(upravil jardag69 19. 9. 2014 18:23)

Téma: smazat

Snad se něco nového naučíme.

Re: smazat

jardag69 napsal:

Existuje nějaká shoda v tom, jak by asi měla hrát ideální sluchátka ?
Pro začátek by mě zajímal průběh frekvenční charakteristiky...

môžem ťa ubezpečiť, že prakticky neexistuje ... a ani samotná frekvenčná charakteristika vôbec nič nezaručuje smile

Re: smazat

Rozhodně vypovídá o množství vnímaných kmitočtů (a spíš bych koukal na "perceived" amplitudu, lépe se na ni kouká) - projeď si pásmo sinem a zjisíš, že to +/- sedí. Samozřejmě záleží na toleranci měničů, správné pozici na hlavě a neposledně jak dobře je to změřeno, ale co jsem srovnával MDR-10RC, tak díra na středech je, jen bych řekl, že širší a dál k výškám je to rovné (ono se těžko rozpoznává +/- 5 dB) a oba měniče rezonují stejně - zvuk se nepřelévá do stran (rezonancemi myslím to zvýšení nebo zeslabení hlasitosti).

Jak zvuk budeš vnímat v hlavě, to z ní nevyčteš - tím neříkám, že je to nezměřitelné, jen to nelze nijak porovnávat.

Re: smazat

jardag69 napsal:

...Akorát se s lepším aparátem potvrzuje stará pravda, že většina nahrávak stojí za prd smile

...Na běžnou hudební produkci stačí něco v ceně Port a dobrá integrovaná zvukovka...

Podobné totálne nezmyselné úvahy chodili po rozume v minulosti aj mne ... ale to bolo ešte niekedy začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia ... o audiotechnike, elektroakustike a zvuku som vtedy vedel veľké hovno, napriek tomu som si skoro všetko sám vyrábal alebo vylepšoval (za socializmu to bola nutnosť) a myslel som si o sebe, že som "majster sveta" ... mal som gramofón TG-120 osadený nejakou vtedy dostupnou najlacnejšou MM prenoskou od Shure, DIY zosilovač TW40, nejaké apokalyptické dvojpásmové bedne vlastnej konštrukcie a (vtedy nové špičkové) sluchátka Sennheiser HD430 ... všetko samozrejme zakáblované starým šedým tesláckym mikrofónnym káblom s päťkolíkovými konektormi a sieťovou dvojlinkou 2x0,75mm  ... od tej doby sa ale našťastie veľa zmenilo ... dúfam, že aj Ty časom trochu vyrastieš a hlavne zmúdrieš smile

(upravil Hazys 27. 7. 2014 10:45)

Re: smazat

...no a ten teslácký šedivý mikrofónny kábel spolu se síťovou dvojlinkou 2x0,75 měl na ten zvuk ze všeho nejhorší vliv.

lol

Re: smazat

Hazys napsal:

teslácký šedivý mikrofónny kábel

Neskutečný šmejd, kapacita jak prase, kvalita stínění stojí za prd..

Web

(upravil jardag69 19. 9. 2014 18:21)

Re: smazat

.

(upravil Hazys 27. 7. 2014 13:02)

Re: smazat

reebe, kolik pF na metr je to a co to udělá se zvukem? Co při 100 ohmech Zsrc, co při 600ti? ... a délce propojky tak běžné 2 metry?

Aby to nebyly zas jen nějaké plané hifistické řeči...

//EDIT: Tak jsem se jal měřiti. Metr nějakého sarančete má 280pF. Vypadá to jako velmi vela, ale tak prosím přezřete třeba Tasker C209, C123,... asi jsou ty kabely naprosto nepoužitelné a vyrábí se naprosto zbytečně.


Co se týká stínění, tohle ti připadá jako nedostatečné, nebo tam je potřeba ještě pancéřový oplet, aby to hrálo dostatečně dobře?
To drobné pochroumání je od procesu sundavání izolace.

