Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Ale pozor na to - já jsem nikdy ničí výrok nezpochybňoval. tyto lidi beru jako velice znalé a proto sem chodím pro radu ... ne proto že bych měl radost z toho, že se nade mnou musí vztekat .... pokaždé jsem si zde nechal poradit a nelituju toho ... proto se sem vracím, jako "dobrý holub". Lidí na tomto fóru si vážím a jejich praxi beru jak ojedinečný přínost ... proto tu jsem ...

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Co se týče OMB10, tak u této vložky by bylo záhodno značně zmenšit vstupní elektrolyty předzesilovače, tato vložka je totiž velmi poddajná a zmenšené elyty pak fungují jako primitivní subsonic filtry.

Web

(upravil mako 6. 1. 2012 9:38)

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Stupnice u antiskatingu je stejně jenom orientační a nastavení musíš provést podle toho jak se to chová.Ideální by to bylo pomocí měřící desky s vyhodnocením signálu, ale tohle moc lidí k ruce nemá.Existují i jiné metody, ale už to není tak přesné např. sledování hrotu při dosedání na desku a pod.Musíš si s tím trochu pohrát protože přesnou odpověď od nikoho nedostaneš.Podle mě je to při montáži děláno tak, že se to usazuje pořád do stejné polohy, takže stačí kouknout na jiný gramec, jaká ta poloha je.Pochybuji o tom, že by prováděli kalibraci u každé pružiny.Ale jak píšu nahoře, tak nastavení antiskatingu na nějakou hodnotu na stupnici v závislosti na nastavém přítlaku je jen orientační a pokud to chcceš mít nastavené pořádně, tak tě nějaká stupnice nemusí zajímat.

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Tvé příspěvky s řadou dotazů jsou dlouhé, tak se nediv, že se to nikomu všechno nechce číst, když se většinou ptáš na blbosti, na které bys selským rozumem našel odpovědi sám.
U NC420 nastavíš kolmost přenosky tak, že nastavíš headshell vodorovně s deskou. Má to trochu vůli v držáku headshellu, takže to budeš možná nastavovat často.
Ofsetový úhel bys mohl ovlivnit usazením přenosky do headshellu, je tam u šroubků vůle na nastavení. Není to kritické, TESLA nastavovala své přenosky tak, že byly namontovány rovnoběžně s krajem headshellu. Máš-li potřebu si s tím pohrát, můžeš použít k nastavení třeba šablonu z http://www.thorensaudio.cz/fotky868/fot … rowing.pdf
Hrubé nastavení antiskatingu si bez měřící desky můžeš vyzkoušet na začátku desku v prostoru mezi vyvýšeným krajem  a začátkem záznamu, kde je rovný prostor bez drážky.
NC420 není žádný hi-end (uslyšíš hukot motorku), ale na slušný vstup do HiFi stačí a proti NC130 je to zlatý stroj.

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Zdravím, rozhodl jsem se vyhrabat svůj starý NC 420, že si zažiju nostalgii z dětských let, gramofon mi zbyl po otci. Měl namontovanou přenosku Unitra MF101, když jsem viděl stav jehly tak šla okamžitě pryč a po nějaké te rešerši ( nikdy jsem se o gramony nezajímal ) jsem koupil Ortofon OMB 5. A tady asi začíná první chyba, při odpojování unitry se mi podařilo utrhnout jeden kablík, nezbylo než ho napájet znovu. A při zapojování ortofonu se mi utrhl druhý, s tím už to bylo o poznání horší, byl to ten dole v rohu, ale podařilo se jej vrátit zpět. O vyvážení nic moc nevím a z toho, co jsem si přečetl ve stáhnutém manuálu gramce se mi nepodařili zjistit, jak se nastavuje přítlak, tak jsem pouze nastavil antiskating na 2, kdy se mi to zdálo ideálně něco mezi . Pak jsem jen zapojil prastarý kdoví co kabel pětikolík - pětikolík:pětikolík - cinch do aparatury, zapnul ... Asi jsem čekal, že to bude příliš jednoduché, protože gramofon sice hraje, ale až zesilovač nastavený naplno přehluší reprákama ozvěnu hudby z přenosky, prostě jako kdyby tam byl příliš velký odpor nebo byla přenoska příliš slabá. Kabel jsem zkoušel jinde, funguje na 100% i když se s ním nesmí moc hýbat a dál už nevím co bych s tím udělal, tak prosím poraďte, možná vás něco napadne. Díky předem, Honza

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Eremitas: pošli to ke mě. Email pod ikonou funkční.

