Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » PA a zvukařina » Aký je to typ ozvučnice a aké repro zvoliť

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [14]

(upravil Vsoft 13. 5. 2014 12:14)

Téma: Aký je to typ ozvučnice a aké repro zvoliť

Ahojte, kedysika som od jedného zvukára kúpil ozvučnice na 15" repro. Keďže sú mi pri PA sympatickejšie uzavreté systémy ako BR, alebo hornflex vybral som si tieto. Hovoril, že su to kopie Peavey a dal mi ich za pár korun pretože on ich už nevyužíva, prešiel na aktivne bedne. Ide o to, že som v podstate na nete od Peavey ani nikde inde nenašiel nič, čo by sa dalo zrovnať s tymto typom ozvučnice. Pozeral som horny, ale každá je konštruovaná trošku inak ako tieto moje. Nato, že som do toho zatiaľ hodil Zomax p1565/c hrajú prekvapivo slušne. Takže ak tento typ niekto pozná, povedzte mi názor na ten typ ozvučnice a aké repro v tej lacnejšej cenovej kategorii by sa tam aspoň trochu hodilo. Vďaka za názor prikladám foto a približnu schemu bedni.
http://i62.tinypic.com/2cqo3mr.jpg http://i61.tinypic.com/2j0kxgp.jpg

Re: Aký je to typ ozvučnice a aké repro zvoliť

Podle mne se jedná o určitou nuanci horny. Náčrt bohužel neříká, jak velký je objem pro repráček, předpokládám, že malý.
Pro repro pak platí, že je důležitější kvalita magnetu (vyšší Bl) a SPL, než velikost Xmax.
Při osazování se začínalo na Eminence Kappa 15LF, pokud mne paměť neplete. TOP bývaly BC 15PL100 nebo ještě lépe PD158.
Podle nich si můžeš vybírat kandidáty na osazení.

(upravil Vsoft 13. 5. 2014 21:58)

Re: Aký je to typ ozvučnice a aké repro zvoliť

Áno objem pre menič nieje príliš veľký a objem ozvučnice bohužiaľ neviem. Tiež som rozmýšľal na eminence kappa15lf. Ešte by som sa chcel opýtať, aký je doporučený činiteľ akosti pre takúto ozvučnicu. Počul som, že nižšie Qts je lepšie, no čítal som aj, že nízke Qts nieje moc vhodné pre uzavretý typ ozvučnice.
Každopádne ďakujem za rady smile

(upravil Otas 16. 5. 2014 17:25)

Re: Aký je to typ ozvučnice a aké repro zvoliť

Myslím si, že s tím Qts je to spíše myšleno opačně, tzn.  že vysoké Qts patří do uzavřené (ale velké!) ozvučnice.
Ty vzory repráků mají většinou velmi nízké Qts (a vysoké Bl) - což bývá jako dopad silného magnetu. Je potřebné, aby zahrály basy v malém prostoru, aby je ten malý objem příliš nezatlumil, aby ho dokázaly "zmáčknout" (jak si to jako mizerný teoretik představuji).
Já bych si připlatil a šel do 15PL100, rozdíl ceny je daleko menší, než rozdíl očekávatelných výsledků.
Prověř si ten Zomax (nechce se mi hledat jeho důležité parametry - Bl, SPL, Qts, Vas, Fs, Xmax, když je najdeš, dej je sem ke zhodnocení), klidně může být na úrovni Kappy15LF. Ta je jen o málo lepší, než low end, je vlastně první reprák od konce, který v takové bedně hraje. To bys pak nemusel nic kupovat, respektive nákup by nesplnil očekávání, byly by to vyhozené peníze, těch není nikdy dost.
Podle chlapů, co tam vyzkoušeli Kappu i ty lepší vyjmenované, je to dost velký rozdíl.

