Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Proč hraje 1500hz když se dělí 5kHz/18dB

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [18]

Téma: Proč hraje 1500hz když se dělí 5kHz/18dB

Zdravím všem o víkendu jsem si dodělal konečně bedny a osadil je 1" Selenium D220Ti a 15" Beta3 15LB075
jako výhybku pro základ jsem použil od Dexon která je od výroby dělená na 5kHz/18dB na driver a bez útlumu

když jsem si pouštěl frekvence do bedny s testovacího CD zarazilo mě že ten driver hraje i frekvence 1500hz
což samozřejmě ten basový reproduktor hraje taky neboť má útlum jen 6dB ale nevím kde to Dexon dělí...

Jak je vidět s obrázků výhybku mám prozatím namontovanou vzadu pro jednodušší odladění a úpravy smile
Chápu že to dělení 5khz mám moc vysoko ale proč ho nastavovat níže když driver to hraje stejně :-/

jinak ten útlum prozatím nevím kolik přesně nastavit, ale tuším že asi o 13dB (driver 109dB a woofer 96dB)

http://kactus.sweb.cz/1.jpg
http://kactus.sweb.cz/5.jpg


Stejné téma, přemístěno:

Spoiler

Zdravím všechny o víkendu jsem konečně skoro dokončil projekt ale díky výhybce jsem skoro ve slepé uličce :-/
neboť jsem si postavil reprobedny ze skeletu kopie TAURUS a osadil 1" Selenium a neznámý 15" BETA3 15LB075

jako na vzhled vypadají opravdu zajímavě ale po puštění už každého odradí ten nekvalitní zvuk, jenže co stím?
takovou diskuzi jsem rozjel tady na foru v odkazu níže, takže kdyby někdo rád poradil jak to celé zachránit smile

odkaz na diskuzi ohledně těchto reprobeden a výhybek zde: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=19741

http://kactus.sweb.cz/2.jpg http://kactus.sweb.cz/3.jpg

Re: Proč hraje 1500hz když se dělí 5kHz/18dB

Takový krásný bedny máš  tak hnusnou výhybku hnusným způsobem pokoušíš.

Proč si nepoužil nějakou sestavu odtud? http://www.prodance.cz/mereni/sestavy-s-15quot.html

Vyhybku je potřeba změřit, nikoliv odhadnout. Doby, kdy se to počítalo z "támhle nějakých vzorečků" jsou dávno pryč.

Re: Proč hraje 1500hz když se dělí 5kHz/18dB

Kdybych to měl čím změřit tak už to měřím, ale pořád jsem se nedokopal ne sehnat měřící mikrofon ale co sním a jak :-/
Proto bych tedy na začátek zvolil tu metodu klasického počítání, vím že vždycky všechno dělám složitě ale baví mě to smile

Tuto výhybku jsem použil jen jako základ, tj hotový plošnák včetně drah (většinou klasické zapojení) má svorky i ochranu
a hlavně jsem za jednu dal pouze pár korun a ne za cenu nové, nebo té odladěné pro jinou bednu a zbytečně předražené

(upravil Hazys 16. 6. 2014 17:17)

Re: Proč hraje 1500hz když se dělí 5kHz/18dB

Místní tě beztak stejně budou kopat pouze směrem k tomu, aby sis měřící vybavení sehnal nebo bednu dal někomu změřit, protože všechno ostatní je polovičaté řešení naprd smile

Když tam máš tu D220, koukl ses na ty prodance měření/sestavy? Proč si nepoužil něco odtud? (Nebo ty SECO basáky byly taky SECOndhand? smile )

//Ad tvé druhé téma vedle v projektech.. Jak to napravit: Změřit ten prapodivnej basák (mě teda nic ta značka neříká) a podle toho vymysliet vhybku jak se patří, NEBO, ty seco repráky někomu SECOndhendovat (prodat), a spasovat to třeba s Deltou 15, nebo prostě jiným "normálním a dobře známým" repro. I když měření se asi nevyhneš, neb na tebou užitou hornu (zvukovod k driveru) na prodance žádné měření nevidím.

