Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 18)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

  Stránky: 1 2 3 ... 18 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 354]

Téma: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Zdravím,

napadla mě myšlenka postavit si zesilovač do auta -> vím že mě levněji vyjde koupit nějakej bazarovej, ale je to hobby smile -> jistě pochopíte.

Ohledně měniče nebude problém, bude to PP s TL494, se stabilizací výstupního napětí +/- 75V. Výkon 600W bez problému.

Koncák bych chtěl zkusit Nmos350 https://sites.google.com/site/quasisdiy … mos350-500

Zesilovač s unipolárama (konkrétně mám IRFP 450) jsem ještě nedělal. Bude tedy problém, když budu onen koncák napájet spínaným zdrojem?? Frekvence měniče bude cca 35kHz, tak aby to tomu zesilovači nevadilo, popř. vymyslet nějaký filtr. Jistě se ještě objeví několik dalších problémů, které by to mohly zkomplikovat - napadá li někoho něco, sem s tím.

Zatím je to ještě jen myšlenka v hlavě, je reálná šance, že mi to někdo dokáže dobrýma argumentama vymluvit.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

600W ? Ozvučení parníku ?

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

600W je schopen dodat zdroj - má velkou výkonnovou rezervu. vlastní zesilovač má cca 350W. Nejde mi o to honit tak velkej výkon, stejnak to nepojede ani na třetinu - bych tam nevydržel ani minutu big_smile
Chci to zkusit postavit - naučit se na tom něco.

Praktické využití pro to nemá takovej význam jako získání zkušeností.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Eso, ten měnič by mě zajímal, jak jsi myslel.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Takuto zábavku som si vymyslel dakedy pred dvanastimi rokmi a uspešne som realizoval niekolko desiatok kusov. dodnes sa ziaden s tych strojov nepokazil. Davalo to jeden kW ako nič v mostiku. Mam aj kompletnu dokumentaciu a asi ešte 4kusky kompletne poskaldanych a oživených strojov. keby som vedel ako sa sem davaju fotky tak by som Ti na inšpiraciu niečo poslal. Držim palce pri vývoji a realizácii.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Uff, tak to jo. Někde v AR byl celý speciál o zesilovačích a byl tam i jeden s měničem. S funkčností nebyl problém. Filtrace tam byla vylepšená feritovými tlumivkami před pojistkami.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Pavel Dudek Kazzatel mal cele jedno amaro venované koncakom do auta. Koncepcia zdroja bola na tú dobu v pohode no dnes sa s TL494CN da postavit špičkový zdroj zo spatnou vazbou a megatvrdým napajaním. Ak by bol zaujem možem to podrobnejšie rozpísat nakolko som strávil pri vývoji strašne veľa času.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

PS: Byť Tebou vykašlal by som sa ten kvazikomplementarny mosfet a postavil si radšej pri podobnej jednoduchosti komplementarny bipolár osadil tam niečo súčastné rýchle a maš to bez problémov.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Hazys: měnič myslim tak, že ho bude ovládat jedna TL494, budou v něm dvě trafíčka - každý má vstup 2x12V (zapojení pro PP) a výstup kolem 75V - 80V. Výstupy z těchto trafíček zapojim seriově se středem a mám z toho symetrické napětí, abych udržel na výstupu stabilizovaný napětí, musim tam udělat zpětnou vazbu přímo do ochranných obvodů té TL494. Samozřejmostí bude i softstart zdroje, tepelka a snad i proudová ochrana.

djsteve: Nějaká insiprace by se mi hodila, určitě by moje zapojení měniče chtělo vylepšit. Já v podstatě začal se zapojením ze zesilovače magnat crusader a postupem času jsem začal navrhovat i svoje zapojení podle datashitu. Je to dlouho, co jsem si s tim hrál - určitě půjde něco udělat mnohem líp než současně mám. Pokud tedy budeš ochotný se podělit o nějakou dokumentaci nebo zkušenosti, budu jedině rád. můžeš to někam upnout (ulož.to apod) a odkaz poslat sem nebo mě na mail ibiza96 (uzenáč) seznam (kaňka) cz.

Od PD mám pročteno spoustu článků, ať DPA do domácích zesilovačů, tak DPA do automobilů - momentálně pracuji i na DPA 235 smile Pokud vydal ještě něco ohledně ozvučení auta, zkusim to někde najít, pokud někdo ví číslo toho amara, ušetří mi asi spoooustu hledání a listování.