Re: Aký je to typ ozvučnice a aké repro zvoliť

Pozeral som ten B&C, no na Slovensku je ho pomaly nemožné zohnať, tak musím niečo popozerať. Našiel som aj nejake datasheet od toho Zomaxu:

Rdc       7,2
Le        1,47mH
Xmax   3,5mm
Z          8Ohm
Fs        30,2 Hz
Cms     359,2 mm/N
Mms     77,17 g
Rms     1,532 Kg/s
Qms     9,57
Qes      0,394
Qts       0,378
Bl         16,38
Vas      351,4 ltrs
SPL      96 dB
Sd       30-5000 Hz
Vd        581 cm2

(upravil Wili 15. 5. 2014 11:03)

Re: Aký je to typ ozvučnice a aké repro zvoliť

pozri prodance alebo dan acoustic, oni maju profi repra... okrem BaC su tiez vyborne repraky RCF.

Otas este zabudol spomenut ze repraky v snekoch by mali mat cim vacsi priemer cievky, co ale v podstate aj koresponduje s qts a BL.. a max. prikonom reproduktoru. Pretoze maximalna vychylka v sneku je dost obmedzovana malym objemom, preto velka cievka sa lepsie chladi / odvadza teplo.

Neviem aky mas rozpocet alebo aky vykon z toho potrebujes ale ja by som do 15" sneku dal RCF LF15G401 alebo ak mas vela penazi tak este lepsi LF15X401.



Neviem aky tvar ma ta horna a ci sa vobec oplati do toho pchat drahy reprak. Neviem ako presny je tvoj nakres ktory si dal hore, ale ak presne koresponduje s realom tak tie horny su zle spravene. Pretoze vyustenie reproduktoru by malo mat najmensi rozmer/objem a tento by sa mal smerom k vyustovaniu postupne zvacsovat. Podla nakresu vyssie to vyzera tak ze objem pred reprakom je vacsi ako komora ktorou ide von zvuk, co je zle.

Re: Aký je to typ ozvučnice a aké repro zvoliť

Je kopu repro čo sa hodia aj do horny, najlacnejšie asi čo by mohlo obstať v horne je Sovereign 15-400  ...  BL 18,6, EBP 115. Celkom zaujimavo sa cenovo javi teraz PD 152 aj keď to nie je repro priamo určeny do horny BL 22,9, EBP 141. Do horny su tiež vhodné aj menej basovvé repra napr. RCF MB15H401, B&C 15PLB76 ...

Nemyslím si že ta bedňa hra dobre s tým reprom čo tam je, neviem či je to skôr bedňou alebo reprom, no nebasuje, nekope to iba pľuvá alebo chrochtá... a podla mňa by mali byt otočené opadne hrdlami horny k podlahe alebo k sebe.

(upravil Vsoft 16. 5. 2014 1:58)

Re: Aký je to typ ozvučnice a aké repro zvoliť

djmayo: Počul si to keď vravíš, že to iba chrochtá ? smile Niečo teda už porozmyšlam, vďaka za rady. Ak nebudem so zvukom spokojny tak ich asi predam a postavim si 2x 18"X1sub
Čo sa týka tej horny, nákres som trošku pomylil, objem tunelu smerom k vyusteniu sa zvacsuje, na obrazku to je opačne. Takisto neviem, prečo by mali byť otočené hrdlom k zemi. Pravda, že aj mna to trošku trklo, prečo su nožičky navrchu ked som ich dopratal, no videl som na bazosi nedavno taketo iste horny, a tiez boli postavene hore hrdlom, podla mna to na zvuk nema vplyv.

Re: Aký je to typ ozvučnice a aké repro zvoliť

vnutri je to jedno ako to mas otocene, vonku by som skor preferoval horny na lezato, vyusteniami k sebe aby vznikol este viac "hornovity" efekt a zvysil si vyzarovaci uhol pekne do stran. Okrem ineho horny su dobre na kopaky / techno a tuc tuc, hra to divne, vonku to je ok lebo to spravi nejaky tlak, ale musis stat 10-20 metrov od toho a hlboke basy z toho nedostanes, to by si tych horn musel mat 10.

