Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 5)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovače Tesla AUJ

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 100]

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Ano, poprosil bych

To nevadí, dá se to v PC spojit...

Tak až někdy získáte ty data... Jen mě zajímá, jak vypadá konstrukce..

(upravil danhard 15. 9. 2013 22:18)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Stačí ti pdfko ?
http://volny.cz/danhard/AZK153.pdf

(upravil sinclair 17. 9. 2013 0:37)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

No vida, mám to bez práce smile

Udělal jsem několik kopií tohoto komba, ale jen s jedním reproduktorem-12"Celestionem Vintage 30, kde vůbec nevadilo, že je osmiohmový-má totiž takovou charakteristickou citlivost, že i těch cca 25W z tohoto koncáku /ano, dával víc, protože jsem použil transformátorek s trochu vyšším sek. napětím/ bohatě stačilo. ARO nejsou zrovna moc kytarové reproduktory a to ani na cvičení. V jednom či dvou kusech jsem zkoušel měnit diody VD3-VD6 /KA261/ jednak za GAZ51 a pak i za GA206, mělo to s nimi při divokém přebuzení "kulatější" zvuk, kdežto s KA to bylo takové jedovatě ostré. Experimentům se meze nekladou, lze kombinovat křemíky s germaniem, případně i s LED, nebo nízkonapěťovými zenerkami, to jsem ale nezkoušel, tolik jsem jich zas neudělal /asi jen 10/. Filmy skončily bůhvíkde, napěťovou desku jsem měl překreslenou tuší na pauzák, upravené hnízda na operáky v DIP8 a pak přefocené a zretušované v tehdejší Fotografii na technický film. POZOR, desky jsou v originálním servisu zmenšené, já jsem správný rozměr trefil podle kondenzátorů TE986 500uF/35V, podle roztečí nožek ležatých cermetových trimrů a dalších prvků. Finální rozměry desek si už ale nepamatuji, ale můžu to zkusit najít.
Vhodné je místo orig. budičů použít KD139/140, koncové tranzistory, které se dneska v rozumných parametrech už budou blbě shánět, se dají bez potíží použít /originály STM/ BD711/712, nebo i BD911/912, kolektor a emitor je vhodné připojit od chladiče do desky co nejkratšími lanky 1mm2, báze stačí slabší, třeba 0,35mm2. V posledních několika exemplářích jsem byl nucen předělat řízení klidového proudu na násobič Ube, protože v nich naprosto nevysvětlitelně odcházely koncáky, potažmo i budiče a samozřejmě i VT7. Po opravě jsem na to přišel, majitelé ona komba tavili co to dalo a i přes dost velké chladiče VT7 předpětí neudržel, kliďák při nějakých 65°C vyjel až na 300mA a dále rostl, až došlo k tepelnému průrazu. S násobičem Ube se už nic podobného nestalo, kliďák držel jak přibitý, přiznám se, že zapojení jsem s malými úpravami odporů okopíroval z tehdy čerstvě vyjdené přílohy AR s autozesilovači, konkrétně z DPA280.
Ještě k tomu jfetu-BF245 není zrovna to pravé ořechové, používal jsem už tehdy v KTE electronic běžně sehnatelné 2SK117BL, dnes jsou k dispozici i daleko lepší jfety, ale podle mě by to měly být jfety skupin BL nebo GR.
Stejně jako na vstupu, tak i na pozici EN2 jsem ze začátku používal vybrané MAB356, ale pak jsem přešel na TL071, opět docela lacino tehdy sehnatelné u KTE electronic.
Některé vyrobené kusy měly i line-out, záměrně vzatý až z výstupu koncového stupně - přes odporový dělič 10k:1k, oddělovací MKT 4,7uF/100V na symetrizační transformátorek 3AN670.07, na sekundáru zatížený odporem 3k3, připojený na XLR konektor, piny 2 a 3, pin 1 nezapojen. Je samozřejmě možné vzít lineout signál i před koncovým stupněm, ale je třeba počítat s tím, že nebude mít takovou úroveň, konkrétně asi jen 800mV. Signál se přes oddělovací odpor 2k2 a MKT4,7uF/100V odbočí z horního konce vstupního trimru koncového stupně, opět přes transformátorek 3AN670.07, na sekundáru zatížený RC členem 6k8+1n a zapojený na piny XLR podle předchozího. Je samozřejmě možné lineout udělat i 6,3mm jackem, ovšem celoplastovým a zapojeným jako symetrický, tj. zelený vodič trafa na špičku, černý na mezikroužek, zem nezapojena. Bílý /žlutý/ vodič trafa, což je kostra plechů trafíčka uvnitř "vejce" se v takovýchto případech spojuje se studeným koncem primáru, což je modrý vodič, ve finálu připojený na GND koncového stupně, druhý vodič primáru je červený.