(upravil kactuscz 16. 6. 2014 18:17)

Re: Proč hraje 1500hz když se dělí 5kHz/18dB

Je mi jasne ze casem se dokopu k vlastnimu mereni,  ale pokud nemam tuto techniku ani kdybych si ji poridil tak me samotneho to moc nezachrani, pokud stim neumim a nevim jak to spravne vyuzit ve vysledek ktery potrebuji... sad

Jinak ty basaky Beta3 jsou mi taky zahadny a i kdyz jsem hodne googlil a ne jen prvni odkaz na Seco tak jsem toho taky moc nenasel, ale ani to me nezklamalo ani neodradilo od toho jaky mam plany a jak to spravne pro sebe vyuzit

Zapomel jsem se zminit ze ten basak je 350w 4ohm a ze me to tak vyhovuje nebot k tomu mam i odpovidiajici zesik
Pokud bych mel reproduktor rekneme treba Delta nejcasteji 8ohm o vykonu kolem 400w az 500w tak cim to krmit...

Re: Proč hraje 1500hz když se dělí 5kHz/18dB

kactus,ty máš 4 ohm repro a 8 ohm výhybku?

Re: Proč hraje 1500hz když se dělí 5kHz/18dB

4ohm je jenom basak ktery ma utlum 6dB tj serii civky na vyhybce. me je netrapi co hraje on, ale co hraje driver
Ten uz je 8ohm a zapojen do odpovidajici vyhybky na 8ohm driver ktera to deli na 5khz ale hraje to i pod 2khz...?

Samozrejme ze pri tech testech byl basak vypnuty a frekvenci jsem sledoval poslechem tech frekvenci na driveru
Teprve az kolem 1200hz se zvuk pomalu stracel a pak prestal hrat ty spodni frekvence. Nebo to mam namalovat?

Re: Proč hraje 1500hz když se dělí 5kHz/18dB

Nedávno jsem dolaďoval podobnou kombinaci repro s tou samou výhybkou.Oba repro měly 8 ohm.Skončil jsme tak,že jsem přidal další větší tlumivku před středobas,vyhodil žárovku a místo ní dal výkonový rezistor 24 ohm.Do té doby to bylo uřvané od středů výše jak popisuješ.Po úpravě se to krásně zklidnilo.

Re: Proč hraje 1500hz když se dělí 5kHz/18dB

hm zajímavý příspěvek smile a jak rozdílné byly ty reproduktory (v dB)? není hodnota 24ohm nějak moc? opravdu se vyplatilo ji dát místo žárovky?
na plošném spoji je místo pro dva rezistory, tak jak se dělá správně útlum pro výškový reproduktor.  A ten rezistor byl jak výkonný? kolika watový

(upravil microlan 17. 6. 2014 9:06)

Re: Proč hraje 1500hz když se dělí 5kHz/18dB

Tvoje představa, že driver s účinností 113 dB, při kmitočtu o 1,5 oktávy níž než dělicí kmitočet  bude úplně zticha je velice mylná

Re: Proč hraje 1500hz když se dělí 5kHz/18dB

Hm taky zajimavy komentar ale nejak mu nerozumim. Z moji uvahy kdy doporucena delici frekvence pro D220ti
Je standartne v kombinaci s 15" kolem tusim 1600hz tak asi z duvodu aby nehral kmitocty nizsi nez tato frekvence
Chapu ze treba kolem 1khz to jeste piskne. Dvoupasmove vyhybky se vetsinou vyrabi kolem 3,5 nebo 5khz atd...
Kdyz pouziju skoro tu nejvyssi moznou frekvenci na deleni zarazi me, ze ten driver hraje i hodne nizke kmitocty

(upravil microlan 17. 6. 2014 10:52)

Re: Proč hraje 1500hz když se dělí 5kHz/18dB

Ach jo, když do toho pustíš napětí, který na impedanci měniče dá 1W příkonu, tak z 1m máš akustických 113dB, bez výhybky. S ideální výhybkou 18 dB na oktávu máš o 2 oktávy níž (1250 Hz): 113 - 2 x 18 = 77 dB a to je slyšitelná intenzita zvuku, tak co tu furt řešíš? Až srovnáš citlivost s basákem, tak to bude zas o něco míň

