Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Prosím o zhodnocení návrhu

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [16]

Téma: Prosím o zhodnocení návrhu

Ahoj, chystám se postavit přenosný reprobox. Ozvučnice z překližky, objem na jeden kanál cca 10L (vím, že to není moc). Rozhodl jsem se pro dvoupásmo s reproduktory ARN 5614 (nebo ARN 165) a na středy/výšky jsem zvolil visaton frs 8 . Basovému repro snížím citlivost rezistory 1,5 Ohm sériově a 6,8 Ohm paralelně. Výhybku plánuji Linkwitz-Riley druhého stupně s dělícím kmitočtem 3kHz. Mám trochu strach z toho visatonu, papírově vypadá sice dobře, ale trochu se bojím použít reproduktor této konstrukce na místo výškového repro. Co si o tom myslíte? Celé to bude připojené k zesilovači cca 20 W RMS. Chtěl bych požádat vás zkušenější o rady a celkové zhodnocení mého návrhu, předem děkuji.

Re: Prosím o zhodnocení návrhu

Tesláky už ani nevím jak hrajou smile , ale dávat před basák odpor není moc vhodné. Maximálně nějakou tlumivku +R (+C) potlačit o těch pár dB vše nad 100Hz (od hrbu na 150Hz) ... U 3P (??? neobvyklé 2P) s nízkým dělícím kmitočtem by to asi nebyl problém... Počti si něco o DF...

Dej k ARN stejně nebo lehce citlivější výškáč..., někdo ti určitě poradí co se k němu hodí. Nepředpokládám, že se budeš chtít věnovat měření frekvenček včetně ladění vyhybek, tak raději okopíruj nějaký změřený projekt...  Jinak s teoretickým vyhybkovým "bastlem" to nějak hrát bude... Ale můžeš a pak asi i mít budeš pár všelijakých "hrbů" na frekvenčce...

Nebo se u přenosných budek spokoj jen s šírem... budou malý, venku toho ale asi moc neuhrajou... spíš tak k PC

Re: Prosím o zhodnocení návrhu

Počkat, počkat, hezky postupně. Překližka - dobrej materiál na ozvučnice. 10l na ARN 5614 je ale opravdu málo. Schválně si zkus zadat parametry toho ARN do Amplionu (program na simulování z TS parametrů) a uvidíš, že by to opravdu chtělo víc. Dál, Visaton FRS8 je širokopásmo, který je stavěný na to, že jakš takš zahraje všechny frekvence, ale není specializované na nějaké pásmo. Řekl bych, že jakýkoliv kalotový, nebo i klasický reproduktor, ale výškový, by zahrál lépe. Navíc ten visaton s 81db/m je opravdu málo, pokud to má hrát co nejvíc nahlas. Kaloty mají většinou spíš větší citlivost, takže bys nemusel ubírat na citlivosti tomu ARN. No a co se týče výhybky, tak ta by se musela upravit podle toho jiného výškového reproduktoru. Na místo toho výškáče bych dal např. http://reproobchod.cz/rv-104-304-p2847
Může se frekvenčně dělit docela nízko, jelikož slušně zahraje i nižší kmitočty než výškáče normálně hrají.

Re: Prosím o zhodnocení návrhu

Díky za tipy. Zkoušel jsem si pohrát s tím Amplionem a kupodivu se mi kombinace ARN 5614 a 10 L objemu nezdá tak hrozná. Kvůli výškáči bych ale nasadil ARN 5618, která bude mít převýšení na 100 Hz. Otázka je, jestli to je naškodu. Pokud by to nedegradovalo ostatní frekvence, tak mi basovější projev není na škodu. Jako další adept by mohl být Visaton WS17E, měl by nižší útlum na 50 Hz, ale zase o něco větší hrb. Zkoušel jsem i menší Visaton W130S, ale bojím se, že nízké frekvence by byly už příliš utlumené.

K tomu výškáči. Ten kalotový sice vypadá poměrně dobře, ale je dost těžký a velký. Našel jsem ještě Monacor SPP 90, který se mi také jeví jako vhodný.

Výhybku jsem schopný proměřit, disponuji generátorem i osciloskopem.

Takže co tedy říkáte na kombinaci ARN 5618 (nebo Visaton WS17E) a Monacor SPP 90, výhybka opět na 3 kHz a snížení citlivosti výškáče odpory?

ARN 5614 v 10 l
http://i57.tinypic.com/70v285.png

ARN 5618 v 10 l
http://i57.tinypic.com/ilkk86.png

WS17E v 10 l
http://i62.tinypic.com/epg02t.png

a menší W130S v 10 l
http://i60.tinypic.com/35d3ti8.png

(upravil zuki 14. 4. 2014 15:39)

Re: Prosím o zhodnocení návrhu

K měření vyhybky potřebuješ kalibrovaný, nebo aspoň v "poměrně" rovný mikrofon... měří se totiž výsledný akustický projev tj.  u vyhybky horizontální a vertik.  sčítání signálů reproduktorů...

Já osobně mám z 3P a PC 2P dobré zkušenosti s výškáči 0,75" VIFA XT19 a DAYTON  ND 20FA-6 atd... možná i 1" jako je VIFA XT25, DX25 atd.. http://www.tymphany.com/files/DX25TG09- … %201_0.pdf  Nebo něco "levnějšího"... Monacor DTM-104/8, na aukru jsem kdysi koupil za pár šupů něco jako Visaton DT 94.

SPP90 neznám, ale když se ti líbí...

Stejně to bez měření bude 1/2 řešení...