18" X1 sub to uz je INA kategoria. Je to skvelo navrhnuty box do ktoreho ked das dobry reprak s lahkou membranou tak hra NESKUTOCNE hlboko v porovnani s akoukolvek hornou. Okrem ineho ten tlak co X1 vystruha pri tych nizkych frekvenciach je devastujuci a aj vo velkej vzdialenosti s velkym tlakom. Mam otestovane cca 134dB/1m s RCFLF18G401 pri 1kW. Ale pamataj ze ak chces X1 ten ma aj objem a reprak ma volnost hybat sa ako sa mu zachce, preto to chce naozaj kvalitny preladitelny subsonicky filter a vyladit subwoofery tak aby si z nich dosiahol maximum. Najlepsie je ze je jedno kde stojis ci si blizko alebo daleko, basy zneju rovnako. U horny to je inak, u horny ked stojis pred nou nepocujes basy len sa ti trasie oblecenie, musis ist aspon tak 10metrov daleko a potom uz to trochu basuje...

Este ma napada ze horna stale trieska rovnako, ale u bandpasu si to mozes vyladit ako sa tebe zaziada, ci uz dlzkou basreflexu pri stavbe, alebo preladitelnou vyhybkou, ked hras napr. vnutri tak ti staci aj nizsi vykon a vtedy tomu mozes dat subsonik na 30Hz - to ti pride zle od toho ako ti natrasie vnutornosti big_smile a hra to fakt makko a pekne. Ked zase naopak vonku potrebujes mega vykon, das subsonik na 45-50Hz a mozes do toho narvat omnoho vyssi vykon.

Re: Aký je to typ ozvučnice a aké repro zvoliť

Projdi si tento web : http://wizardaudio.hu/hasznos.php ,možná tam tyto horny najdeš.Zomax určitě není dobrá volba.

Re: Aký je to typ ozvučnice a aké repro zvoliť

No pokukal som to a najpravdepodobnejšie je to kopia Fane folded horn.
http://wizardaudio.hu/hasznos/hangfal%2 … 20Horn.jpg

Tu som to aj našiel. Ako je vidno, ozvučnica je stavaná hornou nahor.
http://i.ebayimg.com/t/Pair-of-folded-h … j/$_35.JPG

(upravil Otas 19. 5. 2014 9:16)

Re: Aký je to typ ozvučnice a aké repro zvoliť

Pokud stále plánuješ vylepšení těch horn a ne jiný SW, já bych rozhodně reprák vyměnil, tak, jak tu kolegové doporučovali, ten Zomax je slabota, poprůměrný magnet, malý Xmax. Ten repráček je tak do BR ozvučnice do obýváku.
Vyústění horny tady není kritické, myslím si, že v obou pozicích to bude hrát podobně.
Šel bych určitě do lepšího repra, pokud najdeš 170E, tak s tím 15PL100 to určitě bude o docela jiném kafi:
http://eshop.prodance.cz/15pl100-8-ohm/d-82880/ 
Mají prodejnu i v Blave a nezaúčtují si poštovné.
Ale nechci za ně lobovat proto, že jsem byl čerstvě uplacen (včera jsem byl na jejich Demo a kromě pohoštění jsem si odvezl i výslužku cool). Věci pro zvuk beru od nich po mnoho (cca 20) let.

Re: Aký je to typ ozvučnice a aké repro zvoliť

No výmenu repra plánujem určite, pretože s tym Zomaxom by to nemalo pri predaji ani žiadnu hodnotu. Stavbu noveho SW mám v pláne iba ak by to hralo zle aj s novými repronmi, preto som sa pýtal aj Váš názor na tu ozvučnicu. Zatial dakujem za rady smile

Re: Aký je to typ ozvučnice a aké repro zvoliť

No pokiaľ je to Fane tak tam mohlo byť dačo hone podobné na Colossus 15B, boli to repra vhodné najmä do horny. No tie sa už nevyrábajú, keďže Fane zmenilo fabriku...prakticky iný výrobca to je asi už 3 roky...

Příspěvky [14]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Aký je to typ ozvučnice a aké repro zvoliť

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£