Díky za reakce

(upravil jardag69 25. 7. 2014 17:05)

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Praktická Elektronika pro konstruktéry Příloha 1990

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Eso: Tak to myslíš ale blbě, protože tam nemáš na čem napětí stabilizovat.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Zajímavý nápad, ale u vývoje bych asi úplně nechtěl být. Také mi to přijde trošku "hodně práce na málo muziky" v domácích podmínkách. Ale autor píše, že se chce hlavně učit, tak jest mu přáno. Asi bych se nepouštěl do čehokoliv s MOS-FETy, co není aspoň setkrát prověřené při použití spínacích FETů typu IRF. Měl jsem před lety doma od kámoše - rádoby bastlíře - na stole zesilovač, stavebnici. s IRF9540/IRF540. Velmi podobná konstrukce jako NMOS350. Nastavit u toho kliďák bylo víceméně nemožné. I po úpravách to nebylo se stabilitou valný. Spínací FET je prostě na spínání, do lineárních audio aplikací se dají sehnat starší komplementární FETy od Toshiby 2sj201/2sk1530. S těma sem oživil dvě různé konstrukce a bez problémů. Ono to že před 20 lety vyráběly zmršený spínací FETY, který se hodily za určitých podmínek do lineárních aplikací, dnes již neplatí. A tyhle konstrukce zesilovačů se spínacímí IRF bývají tak cca 20 let staré. Výrobní technologie pokročily a dneska už spínací FET IRF v lineární aplikaci neodladíte. Někde na webu o tom psal myslím Sinclair článek. Doporučuji přečíst. Obecně doporučuji hodně načíst a pak teprve navrhovat, pájet, atd...
Druhá věc bude navrhnout takto výkonný zdroj z 12V. Celkově bude podle mě očistec vymyslet a dobře odladit DPS. Představa těch proudů v desítkách kHz spínaných zdrojem a řešení zemí společných se zesilovačem mě přímo děsí. A to filtrování.  Ale to samozřejmě vůbec neznamená, že to nemůže jít. Akorát už to bude chtít celkem zkušenosti s návrhem desek a taháním zemí. 
Osobně bych uvítal konstrukci zesilovače - spínaný zdroj a zesilovač ve třídě D. Z mého pohledu výzva pro zkušeného návrháře - bohužel na to nemám čas a hlavně si myslím, že sám na návrh takové konstrukce nemám. Každopádně by to bylo zajímavé téma:)

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Proto se strkají do zesáků MOSy bez toho Nka na konci, nebo se používají laterální mosfety do zesilovačů určené!

Spínací MOSy bych taky nezatracoval, do toho auta by pořádné Dčko nebylo od věci.
-> EsoRimmer, kontaktuj zdejšího člena Franka. Dělal jako bakuli ? pěkné Dčko. Po troše doladění budičů konců a teorie okolo ní by to bylo plně použitelné. Akorát mám pocit, že je teď dlouhodobě v zahraničí.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

to Hazys: já vůbec nezatracuji spínací FETy, to bych si nedovolil:)). Ale už z toho přívlastku "spínací" něco vyplývá. V rukách zkušených borců to jistě s notnou dávkou trpělivosti pojede.
Jinak osobně spíš preferuji, když už se teda něčím vývojově zabývat, tak to Dčko. Nebo spíš bych si rád  na ten způsob časem postavil zařízení. Teď mi doma leží class D drivery od TI a TI k tomu má i referenční návrh, ale  nemůžu se dokopat k tomu to udělat a oživit. Na osciloskop se mi doma akorát práší. Ve spojení se spínaným zdrojem a supr navrženou DPS by to byla perspektivní konstrukce.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Hazys: ma to vymyslene dobre a to napatie ma na čom stabilizovať. dokonca dvomi spôsobmi. Bud cez vstup DTC alebo na jednom z komparatorov. treba si len dobre preštudovať kompletnu dokumentaciu IO TL494.
Ked stiahnem fotky čo som si spravil tak sem niečo pridám. snad to trocha pomôže.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

djsteve,  jasně, a na kterým obvodovým prvku budeš napětí snižovat/stabilizovat, když za trafem bude výška pulzu pořád stejná, jen ho budeš zkracovat? cool

ruza99: Perspektivní určitě, ale určitě ne na tomhle foru, s tímto kolektivem lidí.

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Vola sa to PWM smile a teraz porozmyšlaj ako to bude stabilizovať?

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Znova pro blbé: Kde budeš snižovat napětí, když amplituda pulzu za trafem je pořád stejná, tudíž po usměrnění dá prakticky stejné napětí?

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Nebud nezdvorilý ked si blbý Ty. A miesto rýpania už konečne porozmýšlaj. Jasne že dĺžkou pulzu vystabilizuješ napatie na výstupe.

(upravil Hazys 27. 7. 2014 16:18)

Re: Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Ne blbe, nevystabilizuješ. Říká ti něco pojem zvlnění proudu? Efektivní hodnota proudu? Integrace? Tlumivka?

Máš vůbec tušení, k čemu je třeba v PC zdroji to žlutobílé kolečko? Nebo toho blba jen hraješ?

Viděl si někdy kurva aspoň stepdown měnič? Viděl si tam tlumivku? Nebo snad umíš udělat stepdown bez tlumivky?

Příspěvky [1 až 20 z 354]

  Stránky: 1 2 3 ... 18 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Výroba zesilovače Nmos350 + spínaný zdroj do auta

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£