Spoiler

http://i61.tinypic.com/2h2p63d.jpg

A co to dělá se zvukem při 2 metrech délky kabelu?  Nejdominantněji dolní propust 6dB/oct spolu s impedancí zdroje signálu (předpokládáme Zsrc << Zload). A co takové dva metry teslácké tkaničky provedou při Zsrc 100ohmů?  Zlomový kmitočet 2,8MHz? Reálně asi o něco níže, zanedbáváme i další jevy... Při 600ohmech Zsrc to bude nějakých 470kHz... a jéje, netopýrům už nejdou výšky.  Co teprve dva kiloohmy Zsrc? Týjo, jenom 140kHz ! To už to vůbec nehraje!
Co teprve kdyby to někdo zapojil k přenosce? Krystalovou snad nikdo nepoužívá.. i kdyby, jen trochu spadne napětí a posílí nepatrně hloubky... a MM či MC? Nedává se k ním náhodou zatěžovací kapacita, aby zalezl rezonanční hrbol na výškách, který dělá sériová indukčnost přenosky? Aha, to kapacitu kabelu pak je hodně na škodu.
Ale rozumím vám, není to tlusté jak stehno a není to pozlacené = je to blbé.

Děkuji pánové, náramně jsem se pobavil. Má-li někdo výhrady, nebo chce-li mě osočovat urážet, tak jedině pomocí fyzikálně platných argumentů. Ostatní se automaticky zamítá. lol

(upravil reeb 27. 7. 2014 15:25)

Re: smazat

Já u nějakého vzorku naměřil kolem 450pF /m při 10kHz..stínění bylo horší, zoxidované.. nikomu to neberu, používej si ho.. smile Já raděj používám VBPAM 50-1.5

Nevím co do toho pleteš tlouštku, panceřování a zlacení roll Demagogie jako vždy..

Web

Re: smazat

Za to, že máš blbým skladováním shnilé kabely, já nemohu smile

S tou demagogií se potrefená husa vždy ozve. V čem je to tedy blbé? Nějak jsem to v tvé odpovědi přehlédl. Nebo jde jen o porovnávání, kdo ho má delšího, respektive s menší kapacitou a žádný fyzikálně racionální důvod k tomu není? Opět ona demagogie... ?

(upravil reeb 31. 7. 2014 20:47)

Re: smazat

Ono záleží na učelu použití, pro nějaké PA je to jedno,do kvalitní domácí hifiny bych to já osobně nedával..Dnes jsou dostupnější kvalitnější kabely, jak elektrickými parametry, tak mechanickými (pájení, oxidace, ohebnost), hlavně ale zvukově, a za srandovní cenu.
Nikomu to ale nenutím, kolenovrti kteří spoří každou korunku at si používají co chtějí. Třeba 50 let starý zvonkáč Tesla. Nějaké žabomyší války vést nebudu.

Web

Re: smazat

Tady nejde o žabomyší válku, ale o důkaz, že ten kabel nemá na zvuk prakticky skoro žádný vliv, ať se použije kamkoliv ve zvukovém řetězci.

Pokud jde pouze o vzhled, nebo "bych nedával", pak je to skoro na hranici s demagogií a pouze potvrzuje, že daný kabel je zvukově nezávadný. To je to celé, o co tu běží.

Re: smazat

Stejná demagogie je tvrdit, že ten teslácký kabel nemá na zvuk skoro žádný vliv když to nepodpoříš měřením. Vystavil jsi ho rušení třeba v akustickém spektru a změřil ho? Chceš tvrdit že ten stínící oplet s dírami jak kráva bude mít stejnou stínící účinnost jako třeba RG62, nebo zde zmíněný vpbam? Navíc celou dobu tady uvažuješ jeho chování při jedné frekvenci. Je zapotřebí vzít v potaz chování kabelu v celém pásmu ve kterém se používá, uvažovat vliv fázové rychlosti šíření. Homogenitu kabelu, lokální odrazy atd atd atd a vzít v potaz hlavně to na je citlivé lidské ucho a ne měřící přístroje.