Web

(upravil danhard 17. 9. 2013 2:11)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Když oni ty mladý asi neumějí hledat smile
Nechápu to, protože většinou najdu do 20 vteřin na netu i odpovědi na věci kterejm vůbec nerozumím ?
Nebudu tak sebekritický, jsem Brouk Pytlík, takže rozumím všemu smile

Re: Zesilovače Tesla AUJ

K AZK153 - pletu se, nebo se pak něco podobného vyrábělo pod názvem Tiger? Tohle kombo jsem kdysi měl, hrálo docela hezky...

Web

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Myslím, že nee, pokud vím, tak cosi s názvem Tiger vyráběl pan Horký - HOT Amps.

Ono se říká, že na netu je všecko - já bych jen doplnil, že SKORO všecko, zkuste třeba někdo najít schéma efektového zařízení AGO301 z Tesly Vráble. Nenajdete. A totéž se týká spousty dalších věcí.

Web

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Chlapci, tak mi to nedalo a historický, první tranzistorový výkonový modul AUJ630 z Vráblí jsem si pořádně prohlédl. Dosti pravděpodobně to konstruoval někdo jiný, než pozdější křemíkové AUJ635, 636 a 637, včetně 500W modulu ADJ636A.
Je to velmi chytře a poměrně výrobně jednoduché, čtyři 7NU74 /ještě dnes by se daly považovat za paralelní dvojice a páry/ jsou umístěné na MĚDĚNÝCH chladičích /ten černý elox mě zmátl, myslel jsem, že je to AL/, takže to muselo být i výrobně hodně drahé. Na každém z chladičů je termostat s vypínací teplotou 60°C, velmi dokonale má stabilizovány pracovní body i budicí zesilovač. V rámci důkladné revize jsem vyměnil jednu GC509 v diferenčním zesilovači, která měla poměrně velký zbytkový proud a betu při Ic=10mA pouze 30, tak jsem do diferenčního zesilovače osadil pár "vojenských" GC519 s betou kolem stovky, minimálním zbytkovým proudem, staré typy elektrolytů jsem koupil u Hančů a ejhle-modul úplně přestal zkreslovat a dává při síťovém napětí 233V přes 120W.
Upozorňuju ještě na jednu věc: díky nízkému Ft se germaniové zesilovače nesmí měřit pod plným výkonem při kmitočtu vyšším, než asi 5kHz, pokud ovšem na takový provoz není adekvátně dimenzován budič - jinak totiž odstřelíte budiče /konce to kupodivu téměř vždy přežijí/ a někdy to odsere i rozkmitový stupeň a bootstrapový elyt.
Například v takovém stereozesilovači Transiwatt 3G a 30G je velmi vhodné použít jako budicí tranzistory dobře vybrané páry GC510K/GC520K, pak je i takový germaniový zesilovač schopen dávat plný výkon přes 10kHz /s koncáky 0C27/. Vyhněte se používání tranzistorů 0C26 a 2-7NU73 a potom 2-7NU74, mají ukrutně nízký Ft a už kolem 5kHz jejich proudová beta při vyšších proudech klesá doslova na jednotky, nikoli desítky. Mám tu teď na opravě TW30G a nekecám, doslova si s ním nevím rady-přitom je to přístroj skládaný ze stavebnice a hodně dlouho zřejmě fungoval...

