35)

Re: Malý 4.1 mikrosystém s Déčky a DACem

To, co se vejde do krabice, respektive trafo+zdroj v jedné.

Re: Malý 4.1 mikrosystém s Déčky a DACem

Crifodo 2. Naprostý souhlas. Ideální je integrovaný komponent. Jedna kvalitní kovová krabice, klidně s přihrádkami mezi funkčními celky.
Hodně krabiček, hodně práce, hodně kabelů, hodně rušení.

Re: Malý 4.1 mikrosystém s Déčky a DACem

jardag69 napsal:

Hodně krabiček, hodně práce, hodně kabelů, hodně rušení.

Souhlas, o ceně nemluvě..

Web

(upravil Hazys 1. 8. 2014 16:20)

Re: Malý 4.1 mikrosystém s Déčky a DACem

Přesně sem čekal, že to tu tak dopadne. A jsem fascinován, jak o spoustě práce mluví zrovna ti, kteří dělají jen Modushop, Hammond + Quickpanel. To je nějaká práce, sešroubovat k sobě hotový díly, který za vás někdo jinej (dost draze) vyrobí?  Pokud je (tazatel má) materiál a vybavení (případně to supluje nějakým rozpočtem) a chuť dělat, ať si to udělá jak chce ne?

Pokud máš Tomáši chuť cokoliv si zbastlit, víš, že ti to udělá radost a chceš se tím něco naučit i kdyby to nakonec nedopadlo dobře, tak bastli, dělej co tě baví a nenech se odradit. Hlavně se tu neptej na povolení k bastlení toho či onoho, protože tu se maximálně dozvíš, co ses už dozvěděl. Za chvíli bude následovat kritizování DACu s PCMkem, pak těch Dčkových konců a nakonec bys znechucen blbými kecy nepostavil vůbec nic.

Re: Malý 4.1 mikrosystém s Déčky a DACem

Promluvil Velký Diktátor ! sad

Re: Malý 4.1 mikrosystém s Déčky a DACem

Co kdybys svůj mozek zaměstnal něčím užitečným, místo řešení toho, kdo psal? Krom toho tu jen rozvíjíš offtopic a provozuješ rektální alpinismus.

(upravil jardag69 1. 8. 2014 17:36)

Re: Malý 4.1 mikrosystém s Déčky a DACem

Kdyby to sem Yeayer nechtěl dávat, tak to sem nedá. Pokud ti vadí, že má někdo jiný názor než ty, tak budeš mít ve veřejných diskuzích problém.

(upravil Hazys 1. 8. 2014 17:40)

Re: Malý 4.1 mikrosystém s Déčky a DACem

Ty máš evidentně taky problém s mým názorem. A nezmůžeš se na nic lepšího, než nějaké blbé kecy! Tak se laskavě prober.

Ale pokud Tomášovi vadí, že hájím jeho zájmy něco tvořit, nechť svůj nesouhlas se mnou vysloví, budu to respektovat.
Pokud byste však chtěli volné ruce k posílání Tomáše do .., že se na to má ..., tak vás klidně nechám, moje konstrukce to není.

Re: Malý 4.1 mikrosystém s Déčky a DACem

S tvým názorem nemám nejmenší problém. Mě vadí ta první část tvého příspěvku 8.
Nikdo nepíše jak to má udělat. Nebo to tam někde vidíš ? Počítám, že je svéprávný a přebere si to jak potřebuje.
Můj názor je, že elektronika patří do stínící bedny. Pokud si to někdo chce udělat do dřevěných krabiček s plexisklem, je to jenom jeho věc,
ale svůj názor snad můžu napsat, když to hodil na forum.
S tím alpinismem jsem to nepochopil, do hlavy ti nevidím.

(upravil Hazys 1. 8. 2014 18:36)

Re: Malý 4.1 mikrosystém s Déčky a DACem

To vůbec nevadí, nyní by to chtělo názor tazatele, jinak se tu budem "dohadovat" ještě opůlnoci. A na to já nemám čas, musím dělat 3ojfázový můstek. Tudíž budete mít klid, dlouho do noci se asi nebudu ozývat, neb je na tom ještě dost práce. wink

Re: Malý 4.1 mikrosystém s Déčky a DACem

Takhle.  Kamarád má na chatě spoustu truhlářského vybavení a už jsme se dohodli že mi to vyrobí, já mu za to samozřejmě zaplatím. To s tím rušením chápu, ale to by přeci nemělo vadit při délce kabelů několik málo cm nebo ano? Já nevím, ještě jsem to nedělal ani jsem nikde nic takového neviděl... Nebo bych to mohl dát do krabiček které by mělky zespodu nběco jako kontaktní kolejnice a krabičky na sebe jenom našoupat, a když by byly kolejnice propojené "skrz" tak by se daly krabičky i dát libovolně, bez uspořádání... Právě že jedna krabice se vším všudy mi přijde taková moc jednoduchá, resp ne jednoduchá ale stereotypní. Samozřejmě mi jde o váš názor ale spíš by mě zajímaly nějaké rady tipy triky jak to upravit než jak to udělat uplně jinak, chtěl bych se držet konceptu s rozdělenýma sekcema, které by popřípadě šly vyměnit... Např. místo krabičky se zdrojema tam dát krabičku s Li-Ion aku atd... smile Každopádně se tu zas kvůli tomu tak nehádejte smile

Re: Malý 4.1 mikrosystém s Déčky a DACem

Rušení ti půjde rovnou do plošnáků, pokud to nebude v plechu. Si na to polož mobil. Kámoš má u Pc nějaké aktivní bedny Creative a pořád v nich slyší jak si mobil povídá s okolím .o)

(upravil Yeayer 22. 8. 2014 18:22)

Re: Malý 4.1 mikrosystém s Déčky a DACem

Jsem někde četl že to bejvá problém použitých OZ hlavně, nevím co je na tom pravdy... každopádně s těma kolejnicema by to bylo efektivnější, ušetřil bych na konektorech a mohl bych ty krabičky vevnitř oplechovat.
E: ono to možn ás těmi OZ je pravda, před týdnem jsem změnil zesilovač pro bedýnky u PC a ten předtím byl takovej bastl, DPS s 2x TDA2040 vykuchaný ze starý televize, ovšem kondíky ELNA, celkově kvalitní součástky a nebyl tam použitej žádnej OZ a ještě navíc jsem měl vevnitř kvůli vývodům z DPS na opoačných stranách dlouhý kabely nestíněný a nic takovýho to nedělalo, teď ten novej zesilovač budu stejně repasovat jelikož je tam obvod kterým se přepíná vstup AUX/tuner/phono1/phono2 a k tomu nějaký korekce který zaprvé šíleně šuměj a zadruhý jakmile mám mobil kousek od toho a zapnu mobilní data (většinou jsem na wifi) nebo mi někdo zavolá tak to slyším krásně v těch reprácích no big_smile

Příspěvky [17]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Malý 4.1 mikrosystém s Déčky a DACem

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£