Téma: Jak prodloužit dobu napájení zdroje?

Omlouvám se za trochu nešikovnou formulaci nadpisu,ale potřebuju pomoci s jedním problémem.
Celou audio sestavu mám píchnutou na dálkově spínanou zásuvku.V okamžiku vypnutí nastává problém.Ochrany sice téměř okamžitě odepnou reproduktory od koncových zesilovačů,ale aktivní vyhýbka je bohužel rychlejší a dokáže vyvolat slušný práskanec do membrán.Proto potřebuju nějak prodloužit dobu jejího napájení,aby byly ochrany reproduktorů rychlejší.Napadla mě přidaná kapacita na primáru trafa zdroje vyhybky.případně nějaký pomocný stand by obvod.
Přivítám jakkoukoliv radu,předem děkuji.

Re: Jak prodloužit dobu napájení zdroje?

Jedině bys přidal kapacitu na sekundáru, na primár nic necpi proboha. Očividně to bude hodně kvalitní výhybka, když dokáže udělat takovej bordel.

Re: Jak prodloužit dobu napájení zdroje?

Má tá výhybka v napájacej alebo signálovej časti nejake relé? Ak áno tak je potrebné riešiť tie paralelnou kapacitou k vinutiu. O tých relé píšem pre to že je dosť tažko predstavitelné že by tých pár desiatok ms maximálne stoviek došlo k uplnému vybitiu kondenzátorov zdrojovej časti tej aktívnej výhybky... Ked to tak je tak by sa kapacita mala určite navýšiť. V prípade tých relé by bolo skôr dobré zistiť či nedochádza k uplnému odpojeniu GND a vtedy to môže "lupať" a upraviť to tak aby sa GND neodpájalo alebo odpájalo s časovím opozdením. Ked nebude dochádzať k okamžitému odpojeniu GND tak sa neprejavia relé ale ani okamzitý výpadok napájacieho napätia.

Re: Jak prodloužit dobu napájení zdroje?

Žádné relé to nemá.Je to deska podobná třeba MiniDSP .Vyžaduje 2x15 a 1x5 napájení.Zkoušel jsem pověsit kapacity za stabilizátory na vstup do desky,ale bez valného výsledku.Spotřeba by měla být 25mA na 15V a 100mA na 5ti voltech.
Včera jsem zjistil,že pokud nemají trafíčka dostatečné chlazení,padá jejich napětí a ozývají se série lupanců.Takže to vypadá,že jakýkoliv pohyb napájecího napětí vyvolává ty lupance.
Je to jen dočasné řešení,hodlám se vrátit k pasivu,ale chci aby to byl funkční celek.

Re: Jak prodloužit dobu napájení zdroje?

čím napájíš ochrany? mají v napájení paralelně rezistor na vybití filtrace?jaké jsou tam filtrační kondenzátory? možná pomůže opak, zmenšit filtraci na napájení relátek
Ty malé trafíčka jsou dvě? jedno je 230 - 2x 11V a jedno je 230 - 1x4V? nebo jak to je?
Při zapínání ti to lupe?píšeš že filtrace za stabilizátory nefunguje - víš proč? - protože stabilizátor jako IO sám o sobě propouští do země přebytečné napětí, proto se ti ta kapacita vybije dřív než v ochranách.

(upravil Anti 7. 4. 2014 18:40)

Re: Jak prodloužit dobu napájení zdroje?

Ochrany jsou od EZK,snímají střídavé napětí,měli by odepnout jakmile napěti na sekundáru zmizne.
Trafíčka jsou dvě,jedno 2x19 a druhé 1x9.

Re: Jak prodloužit dobu napájení zdroje?

Tak jsem dnes otestoval inovované zapojení napájení vyhýbky.Jak před tak za stabilizátory ve zdrojích jsem nacpal velké kapacity.Výsledek se dostavil.Po vypnutí je absolutní ticho,ani sebemenší lupanec...

Re: Jak prodloužit dobu napájení zdroje?

mno... tem stabilizatorum se velke kapacity za nimi moc zamlouvat nebudou, pri zapnuti si vezmou docela velky nabijeci proud... pokud jsou to nejake IO typu 78xx tak to mozna ustoji (zabere nadproudova ochrana a az se kond pomalu nabije, tak prejde stab. do normalniho rezimu), ale pokud si pamatuju, kdysi to Tesla ani u MH78xx nedoporucovala, na vyst. doporucovali max. 100nF, jinak hrozilo rozkmitani... Ja bych radeji nechal velke kapacity jen na vstupu stabilizatoru...

Web

Re: Jak prodloužit dobu napájení zdroje?

Velké kapacity se nebudou líbit ani usměrňovacím diodám, jestli jsou dimenzované stejně mistrovsky jako to tráfko. Chvíli to třeba vydrží a jednoho dne se to odebere. Nechlazenému tráfku se ohřeje vinutí a napětí padne na vnitřním odporu odporovější mědi. Znamená to jednak že tam není žádná rezerva a jednak že to tráfko prožije svůj život v teplotách před upečením, taky to může zlobit na spodní hranici síťového napětí, když bude někdy zatížená síť. Nebylo by lepší tu výhybku eliminovat dopryč, dokud je čas?

(upravil Hazys 4. 6. 2014 12:31)

Re: Jak prodloužit dobu napájení zdroje?

Tesla ani u MH78xx nedoporucovala, na vyst. doporucovali max. 100nF, jinak hrozilo rozkmitani...

MH78xx ... akor si myslel MA78xx
A to s těmi 100nF je prázdný kec, není to pravda.

Re: Jak prodloužit dobu napájení zdroje?

Jak diody,tak stabilizátory si "vezmou" jen to co jim dá zdroj.
Vyhýbka má  psaných 25mA na 15 voltech a sto milířů na pěti voltech.Jedno tráfko má 2x19v/50mA a druhé 9V/175mA vycházel jsem z toho že téměř dvojnásobné dimenzování je dostatečné.Stabilizátory i diody jsou klasika 1A,což by snad mělo taky stačit.

Re: Jak prodloužit dobu napájení zdroje?

Crifodo takový trafíčka nemůžou ublížit diodám  ani při sebevětších kapacitách a jejich nabíjení trvá krátkou dobu, tak ani přetížení traf nehrozí. Napsal jsi nesmysl.