Re: Klidový proud

Je nějaký míň " zmrdský " řešení? smile

Re: Klidový proud

Normální Ube násobič udělá stejnou službu, stačí umístit ten "snímací" tranzistor izolovaně na chladič.
Ideální jsou celoizolovaný typy, třeba BD139 od Fairchilda.

Re: Klidový proud

Aha. No možná jsem nenapsal že ta čtveřice diod byla také izolovaně/samostatně na chladiči na dvou drátech které vedou z DPS Leache. Bohužel však špatně a nejspíš nevhodně přidělána, tedy jen přilepena čímsi.

Re: Klidový proud

Thomas napsal:

Zdravím chlapi.
Hledám a hledám, ale jako laik nenacházím odpověď. Z článků z toho taky moc moudrej nejsem.
Chtěl bych se tedy optat Vás co to máte v malíku a dokázali byste jednoduše a stručně popsat následky co může způsobit nastavený příliš nízký nebo naopak vysoký klidový proud. V mém případě na jednom modulu Leache kolem 70mA který běží v pořádku a na druhém který zlobil se klidový proud stáhnul asi na 5mA, protože začal kmitat. Teď sice hraje a nezlobí, netopí .... no a to mi právě přijde zvláštní. Podle návodu pana Voráčka se tato verze na drátech nastavuje podle autora na 100mA, ale pan Voráček píše, že při oživování stačilo 50mA. Pořád to ale není tak málo.
Tedy otázka je - jak se takto nízký klidový proud může projevit a co může prakticky způsobit? Má to nějaké nectnosti???
Díky za případnou jednoduchou odpověď nebo radu - pokud to tedy jde smile


Sice pozdě ale prece... Možná někdo bude hledat stejný problém a proto reaguji i po letech co to tu visí... Budete se divit ale problem není v drátech a pod. kravinách, ale v kompenzačních kondenzátorcech 10pF... Narazil jsem na stejný problém a zjistění je zajímavé - u T12-13 jsou kompenzační kondíky 10pF - dáte obyč hliník (jako já) na 500V a čekáte že bude vše OK. Záleží zřejmě i na výrobci - protoze nějakou dobu co jsem zesiky stavel vše fungovalo jak má i s hliníkem... abych to toršku popsal: Já jsem skoro zásadně PCB montoval svisle na chladič a teplo z T12 a 13 stoupalo přímo na kompenzace - výsledek - po nějaké době začal blbnout klid. proud a např u zapojení s 6ti páry termaltraků vyhoupl klidně i na jednotky ampér... Měřil jsem jak blb a nic neviděl - všude jen prostý šum - do doby, než jsem odstranil C12 (u tranzistoru T7 - 100nF) - za klidu v pohodě a jak vystoupal klidový proud na nastavenou hodnotu (u čtyř páru konců jsem měl nastavený odběr modulu na 230mA, na kolektoru T12 se postupně vytvarovala krásná sinusovka asi 6MHz - chodila různě od 1,3-do 2,5mV! Se zapojeným C12 to byl průser, poněvač C12 těch 6MHz vlastně zkratoval pres T7! (osazeny tehdy původní 2N tranzistory) A šup - klid proud Vám líta tam a zpět od 160mA az třeba do 800 a nevíte proč... Se stáhnutím klidovného proudu jev zmizí! Hliníky jsem vyhodil, dal slídovky na 125st.C a po zhruba 15-20min po zapnutí se klid proud stabilizuje na nastavené hodnotě a "chodí" tak +/- 1mA!(pozoroval jsem zesík asi 3 hodiny) .Ano - toto bude závislé na rozptylu hodnot T12-13 a na 10pF kondenzátorech, ale jsem si jist že problém je v 10pF kondíkách a 2hého stupně zesíku...)

Re: Klidový proud

Hliník se odstěhoval do Humpolce smile

Re: Klidový proud

Thomas napsal:

Abych snad uzavřel kapitolu tohoto modulu a dál tu s tim netrolil.

I já jako elektro opice, jsem se prostě nasral, řekl si že už není co ztratit a vlezl do toho sám big_smile Mimo řeč jsem i malé vodítko měl a napadlo mě, že to byla opravdu jediná věc na kterou se zatím pořádně nesáhlo. Diody na snímání teploty chladiče, přilepené jakýmsi vteřinovým lepidlem, ovšem celé opatlané ze všech stran. Podle mě to nemělo šmrnc. Tak jsem to seškrábal, naplácal silikonovou vazelínu a na připravené díry se šroubkama s citem ale pevně dotáhl ke chladiči. Přepájel ještě jednou znovu dráty a světe div se, ono to hraje jak má! Taková píčovinka.
Díky za rady chlapi, bude to snad už v pohodě smile

Silikonová vazelína je teplovodivá?

Re: Klidový proud

O něco lépe než vzduch smile

(upravil lacikamo 8. 3. 2021 23:48)

Re: Klidový proud

danhard napsal:

O něco lépe než vzduch smile

Ah, takže ak sa nemýlim - Thomas tú "diodu na snímaní teploty chladiče" pomazal tepelným izolantom a přitáhl k chladiči..?
Urobil dobre? Je aj možnosť, že přitáhl a dioda sa predsa len dostala do styku s chladičom a údaje z nej sú +/- presné?
Asi sa mýlim, vychádzam z toho, že princíp snímania teploty je podobný/rovnaký ako prenos tepla z procesora v PC na chladič. A teda účelom je čo najlepšie, najpresnejšie zosnímaná teplota?

(upravil Otas 9. 3. 2021 7:48)

Re: Klidový proud

Při přitisknutí snímacího tepelného snímacího členu na chladič se řeší otázka drobných nerovností obou povrchů. Buď tam zůstane vzduch, nebo to bude něčím vyplněno velmi tenkou vrstvou. A k tomu se používá silikonová vazelína. Silikon proto, že nemění tolik svou viskozitu s teplotou. Do vazelíny se pak přidávají aditiva, které dovedou zásadně zvýšit její tepelnou vodivost.
Příklad:
https://www.gme.cz/teplovodiva-pasta-dc-se4490-cv-25g

Ano, je potřeba co nejlépe (nejrychleji) přenést teplotu z polovodičů na sondu čidla. Pak bývá klidový proud stabilnější.

Re: Klidový proud

Na snímací prvky jsem nemyslel, protože jsem předpokládal dobrý tepelný kontakt. U mych konstrukcí tento roblém odpadl z důvodu požití tranzistorů TermalTrack - tam símám teplotu prechodu přímo v pouzdre tranzistoru...
U kovu v TO3 sám používám 2 seriové diody v pouzdře TO220 - prisroubuji 2 vedle sebe na chladič (dá mi to 4 ks seriove) a díky měděné plošce TO220 je tepelný přestup velice dobrý... Lepení a pod. věci jsem vzdal už dávno - nikdy nevíš co za vlastnosti má lepidlo co použiješ...