Téma: Korunkový vrták do zdi

Zdravím, vím, že jsem úplně mimo mísu, ale třeba poradíte smile Vybírám korunku pro vrtání krabic (68mm, časem i 100mm) a nějak nevím komu věřit..

Máte někdo s nějakými zkušenost?

Upínaní by bylo ideálně SDS plus a vrtaný materiál plné cihly (staré domy) a porotherm (či jak se tomu nadává:)
Stará korunka byla taková s velkýma zubama a s tou to šlo krásně, pak jsem zkusil i ty jak jsou teď všude s malýma kostičkama asi z tvrdokovu či co a ta mě nějak nenadchla, ale možná to byl jen nějakej šmejd smile

Díky za odpověď.

Re: Korunkový vrták do zdi

tak do toho ytongu to vykroužíš čímkoliv, i korunkou na dřevo snad. Vrtné břity z tvrdokovu by si měly s cihlou poradit, záleží teda určitě co jsem si všiml na vrtačce, jakou frekvenci a amplitudu má příklep, některé mechanické těžké krávy vibrujou s rukou místo nástrojem a ničí ti klouby, zatímco lehoučký bosch s pneumatickým příklepem jede do zdi sám. No a taky se občas vyskytnou cihly někdy z 50. let, tmavě červené, zvoní a lítají od nich jiskry a budou pevnější než to, čemu se občas říká beton.

Re: Korunkový vrták do zdi

Což ytong je bez problemu to jo...no vrtačka dewaltka s pneumatickym příklepem, typ teď nevím..to jo, ty jsou za trest, ale holt se dyštak doseknou normalně už smile

Spíš právě jestli někdo nemáte doporučení na výrobce třeba?

Re: Korunkový vrták do zdi

Nie som si 100% isty, ale korunka s tym "krystalovim cukrom" nie je urcena na vrtankie s prikelpom, co znaci, ze to nebude do tvrdsich materialov a aby to ako tak fungovalo, tek trba predvrtavat pre strediaci trn. Teda ja som to tak robil, lebo bez predvrtania to nejde temer vobec. Ale zas s druhym typom som este nerobil, takze moje skusenosti su temer ziadne smile

Re: Korunkový vrták do zdi

V Lidlu měly  korunky asi za 3 kilča, nezkoušel jsem příklep, ale  u mě doma , kde vrtám do pálených cihel , škvárovek, siporexů to jde parádně a jsou v té sadě 2 průměry korunky+1 základní nástavec. Jo a černou , 2xpálenou klasickou cihlu to taky zvládlo. Vrtal jsem díry skrz 30 cm zeď a taky nebly problém.
Jen nevím kdy budou mít akci, myslím to standartně nemají

(upravil Crifodo 11. 4. 2014 7:47)

Re: Korunkový vrták do zdi

Korunka se zrnitým obvodem je na glazovanou keramiku, obklady. Na cihle ji zničíš.
Chce to kupovat v odborných prodejnách, a ne náhražku u kasy v hypáči od námezdní ukrajiny... nejlíp v prodejně která je zároveň půjčovnou, tam bývají příčetní prodavači s praktickou znalostí toho, co prodávají.

(upravil zdenek00 11. 4. 2014 10:46)

Re: Korunkový vrták do zdi

Naši elektrikáři v bývalým zaměstnání používali do cihel i betonu diamantové vrtací korunky se 4 segmenty a vrtali bez příklepu, značku korunek nevím, ale měly stát něco kolem 1200 Kč. Ale tvrdili, že i při jejich celkem dobrý kvalitě je jedna tak na dva až tři rodinný domky.

Edit: To ale používali většinou jen u rekonstrukcí, u novostaveb ještě bez omítek normálně obřízli obrys krabice flexou a vyklepli.

(upravil zuki 11. 4. 2014 17:40)

Re: Korunkový vrták do zdi

Jo, někdy je i flexa s diamantem na cihly poměrně krátká...   Cca r.2002 jsem koupil "levně" cihly ze stavebnin. Vypadaly celkem normálně, jen trochu bytelnějš, žádná drobivá cihla. Nakonec na ně nefungoval ani majzlík, ani flexa s diamantem, resp. musel jsem kotouč chladit vodou, pak už to celkem šlo. Jinak na cihle jen poskakoval... Zdil jsem s nima kuchyň (dneska je v kuchyni několik síťových větví - lednička, sporák, ventilátor, zásuvky...) a to jsem pak nadával...než jsem to všechno "vysekal"...

A to mám doma taky víc jak sto let starý cihly, který mají uvnitř skoro skleněneno-porcelánovou hmotu. A ty teda šly ať už majzlíkem nebo flexou o dost líp...

Re: Korunkový vrták do zdi

Od podzimu provádíme kompletní rekonstrukci bytu, ve zděný bytovce z roku 1975. Na el. krabice jsem zakoupil  korunku s břitama z tvrdokovu za cenu přesahující lehce 1000Kč. Byl to nějakej německej výrobce a na netu jsem pak našel že přesně tyhle korunky prodává i Bosch. Upnutý to bylo s malým SDS kladivu od Makity. Otvory v příčkách z CD cihly docela šly, ale díry do těch obvodovejch zdí moc né. Lépe řečeno bych asi jednu díru dělal několik hodin. V jinejch částech bytu se občas našly cihly do kterejch to šlo o něco líp, tak se to vykroužilo, ale hodně děr se radši vysekávalo. Je fakt, že jsem tu narazil na cihly světlejší a tmavší a od jedněch z nich odlítavaly jiskry při odsekávání. Ještě že tohle máme hotový a už se štukuje . . .

(upravil Pech. 11. 4. 2014 21:52)

Re: Korunkový vrták do zdi

mám obyčejnou z nářaďovýho krámu za cca 500, postavil jsem a je furt OK. Mám teda velký 4J kladivo, do cihly to jede jako kule, do betonu vrtám jednu díru tak minutu, do kamene je to horší, ale taky udělá.

Re: Korunkový vrták do zdi

ty stary rucne delany cihly jsou nekdy pekny orisek...zalezi na tom,ve kterym miste byly pri paleni,nejpevnejsi byli tzv. kanalky tema se tenohen pri paleni privadel,aspon tak mi to rikal pred lety eden dedek....co se tyce tech temer soucasnych tvrdych cihel taky jsem jich par desitek mel,kupovaly se v cihelne jako ausus...do nich se mi flexou podarilo rezat jen velkym diamantakem pri nizkych otackach,nastesti mam flexu s regulaci otacek,pro mne pro praci se drevem je to nezbytnost...sekal jsem v nasem 300 let starym dome hodne i do sutru,taky lahudka...

Re: Korunkový vrták do zdi

Zajímavý počtení, taky budu potřebovat novou vrtací korunku, protože ta současná už dosluhuje.
Mám obyčejnou myslím z OBI s osmicí tvrdokovových plátků, jediný co mi na ní vadilo bylo uchycení středovýho vrtáku, který jsem musel skoro po každý díře dotahovat. Teď asi po šestým baráku se mi uštípl třetí zub v řadě a poskakuje, ale stále vrtá.
Do dnešních pálených cihel úplně bez problémů i při vrtání do spojů cihel. Nejhorší práce byla v ručně pálených cihlách při rekonstrukci starýho baráku kdy s ní kamarád aby ušetřil vrtal s nějakou hračkou z obi. S mojí hiltinou to bylo mnohem snazší i když proti novým cihlám pořád pomalý.
Tak přemýšlím jestli má vůbec cenu kupovat zas něco levnějšího, nebo vzít rovnou hiltku nebo jinou profi. Ale ta cena ....