Téma: Nízký centr

Řešil jste někdo problém konstrukce co nejnižšího centru? Myslím tím případ, kdy nad televizí zbývá velmi málo místa.

Napadlo mě použít oválné až podlouhlé reproduktory jako bývalo ARZ 689 (Pokud se nějaké slušné vyrábí, o čemž pochybuji.) A nebo větší počet malinkých středobasů.
Obojí ale způsobí problém se směrovostí. Kdyby se reproduktory sestavily do oblouku, dala by se snad u vyšších kmitočtů sestavit přijatelná směrovka ve tvaru kopretiny, ale co s tím na basech? A to zatím neuvažuji o navázání na výškový reprák. Nenarazili jste někdo na řešení tohoto problému?

(upravil Halen 1. 9. 2007 22:15)

Re: Nízký centr

Tripasmovy centr. Siroka, nizka, hluboka ozvucnice. V uzkem "cele" stredak+vyskac (nebo Appolitoto S-V-S), do horniho vika stredobas co pujde do maximalne 150Hz ... A melo by to byt.

Re: Nízký centr

jak velky repro se ti tam vejdou? kolik tam mas mista?

Re: Nízký centr

Pasivní dělení na max 150 Hz - to by byla pekelná cívka.

Re: Nízký centr

ani ne kdyz to das na zelezo...

Re: Nízký centr

A pod to sub. Takže ten středobas bude hrát pásmo tak 80-150. Nějak se mi to nelíbí.

Re: Nízký centr

V jednoduchosti je sila. Stredobas hrajici 80-150Hz, co je na tom spatneho?  Spis se mi nelibi stredobas hrajici 80-3000 smile Pak je jeste jedna moznost: klasicky centr a udelat vic prostoru nad televizi !

Re: Nízký centr

Quick solution: Pustit signál z centru do reproduktorů zabudovaných v TV. smile

Re: Nízký centr

Přestavuji obývací stěnu a jelikož stávající televize pomalu odchází, musím do budoucna počítat s větším místem na novou. Na centr ale zbyde přibližně 10 cm výšky. Ta koncepce se středobasem někde mimo čelní stěnu prakticky nepřichází v úvahu. V mém případě by musel hrát někam dolů do prostoru za obrazovku. Těsně nad ním jsou totiž police s A-V komponenty a ty výš posunout nejdou. Přepnout centr do repráků TV mě také napadlo, ale ty jsou u větších televizí dost daleko od sebe. A to pomíjím  jejich "kvalitu". Takže mě napadá jedině Line-Array naležato a do oblouku, třeba z takových Monacorů. Ale udělat z toho slušnější směrovku bude asi horor.

Re: Nízký centr

Já si myslím, že by ti tam stačil malý a slušný širokáč...

(upravil furious 3. 9. 2007 10:08)

Re: Nízký centr

http://www.d-s-t.com.au/images/HDS250_Make7.jpg

Myslím si že šikovně zvoleným měničem (třeba "extranízky" peerless  na obrázku) můžeš tam dostat podobně velký středobas - udělat díru až k okraji, případně čelní stenu trochu naklonit - možná to naklonení bude přispívat i ke zvuku - nevím jak vysoko bude ten centr.

Re: Nízký centr

spis by me zajimalo, jak resit centr pri pouziti platna (odhad 3m diag). pod/nad? pruzvucne se mi delat nechce hmm

(upravil 7tech 3. 9. 2007 12:14)

Re: Nízký centr

To Zorg: To záleží na vzdálenosti diváků. Pokud budou sedět dál, dal bych ho pod, ale jestli budou sedět blízko, bude to chtít průzvučné plátno jako ve skutečném kině.
S tím centrem se bojím toho, že jen dva malé basáčky v appolitu nezahrají dostatečně nízko. Proto to pořád tlačím do většího počtu měničů.

A co to uspořádat B-B-V-B-B, přičemž basáčky blíž středu dát do vzdálenosti prvního násobku a ty krajní druhého násobku λ s výhybkou 3. řádu?

Re: Nízký centr

7tech: http://www.partsexpress.com/webpage.cfm … oup_ID=844
nerikam ze nutne tohle jen sem chtel rict ze takove repra existuji.
Osobne si myslim ze abys mel centr jen 10cm vysokej musel bys sehnat repra prumeru tak 8cm. to moc nizko nepojede...a ani o takovych nevim. Ovsem kdyz malinko pridas muzes zkusit treba kombinaci P-B-M-V-M-B-P. Bas a pasiv trebas ten co postoval myslim micro nekde tady. a stredak bys uz urcite nejakej nasel...
ps. je to jen takovy napad

(upravil 7tech 3. 9. 2007 19:43)

Re: Nízký centr

Podle mě je amatérsky zvládnutelné appolito jedině dvoupásmo. A pokud třípásmo, tak výšky a středy nad sebou. (Což bych rád, pokud to tam narvu.) Uspořádání B-S-V-S-B už je šílenost, protože na děličce basy-středy to snad nikdo nemůže dát dohromady. Ani bassreflex nebo pasiv u centru se mi nezdá. Jak se projeví jeho vysoké GD v oblasti, kterou ještě hlavní bedny zahrají bez problémů?

Našel jsem směrovky prohnutého Line Array. Je to soustava 45´horn, takže s běžnými repráky by to do pásma středů mohlo být lepší.

Re: Nízký centr

Tohle sice až tak nesouvisí s původním tématem, ale zajímalo by mě, jaký máte názor na vertikální směrovost centru. U bežných beden se dávají repráky navazujících pásem do těch správných vzdáleností, aby i na dělíčce byl činitel směrovosti, co nejnižší. Ale není u centru správné snažit se ve vertikální rovině o opak? Prostě zvolit výšku vyzařovacího laloku tak akorát, aby z něho hlava "neutekla" a vše nad i pod potlačit? A nebylo by to vhodné i v horizontální rovině? Např. 60´široký lalok a dost. Co vy na to? Neslyšel jste někdo v centru pásek?