Re: Proč hraje 1500hz když se dělí 5kHz/18dB

S tou slyšitelností to máš tak,jak ti píše microlan.Rozdíl citlivostí u těch repro přesně nevím.Středobas byl nějaký neodym 15" od Cimbaly co už nemá v nabídce a výšku můžu zjistit.Tu hodnotu rezistoru máš jen orientačně aby ses měl čeho chytit,protože evidentně v tom plaveš.Výsledný odpor měl zatížení 150W asi,šuplíkové zásoby.Ten útlum si proveď jak chceš.Ta žárovka je předřazena celé výškové větvi výhybky,tak jsem zvolil toto řešení.Mám regulovatelné výkonové potenciometry,takže výsledný projev boxů jsme ladili už přímo s majitelem.A jen zatlumení nestačilo.Ještě ta tlumivka před středobas.

(upravil kactuscz 17. 6. 2014 12:40)

Re: Proč hraje 1500hz když se dělí 5kHz/18dB

No chápu že vtom plavu ale při první výhybce se není čemu divit. Koupit odladěná se nedá což je logické ale jako základ postačí aby se upravila.
Jinak stou citlivostí a výsledným výkonem to chápu. Ale když slyším jak to řve kolem 5khz a kolem 3khz i více a pak 2khz skoro stejný jak těch 5...

Chápu že moje uši nejsou žádné super dokonalé ale podle vnímání té intenzity zhruba ve vzdálenosti 1m a více ten rozdíl klesá až pod 2khz...
Což jsem si myslel přesně že se bude dít kolem těch 5khz na kterých je ta výhybka stavěná. A útlum to samozřejmě sníží a ořízne teoreticky výš

(upravil jardag69 17. 6. 2014 14:50)

Re: Proč hraje 1500hz když se dělí 5kHz/18dB

Nikdy jsem výhybku pro takový výkon a použití nedělal. Tak je to možná špatně. Ale zkusil bych to takhle.
http://i.imgur.com/Le3GdLt.png

S tím, že těsně před výškáčem je vyskládaný výkonový odpor cca 25 ohmů. Třeba 6x150ohm/25W paralerně.
Tlumivku před basákem ze silného drátu (2-2.4mm) na mechanicky pevné kostřičce, ideálně zalít lakem.
Kondíky vyskládat z menších paralerně, stejně jako odpory. Kondíky minimálně na 160V, klidně bych dal i na 250V.

Případně jinak a možná lépe. Odpor dát před výškovou výhybku, před C5.
Pak budou hodnoty

http://i.imgur.com/aAiKcSf.png

(upravil microlan 17. 6. 2014 15:04)

Re: Proč hraje 1500hz když se dělí 5kHz/18dB

To je právě ten Tvůj velký omyl, sluchem -+ 500 Hz od dělicího kmitočtu 5 kHz nerozeznáš ŽÁDNOU změnu v intenzitě

Tady si múžeš zkalibrovat ten svůj měřák (ucho) pro různé intenzity zvuku, zejména si všimni hlubokého údolí okolo 5 kHz pro všechny intenzity


http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/sound/imgsou/msens.gif

(upravil jardag69 17. 6. 2014 15:22)

Re: Proč hraje 1500hz když se dělí 5kHz/18dB

Počítám, že na hrubé měření kolem děličky 3kHz bude stačit obyčejná kapsle za pár korun. Třeba zrovna MCE 2500 z Gesu nebo GM.
Plus ARTA.

Na odladění výhybky při malém výkonu, stačí obyčejnější součástky. Možná se ve finále budou dost lišit od učebnicových výpočtů.

Re: Proč hraje 1500hz když se dělí 5kHz/18dB

jardag69: K příspěvku #15 ... nechce se mi to přepočítávat, ale jestli jsi u první varianty počítal výhybku pro odpor výškového reproduktoru 25+8 ohm, tak se bude skutečná dělící frekvence blížit výpočtu přesněji než v druhém případě. V prvním případě bude významná část impedance reproduktoru tvořena odporem a jednoduché vzorečky pro výhybky nahrazují impedanci reproduktoru odporem.
Kondenzátory použít polypropylenové na napětí 160V a vyšší.

Příspěvky [18]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Proč hraje 1500hz když se dělí 5kHz/18dB

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£