Web

(upravil Hippo007 2. 2. 2012 12:24)

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Máš zesilovač se vstupem pro gramofon s magnetodynamickou přenoskou? Strkáš to do správného vstupu?
Výstup z přenosky je potřeba zesílit a aplikovat korekční křivku respektující vlastnosti záznamu na gramofonové desce. Běžně se strká mezi gramo a zesilovač korekční předzesilovač. Tuner, CD player, DVDčko mají výstupní napětí až 2V, z gramopřenosky lezou milivolty.

EDIT: nastavení síly na hrot ... vyšroubuješ vzadu závaží, aby hrana závaží lícovala s hranou toho, kam se zašroubuje. Uvolníš šroubek upevňující závaží a vyvážíš raménko tak, aby se ustálilo ve vodorovné poloze. Utáhneš upevňovací šroubek závaží. O kolik rysek na závaží zašroubuješ závaží, taková je síla na hrot x 10 mN. Běžně se nastavuje 20mN, takže zašroubuješ tak, aby lícovala s hranou 2. ryska na závaží.

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Eremitas: S tím jsem měl také problémy, že mi "hrála" přenoska. Je to příliš velkým přítlakem. Doštelovat to lze závažím na raménku.

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

sice sa jedna o NC430, ale nebudem zakladat novu temu

Mam NC430 ktoru si chcem dat dokopy. Nemam gumicku, prvy problem, druhy je ze mi ramienko pada straaaaaaaaaaaasne pomali, ten piestik je nejaky lenivi. Akym sposobom sa da ten piestik opravit, aby padal normalnou rychlostou?

Gumicka tam moze ist aj okruhla ? akej ma byt dlzky ?

Web

(upravil jardag69 14. 7. 2014 11:09)

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Piestik bude mít starý olej, zatuhlý. Gumička musí být podobná originální.

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

to mi je jasne, ze ten olej bude stary, cim sa da nahradit ?

Web

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

nezatuhlým olejem, to je jasné

(upravil dolly j 14. 7. 2014 12:34)

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Nebude tam spíš vazelina než olej, nejlépe silikonová? To znamená demontovat pístek z pouzdra (závlačka, pružina), vyčistit starou vazelínu, nadávkovat novou a mnělo by to o5 fungovat. U Tesláckých gramofonů to tak nějak bylo, nevím zda i u 430.

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

right13: já nedávno taky měnil gumičku u šasi HC43 ale i tak gramofonu NC420 a zakoupil jsem ve firmě Sirius-Zlin tento  http://www.sirius-zlin.cz/reminky-s-ctv … 50-mm.html a ale když jsem HC43 zapojil a zapnul tak řemenička u motoru střídavě prokluzovala a zabírala (musí se talíři trochu pomoci) a přepínání rychlostí taky dobře nešlo a však u NC420 kde je subtalíř ze zinkalové slitiny (a je těžší) to žádný problém nedělalo (má to stejný řemínek) takže to bude zřejmě tím lehčím plastovým subtalířem co mám.

Snad i tahle rada bude k něčemu wink

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

do NC430 tky ide 159mm gumicka, pre istotu som ale zobral aj tu 150mm co si tu postol. K tomu AT91. Actidamp MK2 je uz hotovy, tak uz len namalovat chassis a cele to nastavit smile

dostal som odkaz na pekny dokument http://www.graled.cz/files/gramo/gramof … taveni.pdf

Web

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

uz hrame smile


http://youtu.be/cM_JaWdco5U

Web

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

pěkné. gratuluju. jak si nakonec to tlumení vyřešil ?

(upravil right13 30. 7. 2014 19:20)

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

dal som tam jednu zlozku z epoxidu,nie je to idealne, vyskusal som ale 5 roznych vazelin a ani jedna nebola lepsia. Budem zhanat vsak nieco hustejsie a mazlavejsie a ked zozeniem vymenim to

Web

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

Tak to je to nejhorší, cos tam mohl napatlat. Je to průmyslová pryskyřice, která nejdřív vyschne a pak ztvrdne až do stavu, kdy se začne drolit. Patří na to čirá silikonová vazelína. Zbytek se donastaví vroubkovanou maticí na pružině vespod pístu.

Web

(upravil right13 30. 7. 2014 21:23)

Re: NC 420 - servis/základní údržba a pojmy

predpokladam ze je to tuzidlo z epoxidu, bolo to od firmy bison , v takej striekacke, svetlo biele. Vrubkovana matica tam nie je, je tam obycajny zavit a obycajna matica.Ako pisem, je to len docasne kym nezozeniem nejake mazivo vhodne na to. Ale ok, neni problem to rozobrat vycistit a dat tam silikonovu vazelinu

Web