(upravil jardag69 19. 9. 2014 19:26)

Téma: smazat

.

Re: smazat

ARTA, režim SPA- Recorder. Spustiť ,nahrať čo chceš a pozrieť priebeh v "time record"..Ale žiadny zázrak to nebude.

(upravil zuki 7. 5. 2014 17:43)

Re: smazat

Nedá sem někdo odkaz na funkční ověřený PC skop, stačí i do těch 96kHz?!?   Aby si to moc "nevymýšlelo", tak je určitě potřeba pár vzorků...

Mám malou destičku k PC s  dual operákem a 2x 1MOhm vstupem (tj. "stereo", napájeno kablíkem z USB a z 5V uděláno i -5V pro operáky).

Chci totiž použít klasické sondy 1:10/10MOhm.  Co jsem zatím zkoušel SW, tak synchronizace nic moc a odezva na obdélník zoufalá (sinus OK smile... Počítal jsem na vstupu s nějakým málo strmým filtrem někde kousek pod vzorkovačkou, přičemž by mi stačilo zobrazovat 50-90kHz.  Musel jsem ale naladit vstupní dělič a filtr na výstupu na cca 25kHz, něco jako PRE a DE-fáze  u rádia ( nebo jak se to tak nějak jmenuje). Aby obdélník na SW - PC nebyl samý zákmit a "upravený" skoro obdélník na 20-25kHz vypadal na PC jako obdélník. 

Pokud byl na vstupu PC-> AD  hodně strmý obdélník, tak na PC byly na hranách zákmity pravděpodobně způsobené nevhodným SW filtrem při vzorkování a zpracování signálu... Zvukovku mám ASUS XONAR DX, ta by HW měla být poměrně dost slušná...

Mám to pro mladšího syna na seznámení s elektronikou, staršímu už jsem koupil skop... smile

(upravil BV 7. 5. 2014 17:54)

Re: smazat

http://www.sillanumsoft.org/prod01.htm
http://zelscope.en.softonic.com/

odezva na obdélník zoufalá

Ako asi môže vyzerať obdĺžnik so šírkou pásma do 96kHz? Je to na hranie, nie na nejaké seriózne  meranie.

(upravil zuki 7. 5. 2014 21:15)

Re: smazat

BV- čekal bych zakulacené hrany, ale proč zákmity smile  Dle mě (ne)schopnost SW (HW) "digitálních" konstruktérů se zpracováním signálu na vstupech...

Poměrně značné zákmity na hranách byly zobrazovány s VA2009... kde mi navíc téměř vůbec nefungovala synchronizace.

Tvůj odkaz VA2014 je o něco lepší SW... zákmity podstatně menší (nezávisle na 50R/600R výstup z generu se stále zobrazují úplně stejné).
Nezařazen žádný SW filtr, ty co jsem zkoušel z toho udělají skoro sinus smile Synchro zatím aspoň na cca 95% zobrazovaného signálu  (bohužel až tak vysoko) je trochu použitelné. Jeho jiné nastavení jsem zatím nenašel.

Obr. 1kHz zobrazení obdélníku/96kHz vzorkování - přivedeno z generu přímo na vstup. Zelený obr je z ASUS Xonaru, červený z PC boardu... vypadají cca stejně, takže HW to asi nebude (jsou při jiné úrovni signálu, z boardu jsem musel nastavit pro synchro vyšší úroveň na vstupu). Nějaká malá drobotina může teoreticky nakmitnout na nepřizpůsobeném kabelu, ale tohle je na  lenivý 2MHz generátor a 600R výstup celkem dost a 1Gs Skop na konci stejného kabelu v luftě nic takového nevidí... jen obdélník...

Edit:
obr. 3. je z ZelScope přes ASUS DX
obr. 4. je z ZelScope přes board zvukovku Z77-DS3H

http://zuki.hw.sweb.cz/schemata/Audio/P … VA2014.png
http://zuki.hw.sweb.cz/schemata/Audio/P … _board.png
http://zuki.hw.sweb.cz/schemata/Audio/P … ASUSDX.png
http://zuki.hw.sweb.cz/schemata/Audio/P … _Board.png

Re: smazat

špatný obdélníky protože sigma delta...

(upravil zuki 7. 5. 2014 21:50)

Re: smazat

A proč má vznikat na 1kHz obdelníku navíc (odhadem) něco mezi 9-11harmonickou... Neštudoval jsem co s tím udělá sigma delta, ale 10% signálu  harmonických navíc? Co to udělá se zvukovým signálem???