(upravil driveX 14. 4. 2014 17:15)

Re: Prosím o zhodnocení návrhu

Tak prozatím bych si to mohl alespoň odsimulovat, ale je potřeba se od něčeho odrazit, znát předpoklad. Pokud bych už dopředu věděl, že to převýšení u basového reproduktoru nadělá velkou neplechu, nebudu to zkoušet. Proto se ptám.
Měřicí mikrofon sice nemám, ale až bych měl něco hotové, možná bych se k měřicí aparatuře dostal, výhybka by se pak dala upravit.

EDIT: Jak se tím tak probírám, vypadá to, že mi potom bude stačit i obyčejný elektretový mikrofon se zesilovačem. To nevypadá na zas tak velký problém.

(upravil zuki 14. 4. 2014 17:25)

Re: Prosím o zhodnocení návrhu

No, nevyjádřil jsem se úplně přesně. Nejdříve se změří spousta dat o reprácích, tj. impedance/f . Pak mikrofonem horizontály a vertikály v bedně (samotná repra bez vyhybky). Tím se nakrmí SW...
Pak hledáš rozumné zapojení vyhybky dle svých specifikací - tj. dle mě co nejvíc konstantní "hlasitost" v předpokládaném co nejširším, ale rozumném vyzařovacím úhlu... Jsou také jinými konstruktéry preferované jiné požadavky a názory na vyzařovací úhly tj. chování v prostoru apod...

Prostě "pár dnů" na zvládnutí metodiky  a SW a "pár dnů" na vlastní měření....  návrh vyhybky, realizaci , přeměření celku a úpravy "nedostatků". smile Netuším, zda to vše chceš kůli jedněm bednám absolvovat...

Re: Prosím o zhodnocení návrhu

No,
Myslim, že na takové přenostné repreáčky nebude měření třeba. Souástky na výhybku v těchto výkonech jsou poměrně levné, takže kdyby se nezdál dělící kmitočet na poprvé, tak nebude až tak drahé ho změnit. Jo a co se týká toho výškáče, tak bych řekl, že ten SP 90 s klasickou membránou bude docela směrovat. Já bych si rači tu stovku připlatil a dal tam tu kalotu RV-104 wink Ale jak chceš, můžeš zkusit klidně i s tím SP90. Alespoň budeme vědět do budoucna big_smile

Re: Prosím o zhodnocení návrhu

No, vzhledem k tomu jak mi hrají oměřený 2P a jak 2P neměřený, tak bych to raději oměřil. Nebo aspoň převzal ověřenou konstrukci.  Mizerný 2P si může koupit na Aukru za 200-600Kč...

Re: Prosím o zhodnocení návrhu

Já mám někdy pocit, že se tenhle web vrací tak o 10-15 let zpátky. sad
ARN5614(8) je reproduktor do dvoupásma nepříliš vhodný a pokud ano, je potřeba ho dělit nízko. Kolem 1,5kHz je max. Takže strčit k němu slušnější šíro (s dělením kolem 1k) je podstatně menší zlo (i přes špatnou následnou směrovku), než narvat k němu klony ARV104 (ty se naopak musí dělit vysoko).
Z kalot je k němu použitelná monacorácká DT-300 ve zvukovodu WG-300 (na sousedním fóru dokonce bude takový odladěný projekt zanedlouho k dispozici).
Ty simulace v Amplionu nebo WinISD bych u týhle věci až tak moc neprožíval, klidně ho lze dát do těch 10L. Nějaký hromobití od toho čekat nelze, ale to nelze ani v 15 nebo 20L. Ve velkým objemu tenhle reprák začíná stejně už jen plandat a klesá jeho možné zatížení.
Výhybka: Hrát to bude s jakoukoli, slušně to bude hrát jen s měřenou. Pokud se nebude měŕit, je lepší splašit nějaký hotový výhybky někde z inzerce. Výhybka spočítaná podle vzorečku nebude pravděpodobně hrát líp a vyjde dráž. Když už zainvestovat, tak jedině do výhybky měřený. smile

(upravil mordoo 15. 4. 2014 14:58)

Re: Prosím o zhodnocení návrhu

suhlasim s Unicornom
tu mas hotovy projekt s FRS8 a S170
http://www.visaton.com/en/bauvorschlaeg … index.html
kde sa ti nepaci tvar tak to prerataj na rovnaky objem ine rozmery. Nic lacnejsie a lepsie z toho bez merania a nastudovania problematiky nepostavis.

Re: Prosím o zhodnocení návrhu

mordoo: nestačí jen stejný objem, nutná je i stejná vzdálenost mezi reproduktory a i tvar bedny (vzd. výškáče od okrajů  a i zakulacení hran)  může něco trochu ovlivnit... Takže buď úplně stejná kopie něčeho změřeného, nebo nová změřená výhybka...

Re: Prosím o zhodnocení návrhu

@Zuki: to samozrejme viem a máš pravdu. Ked sa pozrieš na ten projekt tak evidentne je to veľký kompromis. Charku sa ani nesnažil nakresliť rovnú. Takze odrazmi a dasimi vecami sa nezaoberali ani pri návrhu. Takze z toho spravíš iba ďalší kompromis. Stále to bude lepšie ako to čo on vymýšľa.

Re: Prosím o zhodnocení návrhu

Tak prozatím jsem na 3,1kHz a bez měření, ale musím říct, že už teď jsem spokojený smile
http://i59.tinypic.com/vyulmr.jpg

Re: Prosím o zhodnocení návrhu

Že jsi na 3,1kHz víš podle čeho?

(upravil driveX 15. 8. 2014 13:52)

Re: Prosím o zhodnocení návrhu

Šel jsem cestou aktivních výhybek, ale pravda, dělicí kmitočet je téměř nic neříkající informace...

Příspěvky [16]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Prosím o zhodnocení návrhu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£