Myslím, ale že si stejně většina vliv kabelu na zvuk už ověřila a to v každé pozici zvukového řetězce. Navíc ta poznámka o vzhledu kabelu je u vpbam úplně zbytečná, protože vypadá skoro totožně jako ta teslácká sračka.

Re: smazat

Každý dospělý audioposluchač pozná uchem ty odrazy na nehomogenitě dvou metrů audiošňůry, dělá to přímo ozvěnu za signálem. Nevadí vám při poslechu třeba odrazy na konektorech?

Jakému rušení bych měl kabel vystavovat? Tobě vedou hifikabely půl metru od antény BTS nebo vedle nich provozuješ svářečku?

A samozřejmě, lidské ucho bude vždy u některých jedinců citlivé více, než ty měřící přístroje.

A jéje, RG62, další modla hifi, jako by nebyly lepší.  Co takovou RG213?  Nebo Belden H1000? Ty jsou dobré k reprobednám, kam se na ně hrabe křížová čtyřka.

Pozor, teslácký kabel má větší činitel zkrácení než RG62, půjde z toho proto pomalejší zvuk.

smile

Re: smazat

niečo k pôvodnej téme (ak by to samozrejme ešte vôbec niekoho zaujímalo, lebo vidím, že si tu každý iba leští imidž na hovadinách) je tu:
http://www.innerfidelity.com/content/au … r-function

(upravil mechanik 31. 7. 2014 19:31)

Re: smazat

reeb, tak teda porad aké dobré káble sa dnes dajú kúpiť s priemerom okolo 2,5mm na káblovanie do vnútra komponentov. Prvý krát som skúsil RG62 čo bola uplná blbosť. Potom som skúsil C121 čo už bolo lepšie ale stále dosť hrubé, hlavne do prípojok MTA. Ten VBPAM 50-1.5 je už nedostupný a tak som zvolil RG-179, spomínaný na HiFi slovanete, čo bola zase hlúposť. Stredný vodič tvorí pár ocelových a velmi titerných drotikov. Pri práci to dá fakt zabrať, často sa aj utrhne a je potrebné znovu z tvrdého teflonu vyslobodiť tenké ocelové pramienky a zaspájkovať do prípojky. Uvažujem že sa na to vykašlem a kúpim si káble od taskeru s priemerom okolo 2,5mm aj ked má kapacitu okolo 200pF/m. Aj tak tam nikdy nebudem mať viac ako 30cm.

Celá táto nechuť ku koaxom začala tým že som si kúpil hrubý koax s plným a hliníkovým stredným vodičom hádam aj 5mm hrubým. Tak isto vonkajší vodič je plný. Bolo to rovnakej konštrukcie ako doporučuje pán Dudek. Človek je rád ked to vôbec zohne do kruhu s priemerom 1m...

Najnovšie uvažujem aj o náhrade RG62 medzi komponentami aj ked je relativne dobrý... Okrem toho sa tiež niekto stažoval na "diery" v tienení... Použijem tasker T40. Ako reprokábel na koniec skončil 4xYmm2 od taskeru a do komponetov pôjde tenký tasker s kapacitou 200pF ako som už písal.

Použitelný koax k reprobedniam je RG214/213, medzi komponentami potom RG62 a do komponetov asi nič. No ja aj tak radšej použijem k reprobedniam 4xYmm2 od taskeru, T40 medzi komponentami a šialený kábel s kapacitou okolo 200pF tiež od taskeru do komponentov.

EDIT: jardag69, asi stačí požiadať Antonia o presmerovanie.

Re: smazat

Možnosti fóra jsou omezené, krom toho smiř se jardo s tím, že vlákna se občas odklánějí od tématu, to je normální a ne vždy na škodu, viz tento případ. Navíc mám pocit, že ty sám býváš tu a tam off topic, a dokonce i tvůj post #4 tady mi poněkud nesedí s tím, co jsi původně chtěl řešit.

(upravil jardag69 19. 9. 2014 18:21)

Re: smazat

.