(upravil Hordek 28. 6. 2014 15:06)

Re: Transiwatt

.

(upravil clarion 16. 6. 2014 19:59)

Re: Transiwatt

Postavil som tých TWčiek fúru. Presne do detailov, alebo s rôznymi úpravami, posunuté do ABčka, s 2 pármi koncov. Úhrnom tak okolo 14 párov koncákov. Ale už mi trochu príde tá TW mánia a nostalgia okolo toho zapojenia ako nejaká sekta svedkov trasiwatových. Tí tiež nie sú prístupný žiadnemu inému názoru.
Za mňa je rezult nasledovný: Nech si to postaví kto chce a ako chce. Akurát sa s dotyčným stavím, že to používať nebude.

A ešte k istému mantinelizmu, existuje nespočetné množstvo zosilovačov, ktoré ležia na jednej strane medzi tými 3-4 tranzistorovými hovadinami a prvou ligou. Len mnohí to ZAS, ani za BOHA nechcú vidieť...

Re: Transiwatt

Čisto pre ilustráciu (ten les násobkov 50-ky si pls. taktne nevšímajte, je to loopback)

Transiwatt TW140 (org. osadenie, merané po výmene teplom vysušených elytov za 100% NOS) vs. Pioneer A-60 (priemerná komerčka zo začiatku 80. rokov)

THD 1k, 8R, 10W:
http://dl.dropboxusercontent.com/u/59011027/2014/2014-06_TW140/120px/40_TW140_THD-1k_8R_10W.png http://dl.dropboxusercontent.com/u/59011027/2014/2014-06_TW140/120px/40_A60_THD-1k_8R_010W.png

CCIF 13+14k, 8R, 5W:
http://dl.dropboxusercontent.com/u/59011027/2014/2014-06_TW140/120px/50_TW140_IMD_CCIF_13k+14k_8R_05W.png http://dl.dropboxusercontent.com/u/59011027/2014/2014-06_TW140/120px/50_A60_IMD_CCIF_13k+14k_8R_05W.png

Hlavne ten vejár vyšších harmonických, čo tam TW pridáva môže byť subjektívne veľmi rušivý. A to je pri komornej hlasitosti, pri vyšších Po (napr. 1dB pod lim) je rozdiel v neprospech TW ešte výraznejší.

(upravil reeb 3. 11. 2014 18:59)

Re: Transiwatt

Hordek napsal:

- DPA je drahý a konplikovaný, HYPA ještě dražší a komplikovanější --- to první mu pak přinese chladnej, uječenej, až plechovej zvuk, to druhý zas nepřirozeně ostrej a pichlavej, byť lepší než to první, to je fakt.

Pouze s mimořádně špatným řetězcem ala DVD player Tesco za 500,- a reprosoustavy TVM.

Hordek napsal:

A na 30-let starý zapojení je další měření dost dobrý

Ty 22 let staré DPA (DPA330,380..) taky neměří a nehrají špatně big_smile Po drobném tuningu dokonce výborně, tak ,že je to pro mnohé zvuková konečná neb kdyby si měl obdobný výrobek koupit od renomované firmy tak se nedoplatí. Tolik k citaci že "DPA je drahé". Neřekl bych. Je možno postavit ho prakticky za cenu součástek.
DPA je dobré, Borbely a Cordell to vymysleli dobře big_smile
Ale nikomu to nenutím, každý svého štěstí strůjcem smile

Web

(upravil rvx73 16. 6. 2014 23:06)

Re: Transiwatt

nj, i blbej TW 44 dokáže potrápit ... za boha nemůžu přijít na to, co je tam špatně.

https://drive.google.com/file/d/0B12KG_ … sp=sharing

červeně napětí bez signálu na vstupu a bez zátěže, když připojím repro, ozývá se sítový brum.
vyměnil jsem (prventivně) budič KF517 za sinclairem doporučený 2N5416 a kondík co má mezi b-c jsem dal též nový, na 500V.
Když jsem multimetrem proměřil "diody" b-e  konc. tranzistorů, tak vypadaji že jim nic není ...
Poraďte kde by mohla být chyba ... díky

P.S. historii zesíku neznám, v tomto stavu jsem ho dostal ... pojistka F2,5A byla přepálená

Re: Transiwatt

Když ty pitomý google cloudy používáte, tak se aspoň naučte nastavovat přístupový práva. Dneska je to asi už podesátý, co něčí odkaz zase nejde. //pardon za OT výlev//

Re: Transiwatt

aha, dík za upozornění, nějak se mi tam ta práva nezapnula ... opraveno, snad to už bude ok

(upravil zuki 16. 6. 2014 23:26)

Re: Transiwatt

A co takhle +9,4V u T9(vlevo). Má ještě tu bázi nebo né smile když na emitoru má -0,6V???

Nebo to slušně VF kmitá smile a údaje multimetrem nesedí... ale spíš to bude to výše...