Web

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Leoši a mohl by si pořídit nějaký fotky toho AUJ 630 ? Nejlíp i schéma ?? Moc moc prosím za všechny.

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Stavím se do fronty jako druhý zvědavý!!

Re: Zesilovače Tesla AUJ

2 Dockinez - komba Tiger a taky celoelektronkové zesilovače toho jména se vyráběly v Tesle Třinec, komba byly nějaká inspirace jedním tranzistorovým Fenderem, a dělaly se s repry Tesla nebo Celestion G10D25...
Těch celoelektronkáčů se moc evyrobilo, a část výroby se asi dokončila po rozprodeji zásob Tesly.

Web

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Pánové nevíte někdo kde dokážou svařit hliník ? Potřebuju spojit k sobě dvě Al chladící žebra.

Re: Zesilovače Tesla AUJ

odkud seš? v Brně vím o mnoha firmách.
Jo a taky je důležitý, z čeho ten chladič je. Ne každá věc vypadající jako hliník je hliník... většinou jsou to slitiny a ne všecky jsou svařitelné.

(upravil limak 19. 1. 2014 21:44)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Jsem od Plzně, takže Brno asi neklapne. Jsou to přesně takový profily, který měly na bocích kastle první rozhlasový ústředny Seak. Nechal jsem si je nařezat na zakázku. Jsou holý, bez eloxu ani barvy. Představoval bych si to tak, jako byly svařený chladiče ve zdroji v čsl. počítači IQ 151.

Chci se zeptet, jak přesně vnímáte u zesíku termín "Bridge Mode" ? Měl by tím ze dvoukanálovýho zesíku vzniknout jeden, s dvojnásobným výkonem. Mám 2 konce 800 W/4 Ohm. Každej z nich obsahuje 2 zesíky 400 W zapojený do můstku. Je jasný, že 2 můstky už znovu do můstku zapojit nejdou, takže k dosežení výkonu 1 x 1600 W se to musí zapojit jináč. Nebudu mlžit, jedná se o zesík Mison A 2800, jehož vnitřnosti chci nacpat do kastle od Tesla A 2800. O něm tu kolujou akorát spekulace. Na jeho kastli je zezadu u výstupních svorek vyznačeno, že Brigde vznikne spojením "+" svorky prvního kanálu s "-" svorkou druhýho kanálu. Čili oba konce pojedou v sérii 1600 W/8 Ohm. Po tomhle propojení by se měla na předním panelu rozsvítit LEDka "Brigdes". Ten Mison by měl mít podobný zapojení jako ta Tesla, ale Brigde provoz neumožňuje, páč oba kanály jsou napájený ze stejnýho zdroje. Šlo by to ale upravit, pač síťovej torojd 3000 VA má celkem 4 schodný sekundární vinutí zapojený kvůli proudu dva a dva paralelně do bifiláru. Když bych to rozpojil získám tím dva nezávislý symetrický zdroje. K tomu dva usměrňovače s filtrama a Bridge je na světě. Nevim jestli se ale do týhle úpravy pouštět, nebo to nechat normálně 2 x 800 W.

Matouši zač vyměníš ten svůj pření panel Tesla A 2800 s kontrolkou Brigdes ??? Já ji tam nemám.

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Ahoj, zkus Záhoru u nás v Rokycanech http://www.firmy.cz/detail/484801-karel … mesto.html , co jsem slyšel, tak vaří hliník docela dobře.

Re: Zesilovače Tesla AUJ

OK díky, zkusím se zeptat.

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Pre lIMAK-a Ano dajú sa zapojiť do mosta aj tzv mostíkove zosiky ( ako uvadzaš  2 x 400 W do mosta je 800 W -8 R  jeden kanal  a to celé do série s identickým druhím kanalom ) za predpokladu že sú sekundarne vynutia nezavislé  . Ked ma pamet neklame tak Crown macrotech je tak riešení.