1) Když jsem já zvládnul před to dát HW filtr, aby kHz obdélník vypadal jako obdélník?  Nemělo by to tak být standardně?
    I když spousta lidí "zírá" když jim řeknu, že by se mělo de facto vše včetně SW testovat na Jednotkový skok...

2) Spíš to (jako převážně HW-rář) vidím na SW chybu někde v příliš "strmých-nevhodně navržených" SW filtrech s překmity...( z oboru kde jsem pár let dělal - obdobně se říká z praxe filtrů pro EKG - že dost z nich udělá i z "prdu" pěkný EKG signál...)

Edit:
3) SW ZelScope - průběhy doplněny do příspěvku výše. Má slušně fungující synchro  ve velkém rozsahu amplitud ( i když se obraz trochu třepe). Průběhy o stejné amplitudě vypadají o něco jinak než v AV2014, možná o něco lépe, neb je menší amplituda harmonických... 

Pozn.:
Takže velký díl chyb jde určitě na vrub zobrazení dat... takže SW.
Zatím uvedené SW končily (i s vzorkováním 196kHz) do 20kHz...(XONAR DX by měl chodit rovně snad do 50kHz...)

(upravil mechanik 7. 5. 2014 22:17)

Re: smazat

Idealny obdlžnik má nekonečný počet harmonických. Ked pustíš do toho "generátoru" obdlžnik odpovedajúci 1/2 FS čo bude tých 96kHz mal by ti zostať presne čistý sinus. Ked pôjdeš s kmitočtom nižšie tak to bude čím dalej tým viac pripomínať obdlžnik pre to že sa tam s klesajúcim kmitočtom dostane viac harmonických z ktorých sa ten obdlžnik skladá. Proste používať zvukovku na miesto osciloskopu je hlúposť rovnko tak predstava že obdlžnik do 1/2 FS bude vždy vyzerať presne ako obdlžnik.
O prevodníky a PCM som sa zaujímal len velmi okrajovo. No mám jasno v tom že na hudbu to funguje dosť dobre pre to že sinus nad 22kHz (pre bežnú kvalitu 44,1kHz) počuje len málo kto a aj tak by jeho prínos bol nízky a iné než sinusové tvary nás nad 22kHz tiež nemusia zaujímať, sú to zase len sinusové tvary na výrazne vyšších kmitočtoch... a ked sú tie nepravidelné priebehy dostatočne nízko tak sa vždy zachová to čo ešte je podstatné...
No a PCM sa celkovo na merania nepoužíva a nedoporučuje. Štandardný 15-20MHz osciloskop z druhej ruky sa určite v pohode nájde aj do 5000Kč. Uvažoval by som na tvojom mieste nad jeho kúpou.

EDIT: proste sa obávam že keby si dokonalý obdlžnik prehnal strmím filtrom dostal by si to isté čo vidíš. Čo nakoniec dokazuje THD bežných sinusových tvarov pod 1/2 FS. Nájdu sa rôzne teoretické výpočty THD, šumového pozadia a podobne, tiež realne merania. Keby tam bol taký "prúser" a bolo tam niečo čo byť nemá boli by tie hodnoty THD uplne inde než sú... Je okolo toho dosť matematiky a vedy stačí hladať smile

Re: smazat

Jestli je to na mě, tak máme doma vícero skopů... Hrál jsem si s tím spíš jen tak ze zvědavosti a chtěl jsem něco nenáročného na NF pro děti na hraní... smile

Jen mě udivilo, že obdélník na 1kHz vypadá na PC skopu dost blbě, obohacen o spoustu harmonických který bych tam nečekal... Čekal jsem méně strmé hrany atd... Jak říkáš - přeměnu na sinus... a né takovou divočinu smile

A určitě by s tím šlo něco SW udělat... Stejně ty SW co jsem zkoušel, tak velmi strmě končí na sinus u 20kHz. Vždyť se vzorkuje na 196kHz, je možné asynchronní vzorkování, tak jak to dělaly skopy dříve... když měli 20-200Ms a šířku pásma pro opakovaný děj skoro stejnou, né-li vyšší než vzorkovačku. smile

A netvrdím, že tyhle harmoniky jsou v navzorkovaným signálu. Jen bych čekal od SW PC-skopu, že si s datama poradí a "pohrají"  trochu líp. U ZelSkopu aspoň rozumně funguje synchronizace. Proto jsem se ptal na nějaký ověřený SW pro PC skop.

Re: smazat

To sú šikové deti, že už merajú NF smile