Re: Transiwatt

zuki: nj, na to jsem taky koukal, zdravej kanál tam má nulu ... ale co když je ten T9 (KC809) otevřenej na maximum a v háji je T13? To by takhle vypadat nemohlo?

Re: Transiwatt

z korespondence 13.6.

rvx73 napsal:
tak jsem to proměřil, na "společném" emitoru obou konc. tranzistorů je proti zemi +23V (zdravej kanál tam má 0V). Čili uvažuju správně, že bude proraženej NPN tranzistor KD367 ?

danhard napsal:
Mohl by být, to zjistíš i ohmetrem bez napájení, taky může být seklý ten PNP budič, nebo třeba upadlý vývod vstupního tranzistoru.

rvx73 napsal:
upadlý vývod vstupního tranzistoru - to jako že příčina by mohla být už v předzesilovači?

danhard napsal:
Vstupního tranzistoru koncového stupně.
Zajisté, když nic nehoří, tak se to dá normálně odměřit, co je šluslé nebo přerušené.

Re: Transiwatt

Prostě vyměň T9

(upravil zuki 17. 6. 2014 8:04)

Re: Transiwatt

Jaké asi tak může být napětí na bázi T9 (diodě báze emitor v propustném směru)?!?  Dle proudu cca 0,6V až 0,8V.
Pokud je napětí vyšší, tak je přechod pryč (přerušený přívod ) nebo studeňák apod... Není to FET, aby tam mohlo být větší napětí.

Zjednodušeně: Bipolární tranzistory (T9) se řídí proudem (mají proudový zesilovací činitel), FETy se řídí napětím (Transconductance tj. strmost = odezva výstupního proudu na vstupní napětí).

pozn: i u Bipolárních tranzistorů  lze mluvit o napěťovém řízení (ovšem na malé impedanci) smile  Vychází pak cca 60mV na změnu proudu o jeden řád. Cca to samé je ohřát tranzistor o 30°C (změna Ube je cca 2mV/1°C, obdobně je to u diod, LED apod.)...

Danhard: nebývale slušná komunikace smile

rvx73: Když ti někdo něco radí, tak se nad tím aspoň zamysli (změř to). Je to produktivnější než tvoje: nemohlo by to být něco jiného ?!?

(upravil rvx73 17. 6. 2014 8:47)

Re: Transiwatt

ok ok, jdu vyměnit KC809 (snad ho někde po šuplatech najdu)  smile

díky za rady

(upravil Hordek 28. 6. 2014 15:05)

Re: Transiwatt

.

Re: Transiwatt

Nie, meral som ho len s budením cez ten dvojtranzistorový korekčák, tak ako sa reálne používa. Ten korekčák je ale v A-čku s pomerne vysokým Ucc a NFB, takže nepredpokladám, že by nejak významne prispieval k celkovému skresleniu.

Re: Transiwatt

Jak jsem již postoval, dostal jsem povolení zveřejnit návrh desky pro TW120, kterou namaloval zdejší člen dhaman. Začlenil jsem do ní úpravy, které navrhnul danhard. Takže pokud by měl někdo zájem, nechám to vyrobit.

http://elektrotest.cz/files/images/elektro/tw120dan.png

Re: Transiwatt

JEEE To je krása kolik bude stát vzal bych dvě .

Re: Transiwatt

Na co 2? Jsou to 2 kanaly na 1 desce

Re: Transiwatt

Microclane, ty cesty by si měl mít tažené pod úhly 45°, taky bacha na izolační mezery.

Napadlo mě ještě, že by se dala ta deska upravit na rozměry původní co byla v TW40. Použily by se úpravy, které zde byly zmíněny, ani bych se nebál ponechání TO3 pouzder koncových tranzistorů. Také oddělit napájecí zdroje (byť by to bylo napájeno jen z toho jednoho sekundáru). Přidal by se ke zdrojům i ten pomocny stabilizátor pro korekce. Výsledkem by pak byla výměna desky kus za kus v TW40. Na aukru se válí vraků dost. Celkové náklady na takový zesilovač by pak byly malé. Otázka je ale jestli se to ještě dokáže uchladit i s tím nastavením kliďáku v koncových tranzistorech. Případně by šel použít násobič Ube místo těch diod (za cenu dalšího tranzistoru za 10kč!) a nastavit smysluplný kliďák s ohledem na to chlazení. Jsem ochotný tomu pak i nakreslit desku kdyby o to byl zájem.

Jestli to budete někdo stavět, například m.sommer333, hoďte zde prosím pak nějaké poznatky, zkušenosti s chováním, chlazením, případně fotky. Díky.

Re: Transiwatt

Jo nenaš na desce chybu chybí tam jedna propojka . taky bych byl pro jeden zdroj .
Jasně dva kusy jeden zesilovač pro kámoše . Díky .