(upravil limak 1. 6. 2014 15:37)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Ahoj všem. Sinclaire v příspěvku č.30 jsi napsal, že rú AUA 120 byla vystavená na jarním brněnském veletrhu v roce 1959. Jakej byl tedy v této rú osazenej tuner a gramochassis, když se rádio Havana vyrábělo až od roku 1965 a gramofon HC 646 od roku 1964 ???

Jináč zmiňovanou AUA 120 jsem asi před měsícem přišmejkal domů. Abych byl konkrétní, jedná se o typ AUA 110, pouze s jedním konc. st. AUJ 620 (ta se moc často nevidí). Je zachovalá, akorát se rozpadly plexisklový kryty, takže to musím něčim slepit. Jako přijímač je osazena upravená Havana 431B, gramec už novější typ HC 07 a magič B 54. Musel jsem akorát vyměnit prasklou anodovou žárovku v konci a dát „novej“ anodovej vypínač na řídicím pracovišti, poněvač měl ulomenou páčku (jsou tam starý bakeliťáky). Jinak nebylo třeba na nic sáhnout, dokonce i předpětí pro EL 34 sedělo. Do poslední chvíle sloužila jako školní rozhlas v měšťance.

http://upnisito.cz/images/2014_06/690POP_tn.jpg http://upnisito.cz/images/2014_06/195mkm_tn.jpg http://upnisito.cz/images/2014_06/849brb_tn.jpg

(upravil Švábek 20. 10. 2014 9:43)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Dobrý den,
používáme rozhlasovou ústřednu AUA230 s osazenými dvěma výkonovými moduly AUJ636 (myslel jsem, že je to AUJ635, ale dle popisu od siclaira jsem poznal, že je to inovovaný typ AUJ636 bez výkonových 10W diod) pracujícími do paralelu. Mimochodem smekám před sinclairovými znalostmi a ochotou podělit se o ně. Krmíme tím 17 tlakových reproduktorů 15W. Jeden modul přestal fungovat - zjištěno dle zhasnuté kontrolky na ústředně. Modul jsem vytáhl a prvotním změřením jsem zjistil, že byly přepáleny pojistky F4A/250V a koncové tranzistory KD503 mají na přechodu C-E trvale nulový odpor. Modul bych chtěl opravit - vyměním tedy oba tranzistory. Chtěl bych to ale celé udělat poctivě a nastavit a zkontrolovat všechno, co lze. Přístrojové vybavení, myslím si, mám dostatečné (osciloskop, generátor, autotrafo, multimetry...). K dispozici mám servisní manuál od ústředny AUA 230. Otázka tedy zní: existuje ještě nějaký jiný návod jak AUJ636 kompletně nastavit i s ochranami, nebo mám postupovat dle servisního návodu ústředny? Na co si dát pozor, nějaké záludnosti nebo špeky? Děkuji za všechny rady.

(upravil miro 20. 10. 2014 19:35)

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Co si vzpomínám, tak důležitý bylo prověřit 5W odpor 3,3 Ohm v boucherotu na výst. trafu. Jinak tyhle koncáky neměly rády připojení bez zátěže. A nastavení proudový ochrany (dva trimry na modulu) bylo vždycky tak trochu loterie, když se to udělalo podle předpisu tak to někdy zakmitávalo.

Re: Zesilovače Tesla AUJ

Ahoj, kamarád mi věnoval AUA 4944, sice nekompletní, ale v pěkném stavu. Rád bych se zeptal, jestli by se vstupní jednotky, nebo sumární jednotky daly využít jako předzesilovače do komba nebo pro hi-fi a jak je to s jejich kvalitou zvuku. Také jestli někdo zná parametry traf z AUJ 637, zda by se daly využít v nějakém schopném konc. zesilovači. Díky

Příspěvky [61 až 80 z 100]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovače Tesla AUJ

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£